Bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú pre mnohých absolútne nenahraditeľnou záležitosťou. Vďaka nim môžete počúvať hudbu prakticky kdekoľvek. Stále väčšej obľube sa tešia predovšetkým bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú obľúbené vďaka svojej pohodlnosti a praktickosti. Pri ich používaní vás nebudú nijako obťažovať káble a so slúchadlami tak môžete robiť doslova čokoľvek. Jediné, čo vás bude pri počúvaní limitovať je kapacita batérie, ktorú treba pravidelne dobíjať.

Vybrať tie správne bezdrôtové slúchadlá môže byť trochu výzva. Pri výbere je nutné zohľadniť všetky parametre, ktorých nie je málo. Bezdrôtové slúchadlá vyberajú mnohí podľa ceny. Hoci je rozpočet bezpochyby dôležitý, nie je tým jediným, čo by vás malo pri výbere tých správnych slúchadiel zaujímať. Oveľa dôležitejšia je vaša spokojnosť so slúchadlami. Najprv si teda ujasnite, v akej kvalite chcete hudbu počúvať. Potom ich zauvažovať nad konštrukciou slúchadiel, kúpiť môžete slúchadlá cez hlavu aj do uší. Podceniť by ste nemali ani odolnosť, pretože slúchadlá budete chcieť pravdepodobne používať aj vonku.

Porovnať ceny slúchadiel

Typy

Bezdrôtové slúchadlá sú k dostaniu v niekoľkých typoch. Rozdiel je v prevedení konštrukcie.

Bezdrôtové slúchadlá na uši

Supraaurálne slúchadlá majú veľmi ľahkú konštrukciu. Tieto slúchadlá je možné priložiť na uši, čo spôsobuje nižšie izolačné schopnosti. Vo väčšej miere vás môže vyrušovať okolitý hluk. Dlhšie používanie týchto slúchadiel býva menej pohodlné.

Bezdrôtové slúchadlá okolo uší

Circumaurálne slúchadlá sú oveľa robustnejšie. Slúchadlá okolo uší sú známe aj ako hi-fi alebo herné slúchadlá. Ich výhodou je, že obomknú uši ako celok a tým zaisťujú oveľa lepšiu izoláciu hluku okolia. Pri počúvaní vás nebude nič rušiť, avšak musíte počítať s väčšou hmotnosťou slúchadiel. Nevýhodou môže byť aj ich horšia prenosnosť.

Bezdrôtové slúchadlá do uší

Intraaurálne True Wireleess slúchadlá môžete vložiť do zvukovodu. Tento typ môžete kúpiť ako kôstky alebo štuple. Súčasťou slúchadiel býva veľmi často puzdro, ktoré použijete na dobíjanie slúchadiel. Slúchadlá do uší fungujú samostatne a nie sú na sebe závislé.

  • Špunty – sú častejším typom. Slúchadlá sa umiestňujú do zvukovodu, vďaka gumovým nástavcom je zaistená dobrá izolácia okolitých ruchov. Dlhšie počúvanie hudby nemusí byť každému príjemné.
  • Kôstky – slúchadlá je možné umiestniť do ušníc pred zvukovod. Kôstky sú k ušiam viac šetrné, avšak nie tak dobre izolujú okolitý ruch.

Bezdrôtové slúchadlá za uši

Na trhu sú zastúpené v malom počte a nie sú toľko známe. Slúchadlá za uši budú viac vyhovovať športovcom. Súčasťou slúchadiel sú špeciálne krídelká, ktoré zaistia väčšiu stabilitu a ukotvenie v ušiach.

Spôsob pripojenia

Bezdrôtové slúchadlá sa rozdeľujú do skupín podľa spôsobu pripojenia. Kúpiť môžete Bluetooth alebo rádiofrekvenčné slúchadlá. Každý variant má svoje výhody a nevýhody.

  • Bluetooth – na prenos zvuku poslúži technológia Bluetooth. Vďaka vysokej dostupnosti sú Bluetooth slúchadlá veľmi obľúbené. Dosah slúchadiel môže byť až 10 metrov. Tieto slúchadlá kúpite vo všetkých prevedeniach, kúpiť ich môžete ako kôstky, štuple, slúchadlá cez hlavu aj na uši. Ich súčasťou môže byť aj mikrofón. Najväčšou výhodou týchto slúchadiel je nižšia obstarávacia cena.
  • Rádiofrekvenčné – na prenos signálu sa používajú rádiové vlny a ich dosah je až 100 metrov. Rádiofrekvenčné slúchadlá sú obľúbené u náročných užívateľov. Ich najväčšou výhodou je spoľahlivosť, nemusíte riešiť výpadky signálu. Rádiofrekvenčné slúchadlá je možné kúpiť iba ako slúchadlá cez hlavu a ich nevýhodou je aj vyššia obstarávacia cena.

Výdrž batérie

Pri bezdrôtových slúchadlách je nutné venovať veľkú pozornosť výdrži batérie. Tá sa v závislosti od modelov pomerne značne líši. Najlacnejšie slúchadlá budú hrať niekoľko hodín, tie najdrahšie vydržia aj niekoľko dní. Dlhšiu výdrž ocenia najmä tí, ktorí používajú slúchadlá na cestách.

  • Výdrž do 10 hodín – najmenšia výdrž majú pochopiteľne najlacnejšie slúchadlá, ktoré sú ideálne pri domácom používaní, a brať ich môžete na kratšie cesty. Najmenšia výdrž je menej ako 5 hodín.
  • Od 10 – 20 hodín – slúchadlá s touto výdržou sú považované za zlatú strednú cestu. Tieto slúchadlá patria medzi najobľúbenejšie.
  • Výdrž nad 20 hodín – najnáročnejšie slúchadlá budú potrebovať slúchadlá, ktoré vydržia v chode aj niekoľko dní.

Eliminácia ruchu

Slúchadlá sú vo veľkom používané aj vonku, kde vaše počúvanie bude vo väčšej či menšej miere rušiť okolitý ruch. V závislosti na eliminácii hluku sa slúchadlá rozdeľujú do 2 skupín.

  • Slúchadlá pasívne – sú dostačujúce pre bežných užívateľov a vyznačujú sa menšou elimináciou hluku.
  • Slúchadlá aktívne – ANC slúchadlá sú kvalitnejšie av súčasnosti rozšírenejším typom. S ANC slúchadlami nebudete rušení v MHD ani pri práci v kancelárii.

Frekvenčný rozsah

Je uvádzaný v Hz a je považovaný za ten najdôležitejší parameter pri výbere slúchadiel. Frekvenčný rozsah súvisí s kvalitou zvuku a riadiť sa môžete jednoduchým pravidlom. Čím vyšší frekvenčný rozsah slúchadla ponúka, tým kvalitnejší zvuk budete prijímať. Bežný rozsah bezdrôtových slúchadiel je 20 Hz až 20 kHz. Spodná hranica súvisí s reprodukciou basov. Drahšie slúchadlá môžu mať ešte väčší rozsah.

Konštrukcia

Bezdrôtové slúchadlá môžu mať otvorenú, uzavretú alebo polouzavretú konštrukciu.

  • Otvorená – ponúka vernejší zvuk a nižšie skreslenie. Otvorená konštrukcia vo väčšej miere prepúšťa zvuk zo slúchadiel. Okolie tak môže byť rušené vašim hlasnejším počúvaním, rovnako aj vás však bude viac rušiť okolitý zvuk. Otvorená konštrukcia tak bude vyhovovať skôr menej náročným používateľom.
  • Uzavretá – vďaka uzavretej konštrukcii vás nebude pri počúvaní rušiť okolitý ruch a ani vy nebudete rušiť svoje okolie. Pokiaľ však kúpite nekvalitné slúchadlá, bude výsledný zvuk viac skreslený. Izolácia totiž zabráni šíreniu zvuku do priestoru, ale bude sa odrážať naspäť.
  • Polouzavretá – jedná sa o kompromis medzi predošlými typmi a ponúka výhody oboch variantov.

Citlivosť

Výkon slúchadiel je uvádzaný v dB/Wm. Čím vyššie majú slúchadlá citlivosť, tým kvalitnejší bude výsledný zvuk. Vyššia hodnota citlivosti tiež určuje vyššiu hlasitosť. Slúchadlá štandardne dosahujú citlivosť 100 dB. Kvalitnejšie slúchadlá môžu mať citlivosť viac ako 105 dB.

Impadancia

Ovplyvňuje hlasitosť slúchadiel a je uvádzaná v Ohmoch. Obvyklá citlivosť býva v rozmedzí 30 – 65 Ohmov.

Náušníky

Náušník je časť slúchadiel, ktorá je v priamom kontakte a uchom. Aby bolo počúvanie komfortné, mali by byť vyrobené z príjemného materiálu.

  • Plast – tvrdý a tým aj menej pohodlný materiál je súčasťou lacných slúchadiel. Medzi prednosti plastu patria výborné tlmiace schopnosti. Najlacnejšie slúchadlá majú náušníky vyrobené z tvrdého plastu, pri výrobe drahších variantov sa používa mäkčený plast.
  • Textil – je najlepším materiálom čo sa týka pomeru cena/komfort.
  • Koža – je veľmi komfortný a kvalitný materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou obstarávacou cenou. Kožené náušníky nájdete pri tých najdrahších slúchadlách.

Značka

Bezdrôtové slúchadlá majú mnoho podôb a na trhu ich nájdete naozaj vo veľkom počte. Medzi najväčších výrobcov slúchadiel patria Sony a Apple. Práve tieto značky patria k tým najobľúbenejším a ponúkajú slúchadlá v každej kvalite. Kvalitné slúchadlá kúpite aj do značiek ako Samsung, Philips alebo JBL.

Cena

Bezdrôtové slúchadlá sú k dostaniu v mnohých cenových kategóriách. Cena veľmi ovplyvňuje kvalitu slúchadiel. Najlacnejšie slúchadlá možno zaobstarať za menej ako 22 eur. Vyznačujú sa horšou kvalitou zvuku a menšou výdržou. Sú vhodné pre deti aj menej náročných užívateľov. Väčšiu kvalitu možno očakávať od slúchadiel za 22 – 129 eur. Najdrahšie slúchadlá však môžete kúpiť za viac ako 427 eur.

Porovnať ceny slúchadiel

Otázky a odpovede

Na čo slúžia kodeky?

Kodeky sa používajú na dekódovanie signálu. Aby slúchadlá funkgovali, je nutné zaistiť ich kompatibilitu so zariadením, s ktorým ich budete používať. Vo väčšine prípadov nie je nijako zložité slúchadlá spárovať, avšak naraziť môžete aj na modely, pri ktorých toto pravidlo neplatí.

Medzi najčastejšie kodeky patrí SBC, čo je základný kodek podporujúci Bluetooth. Vyznačuje sa najnižšou kvalitou a je obľúbený u menej náročných používateľov. Starším kodekom je aptX, ktorý podporuje systém Android. Drahšie slúchadlá môžu využívať kodek aptX HD. Apple využíva kodeky AAC, Sony potom kodek LDAC.

V čom sa líšia rádiofrekvenčné a Bluetooth slúchadlá?

Hlavný rozdiel je v dosahu slúchadiel. Dosah pri Bluetooth slúchadlách je rádovo niekoľko metrov. Kvalitu signálu navyše ruší nekvalitný signál alebo nejaká prekážka. Dosah rádiofrekvenčných slúchadiel môže byť až 100 metrov a vaše počúvanie nebude prakticky nič rušiť.

Čo je hlavový most slúchadiel?

Ide o časť, ktorá spája obe mušle slúchadiel. Pri kvalitnejších slúchadlách je hlavový most vyrobený z ocele alebo železa. Lacnejšie slúchadlá majú hlavový most vyrobený z plastu. Hlavový most je možné v určitom rozsahu posúvať a prispôsobiť ho veľkosti hlavy.

Záver

Bezdrôtové slúchadlá sa líšia v mnohých parametroch. Aby ste vybrali ideálne slúchadlá, mali by ste sa zamyslieť, ako budete slúchadlá používať. Iné požiadavky má na slúchadlá bežný používateľ, iný aktívny športovec a iné hráč počítačových hier.

Športovcom budú najviac vyhovovať slúchadlá v podobe kôstok alebo špuntov, ktoré majú vyšší stupeň krytia IP. Najmenej náročné sú slúchadlá na doma, väčšie nároky na ne musia mať všetci, ktorí chcú slúchadlá používať na cestách. Každý určite ocení funkciu potlačenia hluku ANC.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo