Zavárací hrniec predtým nechýbal v žiadnej domácnosti, pretože zaváranie je ideálny spôsob, ako uchovať trvanlivosť rôznych potravín. Zavárať je možné zeleninu, ovocie, ale aj mäso alebo huby.
V súčasnej dobe je možné na zaváranie využiť rúru na pečenie alebo umývačku riadu. To, či je používanie týchto spotrebičov porovnateľné s hrncom je na uvážení každého. Pokiaľ dávate prednosť radšej klasickému zaváraniu, môžete vyberať medzi naozaj jednoduchými hrncami a modernejšou verziou, ktorú predstavujú elektrické hrnce.
Pri výbere vás bude okrem typu hrnca zaujímať predovšetkým veľkosť a výrobný materiál. Majitelia indukčných dosiek si musia ustrážiť, či je hrniec kompatibilný s ich varnou doskou. U elektrických hrncov sa zase zamerajte na rôzne funkcie a výkon.
Typ
Zaváracie hrnce je možné kúpiť v tradičnej podobe, kedy budete musieť ustrážiť čas a teplotu zavárania. Výhodou týchto hrncov je bezpochyby nižšia obstarávacia cena. Modernou verziou sú elektrické zaváracie hrnce, kde sa o všetko potrebné postará hrniec sám.
Klasický hrniec
Tradičný plechový hrniec pozná každý, predtým to bol jediný variant, ktorý sa na zaváranie používal. Pokrievka hrnca je opatrená veľkým teplomerom, na ktorom sledujete teplotu vo vnútri. Tento hrniec sa klasicky umiestňuje na varnú zónu a teplotu je nutné regulovať osobne.
Vďaka rôznym výrobným materiálom je možné hrniec využívať s akoukoľvek varnou doskou indukciu nevynímajúc. Klasický hrniec je pri práci náročnejší, avšak jeho používanie nie je nijako zložité. Pokiaľ sa nebudete počas práce nijako rozptyľovať a na poháre v hrnci nezabudnete, bude pre vás tento variant dostačujúci aj dnes.
Elektrický hrniec
Moderný elektrický hrniec obstará proces zavárania úplne bez vašej pomoci. Vďaka nemu nebudete musieť nič strážiť a kontrolovať, všetko sa deje úplne automaticky a predídete možnému prasknutiu pohárov alebo nedostatočne zavareným potravinám. Elektrický hrniec stačí iba zapojiť do elektriny, nastaviť potrebnú teplotu a čas a potom sa už môžete v pokoji venovať ďalším činnostiam.
Objem
Veľkosť hrnca je pri výbere hrnca zásadná. Kúpiť môžete hrnce rôznych veľkostí v závislosti od počtu osôb, aj typu potravín.
Do 20 litrov
Najmenší zavárací hrniec môže mať objem iba 3 litre. Tieto hrnce sú určené na zaváranie marmelád. Pre 2 osoby môžu byť dostačujúce hrnce s objemom od 10 litrov – 20 litrov. Tieto malé hrnce sú k dostaniu iba v elektrickej podobe.
Do 30 litrov
Najbežnejšou veľkosťou sú hrnce s objemom 27 a 28 litrov, ktoré sú zastúpené v najväčšom počte v oboch variantoch, avšak aj tu prevažujú elektrické hrnce. Veľkosť hrnca je ideálna pre bežnú rodinu. Tieto hrnce umožňujú vloženie až 22 pohárov s objemom 0,7 litra.
Do 60 litrov
Veľké hrnce majú objem 40, ale až 60 litrov. Sú určené tým, ktorí zavárajú naozaj často pre veľký počet osôb alebo pre komerčné využitie.
Materiál
Pri výrobe hrncov sa používajú dva materiály, a to smalt a nerez. Každý z materiálov vyžaduje odlišnú údržbu a líšiť sa môže aj ich životnosť, čo sa pochopiteľne odráža aj na cene.
Nerez
Drahší a viac častý variant hrncov. Výhodou je dlhšia životnosť, nerezový hrniec neakumuluje pachy. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena.
Smalt
Lacnejšie hrnce, ktoré sú viac náchylné na poškodenie, nemožno ho čistiť drôtenkou a používať by ste nemali ani žiadne iné ostré predmety. Pokiaľ dôjde k poškodeniu hrnca, môže dôjsť k jeho popraskaniu a následnému hrdzaveniu.
Výkon
Tento parameter vás bude pochopiteľne zaujímať iba v prípade elektrických hrncov. Aj tu platí známe pravidlo, že čím je hodnota výkonu vyššia, tým rýchlejšie bude všetko hotové. Menšie a tiež lacnejšie hrnce majú výkon okolo 1 000 W, zlatou strednou cestou je výkon 1 800 W, a najdrahšie a veľké hrnce potom 2 000 W.
Funkcia
Elektrické hrnce majú niekoľko praktických funkcií, tými hlavnými je možnosť nastaviť teplotu a dĺžku zavárania.
- Teplota – teplotu je možné nastaviť v rozmedzí od 30 – 100 °C, tento variant ponúka kvalitnejšie hrnce, tie lacnejšie umožňujú teplotu nastaviť v rozmedzí 50 – 100 °C. Konštantná teplota je potom udržiavaná pomocou termostatu.
- Čas – aj dobu potrebnú na zavarenie rôznych potravín môžete nastaviť, a to najčastejšie v rozmedzí 20 – 120 minút. Potom sa už o všetko postará hrniec, ktorý sa po uplynutí doby sám vypne.
- Odložený štart – pri niektorých hrncoch môžete využiť aj túto funkciu, ktorá vám umožní zvoliť dobu spustenia hrnca. Zavárať tak môžete napríklad v noci, keď je elektrina lacnejšia.
- Časovač – funkcia určená na nastavenie celkového času zavárania.
- LCD displej – pri drahších hrncoch často narazíte aj na praktický displej, ktoré vám ukáže teplotu, čas aj ďalšie potrebné informácie.
- Výpustný ventil – niektoré hrnce majú aj výpustný ventil, ktorý vám uľahčí vylievanie vody. Tieto hrnce však môžete využiť ako hrniec na nápoje, či už teplé alebo studené. Výpustný ventil môže byť umiestnený v rôznej výške, ideálne je, pokiaľ je výpust čo najnižšie. Vďaka tomu vypustíte všetku vodu alebo tekutinu.
Značka
V súčasnej dobe je už možné kúpiť predovšetkým elektrické hrnce. Tí, ktorí si vystačia s klasikou, majú skutočne minimálny výber. Tieto hrnce sú stále v predaji od značky Makro. Elektrické sú potom zastúpené značkami ako Domo, Concept, Klarstein, Rodri, Bravo a ďalšie.
Cena
Najmenej zaplatíte za klasické hrnce, ich cena sa pohybuje od 15 – 25 eur. Elektrický hrniec je možné v najlacnejších variantoch kúpiť do 60 eur. K dostaniu sú menšie aj tradičné rozmery. Vystačiť si musíte s menším výkonom aj menším počtom funkcií. A obísť sa budete musieť aj bez displeja.
Väčšie možnosti vám ponúkne hrniec s cenou 80 a viac eur. Tieto hrnce majú potrebné funkcie a nechýba výpust ani displej.
Otázky a odpovede
Aké sú bezpečnostné funkcie?
Elektrické zaváracie hrnce by mali byť vybavené poistkou, ktorá zabráni ich možnému prehriatiu. Drahšie hrnce vám nedovolia zapnutie, pokiaľ nebudete v hrnci potrebné množstvo vody. Za bezpečnostný prvok je možné označiť aj izoláciu plášťa.
Aké sú výhody zavárania?
Potraviny sa zavárajú hlavne pre zvýšenie ich trvanlivosti, ale zaváranie ich môže zbaviť aj škodlivých látok, čím docielite zdravotnú nezávadnosť. Pri tejto sterilizácii však nedochádza k zníženiu výživových vlastností. Toto všetko je však možné iba ak budete zavárať čerstvé, zdravé a čisté suroviny.
Čo je možné zavárať?
Zavárať môžete prakticky čokoľvek. Klasiku tvoria bezpochyby ovocie a zelenina, a to v akejkoľvek podobe. Okrem celých plodov je možné zavárať marmelády, sirupy aj šťavy. Bežne sa zavárajú čalamády a rôzne šaláty. Zavariť môžete aj domáci pretlak, kečup, zmesi z húb alebo mäsovo-zeleninové zmesi na hrianky.
Tí, ktorí jazdia kempovať alebo majú chalupu, môžu využiť zavarené mäso alebo údeniny. Mäso je možné zavariť až po dokonalej teplotnej úprave av pohári by nemala byť obsiahnutá strúhanka alebo múka.
Okrem hydinového a červeného mäsa je možné zavariť aj ryby. A na dovolenku si môžete zavariť aj hotové jedlo. Najčastejšie sa takto upravujú rôzne omáčky, guláš alebo polievka.
Je možné kúpiť aj nejaké príslušenstvo?
Kúpiť môžete zaváracie poháre aj uzávery v rôznych podobách. Na ľahšie uzavretie pohárov sa používajú kliešte alebo špeciálne nástavce. Teplé poháre je možné vytiahnuť pomocou praktických klieští. Nalievanie džemov bude jednoduchšie vďaka rôznym lievikom.
Záver
Hoci je v súčasnej dobe možné nakúpiť všetky potraviny doslova na každom rohu, nie je zaváranie žiadnym prežitkom. O tom vypovedá predovšetkým obrovský výber zaváracích hrncov. Takto môžete spracovať všetko ovocie a zeleninu, ale aj znížiť rozpočet na rodinnú dovolenku.
Zaváranie vám uľahčí predovšetkým elektrické hrnce, ktoré sú úplne bezpečné a pri práci nevyžadujú vašu asistenciu. Milovníkom klasiky postačia aj bežné hrnce, ktoré je možné ešte stále v obmedzenom množstve zakúpiť.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.mall.sk, www.alza.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?