Elektromotorky

Keď sa povie elektromotorka predstavia si mnohí malé vozítka určené deťom. V dnešnej dobe však nie je nič neobvyklé stretnúť elektromotorku na ceste. Elektrické autá aj motorky sú jednoducho in av ideálnom prípade by mali postupne nahradiť benzínové stroje. Oproti benzínovým motorkám majú elektromotorčeky množstvo výhod. Tou najväčšou je bezpochyby ekologická aj lacnejšia prevádzka. Elektrické motorky sú bezúdržbové a tiché. Hmotnosť elektromotoriek je nižšia, čo sa odráža na okamžitej akcelerácii.

Elektromotorky sa líšia v prevedení konštrukcie. Podľa nej sa delia do niekoľkých skupín. Tú správnu motorku by ste mali vyberať podľa toho, kde presne sa budete chcieť na motorke pohybovať. Na bežné komunikácie môžete vyraziť na cestnej motorke, do terénu sa viac hodí terénna motorka. Poslednou možnosťou sú univerzálne motorky. Pri každom modeli by bolo rozumné zamerať sa na typ a kapacitu batérie. Zaujímať vás bude určite aj reálny dojazd, maximálna rýchlosť a dĺžka nabíjania.

Porovnať ceny elektromotoriek

Typy

Prvý, nad čím sa musíte pri výbere zamyslieť, je typ elektromotorky.

Cestné elektromotorky

Sú ideálne pri jazde po meste, obstoja aj na akejkoľvek pevnej komunikácii. Cestné elektromotorky ponúknu vysoký výkon, okamžitý krútiaci moment a plynulú akceleráciu. Výhodou cestných elektromotoriek je aj nadštandardný dojazd, ktorý môže byť až 260 km, maximálna rýchlosť môže byť až 160 km/hod.

Terénne elektromotorky

Terénna elektromotorka by si mala poradiť s každým terénom. Na terénnej motorke však budete môcť vyraziť aj na pevnú cestu. Terénna motorka sa vyznačuje vysoko odolnou konštrukciou a pomerne nízkou hmotnosťou, ktorá býva do cca 130 kg. Hmotnosť cestnej motorky sa pohybuje v rozmedzí 180 – 190 km/hod. Nevýhodou terénnych elektromotoriek je menší dojazd, ktorý obvykle býva okolo 150 km, ísť môžete rýchlosťou okolo 130 km/hod.

Univerzálne elektromotorky

Najobľúbenejšie sú univerzálne motorky, ktoré sa hodia na pevnú komunikáciu aj mierny terén. Prejsť sa môžete po hline aj po štrku. Univerzálne elektromotorky môžu mať dojazd do 240 km, rýchlosť sa pohybuje okolo 150 km/hod.

Napájanie

Pri elektrických vozidlách musíte vedieť, akým spôsobom ich budete dobíjať. Nabíjanie je možné 2 spôsobmi.

  • Z domu – na nabíjanie je možné použiť bežnú zásuvku a štandardný nabíjací kábel. Obvyklá doba nabíjania býva v rozmedzí 4 – 9 hodín. Menej času potrebuje na dobíjanie elektromotorka s kratším dojazdom, viac času potrebuje elektromotorka s dlhším dojazdom.
  • Nabíjacia stanica – druhou možnosťou je nabíjanie pomocou verejnej nabíjacej stanice. V súčasnej dobe je možné využívať na 300 staníc. Stanica dokáže motorku nabiť v rozmedzí 30 minút – 2 hodín. Kratší čas potrebuje stanica s rovnomerným prúdom, viac času potom stanica so striedavým prúdom.

Výkon

Zásadným parametrom je výkon motora. V prípade elektromotoriek sa výkon pri jednotlivých typoch značne líši.

  • Výkon do 20 kW – najmenej výkonné sú lacnejšie mestské motorky a skútre. Menší výkon motora však môžete využívať aj pri enduro či terénnych motorkách.
  • Výkon do 50 kW – najobľúbenejšie sú výkonnejšie často univerzálne alebo cestné elektromotorky. Tieto modely budú vyhovovať všetkým, ktorí nevyžadujú extrémny výkon motorky.
  • Výkon do 85 kW – tento výkon je typický pre silnejšie športové a terénne motorky. Veľký výkon ponúknu aj niektoré cestné elektromotorčeky. Výkonná motorka vám umožní vyraziť rýchlosťou 180 a viac km/hod. Nevýhodou vysokého výkonu je však vyššia spotreba elektriny, čo sa odráža na kratšom dojazde. Počítať musíte aj s vyššou obstarávacou cenou.

Batérie

Okrem kapacity je dôležité zvoliť aj správny typ batérie. Elektromotorčeky môžu byť vybavené vyberateľnou alebo nevynímateľnou batériou. Výhodou vyberateľných bateriek je skutočnosť, že ich môžete nabíjať prakticky kdekoľvek, čo sa hodí v prípade, keď nie je možné motorku parkovať v rodinnej garáži.

Značka

Elektrické motorky sa na trhu nevyskytujú príliš dlhú dobu. O tom svedčí aj pomerne malý výber. V súčasnosti je možné vyberať medzi modelmi značky Racceway, Sunway, ViaGo, Kuberg alebo Dayi.

Cena

Jednou z nevýhod elektrických motoriek býva vyššia obstarávacia cena. Tá kompenzuje nižšie prevádzkové náklady. Svoj podiel na cene má aj typ motorky a výkon. Z ďalších parametrov je to dojazdová vzdialenosť, sila motora, výbava a nakoniec aj vzhľad. Najlacnejšie motorky stoja okolo 853 eur, za tie najdrahšie môžete zaplatiť okolo 5 539 eur.

Porovnať ceny elektromotoriek

Údržba

Ako už bolo povedané, elektro motorky nie sú nijako náročné na údržbu. Najviac starostlivosti si vyžaduje batéria, ktorú je nutné pravidelne dobíjať. Aby batéria vydržala dlhšiu dobu v dobrej kondícii, mala by byť uskladnená na suchom a teplom mieste. Ideálna je izbová teplota. To vám umožní vykurovaná garáž alebo vyberateľná batéria, ktorú môžete cez zimu skladovať v dome.

Pri používaní elektromotorky sa neodporúča zbytočne prekračovať odporúčanú nosnosť. V opačnom prípade sa preťažovanie podpíše na jej kratšej životnosti. U pravidelne využívanej motorky je vhodné nechať jej stav aspoň 1x za rok skontrolovať v odbornom servise.

Otázky a odpovede

Je možné skrátiť dobu nabíjania?

Pokiaľ chcete, aby bola motorka pripravená rýchlejšie, môžete vyskúšať nabíjanie pomocou rýchlonabíjačky. Tieto zariadenia môžu skrátiť dobu nabíjania až o polovicu. Obvyklá doba nabíjania býva v rozmedzí 2 – 4 hodín.

Prečo sú elektromotorky stále obľúbenejšie?

Dôvodov, prečo rastie obľuba elektrických motoriek je hneď niekoľko. Elektrické motorky sú veľmi šetrné k životnému prostrediu. Pri jazde neprodukuje motorka žiadne škodlivé splodiny.

Pre svoju prevádzku nepotrebuje elektromotorka žiadne neobnoviteľné zdroje. Na druhú stranu životné prostredie zaťažuje výroba elektriny. Elektromotorky nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu a ich prevádzka je lacnejšia. Nielen v mestách obyvateľov poteší tichú prevádzku.

Akou rýchlosťou môžu elektromotorčeky jazdiť?

Maximálna rýchlosť sa odvíja od typu a výkonu motorky. Najmenej výkonné motorky, ktoré môžete riadiť aj bez vodičského oprávnenia, dosahujú rýchlosť maximálne 25 km/hod. Ľahšie mestské motorky dosahujú rýchlosť do 120 km/hod, čo je pre väčšinu užívateľov dostačujúca rýchlosť. Milovníci rýchlych strojov budú preferovať elektromotorčeky, ktoré dokážu vyvinúť rýchlosť 160 – 350 km/hod.

Záver

Elektromotorky sú stále žiadanejšie dopravné prostriedky. Výber tej správnej však nie je nijako jednoduchý a je nutné presne vedieť, čo presne od motorky očakávate. Ešte pred tým, než vyrazíte do špecializovanej predajne, položte si niekoľko zásadných otázok.

Dôležité je vedieť nielen to, koľko ste ochotní do motorky investovať. Vedieť musíte predovšetkým, v akom teréne sa budete na motorke pohybovať a akú vzdialenosť budete pravidelne zdolávať. Vedieť by ste mali aj to, či budete na motorke jazdiť predovšetkým sami, alebo potrebujete, aby uviezla aj ďalšieho pasažiera. S touto skutočnosťou súvisí nosnosť, ktorú nie je vhodné prekračovať. Zamerať sa musíte na rýchlosť, ale aj na spôsob dobíjania batérie. Ako posledný je potom nutné zvoliť ľúbivý dizajn a farbu stroja.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo