Snehové frézy

Aj keď sú zimy stále miernejšie, sú ešte miesta, kde je snežná fréza vítaným pomocníkom. Vďaka nej si ušetríte námahu pri odpratávaní hromád snehu. Svoje využitie má najmä tam, kde by bolo odpratávanie snehu pomocou hrabla alebo lopaty veľmi namáhavé, neoceniteľná je najmä v horských oblastiach a bežne sa využíva aj pri údržbe verejných plôch. Frézy však využijete aj na rýchle odpratanie menšej vrstvy čerstvo napadaného snehu. Na tento účel sú ideálne menšie elektrické frézy.

Okrem typu motora budete frézu na sneh vyberať aj podľa výkonu motora, šírky a výšky záberu. Frézy sa líšia aj typom šeku, ktorý sa stará o naberanie a následné odhadzovanie snehu. Frézy zvládnu odhádzať čerstvo napadaný sneh, tie výkonnejšie si však poradia aj so zmrznutým alebo ušlapaným snehom.

Porovnať ceny snehových fréz

Typy

Snežné frézy sa líšia v závislosti od typu motora, kúpiť môžete frézu elektrickú alebo benzínovú. Každá fréza sa hodí do iného terénu, benzínové si lepšie poradia s nerovným a členitým terénom, elektrické sú menej výkonné, nenáročné na údržbu a majú tichý chod.

Benzínová

Benzínové frézy sú výkonnejšie a ďalej sa delia na jednostupňové, dvojstupňové a trojstupňové.

Jednostupňová

Tieto frézy využijete pri odpratávaní spevnených plôch. Možno ju použiť na dlažbe či asfalte, poradí si až s 25 cm napadaného snehu. Výhodou týchto fréz je najmä nižšia hmotnosť a menší rozmer, čo sa odráža na jednoduchšej obsluhe. Sú odporúčané najmä na údržbu stredne veľkých plôch.

Dvojstupňová

Výkonnejšia fréza, ktorá je doplnená o prídavný slimák. Frézy zvládnu odpratať veľké množstvo snehu a používať ich môžete aj na členitom teréne. Odprace čerstvý aj predtým napadnutý zamrznutý sneh. Dvojstupňové frézy obvykle disponujú kolesami, možno však kúpiť frézu doplnenú o pásy. Pásová fréza prekoná doslova akýkoľvek terén.

Trojstupňová

Profesionáli alebo tí, ktorí bývajú v horských oblastiach, ocenia najvýkonnejšie trojstupňové frézy. S týmito strojmi si rýchlo poradíte aj s veľkým množstvom snehu. Tieto snehové frézy nezastavia ani zmrznutí alebo zľadovatený sneh, počítať však musíte s vysokou hmotnosťou aj cenou stroja.

Elektrická

Pri odpratávaní malých plôch môžete využiť elektrickú frézu. Tie sú obľúbené najmä v bežných domácnostiach, kedy budete odpratávať skôr menšie množstvo snehu. Vďaka nízkej hmotnosti zvládnu manipuláciu s frézou aj staršie deti, ženy alebo seniori.

  • Káblová – fréza vyžaduje pre svoj chod pripojenie k elektrickej sieti, čo nemusí každému vyhovovať. Tieto frézy je možné použiť na rovný terén na odpratanie čerstvo napadaného snehu.
  • Akumulátorové – sú obľúbenejšie, ale menej výkonné. Aj tieto frézy využijete na odpratanie menšej vrstvy čerstvo napadaného snehu. Pri výbere si overte kapacitu batérie.

Výkon

Výkon je z veľkej časti daný typom motora. Menej výkonné sú elektrické frézy, najmenší výkon čakajte pri akumulátorových frézach. Väčším výkonom naopak disponujú benzínové frézy. Pri frézach je jednotkou výkonu konská sila, ktorá je udávaná jednotkou HP, stretnúť sa však môžete aj s výkonom udávaným v kW.

Výkon by ste mali voliť podľa veľkosti a typu terénu. Menej výkonné frézy sú vhodné na rovný a spevnený terén. Výkonnejšie stroje vyžadujú náročný nespevnený a členitý terén.

  • Nižší výkon – do tejto kategórie spadajú stroje s výkonom v rozmedzí 6 – 10 HP, tie je možné použiť na odpratávanie snehu na malých a stredne veľkých plochách.
  • Vyšší výkon – frézy s výkonom viac ako 10 HP využijete pri odpratávaní väčších plôch a vhodné sú predovšetkým do horských oblastí.

Šírka záberu

Rovnako ako pri záhradnej kosačke, hrá aj v prípade frézy na sneh podstatnú úlohu šírka záberu. Tá určuje, ako rýchlo budete mať hotovo, ale má vplyv aj na hmotnosť a ovládateľnosť stroja.

Čím je šírka záberu väčšia, tým ťažší stoj bude. S hmotnosťou sa zvyšuje aj fyzická námaha, ktorú budete musieť pri práci vynaložiť. Najmenšie frézy na sneh majú šírku záberu do 50 cm. Väčšie a výkonnejšie stroje majú záber viac ako 50 cm.

Pojazd

Na výber máte aj typ pojazdu, vo väčšine prípadov sú snehové frézy opatrené kolesami, možno však kúpiť aj frézu pásovú alebo frézu bez pojazdu.

  • Kolesá – patria k najobľúbenejšiemu typu pojazdu. Nájdete ich na elektrických a väčšine benzínových snežných frézach. Frézy sú potom často vybavené ďalšími funkciami, ktoré vám uľahčia manipuláciu so strojom počas cúvania alebo otáčania.
  • Pásy – výkonné benzínové frézy môžu byť vybavené aj pásovým pojazdom. Ten sa vám oplatí v prípade, keď budete odpratávať väčšiu plochu na nerovnom alebo členitom povrchu. Najväčšou prednosťou pásu je skutočnosť, že sa fréza neborí ani vo väčšej vrstve snehu a práca je teda rýchla.
  • Bez pojazdu – najlacnejšie frézy žiadny pojazd nemajú a tlačiť ich tak budete manuálne. Ide o malé frézy, ktoré nie sú nijako výkonné a nemusia byť praktické ani pri odpratávaní menších spevnených plôch.

Bunker

Pod pojmom bunker sa ukrýva obal slimáka a je umiestnený na prednej strane frézy. Aj u tejto časti vás bude zaujímať veľkosť, alebo skôr výška, v ktorej je slimák umiestnený. Výška bunkra udáva, koľko snehu je fréza schopná nazbierať.

Tiež tu zohráva zásadnú úlohu to, kde bude fréza používaná. Pri odpratávaní menšieho množstva snehu okolo domu si vystačíte s výškou okolo 50 cm. Naopak pri odpratávaní väčšieho množstva snehu je vhodné voliť výšku cca 60 cm.

Vyhodenie

Neoddeliteľnou súčasťou snehovej frézy je vyhadzovanie, ktoré má podobu komínu. Touto časťou je sneh vyhadzovaný do priestoru. Vyhadzovací komín je u lacnejších fréz vyrobený z plastu, drahšie stroje majú vyhadzovanie kovové. Tento materiál je odolnejší a nepoškodí ho ani prípadný ľad alebo kamienok.

Vyhadzovací komín by malo byť možné nastaviť tak, aby ste mohli regulovať smer, do ktorého bude sneh odhadzovaný. Nastavovanie je možné pod určitými uhlami, základom je možnosť nastavenia v uhle 180 °, drahšie stroje potom umožňujú vyhadzovanie nastaviť pod uhlom 200 – 300 °.

Funkcia

Frézy na sneh môžu mať aj niekoľko funkcií, vďaka ktorým bude ich používanie jednoduchšie. Okrem funkcií môžete k niektorým strojom prikúpiť aj ďalšie príslušenstvo. K tomu najbežnejšiemu patrí radlica a hodiť sa môžu aj snehové reťaze. Závejmi ľahko prejdete dieťaťu strhávacím nožom.

Z funkcií môžeme menovať napríklad:

  • Elektrický štartér
  • Posilňovač riadenia
  • Diaľkové ovládanie vyhadzovania
  • Svetlo
  • Vyhrievaná rukoväť

Značka

Aby snehová fréza slúžila dlho a spoľahlivo, nie je vhodné pri výbere podceniť ani kvalitného výrobcu. Toho poznáte aj podľa viacročnej záruky a dostupnosti servisu. Za kvalitné je možné označiť výrobky značiek Honda, Hecht, Ryobi, AL-KO, Husqvarna, VeGa, Stiga, Lumag alebo MTD.

Cena

Obstarávacia cena snežnej frézy nie je malá, tie najmenšie a najmenej výkonné stroje kúpite do 427 eur. Tieto frézy sú vhodné na odpratanie menšej snehovej nádielky v okolí domu.

Pokiaľ odpratáte väčšie množstvo snehu na väčších plochách, budete potrebovať výkonnejší benzínový stroj. Cena začína na cca 637 eur a môže šplhať k 1279 eur. Kúpiť môžete pochopiteľne ešte drahšie snehové frézy, tie sú však určené skôr na komerčné využitie.

Porovnať ceny snehových fréz

Údržba

Údržba frézy nie je zložitá, pri tejto činnosti však dochádza pomerne často k rôznym zraneniam a to z dôvodu nedodržania bezpečnosti práce. Pred tým, než začnete s nutnou údržbou, musí byť fréza vypnutá av kľude. Zvyšky snehu nesmú byť čistené rukou, pre túto činnosť použite metličku alebo iný predmet. Aby bola údržba čo možno najbezpečnejšia, sú frézy často vybavené funkciou, ktorá detekuje prítomnosť obsluhy.

Otázky a odpovede

Môže byť práca s frézou nebezpečná?

Pri dodržiavaní všetkých pokynov výrobcu je snežná fréza úplne bezpečná. Počas odpratávania snehu však môže dôjsť k vymršteniu kamienku alebo ľadu vyhadzovacím komínom.

Ten by ste teda mali vždy smerovať tak, aby nemohlo dôjsť k zraneniu alebo poškodeniu okolitých automobilov či budov. Pri práci so snehovou frézou sa neodporúča ani zbytočne voľné oblečenie, ktoré by sa mohlo zamotať do pohyblivých častí stroja.

Je nejaké pravidlo na dopĺňanie benzínu?

V prípade, keď pracujete s benzínovou frézou a počas práce vám dôjde palivo, bude nutné stroj na nejaký čas odstaviť. Aby bolo doplnenie benzínu možné, musí byť fréza vychladnutá. V žiadnom prípade nie je možné nalievať palivo do horúceho alebo dokonca bežiaceho motora.

Akú frézu k domu?

Pokiaľ budete pomocou frézy odpratávať sneh z príjazdovej cesty, chodníka alebo napríklad terasy, vystačíte si s elektrickou alebo jednostupňovou benzínovou frézou. Šírka záberu môže byť okolo 50 cm. Tí, ktorí nebývajú pri ceste a musia odpratávať aj príjazdovú cestu k domu by mali uvažovať o výkonnejšej fréze s väčšou šírkou záberu. Na tieto účely sú ideálne dvojstupňové benzínové frézy so šírkou záberu väčšou ako 50 cm.

Záver

Snehová fréza nepatrí k lacnému vybaveniu, preto je vhodné stroj pred nákupom najskôr dôkladne prezrieť. O kvalite vypovie mnohé výrobný materiál, skontrolujte najmä kvalitu bunkra, ktorý by mal byť dostatočne pevný a nemal by sa nijako prehýbať.
Slimák stroja by mal byť vyrobený z kovu. Vhodné je vyskúšať aj to, akým spôsobom je možné frézu ovládať a či a akým spôsobom je možné nastaviť vyhadzovací komín.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo