Cestné bicykle

Cestné bicykle patria medzi najstaršiu kategóriu bicyklov. Tieto bicykle sú špecificky navrhnuté na jazdu po ceste alebo inej spevnenej komunikácii. Cieľom cestných bicyklov je maximalizovať efektivitu šliapania, vďaka čomu si môžete užiť naozaj rýchlu jazdu.

Pre cestné bicykle sú typické úzke plášte bez vzorky, pevná vidlica a predovšetkým špecifické riadidlá známe ako barani. Cieľom tohto konštrukčného riešenia je čo najmenšia hmotnosť bicykla a zvýšená aerodynamika, ktorá vám umožní ísť naozaj rýchlo bez toho, aby ste museli vyvíjať príliš veľké úsilie.

Cestné bicykle sa delia do 2 hlavných skupín. Prvú skupinu kolies tvoria pohodlnejšie modely, ktoré majú špeciálne tvarovaný rám alebo tlmiace prvky, ktoré dokonale tlmia nerovnosti. V druhej skupine potom nájdete výkonnejšie kolesá preferujúce maximálnu tuhosť, pre maximálny prenos vynaloženej energie. Pre tieto kolesá je tiež typická veľmi nízka hmotnosť. Cestný bicykel by ste tak mali vyberať podľa toho, akým spôsobom ho budete chcieť využívať.

Porovnať ceny bicyklov

Typy

Cestné bicykle sú na trhu rozdelené do niekoľkých kategórií. Bicykel budete vyberať podľa toho, ako často na ňom budete jazdiť a aké dlhé cesty hodláte podnikať.

  • Rekreačné cestné koleso – je najdostupnejšou základnou podobou cestného bicykla. Bicykel má obvykle ľahký hliníkový rám. Rekreačné kolo vám umožní pohodlnejšie vzpriamenejšie posed a k dispozícii máte veľký rozsah prevodov. Drahšie kolesá obvykle mávajú karbónovú vidlicu, ktorá je schopná lepšie tlmiť vibrácie.
  • Športové cestné bicykle – v tejto kategórii nájdete najobľúbenejšie cestné bicykle vôbec. Lacnejšie kolesá majú hliníkový rám, drahšie kolesá majú rám karbónový.
  • Závodné cestné bicykle – kategória je tvorená tými najdrahšími bicyklami, ktoré sú vyrobené z prvotriednych materiálov. Pretekárske bicykle mávajú elektronické radenie z bezdrôtovým prenosom signálu. Pre závodné kolesá je mimoriadne dôležitá nízka hmotnosť, pred závodmi bývajú kolesá dokonca prevažované, aby sa zistilo, či neprekročujú stanovený váhový limit.

Materiál rámu

Rámy cestných bicyklov sa vyrábajú z hliníka, karbónu, titánu a niekedy môžete naraziť aj na bicykel s oceľovým rámom. Každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody a výrazným spôsobom ovplyvňuje obstarávaciu cenu bicykla.

  • Oceľ – na výrobu cestných bicyklov sa používa skôr výnimočne. Nevýhodou ocele je vyššia hmotnosť. Medzi výhody patrí dobrá pružnosť a nižšia obstarávacia cena.
  • Hliník – z hliníka sú vyrobené cenovo dostupné kolesá. Hliník je ľahký materiál, ktorý je však pomerne tuhý a zle tlmí nerovnosti. Hliníkové kolesá nie sú príliš vhodné na dlhé výjazdy.
  • Karbón – je považovaný za najlepšiu možnú voľbu. Karbón je veľmi ľahký, pevný materiál, ktorý veľmi dobre pohlcuje vibrácie. Nevýhodou karbónu je však vyššia krehkosť a vyššia obstarávacia cena.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámy sa udáva v centimetroch alebo pomocou písmen S, M, L, XL a XXL. Pri voľbe vhodnej veľkosti rámu je potrebné zohľadniť výšku postavy jazdca. Každý výrobca potom používa trochu odlišné značenie a smerodajné pri výbere bicykla by pre vás mali byť veľkostné tabuľky. Veľkosť rámu je štandardne uvedená pri každom modeli.

Cestné bicykle však dnes majú niekoľko rôznych podôb rámov, ktoré majú odlišnú geometriu, a vyberať koleso na základe veľkostnej tabuľky sa všeobecne neodporúča. Každé má trochu inú postavu a každému tak môže vyhovovať trochu iná výška kolesa. Oveľa vhodnejšie je bicykel pred nákupom vyskúšať a veľkosť vybrať po konzultácii s odborníkom.

Šírka plášťov

Cestné bicykle mávajú spravidla bicykle s veľkosťou 28 palcov. Rozdielna je však šírku plášťov, ktorá sa z veľkej časti odvíja od typu kolesa a spôsob, akým ho budete používať.

  • Menej ako 23 mm – najtenšie plášte majú rýchle športové a závodné kolesá. Výhodou je minimálny valivý odpor kolesa, ktorý vám zaručí veľmi rýchlu jazdu.
  • Od 23 – 28 mm – túto šírku plášťov ponúkajú klasické cestné bicykle, ktoré majú najlepší pomer komfort/rýchlosť.
  • 30 a viac mm – najširšími plášťami sú vybavené kolesá, ktoré zvládnu aj mierny terén. Obvykle sa jedná o špeciálne gravel kolesá.

Pedále

Cestné bicykle umožňujú vybrať aj vhodnú podobu pedálov. Menej nároční cyklisti si vystačia s klasickými pedálmi, ktoré sú ideálne na kratšie cesty. Klasické pedále poskytujú menšiu priľnavosť a nájdete ich najmä pri lacnejších modeloch.

Náročnejší jazdci budú pravdepodobne preferovať pedále nášľapné. Tieto pedále obuv napevno prichytia k pedálu. Za jazdy tak nemôže dôjsť k skĺznutiu nohy a vy tak môžete všetku silu prenášať do šliapania.

Pre nerozhodných sú určené kolesá s kombinovanými pedálmi. V tomto prípade máte k dispozícii obe varianty, ktoré môžete ľubovoľne podľa potreby využívať.

Brzdy

Brzdy cestných bicyklov majú niekoľko podôb. Najlacnejšie kolesá bývajú vybavené menej efektívnymi čeľusťovými brzdami. Ich nevýhodou je dlhá brzdná dráha na mokrej vozovke. Drahšie bicykle disponujú brzdami kotúčovými. Tu môžete vyberať medzi mechanickou alebo hydraulickou kotúčovou brzdou. Kvalitnejšie sú brzdy hydraulické, ktoré majú pomerne krátku brzdou dráhu na mokrej vozovke. Túto podobu bŕzd nájdete na drahších bicykloch.

Prevody

Ďalšou vecou, na ktorú by ste sa mali pri výbere ideálneho cestného bicykla zamerať je potrebný rozsah rýchlostí.

  • Začiatočníci – vystačia si s kompaktným prevodom a predným prevodníkom, ktorého veľkosť je 50/34 zubov. Rozsah kazety v zadnej časti je 11 – 32 zubov.
  • Pretekári – milovníci svižnej jazdy budú preferovať prevodník s rozsahom 52/36 zubov. Rozsah kazety je 11 – 28 zubov.

Značka

Cestný bicykel nie je nijako lacnou záležitosťou a pri jeho výbere je tak vhodné preferovať skutočne kvalitných výrobcov, ktorí vám na bicykel poskytnú dostatočne dlhú záruku a zaistia aj potrebný servis. Medzi jednotku na trhu patria kolesá značky Merida. Veľmi obľúbené a mimoriadne kvalitné sú aj bicykle Merida alebo Kellys. Ďalšie kvalitné kolesá je možné zaobstarať od Basso, Lapierre alebo Cannondale.

Cena

Cestné bicykle predstavujú pomerne veľkú investíciu. Obstarávacia cena by však nemala hrať pri výbere kola hlavnú úlohu. Ak chcete, aby vám bicykel dobre slúžil a jeho používanie pre vás bolo pohodlné, venujte pozornosť základným parametrom.

Ceny cestných bicyklov začínajú na cca 853 eur. Za túto cenu však kúpite rekreačný a nie príliš kvalitný bicykel. Lepšie jazdné vlastnosti vám zaručia bicykel s cenou okolo 1 279 eur. Športový cestný bicykel kúpite od 1 279 eur a viac. Tu sa za dostatočne kvalitné považujú kolesá s cenou okolo 2 132 eur. Za závodné kolo potom môžete zaplatiť 2 557 – 4 261 eur. Profesionáli potom budú potrebovať ešte drahší model.

Porovnať ceny bicyklov

Otázky a odpovede

Čo sú aero cestné bicykle?

Tieto kolesá sú špeciálnou podkategóriou. Aero kolesá sú konštruované tak, aby vám umožnili podať maximálny výkon. Pre bicykle je zásadná aj veľmi nízka hmotnosť. Aero bicykle vsádza na maximálne zníženie aerodynamického odporu, ktorý sa najviac prejavuje pri jazde za vysokej rýchlosti.

Čo je gravel koleso?

Gravel bicykel je špeciálna podoba cestného bicykla, ktorá vám umožní vyraziť aj na jazdu terénom. Rám, geometria i jednotlivé komponenty sú však navrhnuté tak, aby bicykel jazdu terénom vydržal a samotná jazda bola komfortná. Gravel kolesá majú na rozdiel od klasických cestných bicyklov širšie plášte so vzorkou, rám s ovládateľnejšou geometriou a širšie riadidlá.

Aký je rozdiel medzi bicyklom so športovým a rekreačným rámom?

Bicykel so športovým rámom býva tuhší a tlmí menej vibrácie. Na bicykli budete viac ležať ako sedieť, čo nie je tak pohodlné, ale budete si môcť vychutnať veľmi rýchlu, akčnú jazdu. Začínajúcim alebo rekreačným jazdcom tak bude pravdepodobne viac vyhovovať stabilnejšie a pohodlnejšie kolo. Na ňom budú môcť zaujať vzpriamenejší posed a užiť si komfortnú jazdu vďaka lepšiemu tlmeniu vibrácií.

Záver

Cestné bicykle sú ideálne pre všetkých, ktorí si radi vychutnávajú rýchlu jazdu. Pokiaľ preferujete jazdu po ceste, je cestný bicykel tou najlepšou možnou voľbou aj pre vás. Na cestnom bicykli môžete prekonávať osobné rekordy, využiť ho môžete pri tréningu sily a kondície. Cestné bicykle sú rozdelené do dvoch kategórií.

Športové a závodné bicykle umožnia rýchlu, agresívnu jazdu na úkor menšieho pohodlia. Rekreačné bicykle sú pohodlnejšie a stabilnejšie. To, aký bicykel pre vás bude tým pravým, voľte podľa vašej jazdnej úrovne a vlastných požiadaviek. Cenu bicykla určuje predovšetkým materiál, z ktorého je vyrobený rám a ostatné prvky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.najsport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo