Žmolky sú nevzhľadné uzlíky, ktoré vznikajú pri pravidelnom používaní vplyvom opotrebenia materiálu. Tieto nevzhľadné guľôčky môžete nájsť na akejkoľvek časti oblečenia, najčastejšie však tam, kde dochádza k treniu, teda v podpazuší, na ramenách, vnútornej strane rukávov alebo na spodných lemoch. Žmolky sa môžu časom objaviť prakticky na akomkoľvek materiáli, najčastejšie sú však problémom pletenín.
Ako odstrániť žmolky?
Žmolky k oblečeniu jednoducho bohužiaľ patria, k ich tvorbe napomáha aj zlé pranie. Tvoriť sa tak budú v prípade, že zvolíte nevhodnú teplotu, prací program alebo nekvalitný prací prostriedok. Ale ani správny postup prania vám bohužial v ich tvorbe časom nezabráni. Žmolky nie je ťažké z oblečenia odstrániť, existuje celý rad viac či menej účinných spôsobov a vychytávok.
Odstrániť ich môžete napríklad pomocou nožníc, kedy ich jednoducho ostríhate. Tento spôsob môžete voliť v prípade, že sveter alebo iný odev obsahuje len niekoľko väčších žmolkov. Skúsiť to môžete aj pomocou žiletky alebo klasického holiaceho strojčeka. Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob, je nutné ich odstraňovať opatrne, aby nedošlo k rozstrihnutiu alebo rozrezaniu oblečenia.
Poškodené oblečenie prechádzajte jemným brúsnym papierom alebo silonkami. Šmirgľový papier je vhodnejší na hrubšie a pevnejšie látky, silonky potom pomôžu ošetriť látky z jemných tkanín. Ďalšou možnosťou je použitie izolepy alebo lepiacej pásky a poslúžiť vám môže tiež kefa.
Odžmolkovač
Najlepšie vám s údržbou vášho šatníka pomôže odžmolkovač. Jedná sa o malý, ale účinný a praktický prístroj, vďaka ktorému ľahko odstránite žmolky z akéhokoľvek materiálu. Tieto prístroje sú k látkam šetrné a nemusíte sa preto báť, že dôjde k poškodeniu látky.
Vďaka zabudovaným rotačným nožom sa zbavíte nielen žmolkov, ale aj chumáčikov alebo jemných vláken. Odžmolkovač môžete použiť na oblečenie, ale aj na sedacie súpravy, koberce, závesy, prikrývky atď.
Ručný alebo elektrický
Odžmolkovačov je v predaji celý rad, vyberať môžete medzi klasickými ručnými a drahšími, ale účinnejšími elektrickými.
Ručný odžmolkovač – tento typ môžete nájsť tiež pod pojmom kefa na oblečenie. Ide buď o klasickú kefu, vďaka ktoréj môžete odstrániť nielen žmolky, ale aj chlpy, vlasy alebo drobné nečistoty. Ďalšia možnosť je kefa, ktorá odstraňuje žmolky pomocou noža.
K dostaniu je v niekoľkých prevedeniach a jej využitie je skôr príležitostné. Je to lacnejšia, tiež menej účinná a pracnejšia varianta.
Elektrický odžmolkovač – je k dostaniu v mnohých rôznych prevedeniach a veľkostiach. Jedná sa o malé a skladné prístroje, ktoré si môžete pribaliť na cesty alebo ich nosiť napríklad v kabelke. Vyberať môžete z dvoch typov a to batériových a akumulátorových.
Nevýhodou akumulátorových môže byť nutnosť dobíjania a teda prístup k elektrike, v prípade batériových je vhodné myslieť na náhradné batérie. Oba typy však odstránia žmolky bezpečne a rýchlo.
Typy nožov
Odžmolkovače odstraňujú žmolky pomocou noža. Elektrické prístroje majú v sebe zabudovaný rotačný nôž z ocele, drahšie modely potom majú čepele keramické. Ručné typy zvyčajne obsahujú jeden nôž. Niektoré ručné typy sú k dostaniu s nadstavcami s rôznou výškou noža. Nadstavec tak môžete vymieňať podľa toho, z akého materiálu žmolky odstraňujete.
Tiež elektrické typy mnohokrát umožňujú meniť nadstavce a môžete tak zakúpiť modely obsahujúce náhradný vejár s nožmi. Ďalšou možnosťou sú potom typy, ktoré umožňujú meniť nastavenie výšky noža.
Batérie
Najčastejšie sa stretnete s modelmi napájanými pomocou klasických tužkových batérií. Tu je nutné počítať s kratšou životnosťou a nutnosťou batérie meniť.
Pohodlnejšie tak sú odstraňovače žmolkov s vstavaným akumulátorom. Tieto typy sú dodávané s nabíjačkou a patria k tým drahším. V prípade akumulátorových modelov dajte pozor na to, či sú dodávané s akumulátorom.
Vlastnosti, parametre, funkcie
Niektoré modely odžmolkovačov majú tiež viac úrovní nastavenia ochrany odevov a sú vybavené funkciou bezpečnostného automatického vypnutia.
Odžmolkovače sú malé strojčeky, ktoré nemajú žiadne špeciálne funkcie. Jednotlivé typy sa od seba líšia hlavne priemerom odžmolkovacej plochy. Menšie strojčeky majú priemer hlavice cca 4 cm, veľké potom môžu mať priemer až 10 cm.
Z hľadiska ľahkého používania sa môžete zamerať snáď len na ergometriu jednotlivých typov, teda na to, ako ľahko sa vám budú držať. Odžmolkovanie zaberie nejaký čas a práca s odžmolkovačom by teda mala byť pohodlná.
Odstránené žmolky sa hromadia do zbernej odnímateľnej nádoby, ktorú je nutné po naplnení vysypať. Väčší prehľad vám poskytne priehľadný zásobník. Pri kúpe si teda vyskúšajte, ako ľahko sa zásobník vysypáva. Ľahšie čistenie vám poskytne tiež rozoberateľná hlavica. Vďaka nej je čistenie stroja veľmi jednoduché.
Niektoré drahšie modely majú tiež viac úrovní nastavenia ochrany odevov a sú vybavené funkciou bezpečnostného automatického vypnutia.
Značky
Čo sa týka kvalitných a overených výrobkov môžete sa spoľahnúť na značky Bravo, Sencor, Eta, Tefal, Philips, Leifheit a ďalšie.
Bravo B-4633
Používanie tohto odžmolkovača je veľmi jednoduché. S jeho pomocou odstránite žmolky zo všetkých druhov tkanín. Má odnímateľný zásobník na textíliu a napájanie do siete aj z akumulátora. Výdrž akumulátora je až 40 minút, príkon 5 W.
Napájaný môže byť zo siete aj z akumulátora. Využíva princíp rotujúceho vejára a plasticky ohybného sitka. Žmolok sa dostane do sita a rotujúci vejár ho odsekne a nasaje. K dostaniu je v niekoľkých farebných prevedeniach.
Leifheit Odžmolkovávač 80029
Odžmolkovanie zaisťujú ostré čepele z nehrdzavejúcej ocele chránenej krytom, ktorý možno nastaviť na 3 stupne pre použitie na rôzne druhy látok. Strojček disponuje priehľadnou odnímateľnou nádobkou, do ktorej sa zachytávajú vlákna a žmolky odstránené z tkaniny.
Odžmolkovač je ihneď pripravený na použitie. Súčasťou balenia sú aj 2x batérie AA a čistiaca kefka pre starostlivosť o žiletky.
ORAVA LR-100 BB
Orava LR-100 účinne odstraňuje žmolky zo všetkých druhov tkanín. Na tele má umiestnenú svetelnú kontrolku sieťového pripojenia. Odnímateľnú priesvitnú nádobku na žmolky kedykoľvek vyprázdnite.
Pre pohodlné používanie má zabudovaný nabíjací akumulátor, ktorý vydrží na jedno nabitie 45 až 60 minút. Doba nabíjania je približne 10 hodín.
Cena
Odžmolkovače sú skvelými pomocníkmi, ktorí vám pomôžu udržať perfektný vzhľad vášho oblečenia a tiež ostatného textilu v domácnosti. Ich cena nie je nijako vysoká, kvalitné výrobky kúpite už za cenu okolo 15 EUR. Všeobecne sa cena týchto výrobkov pohybuje v rozmedzí od 2 – 20 EUR.
Pri nákupe tohto výrobku sa zamerajte nielen na cenu, ale aj na kvalitnú značku, výdrž batérie a dobu nabíjania. Kvalitné výrobky by mali byť pre lepšie čistenie ľahko rozoberateľné, výhodou je potom možnosť výmeny nadstavcov a v neposlednom rade nože vyrobené z kvalitných materiálov dlhej životnosti.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?