Správna starostlivosť o pleť spočíva v hĺbkovom čistení. Hĺbkové čistenie zaistí priechodnosť pórov, ktoré sa nachádzajú v nižších vrstvách kože. Pri nesprávnom čistení sa póry zapália a objavia sa aj nepopulárne akné alebo iné kožné problémy. Čistenie pleti je proces, ktorý nie každý pozná a dodržiava. Ak chcete naozaj dokonalú pleť, nebude vám na jej čistenie stačiť iba voda a mydlo, ale budete potrebovať špecifických pomocníkov, ktorí vám so starostlivosťou o seba samého pomôžu.
O pleť sa môžete starať veľmi jednoducho doma. Postačí vybrať správny čistiaci prístroj alebo čistiacu kefku. V kúpeľni by vám nemal chýbať ani kvalitný prípravok na odličovanie a pochopiteľne ani odličovacie tampóny alebo ekologická prateľná odličovacia rukavica.
Výber čistiace prístroje nie je úplne jednoduchý. Voliť bude medzi elektronickými prístrojmi, ale novinkou sú aj manuálne silikónové kefky na pleť. Rozhodujúce sa najmä to, koľko ste ochotní do prístroja na čistenie pleti investovať. Manuálne kefky sú cenovo oveľa dostupnejšie, vašu pleť nielen vyčistia, ale poskytnú jej aj tvárovú masáž. Elektronické prístroje potom okrem čistenia pleti ponúkajú aj množstvo praktických, ale aj príjemných funkcií.
Porovnať ceny čistiacich kefiek
Typy
Čistiace kefky na pleť nie sú primárne určené iba ženám, bez obáv ich môžu používať aj muži. Všetky typy je možné používať iba s teplou vodou alebo s vhodným pleťovým čistiacim prípravkom. Použiť môžete vodu, penu, gél aj mydlo. Pred použitím kefky sa odporúča pokožku najskôr umyť teplou vodou a potom už môžete pristúpiť k samotnému čisteniu, a to pomocou manuálnej alebo elektrickej kefky.
Manuálna kefka
Mechanická kefka je cenovo oveľa dostupnejšia. O jeho pohyb sa nestará žiadny strojček, ale je úplne závislý od vás. Najmä v začiatkoch môže byť používanie manuálnej kefky ťažšie, akonáhle však získate potrebný cvik, bude čistenie pleti rýchle a efektívne.
Napriek tomu však tieto kefky patria k najmenej efektívnym a v porovnaní s elektrickými prístrojmi aj najpomalšími. O čistenie pleti sa starajú drobné štetinky, ktorými budete krúživými pohybmi prechádzať po tvári. Výhodou je, že si môžete zvoliť intenzitu a čistenie tak bude vždy príjemné a bezbolestné.
Elektrická kefka
Ide o malé prístroje, ktoré vynikajú jednoduchou obsluhou. Čistenie pleti s elektrickým prístrojom bude veľmi rýchle a efektívne, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou. Tiež súčasťou týchto čistiacich prístrojov na pleť sú drobné štetinky, ktoré po pleti vibrujú alebo rotujú veľkou rýchlosťou. Nie každému však môže intenzita a rýchlosť čistenia vyhovovať. Pred nákupom je dobré vyskúšať aj tvrdosť štetiniek.
Mnohé elektrické kefky umožňujú nastaviť rýchlosť rotácie hlavice. Čistenie tak môžete prispôsobiť typu vašej pokožky. Okrem toho mávajú aj nejaké ďalšie viac či menej praktické funkcie.
Sonická kefka
Špeciálne prístroje, ktoré sú považované za najefektívnejší spôsob čistenia pleti. Elektrické kefky čistia pleť pomocou rotačnej hlavice, sonické prístroje majú hlavicu vibračnú. Sonický prístroj je vhodný pre každý typ pleti, uprednostniť by ho však mali najmä tí, ktorí majú veľmi jemnú a citlivú pleť. Sonické kefky majú veľmi jemné štetinky a sú oveľa šetrnejšie.
Vibračný pohyb je potom pri čistení pleti efektívnejší, pleť zbaví čiernych bodiek, akné a pomôže aj v boji proti vráskam. Tieto kefky sú väčšinou vodeodolné a použiť ich môžete bez obáv počas sprchovania. Najdrahšie kefky ponúkajú rotačný aj vibračný spôsob čistenia, zvoliť tak môžete pohyb, ktorý vám vyhovuje viac.
Hlavica
Kefky na pleť majú hlavicu štetinovú alebo silikónovú.
- Silikón – tento materiál je typický pre sonické kefky. Silikón je k pleti veľmi jemný a použiť ho možno aj na čistenie citlivej alebo problematickej pokožke. Navyše sa jedná o hypoalergénny materiál, v ktorom sa nebudú množiť baktérie.
- Štetiny – nájdete ich u manuálnych aj elektrických kefiek. Výhodou kefových hlavíc je možnosť zvoliť si tvrdosť štetín aj tvar hlavice. Citlivú pleť môžete čistiť pomocou mäkkých štetiniek, mastná pleť vyžaduje skôr hrubšie štetinky. Nevýhodou štetinových hlavíc je náročné čistenie a počítať musíte s občasnou výmenou celej kefky alebo kefkovej hlavice. U elektrických prístrojov si tak dopredu overte, či je možné opotrebovanú hlavicu vymeniť.
Napájanie
Ak sa rozhodne uprednostniť elektrické čistiace kefky, mali by ste sa zaujímať o spôsob napájania.
- Batérie – ceruzkové batérie bývajú súčasťou lacnejších prístrojov. Výhodou je dlhšia životnosť, odpadá aj nutnosť častého opakovaného nabíjania.
- Nabíjacie – drahšie kefky je možné dobíjať pomocou USB kábla. V tomto prípade je praktické zaobstarať kefku s indikátorom batérie, vďaka ktorému budete vedieť, ako dlho je možné kefku používať. U nabíjacích kefiek sa zamerajte na výdrž, zatiaľ čo niektoré môžu na jedno nabitie pracovať iba v desiatkach cyklov, iné sa môžu pýšiť oveľa väčšou výdržou.
Možnosti
Mechanické čistiace kefky vám toho veľmi neponúknu. Tieto kefky fungujú presne tak, ako budete potrebovať. Elektrické a sonické prístroje však nejaké funkcie mávajú. Väčšinou sa jedná o možnosť nastaviť rýchlosť rotácie alebo vibrácií. Veľakrát je možné zmeniť aj smer rotácie hlavice. Vďaka týmto funkciám sú prístroje bezpečné pre majiteľov rôznych typov pleti.
V prípade, keď si nebude istí, akú intenzitu čistenia zvoliť, budú pre vás vhodné drahšie prístroje. Tie totiž mávajú senzory, ktoré presne rozpoznajú typ pleti. Podľa typu potom zvolí bezpečnú rýchlosť a intenzitu čistenia.
Kvalitný čistič pleti by mal tiež umožňovať meniť hlavice alebo nástavce. Meniteľná hlavica by mala byť základ aj pri lacnejších prístrojoch. Vďaka tejto možnosti budete môcť v prípade potreby vymeniť opotrebovanú alebo silne znečistenú hlavicu za novú. Možnosť používať rôzne nástavce potom ponúka drahšie prístroje.
Značka
Čistiace kefky na pleť ponúkajú mnoho výrobcov. Sonické kefky kúpite od značky Eta, Concept, Revlon, Medisana alebo Rowenta. Elektrické kefky ponúka okrem iného aj Beurer alebo TouchBeauty.
Cena
K najlacnejším patria pochopiteľne manuálne čistiace kefky. Tieto typy je možné kúpiť za 9.1 – 13 eur. Za 13 eur sú však k dostaniu aj jednoduchšie elektrické kefky. Väčší výber a kvalitu môžete očakávať od prístrojov s cenou aspoň 22 eur. Obľúbené je potom cenové rozpätie 30 – 43 eur, ktoré ponúka aj šetrné sonické kefky. Náročnejší užívatelia alebo profesionáli potom môžu za čistiacu kefku zaplatiť viac ako 64 eur.
Porovnať ceny čistiacich kefiek
Otázky a odpovede
Prečo čistiť pleť pomocou čistiacich kefiek?
Koža produkuje maz a odvádza pot. Okrem toho ľudská pokožka stále dýcha a je preto vhodné sa o ňu dostatočne starať. Vďaka čistiacim kefkám zbavíte pleť odumretých čiastočiek a malých šupiniek. Kefky sa ďalej postarajú o dokonalé prekrvenie pokožky. Pokožka bude schopná oveľa lepšie vstrebávať živiny, čo povedie k jej regenerácii. Aby bola vaša pleť skutočne dokonalá, odporúča sa používať čistiace kefky alebo prístroje 2 x denne, a to ráno a večer.
Čo sú špeciálne čističe pleti?
Na čistenie pleti je možné použiť aj ďalšie prístroje. Vyberať môžete medzi vákuovými čističmi pleti, čo sú prístroje určené na hĺbkové čistenie pleti. Vákuové prístroje vás zbavia upchatých pórov, čiernych bodiek a poskytne vám aj masáž pleti. Vákuové prístroje sú vhodné pre každý typ pleti. K najdrahším patria ultrazvukové špachtle, ktoré na čistenie používajú ultrazvuk. Ultrazvukové špachtle sa používajú skôr v kozmetických salónoch, zaobstarať si ju však môžete aj domov.
Ako vybrať čistiacu kefku podľa typu pleti?
Najmenej práce s výberom vhodnej čistiacej kefky budú mať majitelia normálneho typu pleti. Pokiaľ máte citlivú pleť, môžete používať kefky s jemnými štetinkami. Ideálne sú potom prístroje, ktoré umožňujú meniť stupeň intenzity. Problematickú pleť sa odporúča čistiť sonickými kefkami so silikónovou hlavou.
Záver
Výber čistiacej kefky na pleť nie je nijako zložitý. Najprv zvážte, či si vystačíte s mechanickým alebo radšej investujete do elektrického alebo sonického prístroja. Sonické kefky sú vhodné najmä pre majiteľov citlivej pleti. Tieto kefky majú silikónové hypoalergénne hlavice a výhodou je ich jednoduchá údržba. Horšia je potom údržba štetinových kefiek, ktoré je nutné občas vymeniť za nové. V prípade štetinových kefiek však môžete voliť medzi jemnými aj hrubými hlavicami.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
- Galvanické žehličky
- Čistiace peny na tvár
- Ako vybrať micelárnu vodu?
- Ako vybrať masážny valček na tvár?
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?