Školské batohy

Školský batoh má vplyv na správny vývoj detskej chrbtice. Príliš veľký alebo nekvalitný batoh môže mať vplyv na asymetrický vývoj chrbtice. Chrbtica môže byť preťažovaná jednostranne, čo môže spôsobovať bolesť chrbta, hlavy alebo akékoľvek obmedzenia pohybu vďaka svalovej nerovnováhe.

Školský batoh by mal spĺňať niekoľko hlavných parametrov, nie je teda ideálne vyberať batoh na základe dizajnu alebo ceny, hoci aj tieto parametre hrajú pri jeho výbere zásadnú úlohu. Ak vyberiete správny batoh, ktorý sa vám nebude páčiť, budete mať pravdepodobne problém, presvedčiť svojho potomka batoh do školy nosiť.

Dieťa by si tak malo vyberať batoh podľa vzhľadu, rodičov by mali viac zaujímať technické parametre. Školský batoh musí byť ergonomický, vďaka tomu bude na chrbte správne sedieť. Dieťa sa musí cítiť príjemne aj s naplneným batohom, dôležité je tak polstrovanie.

Porovnať ceny batohov

Typy

Pokiaľ vybavujete školský batohom prváčika, bude výber priamo slávnostnou udalosťou. Najmenšie deti môžu vyberať medzi školskými aktovkami a batohmi, deťom od 3. triedy sú už určené len batohy, ktoré sú medzi deťmi celkovo obľúbenejšie.

Aktovka

Aktovku je možné kúpiť skôr malým školáčikom. Výškovo sa môžu jednotliví prváci líšiť až o 20 cm. Pre tých najmenších a najdrobnejších s výškou pod 120 cm sú určené predovšetkým malé jednokomorové aktovky, ktorých výška je cca 37 cm.

Najväčšou výhodou aktovky je usporiadanie vnútorného priestoru. Aktovka má prehľadne usporiadané priehradky, čo malým deťom uľahčuje orientáciu.

Aktovka má vo väčšine prípadov spevnené dno a tak aj lepšiu stabilitu. Pri vyberaní vecí sa tak nebude prevracať. Spodná časť aktovky je navyše väčšinou vybavená celoplastovým dnom alebo nožičkami, ktoré ochránia učebné pomôcky pred vlhkom.

Batoh

V prospech batohov potom hrá predovšetkým pevná, anatomicky tvarovaná chrbtica. Vnútorná časť batohov je tvorená viacerými priehradkami, a dieťa si tak môže veci ukladať podľa svojho systému. Najmenším deťom sú určené batohy s výškou do 40 cm a hmotnosťou pod 1 kg. Tieto batohy majú väčšinou len dve priehradky a oddelenú kapsu na pitie a desiatu.

Ak vyberáte batoh určený na nosenie učebníc a ďalších školských pomôcok, preferujte vždy školský batoh pred batohom športovým. Športovému batohu dávajú prednosť najmä starší žiaci a študenti.

Športový batoh je inak konštrukčne riešený a nie je vhodný pre každodenné nosenie ťažkých učebníc. Školské batohy sú zvyčajne drahšie, ich výber je však veľký a splní aj požiadavky náročných študentov.

Popruhy

Školský batoh musí mať popruhy vystužené. Vďaka tomu sa nebude pri nosení dieťaťu bolestivo zarezávať do ramien. Lacným batohom, ktoré vystužené popruhy nemajú vôbec, alebo sa dá o kvalite vystuženia diskutovať, sa tak radšej vyhnite.

Naopak naozaj kvalitné batohy majú popruhy vystužené anatomicky. Takáto výstuž je na prvý pohľad veľmi tvarovaná a umožňuje správny vývoj chrbtice. Správna šírka popruhov by mala byť cca 4 cm.

  • Hrudný popruh – ani tento popruh by nemal kvalitnému batohu chýbať. Jeho úlohou je váhu prirodzene rozložiť na záťaž batohu v oblasti chrbta.

Hmotnosť

Hmotnosť batohu je bezpochyby dôležitá. Pri výbere však hmotnosť nehrá až tak zásadnú úlohu. Všetci kvalitní výrobcovia vyrábajú aktovky aj batohy s váhou okolo 1 kg. Váhový rozdiel sa medzi jednotlivými výrobkami pohybuje v rozmedzí od 100 – 300 g, čo je zanedbateľná hodnota.

Ku hmotnosti prihliadnite skôr u veľmi malého a drobného školáčika, tomu je pochopiteľne nutné vyberať čo najľahší batoh. Váhu znížite aj tak, že dieťa vybavíte na cestu prázdnu fľaškou na vodu, ktorú si napustí až v škole. Týmto spôsobom môžete hmotnosť batohu znížiť až o 0,5 kg, čo už je váha, ktorú je poznať.

Bezpečnosť

Kvalitní výrobcovia majú svoje výrobky zdravotne atestované. Aj podľa tejto atestácie spoznáte, ktorý batoh je skutočne kvalitný. Školské batohy sú k dostaniu v širokej škále farebných kombinácií, v prípade malých detí nechýbajú obľúbení rozprávkoví hrdinovia alebo rôzne motívy.

Pri výbere batohov pre malé deti uprednostňujte výrazné farby, ktoré ich zviditeľnia aj pri zlom počasí. Väčšie deti si väčšinou do dizajnu batohu nenechajú príliš hovoriť, aj ruksaky starších detí by však mali byť vybavené niekoľkými reflexnými prvkami, ktoré sú u batohov pre deti nižších tried úplnou samozrejmosťou.

Funkčnosť

U každého batohu oceníte špeciálnu priehradku na fľašu s vodou a box s desiatou. Tie by mali byť samostatne, vďaka čomu predídete možných nehodám a poškodeniu školských pomôcok.

Pri výbere uprednostnite batohy aj s impregnačnou úpravou. Tá vybavenie batohu ochráni pred nepriaznivým počasím, či už dažďom alebo snehom. Vhodné je spevnené dno opatrené plastovými nožičkami. To sa postará o stabilitu a opäť poskytne ochranu pri kontakte s mokrou zemou.

Funkčné by malo byť aj zapínanie batohu. Dnešné batohy uprednostňujú pred klasickými prackami magnetové zapínanie, s ktorým si hravo poradia aj prváci.

Batohy budú deti používať celoročne a pri teplých dňoch sa nebudú zbytočne potiť vďaka odvetrávaným chrbtovým častiam. Tie umožnia lepšie prúdenie vzduchu a nosenie tak bude komfortnejšie.

Značka

Stil je značka batohov, ktoré umožňujú nastaviť výšku popruhov podľa výšky, váhy aj veku školáka. Tieto batohy majú tiež anatomicky tvarované výstuže popruhov, sú certifikované a overené lekármi.

Bagmaster je česká značka, ktorá svoje výrobky prispôsobuje potrebám každého školáka. Na výber máte veľké množstvo školských tašiek aj aktoviek. Veľký výber ponúka aj značka Topgal, ktorá sa špecializuje aj na veľmi malé a drobné deti.

Cena

Školský batoh kúpite už za 20 EUR. V tejto cenovej kategórii však nenájdete tých najkvalitnejších výrobcov, ktorí batohy vyrábajú s ohľadom na zdravý detský vývoj. Ak vám to vaša finančná situácia dovolí, je vhodnejšie poobzerať sa po batohu z vyššej finančnej kategórie.

Kvalitný batoh alebo aktovku kúpite za cenu od 60 EUR a viac. Tu sú už k dostaniu výrobky najlepších značiek. Cena je síce vyššia, nie však tak závratná s ohľadom na skutočnosť, že títo výrobcovia dávajú na svoje produkty mnohokrát až 3 ročnú záruku. To vám zaručí, že váš potomok bude batoh používať aspoň 3 – 4 roky než vás presvedčí o tom, že je na čase zmeniť štýl batohu.

V túto chvíľu sa tak presuniete do cenového rozpätia od 80 – 120 EUR a budete spoločne so starším potomkom vyberať väčšie, priestrannejšie, ale predovšetkým dizajnovo reálnejšie výrobky, s ktorými už budú ochotní absolvovať cestu do školy a späť.

Porovnať ceny batohov

Otázky a odpovede

Má školský batoh obmedzenia na šírku a výšku?

Na výber školskej tašky nie sú žiadne normy, ktorými by ste sa mali riadiť. Batoh však možno vyberať na základe odporúčania. Výškovo by batoh nemal presiahnuť cez horný okraj ramien a spodná časť by mala dosahovať k bokom. Váha batohu by mala byť v rozmedzí od 10 – 15% celkovej váhy dieťaťa.

Čo musia spĺňať popruhy?

Popruhy by mali spĺňať ergonomické rozloženie, zaťaženie by malo byť rovnomerné a prirodzené. Nesmie nijako brániť mechanickému pohybu paží a chýbať nesmie ani kvalitné polstrovanie.

Školský batoh by mal umožniť popruhy výškovo nastaviť podľa požiadaviek dieťaťa. Nie všetky batohy túto možnosť majú, niektoré však umožňujú nastaviť výšku popruhov podľa veku, výšky i váhy dieťaťa.

Ako skladať do batohu potrebné pomôcky?

Vnútorná časť batohu by mala byť vybavená niekoľkými priehradkami i vreckami. Vďaka tomu je možné učebnice usporiadať tak, že najťažšie budú čo najbližšie pri chrbtice. Do vreciek je možné umiestniť puzdro, box s desiatou a chýbať by nemalo ani oddelené vrecko na fľašu s vodou.

Záver

Pri výbere vhodného batohu alebo aktovky je potrebné venovať potrebný čas. Ideálne je túto pomôcku vyberať priamo s dieťaťom. V klasickej predajni môžete jednotlivé výrobky vyskúšať a vybrať ten najvhodnejší.

Ak sa nebudú dostupné batohy dieťaťa páčiť, zapamätajte si značku a dôležité parametre batohu a potom si pozrite širokú ponuku internetových obchodov. Školský batoh by mal dieťaťu slúžiť 2 – 3 roky a mal by tak spĺňať požiadavky vaše i vášho dieťaťa.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo