Fotopascu je možné prirovnať k digitálnemu fotoaparátu, namiesto spúšte však nájdete pohybové čidlo. Tento snímač zaznamenáva každý pohyb a fotopasca na pohyb reaguje vytvorením snímky alebo záznamu.
Fotopascu je možné použiť na monitorovanie zveri, ale aj ako ochranu majetku pred prípadnými nenechavcami. Fotopasca je schopná fotiť a zhotovovať video záznam aj v úplnej tme tak, že ľudské oko túto skutočnosť nespozná a nepozvaný hosť, tak o jej prítomnosti nemá najmenšie tušenie.
Pohybové čidlo dokáže snímať tzv. tepelný pohyb, vďaka čomu dokáže rozlíšiť pohyb zvieraťa alebo človeka napríklad od hýbajúcich sa stromov vo vetre. Pri výbere hodnej fotopasce je potrebné zohľadniť účel, za akým si zariadenie kupujete. Zaujímať by vás ďalej mal pozorovací uhol, kvalita záberov, rýchlosť spúšte, možné funkcie, dosah aj kapacita pamäte.
Typy
Fotopasce sa delia do dvoch základných skupín podľa toho, za akým účelom sú zhotovené.
- Na monitorovanie zveri – pre tieto typy je dôležitá predovšetkým pevná konštrukcia a väčší rozmer. Fotopasca by mala mať minimu lesklých plôch a schopnosť zhotovovať kvalitný záber.
- Na ochranu majetku – tieto kamery sú menších rozmerov. K dispozícii by ste mali mať diaľkový prístup, dobrý uhol záberu a GSM modul s možnosťou odosielať MMS.
Prísvit
Väčšina fotopascí je vybavená diódami 940 nm. Tie sú neviditeľné ľudskému oku a dajú sa teda využiť na monitorovanie zveri i ochranu objektov. K dostaniu sú tiež fotopasce s osvitom diód 850 nm. Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody.
Svit diód 850 nm je vhodnejší na pozorovanie zveri. Táto fotopasca zhotovuje veľmi kvalitné zábery, ktoré sú lepšie ako v prípade druhého typu. Nevýhodou však je, že vytvorenie snímky je viditeľné ľudským okom. Ľahký svit môže tiež stresovať zvieratá, čo je výhoda najmä vtedy, ak chcete zvieratá vypudiť z pozemku. Pokiaľ však fotopascu umiestnite do výšky 2 metrov, nemusí zver nič spozorovať.
Svit diód 940 nm nie je tak kvalitný, je vhodný najmä do vzdialenosti 12 metrov. Pri robení fotografií však nie je niv viditeľné a preto sa tieto fotopasce používajú najmä na ochranu majetku.
Uhol snímania
Tento uhol sa pohybuje najčastejšie v rozmedzí 45 – 60 °. Fotopasce s týmto uhlom sú dostatočné pre bežné používanie a kvalita zhotovených fotografií je porovnateľná s bežným fotoaparátom. Kúpiť môžete aj fotopascu s rozšíreným uhlom v rozmedzí 80 – 120°. Tie zaberú väčšie okolie, ale kvalita záberov nie je taká veľká a na fotografii bude všetko výrazne zmenšené.
Fotopasce s rozšíreným uhlom snímania nie sú vhodné na sledovanie zveri, hodia sa všade tam, kde budete chcieť lokalizovať okolie do vzdialenosti maximálne šiestich metrov.
Rýchlosť spúšte
Výrobcovia bežne tento údaj pri svojich výrobkoch uvádzajú. Najbežnejšia rýchlosť je udávaná v rozmedzí 0,4 – 0,8 sekundy. To aká je skutočná rýchlosť však nie je možné zmerať. Všetky kvalitné fotopasce majú rýchlosť spúšte od 0,5 – 1 sekundy, čo je úplne dostačujúce.
Menej vhodné sú fotopasce, ktoré sa spúšťajú za viac ako 1 sekundu, vďaka tomuto oneskoreniu sa môže stať, že fotený objekt medzitým zo záberu zmizne.
GSM modul
Vďaka GSM modulu môžu fotopasce urobené snímky ihneď posielať na mobilný telefón v podobe MMS správy alebo do emailu. Výhodnosť tejto funkcie je na zvážení, pretože sa nevyhnete dodatočnej investícii.
Do fotopasce je nutné vložiť SIM kartu a zvoliť nejakú výhodnú tarifu, vďaka ktorej sa vám táto služba tak nepredraží. Na výhodnú tarifu by vás mali upozorniť v predajni, kde budete fotopascu zhotovovať. Aby GSM modul fungoval, musí byť v dosahu signálu.
Najmä tieto typy je vhodné kupovať u preverených predajcov v špecializovaných predajniach, kde vám poradia s nastavením, ktoré je u týchto fotopascí zložitejšie. Vyhnite sa tiež nákupu podozrivo lacných výrobkov, ktoré môžu fotografie odosielať veľmi nespoľahlivo.
Batérie
Fotopasce sú napájané pomocou batérií, ani ich výber by ste nemali podceniť. Nevhodné sú alkalické batérie, ktoré dobre fungujú pri bežnej izbovej teplote.
Do fotopascí sa štandardne umiestňujú lítiové batérie, ktoré vydržia aj pri nízkych teplotách. Tieto batérie sú drahšie, ale ich životnosť je až 1 rok.
Niektoré fotopasce umožňujú použitie externých dobíjacích batérií. To či je možné dobíjacie batérie zaobstarať spoznáte podľa vstupu na externé napájanie.
Kapacita pamäte
Zhotovené snímky sa ukladajú na SD kartu, ktorá nie je vo väčšine prípadov súčasťou balenia. Najčastejšie sa predávajú karty s kapacitou 8, 16 a 32 GB. To akú veľkú kartu budete musieť zaobstarať je pri jednotlivých výrobkoch uvedené výrobcom.
Funkcia
Pre jednoduchšie nastavenie využijete fotopasce s možnosťou nastavenia MENU v slovenskom jazyku. Využiť môžete tiež možnosť WIFI alebo Bluetooth. Z ďalších funkcií je možné menovať časozber, vďaka ktorému je možné snímať nepretržite po vami zvolenú dobu. Niektoré fotopasce je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača.
Značka
Ak chcete fotopascu s kompletným MENU , zamerajte sa na značku BUNATY. Tieto fotopasce umožňujú zhotovovať vysoko kvalitnú nočnú fotografiu. Tie patria k tomu najlepšiemu, čo je na trhu na zohnanie.
Dostatočne veľký a kvalitný displej ponúka výrobky Acorn. Obľúbené sú tiež fotopasce BROWNING, ktoré zhotovujú kvalitné fotografie aj vysoko kvalitné videá v kvalite HD aj FULL HD.
Cena
Najlacnejšie výrobky je možné kúpiť za necelé 80 eur. Ak uprednostňujete tieto fotopasce, vyhnite sa nákupom u nešpecializovaného predajcu. Tieto lacné fotopasce nemusia byť dostatočne kvalitné a poradiť si nemusíte ani s ich nastavením.
Cena kvalitných výrobkov sa pohybuje v rozmedzí 120 – 280 eur, tu nakúpite kvalitné výrobky určené na monitorovanie zveri aj vhodné na ostrahu objektov.
Otázky a odpovede
Aký je dosah fotopasce?
Snímače reagujú na zmenu teploty vo svojom okolí. Dosah do značnej miery ovplyvňuje okolitá teplota. Najčastejšie sa dosah pohybuje v rozmedzí 12 – 16 metrov. Niektorí výrobcovia však udávajú dosah väčší ako 25 metrov. Na takú vzdialenosť však fotopasce nie sú schopné urobiť kvalitný záber a investícia do nich je teda zbytočná.
Akým spôsobom je možné fotografie prezerať?
Súčasťou fotopasce je najčastejšie LCD displej, na ktorom je možné urobené zábery prezerať. Nie vždy je však displej dostatočne kvalitný. Nasnímané záznamy sú uložené na SD karte, ktorú môžete kedykoľvek vybrať a vložiť napríklad do počítača. Fotopascu je tiež možné prepojiť s počítačom pomocou kábla.
Čo všetko je nutné k fotopasci dokúpiť?
Súčasťou balenia nie je vo väčšine prípadov SD karta a batéria. V prípade fotopasce s GSM modulom sa nezaobídete bez SIM karty. Zabezpečiť môžete zariadenie pomocou lanového zámku alebo boxu. Pri pozorovaní zveri môžete využiť polohovacie zariadenie.
Záver
Ak chcete fotopascu využiť na ochranu majetku, vyberajte menší typ ideálne s GSM modulom a osvitom diód 940 nm. Fotopasce určené na monitorovanie zveri by mali mať najmä robustnú konštrukciu, osvit postačí 850 nm. Fotopasce kupujte v predajniach, v ktorých vám pomôžu s nastavením a umožnia zakúpiť všetko potrebné príslušenstvo.
Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?