Spací vak je vybavenie, ktoré budete potrebovať pri rôznych príležitostiach. Primárne sú určené pre prespávanie v prírode, stanovanie a podobne. Vziať ich môžete na letný festival alebo deťom pribaliť na tábor. Spacáky sú zastúpené vo veľkom množstvom, kúpiť môžete detský, pánsky, dámsky, unisex, rybársky, motorkársky atď.
Pri výbere spacáku by vás však malo okrem vzhľadu a ceny zaujímať viac kritérií. V prípade niektorých spacích vakov je potrebné zohľadniť veľkosť a hmotnosť. Tieto parametre určuje predovšetkým vnútorné náplň. Najdôležitejšie je však teplotné určenie, ktoré udáva ročné obdobie, kedy je možné spací vak používať.
Typy
Spacie vaky je možné rozdeliť na základe rôznych kritérií, najčastejšie sa stretnete s rozdelením podľa teplotného určenia:
- Letné – využijete ho iba v letných mesiacoch, čomu zodpovedá aj jeho veľkosť. Letné spacáky sú vzhľadom k výrobnému materiálu najmenšie, pretože nepotrebujú v takej miere izolovať.
- Trojsezónne – patria k najuniverzálnejším, ponúkajú väčší tepelný komfort a patria už k objemovo väčším. Možno ich používať od jari do jesene, kvalitné trojsezónne spacáky je však možné použiť aj v miernej zime, bývajú komfortné aj pri teplote -5 ° C.
- Zimné – najväčšie spacáky, ktoré prinesú potrebný komfort aj v -20 ° C a veľmi kvalitné spacáky zvládnu aj 40 stupňové mrazy. Aby bolo možné spací vak v tomto extrémnom počasí použiť, obsahuje veľké množstvo izolačného materiálu, čo sa odráža na jeho veľkosti i hmotnosti.
Izolačný materiál
Každý spací vak má rôzne veľké množstvo izolačného materiálu. Ako izolačný materiál sa používa syntetika alebo perie.
Perie
Jedná sa o najdokonalejší izolant. Veľkou výhodou peria je aj nízka váha a veľká skladnosť. U páperových spacákov sa ako náplň používa páperie a klasické pierka. Oba typy sú u rôznych výrobkov v inom pomere, čo sa odráža na izolačných vlastnostiach, hmotnosti a pochopiteľne tiež cene.
Spacie vaky sú oproti syntetickým oveľa menšie a nižšia je aj ich váha, avšak za spacák plnený perím si výrazne priplatíte, čo vás môže pochopiteľne od kúpy odradiť.
Spacák plnený perím by nemal navlhnúť, vo chvíli, keď k navlhnutiu dôjde, perie spľasne a spacák prestane izolovať. Pri správnom používaní a skladovaní je životnosť spacáku až dvojnásobná oproti syntetickým výrobkom.
Syntetika
Spacák má väčšiu veľkosť a vyššiu hmotnosť, je však lacnejší a je na trhu zastúpený väčším počtom výrobkov. Syntetický materiál sa ďalej delí na dva typy a to mikrovlákno a duté vlákno. Oba materiály sú si veľmi podobné, za kvalitnejší je však možné označiť mikrovlákno, ktoré je o niečo málo ľahšie a poskytne vám trochu väčší teplotný komfort.
Veľkou výhodou syntetických spacích vakov je skutočnosť, že vás zahrejú aj ak dôjde k ich navlhnutiu. Tieto spacie vaky sú tiež najmenej náročné na údržbu a možno ich bežne prať v práčke. Po vypraní veľmi rýchlo uschnú.
Hmotnosť
Hmotnosť sa u jednotlivých výrobkov podstatne líši, čo je dané množstvom a typom izolačného materiálu. Aj v prípade najmenších letných spacích vakov je možné nájsť váhový rozdiel až 1 kg. Kúpiť môžete spacák s hmotnosťou 570 g, ktorý je plnený perím.
Spací vak, ktorý vám poskytne rovnaký tepelný komfort, sa nelíši ani veľkosťou, môže v prípade náplne z mikrovlákna vážiť necelý 1 kg a spacák plnený dutým vláknom potom takmer 1,5 kg. Rovnako je to aj v prípade troch sezónnych alebo zimných spacákov.
Hmotnosť budete riešiť najviac, ak patríte medzi trampov alebo výletníkov, ktorí krajinu brázdia na bicykli alebo po vlastných nohách. Tí, ktorí spací vak poväčšinou vozia autom, si s hmotnosťou nemusia robiť toľko starostí.
Tvar
Vybrať môžete spacák tiež podľa tvaru, tí, ktorí majú radi svoj priestor, budú voliť dekové spacáky, v opačnom prípade je možné zakúpiť mumiové spacie vaky. A oba typy sú k dostaniu tiež v rozšíriteľnéj variante. Taký spacák vám umožní meniť dĺžku aj šírku.
- Dekové – možno ho úplne rozopnúť a používať ako klasickú prikrývku. Dekový spacák je vhodnejší na prespávanie v chate alebo kempe, kedy ste dobre izolovaní od spodu. Dekové spacáky sú väčšie a ťažšie.
- Mumiové – kopírujú tvar ľudského tela a poskytnú vám tak väčší komfort. Tieto spacáky sú celkovo menšie a skladnejšie, niekomu však nemusí vyhovovať menej priestoru v oblasti nôh.
Veľkosť
Veľkosť spacieho vaku je daná výškou postavy a k nej sa potom odporúča pripísať najviac 20 cm. Nie je vhodné vyberať spacák príliš veľký, v tomto prípade vám neposkytne taký tepelný komfort.
Naopak malý spacák bude príliš tesný a neposkytne vám príliš pohodlia. Pre deti sú k dostaniu tzv. rastúce spacáky, ktorých dĺžku je možné upraviť pomocou zipsu.
Značka
Medzi výrobcov spacákov patrí Husky, Vango, Hannah, Prima, Mammut, Spokey, Sir Joseph, Alpine Pro alebo napríklad Mountain Eguipment. Nielen tieto značky patria ku kvalitním výrobcom. Výrobcov je celý rad, všetky známe značky vám ponúknu veľké množstvo rôznych výrobkov vo všetkých cenových kategóriách.
Cena
Medzi najlacnejšie patria spacie vaky z dutého vlákna, tie je možné kúpiť za cenu od cca 20 – 40 EUR. Tieto spacáky patria k tým menej skladným a ťažším a sú vhodnejšie skôr pre občasné používanie. Ich nákupu by sa mali vyhnúť aj tí, ktorí putujú krajinou po vlastných nohách, pretože sa im značne prenesú.
Kvalitnejšie syntetické spacáky kúpite od 40 – 120 EUR, náplň už častejšie tvoria ľahšie a skladnejšie mikrovlákno. Spacáky sú určené pre častejšie používanie a ich hmotnosť už bude vyhovovať aj turistom.
Cena prvých páperových spacákov začína na cca 160 EUR a šplhať môže aj k 400 EUR. Najkvalitnejšie a zároveň najdrahšie sú zimné spacáky, ktorých nadobudnutie sa oplatí iba v prípade, keď nocujete počas zimy v prírode pravidelne. Pre občasné zimné prespávanie si vystačíte aj s kvalitnejším troch sezónnych spacím vakom.
Otázky a odpovede
Ako čistiť páperový spacák?
Páperový spacák je na údržbu oveľa náročnejší, ako syntetický, ktorý je možné prať v práčke. Z tohto dôvodu je vhodnejšie prenechať jeho čistenie profesionálom.
Niektoré páperové spacáky je možné prať aj v práčke, vždy si túto informáciu najprv overte u výrobcu. Na pranie je vhodnejšie používať šetrné pracie gély a prať by ste ich mali za pomocou šetrného programu bez žmýkania.
Po vypraní je nutné vodu odstrániť pomocou ručného žmýkania, majitelia sušičiek môžu použiť šetrné sušenie. V tomto prípade sa odporúča vložiť spacák do sušičky spoločne s dvoma tenisovými loptičkami, ktoré sa postarajú o natriasanie náplne.
Ak sušičku nemáte, musí sa spacák sušiť v horizontálnej polohe, nesmie sa teda vešať. Počas sušenia je potrebné spacák pravidelne pretrepávať, aby došlo k rovnomernému rozloženiu peria.
Aké teplota je uvedená na spacáku?
Každý kvalitný spacák musí obsahovať informáciu o extrémne, komfortné a limitný teplote. Extrémna teplota je najnižšia teplota, v ktorej je možné spacák použiť bez toho aby došlo k prechladnutiu.
Komfortná teplota udáva, za akých podmienok je možné spacák použiť pre najvyššie možné pohodlie. Limitné teplota je informácia, ktorá vám hovorí, do akej najvyššie teploty je spacák určený, ako vám v ňom bude horúco.
Čo je možné ku spacáku prikúpiť?
Spací vak by mal byť používaný v kombinácií s kvalitnou karimatkou, ktorá sa postará o izoláciu a zabráni aj znečisteniu. Okrem nej je možné dokúpiť vnútornú výstelku. Tú je možné nájsť aj pod označením vložka do spacáku.
Jej účelom je zvýšiť tepelný komfort aj ochrániť vnútornú stranu pred možným znečistením. Materiál vložky môže byť hodváb, merino vlna, bavlna, fleece a iné materiály.
Záver
Medzi najlacnejšie patrí spacie vaky, ktorých náplň tvorí duté vlákno, sú však najťažšie a nejobjemnější. Zlatou strednou cestou sú spacáky z mikrovlákna a najdrahšie a zároveň najkvalitnejšie sú páperové spacie vaky.
U spacieho vaku si nezabudnite skontrolovať hmotnosť, ktorá sa môže aj v prípade veľmi podobných výrobkov značne líšiť. Životnosť predĺžite správnym skladovaním. Pred uskladnením je nutné nechať spacák riadne vyschnúť, až potom je ho možné skladovať v obale, ktorý je súčasťou každého výrobku.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.mastersport.sk, www.4camping.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?