Prať bielizeň patrí medzi jednu z najbežnejších činností v domácnosti. Na trhu je možné kúpiť veľké množstvo pracích prostriedkov, ktoré sa majú postarať o to, aby bola vypraná bielizeň nielen čistá, ale voňavá. Veľké množstvo užívateľov vyberá prací prášok podľa ekonomického hľadiska, pre ďalšie je dôležitejšia účinnosť a veľká skupina zohľadňuje pri výbere pracieho prostriedku ekológiu.
Drvivá väčšina pracích prostriedkov je určená na pranie v práčke, iné sú vhodnejšie na ručné pranie. Ďalej je možné kúpiť prací prášok určený na pranie bielej, čiernej či farebnej bielizne. K dostaniu sú aj univerzálne pracie prostriedky alebo naopak prášky, ktoré vďaka svojmu špecifickému zloženiu udržia tkaniny v čo najlepšej kondícii.
Pokiaľ budete prať oblečenie najmenším deťom, mali by ste použiť špeciálne pracie prostriedky vhodné na pranie detského oblečenia. Ďalej je možné kúpiť prášok, ktorý je šetrný k pokožke alergikov či osobám s citlivou pokožkou. Špeciálny prášok budete potrebovať na pranie outdoorového alebo športového oblečenia.
Pracie prostriedky sú k dostaniu v niekoľkých konzistenciách. Zaujímať by vás malo okrem veľkosti balenia aj zloženie. Tí, ktorí chcú prací prostriedok presne podľa svojich predstáv, si ho môžu vyrobiť pomocou mnohých bežne dostupných postupov, vyrobiť doma sami.
Porovnať ceny pracích prostriedkov
Typy
V dnešnej dobe nie ste odkázaní iba na sypké pracie prášky. Použiť môžete aj pracie gély alebo gélové kapsule. Každý z týchto variantov má množstvo výhod, ale nájde sa aj niekoľko nevýhod.
Sypký prášok
Najbežnejšia a najznámejšia podoba pracích prostriedkov. Tieto prášky sa predávajú vo veľkých baleniach a dlhodobo patria medzi ekonomicky najvýhodnejší variant. Pomocou sypkého prášku vyperiete aj veľmi špinavú bielizeň.
Tieto prášky obsahujú bieliace činidlá a použiť ich môžete aj pri praní bielej bielizne. Aktívne zložky sa zase postarajú o odolné škvrny od vína, trávy či kávy. Prať môžete pri teplotách od 30 – 90°C. Sypkú podobu by mali voliť tí, ktorí musia prať v tvrdej vode.
Avšak aj sypký variant má svoje nevýhody. Tou najväčšou je nižšia šetrnosť k farebnému oblečeniu. Ako už bolo povedané, v sypkých práškoch sú obsiahnuté bielidlá, ktoré farebnej bielizni nesvedčia. Hoci je možné prať aj pri nízkej teplote, musíte počítať s menšou rozpustnosťou v studenej vode. To isté platí aj pri praní pri krátkom pracom programe. Sypký prášok nie je vždy vhodný pri praní čierneho oblečenia, kedy sa môžu tvoriť nevzhľadné mapy.
Prací gél
Tekuté pracie prostriedky sú ideálne najmä pri údržbe čierneho aj farebného oblečenia. Gél sa postará o žiarivé farby, ale je vhodný na pranie bežne špinavého či upoteného oblečenia. Prací gél sa však príliš nehodí pri starostlivosti o bielu bielizeň, na rozdiel od sypkej varianty obsahuje oveľa menší podiel bieliacich zložiek.
S odolnejšími škvrnami sa však gél väčšinou neporadí, tu je vhodné ho kombinovať s odstraňovačom škvŕn. Dobre si však poradí s mastnými škvrnami. Na rozdiel od sypkého prášku nelepí na oblečenie ani pri nízkej teplote alebo krátkom pracom programe. Prací gél je možné dávkovať do dávkovača v práčke, alebo ho môžete aplikovať priamo na oblečenie.
Pracie kapsule
V dnešnej dobe sú najobľúbenejšie práce gélové kapsule. V pracích kapsuliach je obsiahnutý koncentrovaný gél, a má vďaka tomu oveľa väčšiu praciu účinnosť. Gél obsiahnutý v kapsule vystačí na jeden prací cyklus a pri praní sa vhadzuje priamo do bubna práčky. Okrem gélu môžu kapsule obsahovať zmäkčovač vody a aviváž.
Pomocou gélových kapsúl odstránite aj veľmi odolné škvrny. Rovnako ako pri používaní gélu môžete počítať s vysokou rozpustnosťou a po použití sa nemusíte obávať nevzhľadných škvŕn. Použiť ich môžete na bielu i farebnú bielizeň. Jedinou nevýhodou týchto pracích prostriedkov je vysoká obstarávacia cena.
Požiadavky na prací prášok
Kúpiť môžete univerzálny prací prípravok, ten sa hodí na pranie bežného oblečenia. Ak však budete potrebovať vybrať špeciálne oblečenie, medzi ktoré patrí detská bielizeň, športové oblečenie atď., budete potrebovať aj niektoré špecializované produkty.
Zloženie
Základnou zložkou, ktorú pracie prípravky obsahujú je alkylbenzénsulfonát. Ten sa postará o všetky nečistoty a zabraňuje ich opätovnému usadzovaniu. Ďalšou zložkou sú enzýmy lipázu. Tieto enzýmy rozkladajú tuky aj počas prania pri nižšej teplote. Okrem týchto zložiek však pracie prášky obsahujú aj množstvo ďalších zložiek.
- Sóda – jedlá a pracia sóda plní funkciu zmäkčovadla.
- Parfumácia – v pracích práškoch môžu byť syntetické aj prírodné parfumácie, ktoré bielizeň prevonia. Syntetická parfumácia však môže spôsobovať kožné alergie alebo dráždi pokožku.
- Plnidlá – starajú sa o potrebný objem aj sypkosť, žiadnu inú funkciu však neplnia. Kúpiť je možné aj prípravky bez plnidiel.
- Bielidlá – sú spravidla na báze chlóru. Bielizeň vybieli, sú však horšie biologicky odbúrateľné.
- Fosfáty – v pracom prostriedku sa starajú o zmäkčení vody. Nie sú však ekologické a preto sa postupne nahrádzajú zeolity, ktoré naopak životnému prostrediu neškodia.
Ekológia
Ekológia je častou témou, o ktorej sa hovorí v mnohých odvetviach. Nie inak je tomu aj pri používaní pracích prípravkov. Ekologické prípravky nesmú obsahovať žiadne nežiaduce zložky ako syntetické aromatické zložky, fosfáty, farbivá alebo ropné látky.
Medzi zložky, ktoré môžu ekologické prostriedky obsahovať, patria éterické oleje, mydlo, mydlové orechy, perkorbonát sodný, ktorý plní funkciu bielidla. Ďalej to sú rôzne rozložiteľné či rozpustné látky, ktoré nezaťažujú životné prostredie, pracia sóda či silikáty.
Ekologické prostriedky vďaka svojmu šetrnému zloženiu nedráždia pokožku a sú vhodné pre deti aj alergikov.
Domáca výroba
Ekologický prací prášok si môžete vyrobiť aj doma. Na domácu výrobu budete potrebovať iba niekoľko zložiek. Základom je prírodné neparfumované mydlo, pracia sóda. Praciu sódu nie je možné zameniť za jedlú sódu, úlohou prác sódy je zmäkčiť vodu. Prací prostriedok môžete ovoňať niekoľkými kvapkami éterického oleja.
Postup, ako prací prášok vyrobiť a aké množstvo jednotlivých ingrediencií budete potrebovať, nájdete v mnohých voľne dostupných receptoch. Všeobecne je potrebné mydlo iba nastrúhať a vložiť do väčšej nádoby. Ďalej sa pridá potrebné množstvo pracej sódy a ďalej olej.
- Pracia sóda – bez nej sa výroba domáceho pracieho prášku nezaobíde.
- Hrubozrnná morská soľ – rozjasní farby a odstráni nevzhľadné zažltnuté škvrny.
- Kyselina citrónová – odstraňuje škvrny a rozloží tuky
- Tetraacetyletylénu-diamínu – známy pod skratkou TAED, umožňuje pranie pri nízkej teplote.
Prací prášok vhodný pre deti vyrobíte iba z prác sódy a kvalitného olivového mydla.
Dávkovanie
Presné dávkovanie je vždy uvedené na balení. Najčastejšie sa udáva dávkovanie na 4 kilogramy bielizne. Na vypranie jednej dávky budete potrebovať cca 80 – 120 gramov sypkého a 70 – 110 ml pracieho gélu. Dávkovanie nemusíte riešiť iba u gélových kapsúl.
Značka
Pracie prášky sú na trhu zastúpené veľkým počtom výrobcov. Medzi tie najobľúbenejšie patria prípravky Ariel, čo je výrobca, ktorý na trh uviedol aj prvé gélové kapsule. Vo veľkom sa predávajú prípravky Persil, Perwoll, Lenor, Woolite, Jeleň a mnoho ďalších.
Cena
Cenu prášku ovplyvňuje okrem iného veľkosť balenia. Najmä v prípade univerzálnych pracích prostriedkov je výhodné, kupovať väčšie balenie. Avšak záleží aj na koncentrácii prípravku. Koncentrovanejší prostriedok vyperie väčšie množstvo bielizne pri menšom dávkovaní.
Cenu pracieho prášku nie je možné presne určiť. Tento tovar môžete výhodne nakúpiť v rôznych zľavových akciách, čo cenu pochopiteľne veľmi ovplyvní. Záleží aj na veľkosti balenia, zloženia alebo značke výrobku.
Malé balenia alebo výrobky menej kvalitných značiek kúpite do 9.1 eur. Zastúpené sú nielen sypké, ale aj gélové pracie prostriedky. Možno kúpiť aj malé balenie gélových kapsúl.
Väčšie balenie kvalitnejších produktov dostanete za cenu okolo 22 eur. V tejto kategórii je aj oveľa väčší výber ekologických prípravkov.
Porovnať ceny pracích prostriedkov
Otázky a odpovede
Je potrebné pri praní používať aviváž?
Úlohou aviváže je bielizeň prevoňať a zmäkčiť. Vďaka aviváži predídete aj nežiaducemu elektrizovaniu, ktoré je bežné predovšetkým v prípade umelých tkanín. Vďaka aviváži dochádza aj k odpudeniu nečistôt. Nevýhodou aviváže je však negatívny dopad na životné prostredie.
Preto sa ju odporúča nahradiť niekoľkými kvapkami éterického oleja. Bielizeň vypraná v aviváži by sa nemala sušiť v sušičke na bielizeň. Tá by sa mohla pri kontakte s avivážmi dokonca poškodiť. V prípade, keď na sušenie sušičku bielizne používate, je vhodné aviváž nahradiť vonnými obrúskami.
Ako sa prejavuje alergia na pracie prostriedky?
Alergia sa prejavuje suchou podráždenou pokožkou. Ďalším prejavom alergie môže byť vyrážka. Vyrážka sa väčšinou objaví niekoľko hodín potom, čo budete vyprané oblečenie nosiť. Vo väčšine prípadov majú na alergii podiel parfémy, farbivá alebo nežiaduce konzervačné látky. Akonáhle sa nejaká alergická reakcia objaví, mali by ste kúpiť šetrnejší prací prostriedok.
Ako sa starať o detské oblečenie?
Detské oblečenie by ste mali počas prania zbaviť baktérií. Prať pre deti by ste mali vždy práčke, v ruke nebudete schopní vyprať všetko dôkladne. Detské oblečenie je možné prať pri teplote od 40 – 60 °C. Odporúčanú teplotu by ste mali nájsť uvedenú na štítku.
Detské oblečenie by sa malo prať pred prvým použitím. Deťom by ste mali prať v špecializovaných prostriedkoch, možno však použiť aj šetrné prostriedky, označené ako senzitive. Pri praní detského oblečenia by ste nemali používať aviváž, ktorá môže spôsobovať nepríjemné kožné reakcie.
Záver
Sypké pracie prášky sú vhodné na udržanie belosti alebo na odstránenie škvŕn. Týmto práškom vyberiete všetky textílie, ktoré vyžadujú pranie pri vyšších teplotách. Ideálne je na pranie obliečok, uterákov a utierok.
Farebnú bielizeň a bežné odevy udržíte v čistote pomocou pracieho gélu. Ten je veľmi šetrný k farbám a oblečeniu zbaví drobnejších škvŕn. Gél je možné použiť na pranie pri nízkych teplotách a počas krátkych programov. Z tohto dôvodu sa oplatí zakúpiť do domácnosti oba varianty pracích prostriedkov.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.alza.sk, www.myaustria.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?