Ako vyčistiť hliník?

Radi by ste vyčistili hliníkové súčiastky motora, riadu alebo akékoľvek ďalšie hliníkové predmety, ale neviete, ako na to? Nezúfajte, poradíme Vám, ako ich vyčistiť tak, aby boli zase ako nové. Možností existuje celý rad, od použitia špeciálnych prípravkov až po osvedčené babské rady. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Hliník a korózia

Hliník, rovnako ako iné kovy, podlieha korózii. Korózia všeobecne znamená proces, kedy sa v dôsledku chemickej reakcie zhoršuje stav materiálu. V prípade hliníka je to oxidácia, teda reakcia s kyslíkom, ktorá na povrchu vytvára vrstvu oxidu, tu konkrétne oxidu hlinitého. Zatiaľ čo u iných kovov je oxidácia problém, u hliníka môže byť užitočná. Ako je to možné?

Pokiaľ totiž vrstva oxidu hlinitého dosiahne určitú hrúbku, korózia sa zastaví a hliník je tak, na rozdiel od iných kovov, chránený pred ďalšou koróziou a hrdzou. Túto skutočnosť využíva metóda zvaná eloxácia alebo anodizácia hliníka. Eloxácia je elektrochemický proces, kedy sa na povrchu kovu vytvára tenká vrstva oxidu uhličitého. Táto povrchová úprava potom chráni materiál pred ďalšou koróziou. Problém môže nastať vo chvíli, keď príde hliník do kontaktu s inými kovmi, ako je meď alebo železo.

Ako na čistenie hliníka?

Ochranná vrstva oxidu hlinitého je síce v prípade hliníka žiaduca, avšak strata lesku a jeho černanie nie. Našťastie existujú osvedčené metódy, ako také hliníkové predmety, ktoré už stratili svoj glanc, vyčistiť. Pri čistení hliníka je na mieste opatrnosť. Ide o mäkký kov, ktorý je veľmi ľahké poškriabať. Pokiaľ vám teda záleží na tom, aby ste hliník nepoškriabali, v žiadnom prípade na čistenie nepoužívajte drôtenku, ani iné pomôcky s drsným povrchom, ako je napríklad drôtená kefa. Namiesto toho radšej siahnite napríklad po jemnej handričke z mikrovlákien.

Na hliník nijako netlačte a namiesto toho čistenie vykonávajte jemnými pohybmi zo strany na stranu. Chemické zloženie použitých prostriedkov odvedie ťažkú prácu za vás. Síce je potrebné byť pri čistení hliníka obozretný, ale výhodou je na druhej strane to, že k nemu nepotrebujete žiadne drahé prípravky. Väčšinu z nich si zvládnete vyrobiť jednoducho a rýchlo priamo u vás doma.

Jedlá sóda

Jedlá sóda je verným priateľom, ktorý si poradí v mnohých situáciách, a čistenie hliníka nie je výnimkou. Stačí ju zmiešať s citrónovou šťavou. Vzniknutú pastu naneste na predmet a nechajte asi pol hodiny pôsobiť. Potom pastu opláchnite a predmet vysušte.

Soľ

Jednou z tradičných babských rád je vyvariť zašlé predmety vo vode so soľou. Na 1 l vody pridajte 4 kávové lyžičky soli, priveďte do varu a dané predmety nechajte vyvariť. Pokiaľ chcete nádobu vyčistiť iba zvnútra, môžete vodu so soľou variť priamo v nej. Takto ošetrené predmety nakoniec preleštite jemnou handričkou.

Čpavok, jedlá sóda a krieda

Ďalšou možnosťou je zmiešať čpavok, jedlú sódu a kriedový prášok a vytvoriť tak jemnú pastu. Tú naneste na postihnuté miesto a jemnými pohybmi čistite. Na záver opláchnite povrch vodou a vysušte.

Čpavok a bórax

Čpavok a bórax fungujú úplne rovnako, ako predchádzajúca zmes. Opäť ich zmiešaním vytvoríte pastu a jemnými pohybmi povrch vyčistíte. Vďaka obsiahnutému čpavku síce ani jedna z týchto dvoch možností nie je práve lahodiaca zmyslom, avšak sú o to účinnejšie.

Lieh a olej

Ak chcete vrátiť zašlému hliníku jeho stratený lesk, stavte na kúpeľ z liehu a oleja. Tieto dve suroviny zmiešajte v pomere 1:1 a do takto pripraveného kúpeľa daný predmet na pol hodiny ponorte. Pokiaľ ho predtým ešte umyjete obyčajným kuchynským saponátom, ktorý zbaví povrch mastnoty, dosiahnete ešte lepší výsledok.

Citrónová šťava alebo ocot

Rovnaký výsledok, ako v prípade liehu a oleja, dosiahnete aj pomocou citrónovej šťavy a vody. Použite zhruba tri lyžice citrónovej šťavy na hrnček vody. Ponorte predmet do kúpeľa a nechajte asi 10 minút pôsobiť. Po vytiahnutí ho opláchnite, preleštite a máte hotovo. Namiesto citrónovej šťavy možno použiť aj ocot. Táto metóda je vhodná najmä vtedy, ak sa chcete zbaviť černenia hliníka.

Popol z cigariet

Možno sa vám to bude zdať absurdné, ale aj cigaretový popol môže byť dobrým sluhom. Stačí ho jednoducho naniesť na jemnú handričku a pohyby zo strany na stranu predmet vyleštiť. Rovnakú službu, ako cigaretový popol, vám preukáže aj popol z kachlí.

Brúsna pasta

Brúsnu pastu jednoducho naneste na handričku a jemnými pohybmi začnite daný predmet leštiť. Buďte však opatrní. Brúsna pasta vám síce pomôže hliník vyčistiť, je však potrebné, aby ste v prípade jej použitia boli nadmieru obozretní. Ako už bolo povedané, hliník je mäkký materiál a brúsna pasta ho môže veľmi ľahko poškodiť.

Špeciálne prípravky

Pokiaľ sa vám do prípravy domácich prostriedkov z akéhokoľvek dôvodu nechce, môžete siahnuť po niektorom zo špeciálnych prípravkov určených priamo na čistenie hliníka, ktorých je dnes na trhu plno. Najčastejšie sú tieto prípravky vo forme sprejov alebo pást. V prípade súčiastok áut a motocyklov je potom možné nechať hliníkové časti preventívne naimpregnovať. Vďaka vhodne zvolenej impregnácii zabránite nechcenej korózii.

Zhrnutie

A rada na záver. Hliníkové predmety nikdy neumývajte v umývačke riadu. Chemické látky prítomné v čistiacich prostriedkoch určených do umývačiek zbavujú hliník ochrannej oxidovej vrstvy. Nielen, že sa tak materiál poškodí a získa zašlý vzhľad, ale v prípade hliníkového riadu môže byť nebezpečný aj vášmu zdraviu. Z hliníka zbaveného tohto ochranného filmu sa totiž môžu uvoľňovať nebezpečné látky. Pokiaľ tak máte riad, ktorý umývačkou prešiel, zvážte, či ho nevyradíte z bežného užívania.


Zdroj: www.cisticiprostredky-ekogrado.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo