Termohrnček je menšia obdoba termosky. S jeho pomocou budete môcť udržovať dlhšiu dobu nápoj pri teplote, ktorú si prajete mať. V lete bude nápoj príjemne vychladený, v zime vás naopak dlhšiu dobu zahreje.
To či využijete skôr termohrnček alebo termosku záleží najmä na tom, kedy a ako najčastejšie budete výrobok používať. Na výlety, výstupy alebo kamkoľvek do prírody je vhodnejšie zakúpiť termosku. Tieto výrobky sú väčšie a nápoj môžete pripravovať priamo vo vnútri.
Súčasťou termosky je skrutkovacie viečko, ktoré vám poslúži zároveň ako nádoba na pitie. Vďaka tomu sa pri pití nespálite. Termohrnček je menších rozmerov, v mnohých prípadoch je na viečku odnímateľný otvor, ktorým sa pije.
Vďaka tomu nie je vhodné nalievať dovnútra nápoj s teplotou 100 °C, pretože by došlo k popáleniu. Termohrnček je teda vhodný skôr do práce, na záhradu, v cestovnej podobe ich využije v aute, atď. Pri jeho výbere je vhodné zohľadniť materiál a veľkosť.
Materiál
Termohrnčeky sú k dostaniu v niekoľkých materiáloch, pričom najobľúbenejšie zostáva nerezové prevedenie. Je vyrobený v mnohých podobách, farebných kombináciách a veľkostiach. Najlepšiu izoláciu vám zaistia nerezové hrnčeky, v ostatných prípadoch je treba počítať s cca 2 hodinovým efektom.
Nerez
Nerezové hrnčeky sú vhodné najmä na cestovanie, ich výhodou je dlhá životnosť. Tiež tesnosť je u tohto materiálu ideálna.
Plast
Plastové hrnčeky sú lacné, nie sú však schopné udržať dlhšiu dobu teplotu nápoja. V mnohých prípadoch je viečko vybavené otvorom na pitie, ktorý je možné zaslepiť, vďaka čomu je to horšie aj s tesnením. K dostaniu sú však aj hrnčeky vybavené viečkom, ktoré zaisťujú takmer 100% tesnenia. Plastové hrnčeky sú vďaka svojej nízkej váhe a peknému designu vhodné najmä pre deti.
Sklo
Sklenené termohrnčeky vynikajú najmä dizajnom, ale majú aj dobrú schopnosť udržať teplotu nápoja. K dostaniu sú v celosklenenej podobe, doplnené viečkom, častejšie však narazíte na hrnčeky, ich súčasťou je silikónový obal. Ten hrnček chráni pred rozbitím a vaše ruky pred spálením.
Keramika
Tieto hrnčeky sú síce veľmi pekné, o to menej ale praktické. Ich súčasťou je silikónové viečko s otvorom na pitie. Podobajú sa teda klasickému uzatvárateľnému tégliku z automatu alebo kaviarne. Ich nevýhodou je minimálna tesnosť, nie sú vhodné na cesty. Výborne sa hodí najmä do práce, vďaka viečku udrží nápoj určitú dobu v správnej teplote a do nápoja vám nespadne žiadna nečistota.
Bambus
Bambus v menšej miere je zastúpený termohrnček vyrobený z bambusu. Tento materiál je prírodný a biologicky rozložiteľný. Bambusový termohrnček je doplnený o silikónové viečko, možno ho teda, čo sa tesnosti a praktickosti prirovnať ku keramickému prevedeniu.
Bambus je tiež často kombinovaný z nerezom. V tomto prípade sa nejedná o čisto prírodný výrobok, ale vďaka nerezu bude váš nápoj dlhší čas v správnej teplote a nemusíte riešiť ani prípadné netesnosti.
Veľkosť
Termohrnčeky sa čo sa týka objemu, príliš nelíšia od klasických hrnčekov. Najčastejšie kúpite hrnčeky s objemom 250 – 500 ml. Je však možné kúpiť aj väčšie hrnčeky, ktorých objem je okolo 700 ml. Nádoby s objemom 1 liter a viac sa už radia medzi termosky.
Praktickosť
Účelom termohrnčeka je predovšetkým udržať nápoj dlhšiu dobu teplý, alebo naopak studený. Podľa spôsobu využitia je však vhodné zamerať sa aj na jeho praktickosť. Dôležitá je predovšetkým schopnosť tesnenia pri termohrnčekoch, ktoré chcete prenášať alebo prevážať, využiť môžete aj možnosť zaobstarať hrnček s uchom alebo naopak bez ucha.
Kvalitný termohrnček by mal mať konštrukciu s dvojitou stenou. Vhodné je vyskúšať, akým spôsobom sa skrutkuje viečko a zaujímať by vás malo aj tesnenie. V prípade, že by vás skrutkovanie viečka zdržovalo od práce, venujte pozornosť otvoru na pitie. K dostaniu sú tiež štýlové hrnčeky so slamkou. Všetky typy hrnčekov by mali mať odnímateľné viečko, vďaka tomu nebude nijako zložitá ani jeho údržba.
Značka
Medzi prednosti termohrnčekov patrí bezpochyby dizajn. K dostaniu sú krásne a štýlové hrnčeky. Možno ich kúpiť v tradičnej aj športovej podobe, môžu mať tvar plechovky a deti ocenia predovšetkým farebné prevedenie alebo vyobrazenie obľúbenej rozprávkovej alebo filmovej postavy.
K obľúbeným značkám patrí napríklad Keep Cup. Tento výrobca ponúka mnoho termohrnčekov vyrobených z plastu alebo skla. Ak uprednostňujete hrnčeky, ktoré svojou podobou pripomínajú termosku, zamerajte sa na značku Lamart. K dostaniu máte mnoho podôb nerezového termohrnčeka. Ecoffee Cup je značka vyrábajúca hrnčeky z bambusu. Z ďalších značiek môžeme menovať Orion, Banquet, Aladdin, Yoko Desing atď.
Cena
Cena termohrnčeka nie je nijako vysoká. Aj nerezovú verziu s objemom cca 500 ml je možné kúpiť za cca 9.1 eur. Skôr než na materiáli teda záleží na dizajne. Najväčší výber ponúka cenové rozpätie 9.1 – 17 eur. Za nerezové prevedenie s objemom 700 ml môžete zaplatiť 26 – 30 eur.
Otázky a odpovede
Ako zvýšiť účinnosť termohrnčeka?
Ak chcete udržať nápoj dlhšie teplý, je dobré termohrnček nahriať. Jednou z možností je naplniť ho horúcou vodou, alebo použiť mikrovlnnú rúru. Ak chcete nápoj dlhšie studený, vložte hrnček do studenej vody, chladničky alebo mrazničky.
Ako termohrnček čistiť?
Väčšinu výrobkov je možné vložiť do umývačky alebo jednoducho umyť pod tečúcou vodou. Všetky časti hrnčeka by mali ísť rozobrať, na túto možnosť sa zamerajte predovšetkým pri hrnčekoch, ktorých súčasťou je slamka. Správna údržba je dôležitá, v prípade nesprávne umytého hrnčeka sa môžu začať tvoriť plesne, alebo môže zašiť zapáchať.
Záver
To či kúpiť radšej termohrnček alebo termosku záleží predovšetkým na tom, kde budete výrobok používať a aký objem uprednostňujete. Termohrnček využijete predovšetkým ako klasický hrnček, termoska väčších rozmerov je vhodná na cesty.
Pokiaľ vám nevyhovuje ani jeden z týchto výrobkov a chceli by ste predsa len niečo iné, môžete sa zamerať na termofľaše. Tieto výrobky sú k dostaniu v malých aj väčších rozmeroch, vo väčšine prípadov sú vyrobené z nerezu a praktické sú predovšetkým pre športovcov, najmä vďaka možnosti otvorenia jednou rukou.
Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať
Zdroj: www.planeo.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?