Zametací stroj využijete na zametanie tvrdých podláh a kobercových plôch. Tento stroj odstráni všetky pevné nečistoty aj prach. Zametacie stroje je možné použiť na údržbu vnútorných i vonkajších plôch. Súčasťou zametacích strojov sú rotačné kefy, ktoré všetky nečistoty dopravia do zbernej nádoby. Niektoré zametače disponujú aj odsávaním, čo celý proces ešte viac uľahčí.
Pri výbere zametacieho stroja je potrebné prihliadnuť na niekoľko parametrov. Zametacie stroje majú niekoľko podôb, vhodné sú na upratovanie bežných domácností aj veľkých komerčných plôch. Zvoliť môžete typ pohonu. Dôležitým parametrom je pracovná šírka aj plošný výkon.
Porovnať ceny zametacích strojov
Typy
Na údržbu menších plôch vám postačí mechanický zametací stroj, najmä na komerčné používanie sú k dostaniu zametacie stroje so sediacou obsluhou. Na úplne inom princípe pracujú motorové zametacie stroje, ktoré sú vhodné predovšetkým na odpratávanie snehu.
Mechanické stroje
Ručne vedené stroje majú mnoho podôb. Tieto pomocníky môžete využiť iba v domácnosti, väčšie stroje využijete pri údržbe veľkých vnútorných i vonkajších plôch.
Do skupiny mechanických zametacích strojov patria:
Elektrická metla
Jedná sa prevažne o aku zametača, kde prevádzku zaisťuje Li-ion batéria. Tieto malé zametače sú určené do domácností, využiť ich môžete na upratovanie bežných nečistôt, chlpov aj vlasov. Všetky nečistoty padajú do zbernej nádoby, ktorú po skončení upratovania jednoducho vysypete.
Elektrické metly sú doplnené o rotačné kefy, ktoré môžete použiť na vyčesávanie nečistôt z kobercov. Výhodou týchto výrobkov je cenová dostupnosť, vysoká kapacita batérie, jednoduchá obsluha.
Zametací stroj
Väčšie zametacie stroje nájdu svoje využitie v dielňach, na terasách záhrad, príjazdových cestách aj komerčných priestoroch. Tieto stroje sa líšia šírkou záberu, mnoho z nich využijete aj na vlhké alebo mokré zametanie.
Kvalitné stroje by mali umožňovať meniť výšku kief, čo oceníte pri čistení rôznych povrchov. Veľkou výhodou je okrem rýchleho a ľahkého upratovania aj nízka prašnosť. Aj tu sú všetky nečistoty odvádzané do rôzne veľkých zberných nádob. Aj tieto stroje sú napospol poháňané nabíjacou batériou.
Zametací vysávací stroj
Tieto stroje majú svoje využitie v skutočne prašnom prostredí. V domácnosti ich môžete využiť snáď len, ak pracujete s drevom, ale svoje opodstatnenie majú aj v hospodárstve. Možno ich využiť pri čistení stajní atď. Tieto zametacie stroje sú poháňané benzínovým motorom alebo využívajú elektrický pohon.
Zametacie stroje so sediacou obsluhou
Veľké zametacie stroje vhodné na upratovanie komerčných plôch, ako sú parkoviská, veľké výrobné haly, sklady atď. Vhodné sú pri upratovaní chodníkov a obdobných plôch.
Celý stroj tvorí odolná a robustná konštrukcia a súčasťou je aj spaľovací motor. Zametať môžete pomocou hlavnej aj bočných kief, šírka záberu je cca 1 meter. U týchto veľkých strojov je dôležitým parametrom výkon motora aj hodinový výkon. Pri každom výrobku by ste mali nájsť aj informáciu o maximálnej rýchlosti.
Motorový zametač
Ak vlastníte veľký pozemok alebo musíte počas zimy sneh z veľkých plôch, môže sa vám hodiť motorizovaný zametač. Tento stroj je možné prirovnať k kosačke na trávu. Stroj je vybavený elektrickým štartérom a je možné k nemu prirobiť pomerne veľké množstvo príslušenstva, ktoré vám umožní celoročné používanie.
Počas zimného odpratávania oceníte praktické svetlomety, k dispozícii máte niekoľko rýchlostí. Z praktických funkcií môžeme menovať možnosť naklonenia kefy, čo vám uľahčí upratovanie na menej prístupných miestach. Tieto stroje sú však vhodné výhradne na vonkajšie používanie.
Pohon
Zametacie stroje môžu byť mechanické, akumulátorové, elektrické alebo benzínové. Z veľkej časti je pohon daný typom zametača. Pri upratovaní domácnosti využijete jednoduchý akumulátorový zametač.
Vonkajšie plochy bežných rozmerov upratáte ručným, akumulátorovým alebo elektrickým zametacím strojom. Pokiaľ chcete využívať vonkajší zametač, ktorý využijete pri odpratávaní snehu, máte na výber medzi benzínovým alebo elektrickým typom. Rovnako je to aj v prípade veľkých zametacích strojov so sediacou obsluhou.
Okrem pohonu môžete zvoliť aj umiestnenie prachovej nádoby. Vybrať môžete medzi prednou a zadnou prachovou nádobou.
- Predná prachová nádoba – kefa sa otáča proti smeru pohybu. Rýchlosť kefy je nižšia, menšie je aj vírenie prachu. Tento spôsob využijete pri upratovaní jemného prachu aj ťažších nečistôt. Výhodou je menšie opotrebovanie kief.
- Zadná prachová nádoba – aj tieto stroje sú vhodné na odstraňovanie hrubých i jemných nečistôt. Toto riešenie je výhodnejšie predovšetkým pri veľkých profi strojoch. Vďaka zadnej nádobe má obsluha lepší výhľad a práca je tak jednoduchšia.
Šírka záberu
Pri výbere zametača hrá dôležitú úlohu aj šírka záberu. Tá určuje rýchlosť upratovania aj to, do akých veľkých priestorov sa so strojom dostanete.
- Do 30 cm – pri malých domácich aku metiel je šírka záberu najčastejšie do 30 cm
- 30 – 50 cm – menšie zametacie stroje elektrické aj ručne vedené.
- 50 – 70 cm – v tejto kategórii sú okrem ručne vedených strojov aj prvé menšie zametacie stroje so sediacou obsluhou
- 100 – 125 cm – vyberať môžete opäť zo všetkých väčších typov zametacích strojov
- 125 cm – zametacie stroje so sediacou obsluhou vhodné na komerčné používanie
Plošný výkon
Predovšetkým u väčších zametacích strojov bude podstatným parametrom plošný výkon, ktorý udáva, koľko m2 upratá stroj počas hodiny práce.
Aku ručné zametače – u domácich elektrických metličiek sa udáva plošný výkon v rozmedzí 120 – 160 m2.
Ručné zametacie stroje majú plošný výkon najčastejšie v rozmedzí 2 800 – 3 600 m2.
Pokiaľ zvolíte ručný stroj s odsávaním, bude sa výkon pohybovať najčastejšie medzi 3 300 – 4 700 m2.
Veľké stroje s posedom zvládnu za hodinu vyčistiť 5 100 – 28 000 m2.
Tvrdosť valca
Zametacie stroje pracujú pomocou špeciálnych valcov. Tie sa líšia tvrdosťou a sú vhodné na rôzne povrchy. Pokiaľ budete pracovať na rôznych typoch podláh, budete potrebovať rôzne typy valcov.
- Štandardný valec – štetiny majú strednú tvrdosť. Valce sú vhodné na čistenie vonkajších priestorov, ako je bežná komunikácia alebo dlažobná kocka.
- Mäkký valec – možno ho použiť na zametanie podláh v interiéri.
- Tvrdý valec – môže mať oceľové štetiny, ktoré si poradia s drsným povrchom a ťažkými nečistotami.
- Antistatický valec – možno ho použiť na zametanie kobercov v hoteloch, na športoviskách, veľtržných halách atď.
Funkcia
Zametacie stroje majú aj niekoľko praktických funkcií, ktoré pre vás môžu byť zaujímavé. Čím viac toho stroj vie, tým sa pochopiteľne zvyšuje aj jeho cena. Dobre teda zvážte, čo všetko budete u zametača skutočne využívať.
- Prídavné vodiace valčeky – niektoré typy ručne vedených zametacích strojov môžete doplniť o prídavné vodiace valčeky. Tie využijete na zametanie okolo stien aj obrubníkov.
- Prestavovanie výšky kief – pomerne bežná funkcia vám umožní zametač používať na rôznom povrchu.
- Nastaviteľná rukoväť – užívateľský komfort vám zaistí plynule nastaviteľná rukoväť, ktorá sa prispôsobí výške užívateľa.
- Možnosť sklopenia – jednoduchšie uskladnenie vám umožní skladacie zametacie stroje.
- Systém turbo – odsávanie, ktoré sa ihneď postará o väčšie množstvo nečistôt bez toho, aby ho stroj sunul pred sebou, alebo cez neho prechádzal.
- Hydraulický systém vyklápaný – funkcia bežná pri veľkých zametacích strojoch so sediacou obsluhou.
Značka
Akumulátorové metly do domácnosti ponúkajú Kärcher. Ručné mechanické alebo elektrické zametacie stroje sú opäť zastúpené predovšetkým značkou Kärcher, ďalej je to Nilfisk, Stiga, Malatac. Komerčné zametače kúpite od značky Kärcher, Nilfisk, Fasa, Haaga, Vega, Hecht alebo Güde.
Cena
Cenovo najdostupnejšie sú elektrické domáce zametače, k dostaniu sú od cca 26 – 107 eur. Cena je daná predovšetkým množstvom funkcií, ktoré jednotlivé výrobky ponúkajú. Jednoduchšie ručné a elektrické zametacie stroje vyjdú na 129 – 214 eur.
Cena elektrických aj benzínových zametacích strojov, ktoré majú svoje využitie v domácnosti aj na komerčných priestoroch však môže šplhať aj na viac ako 2 132 eur. Cena veľkých profesionálnych strojov prevyšuje 4 261 eur a môže sa šplhať až k 39 580 eur.
Porovnať ceny zametacích strojov
Otázky a odpovede
Ako vybrať elektrickú metličku?
Elektrické metly sa líšia najmä tvarom hlavice. Rovnako ako u mopov máte na výber medzi obdĺžnikovou a trojuholníkovou hlavicou. Obdĺžniková je vhodnejšia na väčšie plochy, trojuholníková sa ľahšie dostane do rohov.
Elektrické metly sú určené na údržbu tvrdých plôch, niektoré môžu byť použité aj na koberce. Ak je pre vás táto možnosť atraktívna, zamerajte sa na ňu pri výbere. U týchto výrobkov určite oceníte teleskopickú rukoväť aj možnosť otáčania o 360 °.
Je lepší zametač alebo vysokotlakový čistič?
Vysokotlakový čistič môžete tiež používať na údržbu vonkajších priestorov. Tieto stroje však nedosahujú tak kvalitné výsledky ako zametacie stroje.
Účinnosť zametacích strojov zvyšujú rotačné kefy, ktoré si ľahko poradia aj s vlhkým lístím, prilepenou trávou. Pri upratovaní zametacím strojom nedochádza k víreniu prachu a po skončení bude všetko suché a ihneď pripravené na používanie.
Aké príslušenstvo je možné kúpiť k zametacím strojom?
K zametacím strojom je možné dokúpiť hlavné aj postranné zametacie kefy. Dostupné sú aj náhradné akumulátory, filtračné vložky, kliešte na hrubé nečistoty.
K veľkým motorovým strojom sú to najmä radlice na odpratávanie snehu. Každá značka ponúka rôzne príslušenstvo, preto je vhodné najskôr zistiť, čo všetko budete môcť k zametaču kúpiť.
Záver
Zametacie stroje využijete pri upratovaní domácnosti alebo vonkajších priestorov. Výhodou týchto strojov je rýchle a jednoduché upratovanie, ktoré sa zaobíde bez vírenia prachu. Tieto stroje zbierajú nečistoty pomocou hlavných aj bočných kief. Hlavným parametrom je šírka záberu a pri väčších strojoch je to aj plošný výkon stroja. Stroje pri práci využívajú rôzne typy pohonu, pohon má vplyv na užívateľský komfort aj výkon stroja.
Zdroj: www.novaclean.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?