Repelenty

Repelenty sú prostriedky určené na odpudzovanie hmyzu, by mali byť neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého, kto sa chystá stráviť príjemné okamihy kdekoľvek v prírode. Vďaka repelentu budete chránení pred niektorými nepríjemnými chorobami, ktoré môže hmyz spôsobovať.

Repelenty sú na trhu zastúpené najčastejšie sprejmi. Menej často sa potom dajú dostať vo forme gélu, obľúbeným variantom sú náramky av domácnosti vás ochráni repelent do zásuvky. Pred nákupom je teda vhodné zvážiť, kde všade budete repelent potrebovať. Medzi kľúčové parametre potom patrí okrem podoby aj obsah a množstvo účinnej látky, ktorá hmyz odpudzuje.

Porovnať ceny repelentov

Typy

Repelenty je možné rozdeliť niekoľkými spôsobmi. Prvou možnosťou je ich forma, druhou potom rozdelenie podľa zloženia. Najprv sa zameriame na formu, ktorá udáva, akým spôsobom môžete repelent aplikovať.

  • Sprej – najobľúbenejšie sú repelenty s podobou spreja. Tie je možné podľa odporúčaní výrobcov aplikovať na oblečenie alebo kožu. To, kam môžete repelent nastriekať, určuje najmä účinná látka, ktorú jednotlivé prípravky obsahujú.
  • Náramok – druhou veľmi obľúbenou formou sú repelenty v podobe náramku. Nosiť ich môžete nepretržite po dobu niekoľkých hodín alebo dní. Dobu účinnosti opäť určuje účinná látka, ale aj cena. Náramky sú k dostaniu pre deti i dospelých.
  • Gél – menej známe sú repelenty v podobe gélu alebo krému. Tieto prípravky je možné aplikovať vždy iba na koži. Niektoré však môžu zanechávať stopy na oblečení.
  • Do zásuvky – v domácnostiach môžete používať aj repelenty do zásuvky. Tieto repelenty sú vhodnou ochranou pred komármi. Nevýhodou je, že účinné látky budete po celý čas vdychovať.

Účinné látky

Repelenty sú na trhu veľmi rozšírené a nájdete ich v rôznych podobách. Každý sa potom líši svojim zložením a množstvom účinných látok. Pri výbere repelentu myslite na to, že čím je v prípravku obsiahnutá vyššia koncentrácia účinnej látky, tým dlhšie vás bude prípravok chrániť.

Všeobecne sa repelenty rozdeľujú do 2 skupín. V tej prvej nájdete syntetické repelenty, v druhej potom repelenty prírodné.

Syntetické repelenty

Vyznačujú sa vysokou účinnosťou a poskytnú vám dobrú ochranu pred rôznym hmyzom. Jednotlivé prípravky sa líšia typom účinnej látky aj spôsobom aplikácie.

  • DEET – Dietyltoluamid – najúčinnejšie a najrozšírenejšie sú repelenty s účinnou látkou DEET. Ide o veľmi účinnú látku, ktorá sa pri výrobe repelentov používa už desiatky rokov. DEET dokáže veľmi dobre odpudiť kliešte, komáre, muchy a iný lietavý hmyz. V repelentoch môže byť DEET obsiahnuté v koncentrácii od 5 – 50%. Prípravky s najvyššou koncentráciou vás môžu ochrániť na viac ako 9 hodín.
  • Icaridín – druhou veľmi účinnou látkou je icaridín. Prednosťou icarininu je aj to, že sa jedná o látku bez zápachu a farby. Repelenty s icaridínom nezanechávajú škvrny na oblečení a aplikovať ich tak môžete na koži aj oblečenie. Repelenty aj ikaridínom nedráždia pokožku a aplikovať ich môžete u detí od 3 rokov i dospelých. Tieto repelenty vám poskytnú dobrú ochranu pred kliešťami, ale horšiu ochranu pred komármi.
  • IR3535 – táto látka ponúka v porovnaní s predošlými lepšiu ochranu proti muchám, muškám aj kliešťom. Naopak sa vyznačuje horšími účinkami proti komárom. Nevýhodou je aj jej väčší zápach a pozor musíte dávať aj pri aplikácii repelentu. Látka pôsobí ako rozpúšťadlo a môže poškodzovať plasty.

Prírodné repelenty

Repelenty s prírodným zložením sú šetrnejšie, čo je výhodné u detí aj osôb s citlivou pokožkou. Ich nevýhodou je však výrazne nižší ochranný účinok.

  • Citriodiol – jedná sa o látku prírodného pôvodu. Aj tieto repelenty sa líšia účinnosťou na určitý hmyz. Repelenty s citriodiolom sú v porovnaní s repelentmi s DEET účinnejšie proti muchám, muškám aj kliešťom, ale menej účinne vás ochránia pred komármi. Nevýhodou je jeho nadmerný citrónový zápach. Repelenty s citriodiolom sa tiež kvôli možnej alergickej reakcii nesmú používať u detí do 3 rokov veku.
  • Ďalšie látky – prírodné repelenty môžu obsahovať aj tea tree alebo eukalyptový olej. Komáre môžu odpudzovať repelenty obsahujúce cesnak, mätu, klinčeky, levanduľu či rozmarín.

Používanie

Repelenty spadajú do kategórie biocídov a platia pre nich také isté pravidlá ako pre lieky. Bezpečnosť jednotlivých prípravkov je tak pred uvedením na trh vždy posudzovaná expertmi. Pokiaľ potom nebudete repelent používať správne alebo ho budete aplikovať vo väčšom ako odporúčanom množstve, môžete riešiť rôzne nežiaduce účinky.

Najviac to môžu pocítiť osoby s citlivou pokožkou. Pred kúpou aj použitím je teda žiaduce zoznámiť sa s návodom na použitie, ktorý musí byť uvedený na každom výrobku. Dôležité sú najmä informácie o vekovej hranici a dávkovaní.

Značka

Repelenty sú bežne k dostaniu v drogériách, lekárňach aj väčších supermarketoch. Na trhu sú tieto prípravky zastúpené napríklad značkou Bros, Biolit, Predator, Off, Paranid, Raid, Trixline, Cobra a mnohými inými.

Cena

Repelenty sú pomerne dostupné prostriedky. Tie najlacnejšie kúpite za cenu nižšiu ako 5 eur. Najlacnejšie repelenty však obsahujú iba veľmi malé množstvo účinnej látky a pred hmyzom vás neochránia nijako spoľahlivo. Kvalitnejšie sú prípravky v cenovom rozmedzí 5 – 13 eur. Tieto repelenty väčšinou obsahujú rôzne koncentrácie účinných látok DEET či icaridín.

Porovnať ceny repelentov

Otázky a odpovede

Pred čím môže repelent chrániť?

Medzi jedny z najnebezpečnejších chorôb patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Obe choroby majú na svedomí kliešte. Ďalšie choroby môžu prenášať aj komáre. Konkrétne sa jedná o rozšíreného komára písklavého a menej rozšíreného komára tigrovaného. Tento druh môže prenášať nebezpečnú horúčku zika a dengue alebo žltú zimnicu.

Čo ešte o repelentoch vedieť?

Väčšina repelentov obsahuje účinnú látku DEET. Tá síce hmyz odpudí, ale má aj svoje negatíva. DEET pôsobí ako rozpúšťadlo a môže spôsobiť poškodenie lakovaných alebo plastových povrchov. Rovnako veľmi často zanecháva škvrny na oblečení.

Pokiaľ budete aplikovať repelent obsahujúci DEET, myslite na to, že ho môžete použiť iba na koži. Tieto repelenty sú však k ľudskej koži veľmi šetrné a používať ich môžu aj deti. Ak chcete bezpečnejší repelent, zamerajte sa na tie s účinnou látkou icaridín. Tento repelent nepoškodí lakované povrchy ani plasty.

Je možné kúpiť repelent s prírodným zložením?

Kúpiť môžete repelenty, ktoré ako účinnú látku používajú napríklad citrónovú trávu či rôzne esenciálne oleje. Tieto repelenty vás možno potešia svojim prírodným zložením, na druhú stranu v ich prípade nemožno zaručiť vysokú účinnosť. V ich prípade totiž nejde o skutočných repelentov.

Záver

Repelenty sú k dostaniu v rôznych podobách, okrem formy sa líšia svojou účinnosťou aj schopnosťou odpudzovať rôzne druhy hmyzu. Každý prípravok je vhodný na odpudzovanie iného druhu hmyzu, preto dobre zvážte, pred čím primárne potrebujete ochrániť.

Niektoré repelenty vás lepšie ochránia pred komármi, iné potom ponúknu lepšiu ochranu pred kliešťami alebo muchami. Pri výbere myslite aj na bezpečné používanie jednotlivých prípravkov. Najmä sa zamerajte na bezpečné používanie u detí. Všeobecne je možné jednotlivé repelenty používať u detí vo veku od 2 rokov. Z hľadiska bezpečnosti potom nie je vhodné prekračovať odporúčané množstvo výrobku.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo