Sedací vak sa skladá z polystyrénových guličiek, vďaka nim sa vak prispôsobí vášmu telu a poskytne vám tak maximálne pohodlie. A práve pohodlie a zdravé sedenie je dôvod, prečo záujem o sedacie vaky alebo vrecia neustále rastie.
Veľmi obľúbený je predovšetkým pre deti, ale aj stále väčšie množstvo dospelých jeho kúzlu prepadá. Tieto vaky sú tiež používané ako pomôcky pre ležiacich pacientov a vyrobiť z neho môžete aj pohodlné a bezpečné hniezdočko pre bábätko.
Vaky sa vyrábajú v mnohých rôznych veľkostiach, neslúžia teda iba na sedenie, so zakúpením veľkého vaku získate aj pohodlné miesto na ležanie. Pri výbere je tak nutné zvážiť, aký veľký priestor môžete sedaciemu vaku obetovať. Vaky sa najčastejšie kupujú do detských izbičiek alebo obývacích izieb. Pokiaľ si trochu priplatíte a kúpite vak vyrobený z kvalitných a odolných materiálov, môžete ho bez obáv používať aj vonku.
Tvary
Prvé, čo vás na sedacom vreci zaujme je jeho veľkosť a tvar. Tvary sedacích vriec sú rôzne, veľmi obľúbené sú obdĺžnikové vaky, ktoré môžete ľubovoľne tvarovať a poslúžia vám aj na ležanie.
Do obývacej izby sa kupujú pohodlné kreslá a deti ocenia vak v podobe lopty alebo zvieratka. Okrem týchto tvarov narazíte aj na menšie taburetové vaky v podobe valca alebo kocky. Okrem tvaru sa však vrecia líšia aj účelom použitia.
Kreslo
Tento tvar je vhodný do obývacej izby, kde vám poskytne adekvátnu náhradu za klasické kreslo. Sedenie je vďaka guličkám veľmi pohodlné a zaujať môžete vďaka väčšiemu tvaru kresla aj pozíciu v pololehe. Kreslo sa vyrába aj vo vonkajšom prevedení.
Vankúš
Vankúš je vak, ktorý vám poslúži pri sedení aj ležaní. Pre zmenu pozície je často doplnený o postranné popruhy, ktoré ho zafixujú do bezpečnej pozície. Vankúš bez popruhov môžete jednoducho tvarovať.
Lopta
Jedná sa o najobľúbenejší tvar, ktorá je robený do detských izieb. Sedacie lopty sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach a kúpiť ho tak môžete aj dospelým.
Hruška
Tiež hruška je obľúbený tvar, ktorý môžete vďaka menším rozmerom kúpiť aj do menších izieb. Hrušku môžete naštylizovať do tvaru kresla a výhodou je aj vyššia sedacia výška, ktorá je príjemná aj starším používateľom.
Valec a kocka
Ide o menšie vaky, ktoré vám neposkytnú potrebnú oporu chrbta, krku a hlavy. Neposlúži vám teda na leňošenie, môžete ho však okrem sedenia použiť aj ako podnožku alebo malý odkladací stolík. Výhodou je ľahké premiestňovanie.
Guľa a zvieratko
Jedná sa o vaky vyrobené z príjemných, hebkých materiálov. Sú určené predovšetkým pre malé deti. Poťahy vakov nie sú vo väčšine prípadov prateľné, pred nákupom si tak overte, akým spôsobom je možné vak čistiť.
Veľkosť
Výhodou vakov sú rozmanité rozmery, v ktorých sa vyrábajú. Vhodné sú tak pre všetky výšky a váhy. U každého vaku by mala byť uvedená o výške aj šírke. Aby vám vak poskytol vhodnú oporu hlavy pri sedení, mal by mať jeden jeho rozmer veľkosť 140 cm. Vak, ktorý využijete aj na ležanie, by mal dosahovať rozmer 180 cm.
Veľkosť vakov je udávaná aj objemom polystyrénových guličiek, ktoré je možné do vaku umiestniť. Na zjednodušenie je možné vaky rozdeliť nasledovne.
- Do 250 litrov – malé vaky určené menším deťom. A v tejto veľkosti je možné kúpiť aj jednoduché vaky v podobe podnožky.
- Od 250 litrov – 350 litrov – stredná a najobľúbenejšia veľkosť. Vaky môžete zaobstarať aj do menších izieb, kde nezaberajú príliš veľa miesta a napriek tomu vám ponúknu dostatok miesto pre pohodlné použitie.
- Od 350 – 450 litrov – veľkosť označovaná písmenami XXL. Vhodné do väčších priestorov, poslúžiť môžu aj dvom osobám.
- Nad 450 litrov – tieto obrie vaky sú určené pre viac osôb, nevýhodou je však ich väčšia váha, ktorá vám značne sťaží premiestňovanie. Do vakov budete musieť vo viacerých ľuďoch usadiť súčasne, pokiaľ sa posadí najprv jeden, druhému sa už nepodarí nájsť pohodlnú polohu, pretože guličky zaujmú tvar tela prvej sediacej osoby.
Materiál
Pri výbere vaku, by ste mali prihliadnuť aj na výrobný materiál. Niektoré materiály sú určené iba na vnútorné používanie, iné môžete bez obáv používať aj vonku. Okrem materiálu však skontroluje aj to, či je vak ušitý kvalitne.
Kvalitné vaky majú trojité alebo aspoň dvojité švy. Také prevedenie vám umožní vak používať dlhú dobu. Sedacie vaky sú vyrobené tak, aby bolo možné podľa potreby pridávať náplň. Na tento účel slúži miesto opatrené zipsom. Tu je vhodné skontrolovať spôsob plnenia.
Nylon
Tento materiál je možné vďaka veľkej odolnosti aj pevnosti používať doma aj vonku. Nylon je nepremokavý a jednoduché je aj jeho čistenie. V tomto prípade si vystačíte s obyčajnou hubkou. V sedacom vreci vyrobenom z nylonu sa nebudete potiť ani pri letnom používaní. Jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
Polyester
Oproti nylonu je polystyrén príjemnejší na dotyk. Inak sa tento materiál veľmi podobá nylonu, aj polyester sa vyznačuje veľkou odolnosťou, o trochu horšia je jeho údržba.
Bavlna
Výhodou bavlny je priedušnosť aj dobrá odolnosť voči oderu aj ťahu. Bavlna je tiež veľmi príjemná na dotyk, nie je však určená na vonkajšie používanie. Bavlnený sedací vak nie je vhodné kupovať do bytu, kde sa pohybujú zvieratá. Zle z neho budete odstraňovať zvieracie chlpy, a horšia je aj samotná údržba.
Pri bavlnenom vaku si ustrážte, či je možné poťah zložiť a vyprať v práčke. Pokiaľ to však vak neumožňuje, môžete nečistoty odstrániť bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami, čo už je o niečo náročnejšie.
Koža
Luxusným materiálom je pravá koža, ktorá je na dotyk veľmi príjemná. Nevýhodou kože je aj väčšia náchylnosť k poškodeniu aj oderu. Pri sedení v koženom vaku sa budete tiež viac potiť.
Umelá koža
Praktickejšia ako pravá koža je umelá koža, ktorá je veľmi priedušná a poskytne vám tak pohodlné používanie. Ani tento materiál nie je príliš odolná, pretrhnúť ju môžete ostrými predmetmi a poškodiť ju môžu aj pazúriky vašich maznáčikov.
Ani tento materiál nie je určený na vonkajšie používanie. Výhodou je jednoduchšia údržba, kedy si opäť vystačíte s obyčajnou mydlovou vodou a hubkou.
Plyš
Pre deti môžete kúpiť vak potiahnutý plyšom, čo je veľmi príjemný a hrejivý materiál. Nevýhodou je rovnako ako v prípade bavlny horšia údržba. Aj tieto vaky by mali umožniť poťah zložiť a vyprať.
Náplň
Vaky kúpite plnené rôznymi náplňami. Tá sa po čase používania zľahne a budete teda musieť vyriešiť, čím vak doplníte. Na výber máte z niekoľkých veľkostí polystyrénových guličiek a použiť môžete aj drvinu alebo nejakú prírodnú variantu.
Drť
Drvina je najlacnejší variant, ktorý môžete použiť. Nevýhodou drviny je opätovné rýchle zľahnutie a tiež prašnosť. Tento materiál nie je všeobecne nijako vhodný, ale vyhnúť sa mu je nutné najmä ak máte v rodine alergika.
EPS
Tvrdené polystyrénové guličky sú vhodnejším variantom, čím vak plniť. Výhodou guličiek je predovšetkým vyššia odolnosť. Guličky je možné kúpiť v niekoľkých veľkostiach v rozmedzí 1 – 6 mm. Najvhodnejšia odporúčaná veľkosť je v rozmedzí 3 – 4 mm.
Tento rozmer sa vyznačuje dobrou výdržou a ľahkým presypávaním. Väčšie guličky sú náchylnejšie na zľahnutie, ale veľmi skoro sa prispôsobia vášmu telu. Polystyrénové guličky sú zdravotne nezávadné a používať ich môžu aj alergici.
Prírodný materiál
Pokiaľ uprednostňujete prírodné materiály, môžete použiť pohánkové alebo špaldové šupky. Tieto materiály sú všeobecne vhodnejšie pre alergikov, horšie sa však prispôsobujú tvaru tela.
Značka
Výrobou sedacích vakov sa zaoberá niekoľko značiek. Kúpiť môžete prakticky všetky dostupné farby a na výber máte aj mnoho tvarov a veľkostí. Napriek tomu však nie je nemožné niektorých výrobcov osloviť so žiadosťou o vyrobenie vaku na mieru.
V tomto prípade si môžete zvoliť vlastnú veľkosť, tvar aj design výrobku. Medzi výrobcov patrí Ecopuf, Tuli, SakyPaky, Vipera a mnoho ďalších.
Cena
Cena vakov sa odvíja od veľkosti, do 40 eur kúpite malé a jednoduché detské vaky, vaky v podobe lôpt alebo nafukovacie vaky plnené vzduchom. Od 40 – 80 eur sú už k dostaniu sedacie vankúše a vaky v podobe hrušky. Za túto cenu kúpite aj dizajnovo lepšie vyvedené malé vaky pre deti.
Pohodlne si posedíte aj poležíte vo vaku, ktorého cena sa pohybuje v rozmedzí 80 – 120 eur. Tu už môžete vyberať medzi všetkými tvarmi a materiálmi. Tí náročnejší potom môžu kúpiť vak za 200 a viac tisíc eur.
Otázky a odpovede
Aká je najväčšia prednosť sedacích vakov?
Sedacie vaky sú pomôcky na sedenie, ktoré odporúčajú aj lekári. Sedením vo vaku nebude preťažovať chrbticu a môžete tak predísť možným problémom s chrbtom. Tieto vaky môžete využiť aj pri starostlivosti o dlhodobo ležiacich pacientov s obmedzenou hybnosťou. Pri pobyte vo vaku nedochádza k výskytu preležanín.
Ako často vak plniť?
Na túto otázku nie je možné jednoznačne odpovedať. Vak budete plniť podľa frekvencie používania aj vlastných potrieb. Niekomu vyhovuje viac a inému zase menej naplnený vak. Pri každodennom používaní sa však odporúča vak plniť každé 3 – 4 mesiace.
Náhradná náplň je bežne na zohnanie v rôznych veľkostiach od 25 – 1 000 litrov. Menší výber budete mať, pokiaľ budete ako náplň používať prírodné materiály. Tie sa predávajú v menších baleniach a počítať musíte s vyššou obstarávacou cenou.
Ako plniť sedací vak?
Naplniť sedací vak nie je úplne jednoduché. Neobídete sa bez asistencie ďalšej osoby. Vaky sú opatrené pomerne malými otvormi uzavretými klasickými aj suchými zipsami. Vo chvíli, keď otvor otvoríte, môžu vás prekvapiť vyskakujúce guličky.
Vak by ste mali plniť pomalými pohybmi, guličky sa budú rozlietavať aj pri miernom prievane. Vhodné je na plnenie použiť nejakú nádobu optimálnej veľkosti.
Záver
Najobľúbenejším tvarom je v súčasnosti vankúš, ktorý využijete na sedenie aj ležanie. Druhým najobľúbenejším tvarom je hruška. Tento tvar vám umožní vo vaku pohodlne sedieť s kvalitne podopreným chrbtom aj hlavou.
Vďaka vyššiemu sedu bude vyhovovať aj starším používateľom. A jeho výhodou je aj veľkosť, ktorá vám umožní vak využiť aj v menších priestoroch. Z materiálov je potom najobľúbenejší polyester, ktorý je príjemný pre kožku ale aj dostatočne odolný.
Obľúbený je aj nylon, ktorý sa veľmi ľahko udržuje. Nie je však toľko príjemný na dotyk a častejšie ako do domácnosti sa kupuje na záhradu.
Zdroj: www.wikipedia.org
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?