Záclony v oknách vám poskytnú súkromie a ochránia vás pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich. V samotných miestnostiach potom navodia príjemnú atmosféru a jednotlivé izby zútulnia. Záclony sú vhodné aj pre tých, ktorí riešia zatemňovanie okien žalúziami alebo roletami.
Záclony je stále možné kombinovať so závesmi, v dnešnej dobe však nie je medzi týmito výrobkami až taký rozdiel. Veľmi jemné závesy a moderné záclony môžu byť jedným a tým istým výrobkom. Napriek tomu môžete kúpiť aj tradičnú podobu záclon s romantickými motívmi. Záclony sa hodia do každej izby. Zladiť ich môžete s vybavením miestnosti, vyberať môžete z veľkého množstva farieb i vzorov. Okrem samotného vzhľadu je dobré zvážiť, akým spôsobom záclony upevníte. Čo sa týka samotného výberu, bude vás najviac zaujímať rozmer.
Typy
Záclony na okno je možné kúpiť ako hotový výrobok alebo polotovar, ktorý si dotvoríte podľa svojich predstáv.
Kusové záclony
Tieto záclony môžete ihneď po zakúpení zavesiť. Vyberať môžete z mnohých rôznych veľkostí, dĺžok aj vzorov. Pri kusových záclonách budete musieť veľmi starostlivo zvoliť veľkosť a počítať musíte aj s ich vyššou cenou.
Metrážové záclony
V tomto prípade sa u výrobkov udáva iba dĺžka. Počet metrov na šírku zvolíte podľa toho, do koľkých okien záclonu zavesíte. Tu treba myslieť aj na určitú rezervu, ktorú budete potrebovať na začistenie rozmerov. Záclony predávané v metráži sú lacné, je však nutné záclonu finálne upraviť. Tí, čo to zvládnu sami, majú vyhrané, ostatní budú musieť využiť služby krajčírky alebo prácu zadajú priamo dodávateľovi.
Umiestnenie
To, do ktorej izby hodláte záclonu zaobstarať, hrá pri jej výbere veľmi dôležitú úlohu. V niektorých miestnostiach môžu záclony slúžiť iba na zútulnenie miestnosti, inde budete potrebovať, aby aspoň čiastočne utlmili svetlo.
Obývacia izba
Je v mnohých rodinách miestom, kde trávite najväčšie množstvo času. Tu môžu záclony plniť hneď niekoľko funkcií, okrem tej designovej sa postarajú o tlmenie svetla, miestnosť prevzdušní a aspoň čiastočne zabráni vlietavaniu hmyzu. Práve v obývacích izbách sú záclony videné najčastejšie. Tu sa dobre vynímajú aj sťahovacie záclony.
Kuchyňa
Kuchyňa je miesto, kam sa hodí skôr kratšia záclona, podstatné je aj to, aké okno v kuchyni máte a kde je umiestnené. V novostavbách je okno veľmi často priamo súčasťou linky a parapet môže byť akýmsi jej predĺžením. Do takého okna sa väčšinou kupuje skôr kratšia záclona, ktorá vás pri varení nebude nijako obmedzovať. Záclony do kuchyne bývajú prevažne vitrážové, ale zvoliť môžete pochopiteľne aj iný druh.
Spálňa
Do spálne je možné zaobstarať dlhú aj krátku záclonu. Uprednostňovať by ste mali záclony v príjemných a decentných odtieňoch, ktoré nebudú pôsobiť nijako rušivo.
Detská izba
Do detských izieb sa naopak hodia pestré záclony s veselými detskými motívmi. Kúpiť môžete neutrálnu podobu, ktorá je vhodná pre chlapcov i dievčatká alebo vyberať podľa určenia. Dospievajúce deti ocenia skôr modernejší vzhľad záclon.
Druhy
Záclon je hneď niekoľko druhov, najmä na internetových obchodoch sú záclony roztriedené podľa vzhľadu.
Žakárové
Sú klasické sieťované záclony, ktoré sú stále veľmi obľúbené nielen u starších generácií. Staršie môžu voliť jemné aj vzorované záclony. Mladší potom môžu vyberať medzi modernými záclonami s farebnými vzormi alebo jednoduchým dekorom.
Voáli
Voáli sú veľmi jemné až priesvitné záclony v hustejšej väzbe. Vyrába sa často z prémiového materiálu ako je bavlna, hodváb alebo ľan. Lacné voálové záclony sa vyrábajú z polyesteru. Tento materiál má množstvo predností, veľmi jednoducho sa čistí, záclonu nie je nutné po vypraní žehliť. K dostaniu sú aj bohato riasené záclony.
Čipkové/vyšívané
Čipkové/vyšívané sú drahšie a viac zdobené záclony splnia nároky aj náročných užívateľov.
Vitrážové
Tieto záclony sú k dostaniu v dĺžkach od 30 – 120 cm. Sú ideálne najmä do kuchyne, kde sa budú dobre vynímať aj oblúkové záclony. Tieto záclony sú dekoratívne a zároveň prepustia aj potrebné množstvo svetla.
Šnúrkové
Moderné a obľúbené sú aj povrázkové záclony, ktoré sú obľúbené aj u starších detí. Povrázky je možné rôzne upravovať a meniť tak vzhľad záclony i ovplyvniť množstvo svetla, ktoré do miestnosti vniká.
Rozmer
Aby záclona dobre vyzerala, bude nutné zvoliť ten správny rozmer. Rozmer záclony zistíte premeraním okna. Potom je nutné zvážiť, ako veľmi chcete záclonu riasiť. Menej riasené záclony by mali mať cca 2 násobnú šírku ako je šírka okna. Viac riasené záclony môžu mať šírku až 3 násobnú. Pri merážových záclonách je nutné počítať aj s niekoľkými centimetrmi navyše, ktoré budete potrebovať na začistenie.
Čo sa týka výšky, môžete zakúpiť záclony dlhé po zem, obľúbená je dĺžka, ktorá siaha k parapetom, alebo môžete zvážiť nákup vitrážových poprípade oblúkových záclon. V izbách s balkónovými dverami potom môžete skombinovať dlhú záclonu s krátkou alebo zaobstarať iba dlhé záclony. Dlhé záclony by mali končiť cca 5 cm nad zemou. Pri výške nezabudnite merať od miesta, kde bude záclona zavesená, obvykle sa vesí niekoľko cm nad okno.
Prichytenie
Záclonu budete musieť nejakým spôsobom prichytiť. Zvoliť môžete jeden z 3 možných variantov.
Garniže
Pravdepodobne najobľúbenejší spôsob je pomocou garnižových tyčí. Ak na tyč zavesíte iba ľahkú záclony, vystačíte si s akýmkoľvek materiálom. Tí, ktorí na tyč zavesia aj ťažší záves, by mali preferovať skôr kovové tyče. Súčasťou garniže môžu byť očká so žabičkami, ktorými záclonu prichytíte. Zvoliť však môžete záclonu s okami umiestnenými v hornom leme, ktorými tyč pretiahnete. Menej prístupné miesta môžete vybaviť rozpernými tyčami.
Koľajnice
Koľajnice sú praktické tak, kde budete chcieť záclonu umiestniť do rohov miestností. Koľajnice sú veľmi dostupné, vŕtať ich môžete do steny alebo stropu. Najväčšou prednosťou koľajníc je možnosť zvoliť akúkoľvek dĺžku a záclony môžu visieť dokonca aj do oblúka.
Lanko
Lankový systém je možné používať iba pri ľahkých záclonách a závesoch. Oceľové lanko nemá veľkú nosnosť a ťažké záclony neudržia. Lanko môžete doplniť žabičkami alebo háčikmi, ktorými potom záclonu prichytíte.
Značka
Výrobcov záclon je naozaj veľké množstvo. Obľúbené sú záclony Schmidt, SIIN, Linder, Neutex, Stoeckel, Hohmann.
Cena
Kusové záclony kúpite od 13 – do 43 eur. Záleží na tom, ktorého výrobcu si vyberiete a aký druh záclony zvolíte. Za skutočne veľkú a luxusnú záclonu môžete zaplatiť ešte viac.
V prípade metrážových záclon sa uvádza cena za 1 meter. Za meter krátkej záclony zaplatíte 2 – 5 eur, v prípade dlhej záclony sa cena za meter pohybuje od 5 – 13 a viac eur.
Údržba
Údržba záclon nie je nijako zložitá. Prať ich môžete v práčke s použitím šetrného pracieho programu. Pri praní záclon by sa nemala používať aviváž ani zmäkčovadlo. Veľmi jemné, povrázkové alebo inak náchylné záclony treba vložiť do špeciálneho vrecka. Ten môže byť priamo súčasťou balenia, alebo ho kúpite samostatne.
Najčastejšie sú záclony vyrobené z polyesteru, tento materiál je na údržbu nenáročný a vyprané záclony nebudete musieť žehliť. V prípade, keď je výrobným materiálom bavlna, ľan alebo iný prírodný materiál, je vhodné záclonu pred zavesením vyžehliť. Vždy však dbajte na odporúčanie výrobcu.
Otázky a odpovede
Ako záclony kombinovať so závesmi?
Aj v dnešnej dobe nie je nijako výnimočné záclony kombinovať so závesmi tak, ako to bolo bežné v minulých rokoch. V prípade záclon nehrá táto kombinácia nijako zásadnú úlohu, pretože so záclonami nebudete nijako hýbať. U závesov je však nutné zvážiť, tu budú iba dekoráciou, alebo ich budete používať na zatemňovanie okien.
Zatemňovacie závesy sú označené ako blackout, menšie zatemnenie vám umožní aj závesy dimout. Celkovo je potom vhodnejšie vyberať závesy aj záclony jemnejších vzorov, ale záleží pochopiteľne na vkuse a cítení každého.
Akú dôležitú úlohu hrajú farby?
Farebné prevedenie je taktiež dôležité. Tu sa odporúča držať sa pravidla, že na južnej strane sú ideálne záclony v sýtejších farbách, ktoré zadržia viac svetla. Na severnú stranu sa potom volia svetlé záclony, ktoré naopak svetlo lepšie prepustia. Svetlé záclony sú ideálne aj do menších miestností, tu sa vďaka nim miestnosť opticky zväčší. Do veľkých izieb môžete kúpiť aj tmavšie záclony.
Ako záclony riasiť?
Riasiť záclony môžete niekoľkými spôsobmi, v prvom rade je však nutné vybrať správnu šírku, aby vám záclona riasenia vôbec umožnila. Na riasenie potom môžete využiť klasické žabičky, skryté pútka, tunel alebo riasiacu pásku. Riasiaca páska predstavuje najdrahšiu možnosť, avšak riasenie je rovnomerné a najviac efektívne.
Záver
Záclony veľmi jednoducho, ale zároveň aj efektívne zmenia vzhľad miestností. Vďaka nim budú izby útulné a chránené pred zvedavým okolím. Čiastočne vás ochráni pred priamym slnkom aj dotieravým hmyzom. Záclony môžete kúpiť v špecializovaných predajniach, ale väčšie pohodlie vám v tomto prípade umožní nákup z domu prostredníctvom internetových obchodov.
Kúpiť môžete veľmi krátke, krátke aj dlhé záclony. Vitrážové záclony sa hodia do kuchyne, kde vám nebudú prekážať. Krátke záclony sú ideálne v miestach, kde sa pod oknom nachádza radiátor, ocenia ich aj milovníci rastlín na oknách. Dlhé záclony sú ideálne k francúzskym oknám aj balkónovým dverám.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroj: www.dekortextil.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?