Skartovače

Skartovačka je zariadenie, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej firme, kde sa pracuje s dôvernými informáciami. Aby sa tieto informácie nedostali do nepravých rúk, dajte pomocou skartovačky k ich kompletnému zničeniu. Skartovačku však môžete používať aj v domácnosti. Moderná skartovačka vie skartovať všetko, čo sa nachádza na papieri alebo dátových nosičoch teda CD diskoch.

Pri výbere vhodného skartovača zohľadnite niektoré dôležité parametre. Kúpiť môžete prístroj, ktorý budete obsluhovať ručne, modernejšie skartovače potom môžu spracovať aj niekoľko desiatok dokumentov naraz.

K dostaniu sú aj skartovačky, ktoré si poradia aj s viacstránkovými dokumentmi, ktoré môžu byť zviazané sponkami. K ďalším dôležitým parametrom patrí objem koša, dĺžka skartovania, možné funkcie a stupeň utajenia.

Porovnať ceny skartovačiek

Typ

Pred výberom skartovačky je vhodné položiť si najskôr otázku, ako často a koľko dokumentov budete potrebovať skartovať. Od toho sa potom odvíja typ skartovačky. Pre občasné použitie si vystačíte aj s manuálnym skartovacím zariadením, do firiem potom budete vyberať medzi elektrinou napájanými strojmi.

Manuálna

Ručné skartovačky sú menších rozmerov, dizajnovo príliš nenadchnú, ale svoju prácu splnia svedomito. Dokument vložíte do prístroja a pomocou ručného otáčania kľučky narežete na rôzne silné prúžky. Okrem papiera využijete skartovačku aj na zlikvidovanie CD, DVD aj kreditných a iných kariet.

Elektrické

Hodí sa pre väčší počet dokumentov a vyberať môžete z mnohých veľkostí. Niektoré skartovačky zvládnuť vyskartovať aj viac dokumentov naraz, využiť môžete automatické plnenie.

Do takého prístroja je možné vložiť celý zväzok dokumentov, ktoré budú úplne bez vašej asistencie vyskartované. Lacnejšie prístroje majú plnenie manuálne, ktoré vyžaduje vašu asistenciu.

Elektrické skartovačky je možné rozdeliť podľa prevedenia konštrukcie na niekoľko typov:

  • Nadstavec na kôš – súčasťou skartovačky nie je kôš, nadstavec na kôš položíte a môžete skartovať. U týchto nástavcov máte prehľad o stave koša a ďalšími výhodami je aj nízka cena a prenosnosť. Skartovačka je malá a skladná a vziať ju môžete kamkoľvek, kde bude treba.
  • Stolová – jej podobu je možné prirovnať ku klasickej tlačiarni. Skartovačka sa umiestni na pracovný stôl a využijete ju bežným spôsobom. Tieto typy zvládnu spracovávať aj kartóny. Nevýhodou môže byť menší objem koša.
  • S košom – súčasťou skartovačky je jeden alebo viac oddelených košov väčších objemov. Sú určené na skartovanie papierov i ďalších materiálov.

Výkon

Výkonnejšie stroje môžu pracovať neobmedzene, menšie stroje budú potrebovať po niekoľkých minútach prestávku. Vo väčšine prípadov môžu pracovať cca 20 minút a 20 – 40 minút bude musieť odpočívať. Naraziť však môžete aj na nekvalitné stroje, ktoré vyžadujú prestávku už po niekoľkých minútach práce.

Kapacita

Tento parameter určuje, koľko dokumentu naraz budete môcť skartovať. Kapacita je uvádzaná v gramáži, pričom je dôležité vedieť, že kancelársky papier má gramáž 80g/m2. Stretnúť sa však môžete aj s údajom 70g/m2, čo je skôr trik nekvalitných výrobcov, ako svoje výrobky zvýhodniť.

Objem koša

Pri výbere by ste si mali položiť aj otázku, aký veľký objem koša využijete. Objem koša je u najmenších skartovačov 11 litrov, do domácnosti môžete kúpiť aj objem 34 litrov. Na firemné účely potom využijete väčšie skartovačky, ktoré môžu mať objem 80 alebo 121 litrov.

Na plný kôš budete upozornení zvukovou alebo svetelnou signalizáciou. Najlacnejšie skartovačky nemusia touto funkciou disponovať a plný kôš si tak budete musieť ustrážiť.

Hlučnosť

Jednotlivé stroje sa veľmi líšia aj hlučnosťou. Najčastejšie sa hlučnosť pohybuje v rozmedzí 56 – 75 dB. Hlučnosť nie je pri jednotlivých modeloch vždy uvedená. Je teda vhodné pred výberom skartovačku ideálne vyskúšať, alebo sa aspoň zamerať na užívateľské recenzie.

Stupeň utajenia

Zásadným parametrom je pri skartovačkách stupeň utajenia. Ten určuje, na aké tenké prúžky budú dokumenty narezané. Čím sú prúžky užšie, alebo CD disky či platobné karty menšie, tým je nižšia šanca, že by niekto tieto materiály opäť poskladal a prečítal.

Skartovačky dokážu dokumenty rozsekať aj na naozaj malé kúsky, výhodou je aj redukcia odpadu v koši as ním aj spojená menej častá nutnosť kôš vysypávať.

Niektoré firmy sa musia riadiť smernicami, ktoré stupeň utajenia priamo určujú. V súčasnej dobe sa tak riadi podľa noriem DIN a certifikácií na Národnom bezpečnostnom úrade.

Stupeň utajenia podľa NBÚ:

  • Stupeň utajenia 1 – vyžaduje veľkosť prúžkov maximálne 6 mm.
  • Stupeň utajenia 2 – dôverné, vyžaduje prúžky maximálne o veľkosti 2 mm, častice by mali mať veľkosť 4 x 80 mm.
  • Stupeň utajenia 3 – tajné, častice musia mať maximálnu veľkosť 2 x 15 mm.
  • Stupeň utajenia 4 – prísne tajné, častice musia mať veľkosť maximálne 0,8 x 13 mm.

DIN 5 – má rozmedzie 1 – 5 a skartovače rozdeľuje podľa veľkosti narezaných častí.

DIN 7 – má rozmedzie 1 – 7 a skartovače rozdeľuje podľa celkovej plochy odpadu.

Rez

V závislosti na požadovanom stupni utajenia je možné vyberať medzi 2 rezy, ktoré skartovačky vykonajú.

  • Prúžkový – skartovačka dokumenty rozreže na rôzne silné prúžky. Prístroje využijete v domácnostiach aj firmách, kde budete vykonávať skartáciu bežných dokumentov.
  • Krížový – v tomto prípade sú dokumenty rozrezané na malé časti, čo využijete najmä pri skartácii veľmi dôverných dokumentov.

Funkcia

Lepšie skartovače sú schopné automaticky ustrážiť hrúbku zväzku. Vďaka tomu nedôjde k prípadnému zaseknutiu skartácie. Využiť môžete aj tieto nadštandardné alebo bezpečnostné funkcie:

  • SafeSence – funkcia, ktorá vypne prevádzku v okamihu, keď priblížite ruku príliš blízko vstupnému otvoru.
  • AntiJam – vďaka tejto funkcii nedôjde počas prevádzky k zaseknutiu papiera, ktoré by ste v iných prípadoch museli riešiť rozobraním prístroja.
  • Spätný chod – bude sa vám hodiť pri skartovačkách, ktoré predošlou funkciou nedisponujú. S pomocou spätného chodu ľahko uvoľníte zaseknutý list papiera.
  • Oddelený kôš – skartovačka, ktorá umožňuje okrem papiera skartovať aj iný materiálom, by mala mať dva oddelené koše, vďaka ktorým nebude dochádzať k ich miešaniu.
  • Ochrana proti zahlteniu – jedná sa o funkciu, ktorá mení chod, a tým chráni motor proti možnému preťaženiu.
  • Ochrana proti prehriatiu – v prípade sa začne motor prehrievať, dôjde k vypnutiu celého stroja.

Značka

Kvalitné a pomerne tiché skartovačky kúpite od značiek Kobra, Bonsaii, Fellowes, HSM alebo Rexel. Medzi ďalšie obľúbené značky patrí Peach, Hama alebo AveTECH.

Cena

Jednoduché skartovačky kúpite do 22 eur. Jedná sa predovšetkým o samostatné nástavce alebo skartovače s menším košom. Do 43 eur je možné kúpiť manuálne a kvalitnejšie elektrické prístroje.

Veľký výber kvalitných výrobkov ponúka cenové rozpätie 43 – 129 eur. Zariadenie spracuje väčšie množstvo dokumentov alebo diskov a k dispozícii máte aj niektoré funkcie.

Ak využijete aj možnosť skartovania kancelárskych sponiek, budete musieť zakúpiť drahšie prístroje. Ich cena začína na cca 171 eur a šplhať sa môže aj k 427 a viac tisícom eur.

Porovnať ceny skartovačiek

Otázky a odpovede

Vyžaduje skartovačka nejakú údržbu?

Pravidelná údržba predĺži životnosť každého stroja, inak je to aj pri skartovačke. V tomto prípade je údržba skutočne jednoduchá. Zakúpiť môžete olejový papier, ktorý necháte skartovačkou prejsť podľa početnosti používania, ideálne však 1x za mesiac.

Čo všetko dokáže skartovačka spracovať?

Bežná skartovačka je určená primárne na skartovanie papiera. Lacnejšie prístroje umožňujú vloženie papiera o veľkosti A4, ale kúpite aj skartovač, ktorý si poradí aj s veľkosťou A3.

Ak budete vykonávať skartáciu dokumentov zošitými sponkami alebo drôtikmi, vyberajte stroj, ktorý si poradí aj s týmto materiálom. Skartovať je možné aj CD aj DVD disky alebo kreditné karty.

Ako rýchlo skartovačka pracuje?

Najviac sú zastúpené modely, ktoré skartujú rýchlosťou 2 m/minútu. Táto rýchlosť je dostačujúca do domácnosti aj bežnej kancelárie. Rýchlejšie prístroje spracujú až 5 m/minútu, využijete ich pri naozaj veľkom množstve skartovaných dokumentov.

Záver

Skartovacie zariadenie vyberajte predovšetkým podľa množstva dokumentov, ktoré budete spracovávať. Nie je nutné kupovať drahý prístroj, ktorý plne nevyužijete. Na občasné použitie si vystačíte aj s malou ručnou skartovačkou.

Vďaka svojim rozmerom a malej hmotnosti ju môžete kedykoľvek uschovať a nebude vám zbytočne zaberať miesto. Na častejšie použitie sú určené elektrické prístroje. Pri ich výbere sa zamerajte predovšetkým na spôsob plnenia, veľkosť koša, ale aj hlučnosť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo