Hoblík využijú všetci, ktorí nejakým spôsobom opracovávajú drevo. Nemusíte patriť práve k profesionálom, hoblík sa vám bude aj pri menších drevených stavbách, kedy z jeho pomocou zbavíte drevené dosky alebo hranoly všetkých triesok. Pre občasné použitie si vystačíte s tradičným ručným hoblíkom, moderný variant predstavuje elektrický alebo aku hoblík.
Pri výbere elektrického hoblíka budete musieť prihliadnuť na niekoľko parametrov. Prihliadnuť budete musieť pochopiteľne na výkon, šírku a hĺbku záberu aj jednotlivým funkciám a možnostiam.
Typ
Hoblíky sa delia podľa druhu pohonu. Na výber máte z dvoch možností. Jednoduchší variant predstavujú ručné hoblíky, v súčasnej dobe sú rozšírenejšie moderné elektrické hoblíky, ktoré uprednostňujú profesionáli aj domáci majstri.
S pomocou ručného hoblíka môžete hobľovať ľubovoľne dlhú plochu, vo výsledku získate vysoko kvalitné opracovanie bez nutnosti obrusovať prípadné otrepy. Elektrické hoblíky hoci rýchlejšie a výkonnejšie neopracujú materiál tak kvalitne a často budete musieť hobľovať na dvakrát. V niektorých prípadoch je nutné dosky či dosky ešte obrúsiť.
Ručné
Ručné hoblíky ocenia najmä milovníci klasiky a starého dobrého remesla. Tieto tradičné hoblíky dnes nie sú v bežných obchodoch na zohnanie. Naraziť na ne však môžete v špecializovaných predajniach zameraných na stoličku.
Je takmer bežné, že cena ručného náradia býva oveľa nižšia ako v prípade elektrického náradia. V prípade kvalitných uterák hoblíkov je však cena prakticky totožná. Ručné hoblíky sú však menšie a ľahšie na prenášanie.
Pracovať s nimi môžete kdekoľvek, pretože nebudete limitovaní nutnosťou pripojenia na elektrickú energiu. Kvalitné ručné hoblíky majú prakticky neobmedzenú životnosť, nebudete musieť riešiť prípadný servis alebo nákup náhradných dielov. A samotné drevo je s týmito hoblíkmi opracované naozaj precízne. Práca však bude v tomto prípade výrazne pomalšia a namáhavejšia.
Ručné hoblíky sa líšia tvarom a veľkosťou. Kúpiť môžete uberák, hladík, cidič, klopkar kociek alebo zubák.
- Uberák – je určený na základné opracovanie, teda uberanie materiálu.
- Cudič – vhodný na opracovanie tvrdého dreva
- Hladík – Najjednoduchší hoblík vhodný na povrch opracovaný uberákom, ale použiť ho môžete aj na neopracovaný povrch.
- Klopkár – používa sa rovnako ako hladík, je však doplnený o železnú časť, vďaka ktorej zabránite zalamovaniu triesok
- Macek – dlhý hoblík určený pre veľké plochy
- Zubák – ostrie tvoria malé zuby, tieto hoblíky sa používajú na plochy, ktoré sa budú neskôr lepiť k sebe.
Elektrický
Moderný a praktický elektrický hoblík je k dostaniu v mnohých podobách. Jeho prednosťou je vysoký výkon, vďaka ktorému zvládnete drevo opracovať rýchlo a kvalitne. Nevýhodou je prívodný kábel, ktorý vás môže pri práci limitovať. Elektrické hoblíky sa delia do dvoch skupín. Domáce dielne vybavíte kompaktným hoblíkom, profesionálnym tesárskym.
Akumulátorový
Ak nechcete byť limitovaní káblom, môžete vybrať hoblík s nabíjacou batériou. Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na výdrž batérie, ktorá môže byť v niektorých prípadoch skutočne nízka.
Hoci sa akumulátorové hoblíky od tých elektrických prakticky nijako nelíšia, budete musieť počítať s nižším výkonom. Výkon sa postupne znižuje aj pozvoľným vybíjaním batérie. Aku hoblíky sú vďaka menšiemu hobľovaciemu záberu aj hĺbke vhodné skôr na občasné použitie.
Príkon
Príkon vás bude pochopiteľne zaujímať pri výbere elektrických prístrojov. Príkon má vplyv na spotrebu elektrickej energie aj na výkon a teda rýchlosť a kvalitu opracovania. Nie je rozumné kupovať príliš lacné hoblíky s nízkym výkonom, ktorý sa pohybuje okolo 500 W.
Aj v domácich podmienkach by mal mať hoblík výkon v rozmedzí 700 – 1 200 W. Profesionáli budú potrebovať výkonnejší hoblík. V tomto prípade by mal byť výkon v rozmedzí 1 000 – 1 300 W, ale v ponuke sú aj výkonnejšie stroje.
Veľkosť príkonu určuje aj množstvo a veľkosť hobľovacieho záberu:
- Hoblíky so záberom do 10 cm majú obvykle príkon v rozmedzí 600 – 1 000 W.
- Hobľovací záber od 10 – 20 cm vyžaduje príkon od 1 000 – 1 300 W.
- Profesionálne hoblíky majú záber 20 – 30 cm a výkon je v tomto prípade od 1 300 – 2 000 a viac W.
Hobľovací záber
Hobľovací záber je informácia o tom, akú veľkú plochu na jeden záťah opracujete. Šírka hobľovania je najčastejšie v rozmedzí 65 – 300 mm. Hoblíky s najmenším záberom sa radia do skupiny hobby, najobľúbenejšie domáce hoblíky majú záber okolo 100 mm. Profesionáli aj tí, ktorí často hobľujú širšie dosky, môžu vyberať hoblíky so záberom 200 – 300 mm.
Hĺbka hobľovania
To koľko materiálu budete schopní na jeden záťah ubrať, závisí z veľkej miery od výkonu hoblíka. Čím je vyšší výkon, tým je možné hobľovať do väčšej hĺbky.
Drevo je hobľovanie pomocou hobľovacích nožov, ktoré sú poháňané najčastejšie plochým prevodovým remeňom. Tie sa vyrábajú z vysoko kvalitných materiálov, medzi ktoré patria spekané karbidy aj rýchlorezná oceľ. Nože sú síce vysoko odolné, môžu sa však zničiť, pokiaľ v dreve zabudnete napríklad klinec alebo skrutku.
Pre domáce využitie sa najčastejšie robia hoblíky s hĺbkou okolo 3 mm, čo je záber, ktorý vám umožní pomerne kvalitné a bezproblémové opracovanie.
Hĺbku hobľovania je možné u väčšiny hoblíkov nastaviť po milimetroch. Hĺbka hobľovania sa pri jednotlivých prístrojoch pohybujú v rozmedzí 2 – viac ako 80 mm. Pre domáce využitie sa najčastejšie robia hoblíky s hĺbkou okolo 3 mm, čo je záber, ktorý vám umožní pomerne kvalitné a bezproblémové opracovanie.
Funkcia
Elektrické hoblíky majú aj niekoľko doplnkových funkcií, ktoré vám prácu uľahčia. Jednotlivé funkcie má na svedomí elektronika hoblíka. K základným funkciám patrí možnosť regulovať otáčky. Medzi ďalšie funkcie patrí aretácia spínača, čo je možnosť hobľovať aj bez toho, že budete musieť držať spínač.
U hoblíkov oceníte aj ergonomickú rukoväť, vďaka ktorej vám nebude hoblík pri práci kĺzať.
Tlmenie vibrácií je schopnosť, ktorú niektoré hoblíky taktiež ponúkajú. Práca s takým hoblíkom bude príjemnejšia aj po dlhšej dobe.
Príslušenstvo
K hoblíkom môžete prikúpiť aj nejaké ďalšie príslušenstvo. Niektoré je vhodné skôr na časté hobľovanie na profesionálnej úrovni, iné využijete aj u domácich hoblíkov.
Odsávač hoblín je vhodné v prípade častého hobľovania. Hoblíky, ktoré odsávanie umožňujú, budete môcť pripojiť na vysávačovú hadicu. Možnosť odsávania nemajú tesárske hoblíky, ktorých úber je do 4 mm.
Vodiacu lištu využijete aj pri hobby hoblíkov, s jej pomocou bude drevo rovnomerne opracované.
Vak na hobliny je praktická pomôcka, ktorá vám umožní uložiť odpad. V tomto prípade odpad padá priamo do tejto zbernej nádoby.
Úložný kufrík je súčasťou mnohých hoblíkov a umožní vám bezpečné uskladnenie.
Stabilitu hoblíky zvýšite pomocou montážneho príslušenstva. To vám umožní upevniť hoblík k stabilnej podložke.
Bezpečie pri práci vám zaručia ochranné okuliare a rukavice. Zabudnúť by ste nemali ani na vdychovanie prachu. Dýchacie cesty si môžete chrániť za pomoci priemyselného respirátora.
Značka
Elektrické hoblíky kúpite od overených výrobcov, ku ktorým patrí Bosch, Makita, DeWalt, Triton, Einhell, Stanlay alebo Metabo.
Cena
Cena obyčajných ručných hoblíkov neprekročí 40 eur. Medzi najlacnejšie patria plastové hoblíky. Drahšie sú obyčajné kovové alebo drevené hoblíky, ktoré kúpite do 80 eur. Krásne kúsky vhodné pre skutočných nadšencov vás vyjdú aj na 200 a viac stoviek eur.
Cena elektrických hoblíkov začína na cca 60 eur. Pre občasné využitie si vystačíte aj s hoblíkom do 80 eur. Do domácej dielne zaobstaráte kvalitnejšie hoblíky, ktorých cena sa šplhá aj k 200 eur. Profesionáli môžu kúpiť aj hoblíky ktorých cena sa pohybuje okolo 400 eur.
Otázky a odpovede
Čo je kompaktný hoblík?
Pod týmto pojmom sa ukrýva lacnejší hobby hoblík, s ktorým si vystačíte pri domácom použití. Vystačiť sa s ním však môžu aj profesionáli, ktorí nemajú na hoblík premrštené nároky. Kompaktný hoblík je menší a jeho váha je teda nižšia.
Práca s ním tak nebude zbytočne namáhavá a poteší aj nižšia obstarávacia cena. Medzi kompaktné hoblíky sa radia všetky stroje, ktorých šírka záberu nie je väčšia ako 10 cm.
Čo je tesársky hoblík?
Profesionálom je určený tesársky hoblík. S jeho pomocou ohobľujete veľké plochy. Vďaka širšiemu záberu bude hobľovanie rýchle a týchto hoblíkov môžete počítať aj s vyšším výkonom a väčšou hĺbkou záberu. Vyššia je v tomto prípade hmotnosť aj obstarávacia cena. Záber je u týchto hoblíkov od 20 – 35 cm.
Ako zaistiť dlhú životnosť hoblíka?
Aby hoblík dlho vydržal, je potrebné dodržiavať správny pracovný postup a neoklamať ani čistenie či údržbu. Hobľujte vždy až s hoblíkom, ktorého nože sú plne roztočené, vďaka tomu sa vyhnete spätnému nárazu.
Na hoblík zo začiatku netlačte, nechajte nože dostatočne zabrať a potom tlak na hoblík zvýšte. Dodržujte smer hobľovania, hoblíky neumožňujú spätný pohyb.
Záver
Hoblík vyberajte aj podľa hmotnosti. S výkonom hoblíka rastie aj šírka záberu as ňou hmotnosť. Hoci doma pravdepodobne nebudete s hoblíkom pracovať niekoľko hodín denne, bude sa vám lepšie manipulovať s ľahším strojom.
Na druhej strane však nie je vhodné podceňovať ani výrobný materiál. Podozrivo ľahký hoblík s dostatočným výkonom, bude pravdepodobne vyrobený z menej kvalitných plastov.
Pri hobľovaní sa neubránite postupnému otupovaniu nožov. Pokiaľ bude práca s hoblíkom náročnejšia a menej kvalitná, budú na vine pravdepodobne práve tupé nože. Tie môžete v niektorých prípadoch vymeniť alebo otočiť.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?