Postrekovače

Majitelia záhrad i milovníci rastlín všeobecne sa z času na čas nevyhnú nutnosti ošetriť svoje rastliny i plodiny od rôznych škodcov. Práve na tento účel sú určené postrekovače, ktoré sa postarajú o presné dávkovanie postreku aj jeho rovnomernú aplikáciu na rastliny. Postrekovače však neslúžia iba na aplikáciu chemických postrekov, používať môžete samozrejme aj postreky biologické. Použiť ich môžete aj na dezinfekciu, deratizáciu či čistenie domácnosti.

Tí, ktorí budú pomocou postrekovača ošetrovať iba niekoľko izbových rastlín, majú podstatne jednoduchšiu prácu s výberom správneho postrekovača ako majitelia záhrad či dokonca polí. Práve veľkosť postrekovača hrá pri výbere hlavnú rolu.

Porovnať ceny postrekovačov

Typy

Záhradné postrekovače sa delia podľa veľkosti, objemu nádoby a spôsobu aplikácie postreku. Najmenšie ručné budete po celú dobu držať v ruke, väčšie je možné pri používaní zavesiť na rameno a najväčšou pomocou popruhov posadíte na chrbát.

Ručné

Malé mechanické rozprašovače majú objem do 2 litrov. Sú vhodné na ošetrovanie rastlín v domácnosti, na balkóne a vystačíte si s nimi aj na malej záhrade. Tiež ručné jednoduché postrekovače by vám mali umožniť regulovať množstvo postreku vychádzajúceho z trysky od väčšieho prúdu po hmlistý opar.

Niektoré môžu byť vybavené otočnou tryskou, vďaka ktorej môžete postrek aplikovať aj na spodnú stranu listu. Ďalej by mali umožňovať prikúpenie rôzneho príslušenstva, obľúbené sú predovšetkým rôzne predlžovacie nástavce.

Ramenné

Stredne veľké postrekovače majú najčastejšie objem v rozmedzí 5 – 10 litrov. Majú teda väčšiu hmotnosť a z dôvodu väčšieho komfortu sú doplnené o ramenný popruh. Tieto postrekovače pracujú pod tlakom okolo 3 bar az bezpečnostných dôvodov by mali byť doplnené o poistku, ktorá v prípade potreby vypustí prebytočný vzduch.

Jednoduchšie plnenie aj následnú údržbu vám umožní dostatočne široké hrdlo, ktoré by ste mali pri výbere preferovať. Ramenné postrekovače už umožňujú prikúpenie väčšieho množstva príslušenstva a použiť ich tak môžete aj pri striekaní na menej prístupných miestach.

Chrbtové

Najväčšie chrbtové postrekovače majú objem až 20 litrov a plne ich využijú majitelia väčších záhrad a pozemkov. Tlak u týchto výrobkov dosahuje veľkosť 6 bar a postrekovač je možné ovládať pomocou pumpy a páky. Okrem mechanických však môžete zakúpiť komfortnejšie akumulátorové alebo motorové postrekovače.

Akumulátorový

Postrekovač je poháňaný elektrickou pumpou, ktorú napája akumulátor. Tento postrekovač pracuje s tlakom 3 – 6 barov a vyznačuje sa tichým chodom a ekologickou prevádzkou. Nevýhodou je však nutnosť opakovaného dobíjania, nižší tlak aj výkon.

Motorový

Postrekovač je vybavený piestovým čerpadlom, ktoré poháňa spaľovací motor. Výhodou je veľká účinnosť, postrek môžete aplikovať až do vzdialenosti 16 metrov, pod tlakom 25 – 30 barov.

Je teda ideálny pre majiteľov ovocných sadov aj veľkých záhrad. Nevýhodou je vyšší hluk, nutnosť dopĺňať palivo a neekologickú prevádzku. Motorové postrekovače sú najúčinnejšie, ale zároveň najdrahšie.

Pojazdný

Obdobou chrbtových postrekovačov sú postrekovače s prepravnými kolieskami. Aj tu sa objem nádoby pohybuje do 20 litrov.

Rozdiel je iba v tom, že postrekovač nenesiete na chrbte, ale ťaháte za sebou pomocou madla. Tieto postrekovače sú vhodné na používanie na rovnom teréne a vyberať by ste mali model s čo možno najväčšími kolieskami, ktoré sa najlepšie vysporiadajú s každým povrchom.

Tlakovanie

Mechanické postrekovače je nutné tlakovať ručne pomocou páky, ktorá je umiestnená priamo na tele postrekovača. Tlakovanie je možné vykonávať priamo počas aplikácie roztoku. Niektoré chrbtové postrekovače sa tlakujú pomocou membránového čerpadla.

Čerpadlo piestové

Piest nájdete u väčšiny postrekovačov. Roztok je nasávaný a vytláčaný pomocou pohybu piestu. Tento princíp je typický pre väčšie modely, v prípade menších sa tlakuje celá nádoba.

Z bezpečnostných dôvodov musia byť malé postrekovače vybavené upúšťacím ventilom. Je vhodné pre úplne rozpustné postreky a vyžaduje používanie pitnej vody. Drobné nečistoty by mohli piest čerpadla poškodiť.

Čerpadlo membránové

Kvapalina je nasávaná membránou. Membránové čerpadlo voľte v prípade, že budete aplikovať hustejšie postreky, ktoré často obsahujú úplne nerozpustné zložky. Tieto postrekovač umožňujú používať úžitkovú vodu, ktorá môže tiež obsahovať drobné pevné zložky ako je piesok a pod.

Trysky

Sú tým najhlavnejším vybavením, bez ktorého sa žiadny väčší postrekovač nezaobíde. Najkvalitnejšie trysky sú vyrobené z mosadze. Trysky majú niekoľko podôb a každú využijete iným spôsobom.

  • Vírivá tryska – aplikuje roztok v podobe jemnej hmly. Používajú sa pri aplikácii fungicídov a insekticídov.
  • Nárazová tryska – používa sa pri aplikácii kvapalných hnojív a herbicídov. Postrek je rozstrekovaný vejárovo v podobe väčších kvapiek.
  • Štrbinová tryska – je najbežnejším typom, sú univerzálnejšie a roztok je rozptyľovaný pod uhlom 65-120 °.

Príslušenstvo

Postrekovače umožňujú využívať množstvo rôzneho príslušenstva. To môže byť priamo súčasťou výrobku a niektoré značky umožňujú príslušenstvo dokupovať postupne. Pokiaľ teda ešte neviete, čo všetko by ste mohli pri starostlivosti o záhradu využiť, vyberajte taký model, ktorý umožňuje príslušenstvo dokúpiť.

Využiť môžete rôzne nástavce, kryty, náhradné trysky, teleskopické nástavce alebo náhradné tesnenie.

Kryt slúži ako ochrana pre rastliny, na ktoré sa nemá postrek aplikovať.

Teleskopické nástavce a nástavce všeobecne využijete najmä pri striekaní vysokých stromov.

Aby ste zvýšili životnosť postrekovača, bude sa vám hodiť aj mikrofilter, ktorý zabráni zaneseniu postrekovača rôznymi nečistotami. Na čistenie je možné použiť špeciálne čistiace prostriedky.

Bezpečnosť

Aplikácia chemických prostriedkov vyžaduje dodržiavanie správneho postupu. V záujme svojho bezpečia je nutné používať ochranný odev, okuliare, rukavice aj správnu obuv. Dýchacie cesty by ste si mali chrániť pomocou kvalitného respirátora alebo štítu.

Rastliny aj stromy je ďalej nutné ošetrovať pri správnom počasí. Postrážiť si musíte predovšetkým bezvetrie, ktoré sa postará o to, že roztok nepoškodí okolité rastliny. S postrekovačom by ste nemali pracovať na priamom slnku, a teplota by nemala presiahnuť 25 °C. Ideálne je postrek aplikovať skoro ráno alebo naopak v podvečer.

Rastliny by pred striekaním nemali byť vlhké, roztok nie je vhodné aplikovať ani v prípade, keď sa blíži dážď. Po práci nezabudnite postrekovač dôkladne vymyť.

Značka

Postrekovače patria medzi bezproblémový tovar, v niektorých prípadoch však oceníte potretý servis. Nie každý výrobca však servis umožňuje. To, či vami vybraný model túto možnosť má, je potrebné zistiť ešte pred nákupom.

To isté sa týka aj možnosti dodatočného zakúpenia náhradných dielov. Všetky tieto služby vám zaručí jedna z najznámejších av súčasnej dobe najobľúbenejšia značka Solo. Medzi ďalšie obľúbené postrekovače patria výrobky značky Stihl, Hecht a Gardena.

Cena

Najmenšie ručné postrekovače vyjdú na necelých 5 eur. Ide o jednoduché modely s objemom do 2 litrov. Postrekovače s objemom okolo 5 litrov stoja od 15 – 20 eur. Veľké chrbtové mechanické postrekovače kúpite okolo 40 eur, za akumulátorové zaplatíte okolo 80 eur a motorové vyjdú na 120 eur.

Porovnať ceny postrekovačov

Otázky a odpovede

Vystačím si s jedným postrekovačom?

Ak sa budete o postrekovač vzorne starať, bude vám stačiť iba jeden. Do postrekovača je možné naliať prakticky akýkoľvek chemický roztok, pomocou ktorého sa zbavíte burín, plesní alebo rôznych škodcov.

Postrekovačom môžete aplikovať aj rôzne hnojivá. Každý postrek je vyrobený a trochu inej báze a po použití každého je teda nutné telo postrekovača aj všetky jeho časti dôkladne vymyť.

Vlastniť však môžete aj viacero rôznych výrobkov, ktoré budú určené primárne na jeden typ ošetrenia. Jeden môže slúžiť napríklad na ošetrovanie ovocných stromov, iný na zeleniny v skleníku a ďalší napríklad na plodiny v záhrade. Záleží pochopiteľne na potrebách každého.

Je možné použiť namiesto postrekovača záhradnú kanvu?

Záhradná kanva sa na ošetrovanie plodín používa pomerne často. Takýto spôsob ošetrovania je však značne neefektívny. Postrekovače na postrek využívajú trysku, s pomocou ktorej je roztok aplikovaný rovnomerne na všetky časti rastlín v podobe drobných kvapôčok. Tie na listoch dokonale priľnú a postrek tak môže ihneď pôsobiť. Postrek aplikovaný kanvou sa nedostane na všetky časti rastliny a po aplikácii takmer okamžite stečie.

Ako sa delia postreky?

Na likvidáciu buriny aj nežiaducich rastlín budete potrebovať aplikovať herbicídy. Tie sú k dostaniu v niekoľkých podobách, selektívne pôsobia iba na niektoré rastliny. Širokospektrálne aj totálne zničí všetko.

Na choroby spôsobené hubami je nutné použiť fungicídy. Na slimáky a iné mäkkýše sa používajú molluskocidy. Vošky zničíte pomocou aficidov. Insekticídy vás zbavia hmyzu, akaricídy pôsobia na roztoče a rodenticídy na hlodavce.

Záver

Pred výberom postrekovača si najskôr ujasnite, akým spôsobom budete postrekovač používať a aké postreky budete prevažne aplikovať. Veľkú rolu hrá aj veľkosť vašej záhrady.

Zamerajte sa na značku, ktorá vám umožní dokúpiť ďalšie vybavenie a je schopná poskytnú prípadný servis. Potom už môžete vyberať medzi množstvom manuálnych, akumulátorových alebo motorových postrekovačov.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo