Hrablo je pomocník, ktorým sú vybavené najmä domácnosti na dedinách. V mestách je väčšia snehová nádielka v dnešnej dobe skôr vzácnosťou a mnohokrát sa o napadaný sneh postarajú kvalifikovaní pracovníci. Napriek tomu aj tu sa môže z času na čas nejaké to hrablo hodiť.
S výberom hrabla sa mnohí skôr netrápia a jednoducho zvolia to najdostupnejšie. Napriek tomu aj pri tomto pomerne jednoduchom výrobku sa môže vyplatiť vyberať s rozvahou. Kvalitné hrablo napríklad spoznáte podľa pevnej spodnej hrany lopaty. Ide o časť hrabla, ktorá je pri odpratávaní zmrznutého či ujazdeného snehu namáhaná najviac. Pri práci hrá dôležitú úlohu aj ergonomická a odolná násada. To všetko vám zaručí predovšetkým kvalitný výrobca.
Typy
Na odpratávanie snehu môžete použiť aj ďalšie náradie alebo prístroje.
- Hrablo – najčastejšie používaná pomôcka na odpratávanie snehu. Malým hrablom môžete vybaviť aj svoje deti a urobiť tak z upratovania snehu zábavu pre celú rodinu.
- Lopata – pomôže sa dostať do miest, kam sa s väčším hrablom nedostanete. Tiež pri výbere vhodnej lopaty na sneh je vhodné vyberať lopatu s kvalitnou kovovou pracovnou časťou a pevnou násadou. Lopata na sneh často disponuje funkciou skladania a voziť ju tak môžete aj v aute.
- Fukár – na odpratanie čerstvého snehu môžete použiť aj fukár alebo vysávač lístia s funkciou fukára. Pomocou fukára však neupratujete mokrý, zamrznutý alebo udusaný sneh.
- Fréza – snehovú frézu využijete na odpratanie veľkých plôch. Nevyhnutný je najmä pre obyvateľov horských oblastí. Frézy sa líšia typom pohonu aj výkonom motora. Rozdielna je aj šírka záberu alebo typ slimáka.
- Rider, traktor – pri upratovaní snehu z veľkých plôch môžete využiť aj záhradný traktor alebo rider. K týmto strojom je možné pripojiť radlicu na sneh alebo zmeták. Udržiavať namrznuté cesty môžete ľahké pomocou rozmetadla, ktoré je možné k niektorým modelom tiež dokúpiť.
Materiál
K najviac namáhaným častiam patrí spodná hrana. Tá je u lacných hrabel vyrobená z plastu, kvalitnejšie nástroje majú túto hranu kovovú.
- Plast – hrable sú menej kvalitné, hodí sa skôr pri odpratávaní tenkej vrstvy čerstvo napadaného snehu. Pod ťarchou mokrého snehu sa môže hrablo prehýbať alebo krútiť. Drahšie hrable majú pracovnú plochu vyrobenú z kvalitnejšieho plastu. Vďaka tomu vám vydrží oveľa dlhšie a poslúži aj pri odpratávaní zamrznutého snehu.
- Oceľ – oceľová spodná časť vám zaručí pevnosť a odolnosť. Touto pracovnou plochou sú vybavené tie najdrahšie hrable.
- Hliník – zlatou strednou cestou medzi plastom a oceľou sú hrable s hliníkovou pracovnou časťou. Tieto hrable sú dostatočne kvalitné a potešia aj ich nižšiu hmotnosť.
Šírka
Podľa toho, akú plochu budete pravidelne udržiavať, by ste mali voliť aj šírku hrabla.
- Do 50 cm – malá hrabla sú ideálne na odpratávanie chodníkov, alebo údržbu malých plôch.
- Od 50 – 80 cm – príjazdové cesty a väčšie plochy odpracete rýchlejšie pomocou väčšieho hrabla. Väčšiu pracovnú plochu majú najmä dvojručná hrabla.
Násada
Násady sa vyrábajú z plastu, kovu alebo dreva. Kvalitná násada by mala byť vyrobená z kovu, najčastejšie sa používa ľahký hliník. Ideálne zakončenie má tvar písmena D. U hrabla je dôležitá aj ergonómia, ktorá pri práci ochráni vašu chrbticu a chrbát.
Možnosti
Hoci sú hrable na sneh veľmi jednoduché výrobky, môžu ponúknuť aj niečo navyše:
- Teleskopická rukoväť – hrablo nastavíte podľa výšky vašej postava. Práca tak bude pohodlná pre každého.
- Pojazdové kolieska – pri väčších dvojručných zhrňovačoch môžete využiť aj kolieska pre jednoduchšiu obsluhu.
- Skladanie – možnosť zloženia ponúka predovšetkým lopaty na sneh, avšak túto vlastnosť možno nájsť aj u niektorých hrabel.
Značka
Pokiaľ chcete, aby vám hrablo slúžilo viac ako jednu zimu, nie je možné do výberu nezahrnúť kvalitného výrobcu. Za najkvalitnejšie sú dlhodobo považované hrable značky Fiskars. Ďalšie kvalitné výrobky kúpite aj od značiek , Prosperplast, Strend Pro, J.A.D. TOOLS, Hecht, Proteco, Gardena alebo Levior.
Cena
Pri výbere hrabla by nemala hrať hlavnú úlohu iba cena. Najlacnejšia malá hrabla kúpite už za 5 – 9.1 eur. Ide však o menej kvalitné a odolné výrobky, ktoré môžete zničiť už počas niekoľkých použití. Väčšinou sa jedná o plastovú pracovnú plochu a drevenú násadu.
Kvalitnejšia hrabla kúpite za cenu okolo 22 eur. Tu už nájdete aj výrobky preverených výrobcov. Aj tieto hrable sú väčšinou plastové, avšak plast je oveľa kvalitnejší a odolnejší. Násada je už spravidla vyrobená z ľahkého hliníkov.
Celohliníkové hrable sú k dostaniu od cca 26 eur, najkvalitnejšie hrabla, ktoré majú oceľovú pracovnú časť, vyjdú na viac 43 eur. Za veľké profesionálne hrablo zaplatíte aj viac ako 86 eur.
Otázky a odpovede
Čo je zhrňovač snehu?
Pod týmto označením môžete nájsť klasické hrable, ale aj špeciálne náradie, ktoré môže mať oveľa väčší záber ako hrablo a líšia sa aj spôsobom používania. Zhrňovač má odlišnú rukoväť a pri práci ho budete tlačiť pred sebou rovnako ako napríklad vozík alebo dvojkolák. Niektoré drahšie zhrnovače môžu mať aj malé kolieska, ktoré vám prácu uľahčia.
Aké ručné náradie vybrať?
Pri odpratávaní snehu môžete použiť lopatu, hrablo alebo zhrňovač. To, ktoré náradie nakoniec zvolíte, závisí predovšetkým od veľkosti plochy, ktorú budete odpratávať. Lopata je ideálna na prehadzovanie cestičiek, ale voziť ju môžete aj v aute. Hrablo je určené na prehadzovanie chodníkov aj príjazdových plôch. Na tento účel môžete použiť aj väčší zhrňovač.
Aká je hmotnosť hrabla?
Hmotnosť závisí od výrobného materiálu aj veľkosti hrabla. Malá plastová hrabla váži okolo 1 kg. Najťažšie dvojručné zipsy môžu mať hmotnosť aj 7 kg. Hmotnosť celohliníkových a oceľových hrabel sa pohybuje od 1,5 – 2,5 kg.
Záver
Kvalitné hrablo by malo mať pracovnú časť vyrobenú z hliníka alebo ocele. Vyššiu kvalitu vám ponúknu aj plastové hradlá popredných výrobcov. Násadu voľte hliníkovú. Tento materiál je na rozdiel od dreva odolnejší a ľahší. Pre lepšiu manipuláciu by mal mať koniec násady tvar písmena D.
Dôležitú úlohu zohráva aj šírka pracovnej plochy, menšie plochy môžete udržiavať pomocou hrabla, na väčšie využijete skôr zhrňovače. V aute potom môžete voziť praktickú skladaciu lopatu.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?