Kotly

Jednou z najdiskutovanejších otázok, ktorú rieši každá domácnosť, je otázka, čo je najlepším zdrojom tepla? Tu zohráva dôležitú úlohu nielen finančná stránka veci, ale aj preferovaný štýl života. Tí, ktorí sa neboja práce, budú pravdepodobne voliť vykurovanie pomocou dreva, iní nedajú dopustiť na pohodlie a rozhodovať sa budú medzi plynovým alebo elektrickým vykurovaním. Ďalšou možnosťou je potom vykurovanie pomocou tepelného čerpadla alebo infrapanelov.

Pri výbere kúrenia je potrebné riešiť mnoho technických detailov, ktoré s vami podrobne preberú poskytovatelia kotlov alebo iných zdrojov tepla. To, čo každého zaujíma na začiatku najviac, je, koľko bude musieť do zdroja tepla investovať na začiatku, koľko ho bude stáť vykurovanie domácnosti mesačne, aká je životnosť jednotlivých kotlov a ďalších zariadení av neposlednom rade zohráva dôležitú úlohu aj spoľahlivosť zdroja tepla.

Porovnať ceny kotlov

Typy

Zdroje tepla je možné rozdeliť do dvoch základných skupín. Do prvej skupiny patria zdroje, ktoré ohrievajú vodu v radiátore alebo podlahe. Tieto zdroje následne ohrievajú vzduch v jednotlivých miestnostiach.

Tento spôsob ohrevu je najbežnejší a líši sa aj účinnosťou a tepelnými stratami. Druhú skupinu tvoria zdroje, ktoré ohrievajú vzduch na priamo. V tomto prípade sú to rôzne priamotopy, sálavé panely, krbové kachle alebo infrapanely.

Kotly na tuhé palivá

Možnosť vykurovania tuhými palivami volí stále najviac domácností. Kotly alebo krby vám umožňujú kúriť pomocou dreva, peletiek, uhlia atď. Vykurovanie pomocou kotla alebo krbových kachlí s výmenníkom predstavuje stále pomerne lacnú alternatívu.

Nevýhodou tohto spôsobu vykurovania sú rozvody, ktoré sú nielen veľmi zložité, ale aj finančne nákladné. Počítať musíte aj s priestorom, do ktorého umiestnite drevo alebo to, čím budete kúriť. Vykurovanie pomocou tuhých palív je pomerne pracné a nevyhnete sa ani prachu a špine. Každý rok je nutné nechať urobiť revíziu na komín aj kotol.

Samotným problémom je aj drevo, v dnešnej dobe je možné kúpiť veľmi kvalitný kotol na tuhé palivo, ktorý však funguje spoľahlivo iba vtedy, ak spaľujete dokonale suché drevo. V prípade kúrenia vlhkým alebo mokrým drevom je účinnosť výrazne nižšia, udáva sa až -15 – 20 % a nevyhnete sa ani dechtovaniu.

Pri výbere kotlov na tuhé palivo narazíte na dva typy:

  • S ručným prikladaním – sú lacnejšie, neobsahujú žiadnu elektroniku, ale musíte ich pravidelne obsluhovať.
  • Automatický kotol – komfortný kotol s rôzne veľkým zásobníkom, do ktorého môžete vložiť kurivo, ktoré sa bude priebežne spracovávať. Kotol môže takto fungovať niekoľko dní, jedinou vašou činnosťou bude nastaviť to, ako má kotol kúriť na termostate.

Plynový kotol

Plynový kotol predstavuje pre mnohých výhodnú alternatívu. Plyn sa dá povedať stále dostupný a kúrenie plynom je aj pohodlné. Pokiaľ sa rozhodnete kúriť pomocou plynového kotla, budete potrebovať hneď 2 zdroje energie, plyn a elektriku.

Plynový kotol rovnako ako kotol na tuhé palivá ohrieva vodu, ktorá je v radiátoroch alebo podlahe, účinnosť nie je ani v tomto prípade ideálna. Najväčšou výhodou plynových kotlov je dobrá regulovateľnosť a nižšie náklady na prevádzku.

Plynové kotly sa delia do niekoľkých skupín:

  • Plynový kotol s prietokovým ohrevom vody – predstavuje najlacnejší variant, ktorý sa postará o teplo domova aj ohrev vody.
  • Kotol s externým zásobníkom teplej úžitkovej vody – je najobľúbenejším typom, výhodou je najmä veľký zásobník na úžitkovú vodu, ktorú máte vždy k dispozícii.

Elektrické kúrenie

Okrem elektrických kotlov môžete vykurovať pomocou priamotopov. Výhodou je pomerne nízka počiatočná obstarávacia cena, nevýhodou je však naopak vysoká spotreba, čo sa pochopiteľne premietne do rodinného rozpočtu.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá zažívali veľký boom, dnes už ich obľuba skôr upadá. Obstaranie tepelného čerpadla predstavuje veľkú počiatočnú investíciu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 200 – 300 000 Sk. Veľkú rolu hrajú najmä rozvody, ktoré tepelné čerpadlo vyžaduje. Pokiaľ nad tepelným čerpadlom uvažujete, zistite si, či je možné na tento spôsob vykurovania čerpať kotlíkové dotácie.

Tepelné čerpadlo je veľmi technicky náročné, obsahuje pomerne veľké množstvo rôznych vysokotlakových častí, ktoré majú obmedzenú životnosť. Udávaná bezporuchovosť tepelného čerpadla je cca 8 rokov. Vo chvíli, keď dôjde k akejkoľvek poruche, budete odkázaní na odborníkov, ktorí musia opravu vykonať, čo predstavuje ďalšiu finančnú záťaž. Vo chvíli, keď klesne teplota pod bod mrazu, funguje čerpadlo v podstate rovnako ako elektrokotol, čo je v súčasnej dobe najdrahší spôsob, ako domácnosť vykurovať.

Infrapanely

Novší spôsob vykurovania predstavujú infrapanely, tie sú hneď po priamotopoch druhou najlacnejšou možnosťou pri obstaraní. Infrapanel je možné veľmi jednoducho pripevniť na stenu alebo strop a môžete začať vykurovať. Infrapenel nevyžaduje žiadne rozvody, pri vykurovaní teda nedochádza k žiadnym stratám. Garantovaná životnosť infrapanelu je 25 rokov. Prevádzka infrapanelov je cenovo porovnateľná s vykurovaním pomocou plynu.

Značka

Či už budete kupovať akýkoľvek kotol, najdôležitejšie je zvoliť správneho výrobcu. Kotol by ste mali vždy kupovať až po zvážení všetkých vašich možností od renomovaných firiem, ktoré vám zaručia aj všetok servis. V tomto prípade sa rozhodne neoplatí výber značky podceniť, pretože to, čo každý naozaj chce, aby bolo zariadenie funkčné a bezporuchové. Pri výbere kotla narazíte na značky ako Buderus, Protherm, ATMOS, Rojek, Junkers a ďalšie.

Cena

Obstaranie bežných kotlov nie je konečnou sumou. Vo väčšine prípadov budete musieť investovať do rozvodov a ďalšieho potrebného príslušenstva. Presnú cenovú ponuku vám tak presne podľa vašich požiadaviek zostaví výrobca alebo firma, kde budete kotol nakupovať. Počítať musíte aj s realizáciou kotla. Najlacnejšie tak stále vychádza obstaranie infrapanelov, ktoré nevyžadujú žiadne príslušenstvo, a ich montáž zvládnete svojpomocne. Cena kotlov je väčšinou v rozmedzí 790 – 3 409 eur.

Porovnať ceny kotlov

Otázky a odpovede

Čo sú vafky?

Vafky sú malé plynové kamienky, ktoré nevyžadujú vykonávať zložité a finančne náročné rozvody. Domácnosť, ktorá vafky používa, poznáte podľa zamrežovaných otvorov, ktoré sú vidieť v stenách domu.

Vafky fungujú podobne ako priamotop, avšak účinnosť tohto vykurovania je naozaj mizerná. Vafky sa podieľajú aj na nekvalitnom vzduchu v miestnostiach, pretože odoberajú kyslík. V prípade, keď nevyriešite prívod kyslíka, môže byť vykurovanie pomocou vafiek nebezpečné rovnako ako v prípade plynovej karmy.

Čo je kotlíková dotácia?

Kotlíkovú dotáciu môžete chápať ako príležitosť, ktorá vám pomôže znížiť skokovo aj trvalo vaše náklady na vykurovanie domácnosti z dotácií od štátu.

Pre štát potom kotlíková dotácia predstavuje príležitosť, ako dosiahnuť energetické i ekologické úspory, pre firmy ide o možnosť predať väčšie množstvo svojich výrobkov. Možnosť, ako dosiahnuť na kotlíkovú dotáciu sa priebežne mení, to čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. V súčasnej dobe môžete na kotlíkovú dotáciu zaobstarať plynový kotol, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu a kotol na peletky.

Ako výkonný kotol budem potrebovať?

Výkon je parameter, ktorý je pri výbere kotla úplne zásadný. Kotol by mal byť dostatočne výkonný, aby vykúril vašu domácnosť bez problémov.

Na výkon má vplyv veľkosť obytných priestorov, ktoré budete vykurovať. Podstatnú úlohu zohráva to, či vyberáte kotol do novostavby alebo staršieho domu, kde môžu byť väčšie tepelné straty. Na základe rôznych odporúčaní môžete vychádzať z informácie, že novostavby si vystačia s výkonom 40 W na 1 m3, staršie domy potrebujú výkonnejšie kotly, počíta sa 70 W na 1m3. Oveľa lepšie je nechať si poradiť od odborníkov.

Záver

Zdroj tepla je v každej domácnosti úplne nevyhnutný. Pokiaľ zvažujete, aké kúrenie zaobstarať do novostavby, starostlivo sa zoznámte s každou možnosťou a premýšľajte aj do budúcnosti. Horšie to majú tí, keď zvažujú výmenu starého kotla, tu majú výber o niečo horšie.

Do každého domu môžete zaobstarať priamotop alebo infrapanel. Z hľadiska dlhodobej investície predstavuje najväčšiu finančnú záťaž elektrický kotol alebo tepelné čerpadlo. Menšiu investíciu predstavuje plynový kotol alebo kotol na tuhé palivo. Tu však musíte riešiť revíziu komína.


Zdroj: www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo