Celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky sú u vodičov veľmi obľúbené. Dôvodom je ich univerzálnosť, ktorá vám umožní pneumatiky používať vo všetkých štyroch letných obdobiach. Vďaka celoročným pneumatikám ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, čo je najväčší dôvod, prečo sa na tieto pneumatiky spolieha stále viac vodičov.

Celoročné pneumatiky sú na trhu už dlhšiu dobu, tie prvé boli vyrobené v roku 1977, nejedná sa teda o žiadnu novinky. V súčasnosti sa však výrobcovia pri výrobe nových pneumatík viac sústredia na kvalitné jazdné vlastnosti a celoročné pneumatiky tak pomaly prestávajú byť považované za menej kvalitné. Pri výrobe pneumatík sa kombinujú technologické postupy, ktoré sú bežné pri letných aj zimných. Celoročnými pneumatikami môžete vybaviť osobné SUV aj úžitkové vozidlá.

Vybrať celoročné pneumatiky nie je nijako zložité. Pri výbere sa stačí riadiť tým, čo máte uvedené v technickom preukaze vášho vozidla. V každom technickom preukaze nájdete informácie týkajúce sa rozmeru pneumatík. Všímať si musíte aj označenie, na celoročných pneumatikách by malo byť uvedené označenie M+S teda blato a sneh. Pneumatiky s týmto označením, môžete používať aj v zime. Okrem toho na každej pneumatike nájdete informáciu o hmotnostnom a rýchlostnom indexe aj dátume výroby DOT.

Porovnať ceny pneumatík

Typy

Pneumatiky sa všeobecne delia na letné, zimné a celoročné. Pred nákupom je dobré presne vedieť, čo je možné od konkrétnej pneumatiky čakať.

  • Letné – tieto pneumatiky musia odolať vysokým teplotám. Je pre nich typický väčšia priľnavosť a pružnosť, vďaka ktorým ich budete môcť na rozpálenej ceste dobre ovládať. Pneumatika je tvorená širokými drážkami a po celom behúni sú podporné kanáliky, ktoré fungujú ako ochrana pred akvaplaningom.
  • Zimné – pneumatiky majú hlbokú vzorku a vyrobené sú z mäkkej zmesi. Vďaka tomu k vozovke dobre pripnú pri nízkych teplotách bez toho, aby sa to nejako výrazne podpísalo na ich pružnosti. Plášť je tvorený mnohými drážkami, ktoré zaistia rýchly odvod vody. Ich znakom je aj krátka brzdná dráha.
  • Celoročné – v porovnaní s letnými sú celoročné pneumatiky menej pružné, čo znamená, že pri vysokých teplotách budú aj menej priľnavé a horšie ovládateľné. Z dôvodu menšieho počtu hrán nemajú tieto pneumatiky takú dobrú trakciu pri jazde na snehu, ako je to v prípade zimných pneumatík. Vďaka tomu majú aj horšie brzdné vlastnosti. Celoročné pneumatiky však ponúknu obstojnú priľnavosť na mokrej aj suchej ceste. Vyraziť s nimi môžete aj pri ľahšom snežení.

Označenie

Celoročné pneumatiky nesú rovnaké označenie ako pneumatiky letné alebo zimné. Na bočnici pneumatiky nájdete uvedený údaj o rozmere, dátume výroby aj hmotnostnom a rýchlostnom indexe. Pre celoročné pneumatiky je potom zásadné označenie M+S, vďaka ktorému ich môžete používať aj pri jazde v zime. Toto označenie však môžu niesť aj menej kvalitné alebo univerzálne pneumatiky. Preto odborníci odporúčajú skôr pneumatiky označené alpským symbolom 3PMSF – Three-Peak Mountain Snowflake teda hory s tromi vrcholkami a snehovou vločkou.

Tieto pneumatiky spĺňajú prísnu certifikáciu, ktorá ich robí spôsobným pre prevádzku v zime. Vyraziť s nimi môžete aj do miest označených dopravnou značkou Zimná výbava. Podľa platnej legislatívy bude od októbra roku 2024 možné jazdiť iba na takto označených pneumatikách.

Na pneumatike sú vyznačené aj ďalšie údaje, vysvetliť si ich môžeme na príklade značenia 195/65 R 15 95H tl XL.

  • 195 – šírka pneumatiky v milimetroch. Pneumatiky sa predávajú v šírkach 125 – 335 mm.
  • 65 – profil alebo tiež výška bočného profilu. Profil je vyjadrený v percentách. U takto označenej pneumatiky je profil 65% z celkovej šírky 195 mm.
  • R – označenie pre radiálny typ pneumatiky.
  • 15 – toto číslo predstavuje vnútorný priemer pneumatiky a je vždy uvádzaný v palcoch. Priemer musí byť totožný s priemerom ráfika.
  • 95 – index zaťaženia alebo tiež hmotnostný index. Tento údaj vyčítate z technického preukazu.
  • H – rýchlostný index, aj tento parameter zodpovedá tabuľkovým hodnotám k km/hod a vyčítať ho môžete v technickom preukaze.
  • tl – je označenie pre bezdušovú pneumatiku. Dušová pneumatika je označená písmenami tt.
  • XL – označenie pre pneumatiku so zvýšenou nosnosťou. Na pneumatikách môžu byť uvedené aj iné kódy, ktoré informujú o špeciálnych vlastnostiach daného modelu.
  • DOT – tento údaj označuje dátum výroby a je uvedený v tvare týždeň v roku/rok výroby. Ak je na pneumatike napríklad uvedené číslo 2022, znamená to, že pneumatika bola vyrobená v 20 týždni roku 2022.

Ďalšie parametre

Pri výbere pneumatík si všímajte aj triedu priľnavosti, úsporu paliva a triedu hlučnosti.

  • Trieda priľnavosti – podľa miery priľnavosti na mokrej vozovke sa pneumatiky delia do kategórií A – E. Tu platí, že najlepšiu priľnavosť vám môžu ponúknuť pneumatiky patriace do triedy A. Najhoršiu priľnavosť potom môžete očakávať od pneumatiky skupiny E. Informáciu o priľnavosti môžete vyčítať z energetickej štístku, ktorým by mala byť vybavená každá pneumatika.
  • Trieda spotreby či úspory paliva – do niekoľkých tried sa pneumatiky rozdeľujú aj podľa spotreby paliva. Aj tu platí, že najúspornejšie pneumatiky nájdete v triede A. Najmenšiu úsporu zaistia pneumatiky triedy E.
  • Trieda hlučnosti – určuje hodnotu hluku, ktorý môžu pneumatiky počas jazdy produkovať. Obvyklé rozmedzie je 66 – 75 dB. Hlučnosť je vyjadrená symbolom zvukovej vlny. Jedna vlna označuje najmenej hlučnú pneumatiku, 3 vlny označujú naopak najhlučnejšie pneumaticky.

Značka

Celoročné pneumatiky by ste mali vždy nakupovať od preverených výrobcov. Pneumatiky popredných výrobcov prechádzajú pravidelným testovaním a vy si tak môžete byť istí ich kvalitou. Vyberať by ste mali medzi pneumatikami nesúcimi symbol 3PMSF, ktorý u nás bude povinný už od roku 2024.

V Českej republike sú dlhodobo najobľúbenejšie pneumatiky značky Barum, ale ku kvalitným patria aj pneumatiky Continental, Dunlop, Michelin, Bridgestone či Tomket.

Cena

Pokiaľ chcete jazdiť bezpečne, nemali by ste celoročné pneumatiky vyberať podľa ceny, ale kvality. Rozdiel medzi neznačkovými a značkovými modelmi môže byť rádovo sto korún, avšak nákup lacných pneumatík sa vám nemusí v krízových prípadoch vyplatiť. Za celoročnú pneumatiku zaplatíte najčastejšie 64 – 340 eur.

Porovnať ceny pneumatík

Otázky a odpovede

Ako spoznať skutočne kvalitné celoročné pneumatiky?

Pneumatiky, či už letné, zimné alebo celoročné prechádzajú každoročne veľkým testovaním. Podľa týchto testov spoznáte, ktorá značka je kvalitná, a ktorá nie. Testy pochopiteľne neprechádza každá značka, ale aj tak môžete mať dobrú predstavu o tom, ako na to sú tie najpoužívanejšie modely.

Komu sa nákup celoročných pneumatík skutočne oplatí?

Celoročné pneumatiky by mali ponúknuť prijateľné jazdné vlastnosti za každého počasia. V porovnaní s letnými alebo zimnými pneumatikami, budú tie celoročné vždy trochu zaostávať. Dôvodom je práve ich univerzálnosť. Tieto pneumatiky sú tak dobrou voľbou najmä pre tých, ktorí nemusia vychádzať za extrémneho počasia.

Pri veľmi nízkej teplote a na zamrznutej vozovke nemožno od celoročnej pneumatiky očakávať rovnaké vlastnosti, ako môže ponúknuť kvalitná zimná pneumatika. To isté platí pri jazde pri vysokých letných teplotách.

Kedy je nutné pneumatiky vymeniť?

Celoročné pneumatiky majú pochopiteľne určitú životnosť. Tú určuje predovšetkým hĺbka dezénu, ktorá by nemala byť nižšia ako 4 mm v zimnom období. V letnom období by mala mať vzorka hĺbku aspoň 1,6mm. Ak vyrážate na ceste menej často a pneumatiky nie sú zjazdené, odporúčajú výrobcovi výmenu 1x za 6 rokov. Starnúci materiál stráca svoje unikátne vlastnosti a aj pneumatiky, ktoré sú na prvý pohľad kvalitné, nemusia byť po dlhšej dobe bezpečné.

Záver

Celoročné pneumatiky vám ušetria peniaze a čas za nákup a prezúvanie letných na zimné. Vďaka celoročným pneumatikám nemusíte riešiť nákup druhej sady ani riešiť, kam nevyužité pneumatiky uskladníte. Vďaka celoročným pneumatikám môžete vyraziť na cesty aj pri náhlych nižších teplotách a miernom snežení.

Výrobný materiál navyše zaistí, že sa pneumatika nebude v zime tak opotrebovávať. O týchto pneumatikách by ste však mali vedieť, že majú dlhšiu brzdnú dráhu, taktiež nie sú stavané na agresívnu jazdu. V daných ročných obdobiach vám jednoducho celoročné pneumatiky nezaistia také vlastnosti ako kvalitné zimné alebo letné prevedenie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo