Záhradné alebo tiež solárna sprcha nájde svoje využitie na záhradách, chatách i chalupách, alebo všade tam, kde sa budete chcieť počas letných dní umyť alebo schladiť. Ohrev vody obstarajú slnečné lúče, ktoré môžu vodu ohriať vo väčšine prípadov na 40 ° C niekedy až na 60 ° C.
Záhradné sprchy sú často zhotovované k záhradným bazénom, kedy vám pomocou osprchovaní pomáhajú udržať bazénovú vodu dlhšiu dobu v dobrom stave. Môžu však znížiť aj náklady na sprchovanie po práci na záhrade, a využije ju tak každý vlastník záhrady. Sprchu môžete využiť aj k príjemnému osvieženie v horúcich letných dňoch.
Záhradná sprcha sa skladá z vlastného tela, ktoré je vyrobené z plastu alebo hliníka. Jednotlivé sprchy sa líšia jeho veľkosťou, pretože slúži priamo ako zásobník vody a plní aj funkciu solárneho kolektora. Pred výberom určitého výrobku je potrebné zvoliť miesto umiestnenia sprchy.
Druhým dôležitým parametrom je objem nádoby na vodu. Potom už budete sprchu vyberať prevažne podľa prevedenia a vzhľadu. Výrobný materiál má vplyv na životnosť sprchy a hodiť sa môže aj nejaké ďalšie príslušenstvo.
Typ
Namiesto umiestnenia hrá pri výbere záhradnej sprchy hlavnej úlohe. Väčšinou je miesto pevne dané, ale výber vám môže uľahčiť aj možnosť kúpiť sprchu prenosnou. Oba modely majú svoje pre a proti, o ktorých by ste mali pred nákupom vedieť.
Prenosné sprchy
Najväčšou výhodou prenosné sprchy je samozrejme možnosť sprchu ľubovoľne prevážať. Ocenia to najmä majitelia chát a chalúp, ale sú vhodné aj pre tých, ktorí ešte rieši konečnú podobu záhrady. Ku kladom patrí tiež jednoduchá inštalácia, ktorá nevyžaduje žiadne stavebné úpravy.
Prenosná sprcha je ľahší, čo vám manipuláciu ešte viac uľahčí, počítať však budete musieť s kratšou životnosťou. Sprchu môže poškodiť aj silnejší vietor. Nevýhodou prenosné sprchy je menší objem nádoby na vodu.
Pevne stojaci sprchy
U pevne stojace sprchy oceníte predovšetkým pevnú konštrukciu aj väčší zásobník vody, ktorý obslúži aj väčší počet osôb. Tieto sprchy sú zložitejšie na inštaláciu, umiestniť ju musíte na pevnú podložku, či už betón, drevo alebo napríklad dlažbu.
Pevne stojace sprchy sú drahšie a využiť môžete i rôzne ventily, ktoré použijete na rôzne časti tela. Okrem toho umožňujú prikúpiť väčšie množstvo príslušenstva a vyznačujú sa dlhšou životnosťou.
Umiestnenie a tlak vody
Záhradná sprcha potrebuje pre ohrev vody slnečné miesto, bežne býva umiestnená v blízkosti bazénov, víriviek, ale štát môže aj samostatne. Okrem toho budete musieť zabezpečiť aj prívod vody, o ten sa postará záhradnej hadice.
Na sprchovanie môžete využiť pitnú vodu, ale sprchu možné samozrejme prepojiť aj s vlastnou vodou zo studne. Aby sprcha dobre fungovala, mal by byť tlak vody v rozmedzí 3 – 3,5 barov. U vyššieho tlaku môže dochádzať k pretekaniu vody, nižšia naopak neposkytne optimálny prúd.
Ako už bolo povedané, solárna sprcha sa napojí k prívodnú hadicu pomocou rýchlospojky. Jednotlivé sprchy sa líšia priemerom hadice, ktorú môžete použiť. Okrem toho sú však k dostaniu sprchy, ktoré vyžadujú neustálu prítomnosť hadice, zatiaľ čo iné je možné po naplnení nádoby odpojiť.
Systém odvodnenia
Okrem vhodného slnečného miesta a spôsobu prívodu vody budete musieť vyriešiť aj systém odvodnenia. Týka sa to predovšetkým pevných spŕch, prenosné môžete používať aj v miestach, kde sa použitá voda ľahko vsiakne do zeme. Pevné sprchy s väčšími objemami nádob však vyžadujú odtok, ktorý zabráni tvorbe kaluží.
Systém odvodnenia vyriešite kúpi vonkajšieho odvodnenie, ktoré má podobu rôznych žľabov. Okrem vody, ktorá bude odtekať zo sprchy, vám poslúži aj ako bežná kanalizácie. Tieto systémy sú k dostaniu v rôznych farbách, vďaka čomu je zladíte s vonkajšou dlažbou alebo podkladom, na ktorom bude sprcha stáť.
Okrem týchto žľabov je možné vodu zvádzať do podlahových výpustov, ktoré je nutné nainštalovať pod sprchu a napojiť na potrubie. Pri výbere vhodného odvodnenie dajte pozor, či je určené na vonkajšie používanie a odolá aj nízkym vonkajším teplotám.
Objem nádoby na vodu
To koľko vody je schopná nádoba pojať ovplyvní počet osôb, ktoré budú môcť sprchu využívať. Vyberať by ste tak mali podľa počtu členov v domácnosti a vhodná je aj určitá rezerva. S veľkosťou objemu nádoby rastie cena sprchy aj doba, po ktorú sa bude voda ohrievať.
Najmenší sprchy majú nádobu s veľkosťou do 15 litrov, čo vystačí jednej osobe k pomerne rýchlemu opláchnutie.
Dvoma a viac osobám budú viac vyhovovať sprchy s nádobou s objemom 15 – 30 litrov. Udávaná dĺžka sprchovaní je až 15 minút. Pre bežnú rodinu sa odporúča zaobstarať sprchu s aspoň 20tich litrovou nádobou.
Najväčšie nádoby majú objem viac ako 30 litrov a k osprchovaní postačí aj viacpočetným rodinám. Pre veľké rodinu a milovníkov komfortu sú k dostaniu aj sprchy s nádobou až na 60 litrov vody. Takto veľké nádoby sa však budú pomerne dlho ohrievať a oplatí sa len na naozaj slnečných záhradách.
Materiál
Solárne sprchy sa vyrába najčastejšie z plastu alebo hliníka. Na samotný chod nemajú žiadny vplyv, napriek tomu však majú svoje výhody a nevýhody.
Plast
Ako už je bežné, sú plastové sprchy lacnejšie a výhodou je aj ich nižšia hmotnosť a tým aj jednoduchšia manipulácia. Plast však reaguje na vplyv počasia a počítať tak musíte s kratšou životnosťou. V prípade nekvalitného plastu, môže dôjsť aj k zapáchaniu uskladnené vody.
Hliník
Jedná sa o drahšie a ťažšie sprchu. Na druhú stranu má takmer neobmedzenú životnosť a vplyv počasia sa na nej nijako nepodpíše. Z tohto dôvodu by ste mali hliník pred plastom pri výbere uprednostniť.
Vzhľad
Záhradná sprcha by nemala kaziť vzhľad záhrady. Na výber máte mnoho dizajnových prevedení, ktoré zapadnú do klasickej i modernej domácnosti. Na vzhľade má veľký podiel aj samotný tvar hubica, na výber máte modely s klasickými guľatými i hranatými.
Funkcie a príslušenstvo
K záhradným sprchám je možné dokúpiť niektoré ďalšie príslušenstvo. Nie všetky modely však túto možnosť majú, príslušenstvo umožňujú dokúpiť iba pevné sprchy.
- Zmiešavacej batérie – vám umožní nastaviť ľubovoľnú teplotu vodu, vďaka tomu môžete sprchu použiť obvyklým spôsobom, alebo sa chladnejšou vodou osviežiť.
- Oplach na nohy – jedná sa o špeciálne ventily, vďaka ktorým prevediete potrebnú očistu bez nutnosti manipulovať s hadicou
- Podložka – poskytne vám nadštandardný komfort pri sprchovaní, neprídete do styku so špinavou vodou
- Odnímateľná hlavica – súčasťou niektorých spŕch sú pevné hlavice, ale voliť môžete aj model s odnímateľnou hlavicou a osprchovať sa podľa potreby. Okrem toho môžete vyberať aj z rôznych veľkostí hlavíc.
Značka
Záhradný sprchu ponúka mnoho výrobcov. Menovať môžeme značku Helios, Eichenwald, Hanscraft, Formidra, Astral, Marimax, Vágner Pool, Havaj, Gardena, Goleta a mnoho ďalších.
Cena
Hoci je sprcha pomerne jednoduché zariadenie, ich cena nie je úplne zanedbateľná. Tie najlacnejšie sprchy možno kúpiť do 200 EUR. Jedná sa predovšetkým o prenosné typy s menším objemom nádoby. Ten sa pohybuje okolo 20 litrov a počítať budete musieť aj s plastovým telom.
Väčší komfort vám poskytne cenové rozpätie 200 – 400 EUR. V tomto prípade už kúpite pevnej hliníkovej sprchy, ktorých objem až 40 litrov uspokojí potreby bežnej rodiny. Okrem toho je sprcha vybavená miešacej batérií aj oplachom nôh. Zakúpiť potom môžete aj ďalšie príslušenstvo.
Ak patríte k náročnejším používateľom a uprednostňujete naozajstný dizajnový kúsok, môže vás záhradná sprcha stáť viac ako 400 EUR. Okrem vzhľadu sa jedná o veľké objemy, ktoré môžu mať až 60 a viac litrov. U týchto veľkých spŕch musíte počítať s dlhú dobu ohrevu.
Údržba
Záhradná sprcha je na prevádzku veľmi nenáročná. Jediné, čo budete musieť ustrážiť je uskladnená voda v zásobníku. Z tohto dôvodu je vhodné sprchu v chladnejších dňoch odpojiť od prívodu vody a ideálne vodu vypustiť, aby sa v nej nemohli tvoriť baktérie.
V prípade tvrdej vody je vhodné sprchu čas od času prepláchnuť octovou alebo sýtenej vody, alebo môžete použiť aj vhodné odvápňovacie prostriedky.
Po skončení sezóny je nutné vodu vypustiť, sprchu ideálne prepláchnuť a uzavrieť prívod vody. Sprchu, ktorú možno demontovať, je lepšie na zimu uskladniť na suché miesto.
Otázky a odpovede
Čo je turistická sprcha?
Jedná sa o konštrukčne jednoduché zariadenie, ktoré sa skladá z pevného vaku rôznych objemov. Do vaku napustíte vodu, ktorú ohrejete na slnku a využijete na sprchovanie. Niektoré turistické sprchy majú termometer, vďaka ktorému budete môcť zvoliť presnú teplotu vody.
Objem vaku môže byť až 20 i viac litrov a k dispozícii máte aj optimálne dlhú hadicu, a sprchovanie tak bude pomerne komfortné.
Je možné záhradné sprchu výškovo nastaviť?
Mnoho solárnych spŕch má pevne danú výšku, ktorá býva štandardne v rozmedzí 200 – 210 cm. Je však možné zakúpiť aj výškovo nastaviteľnú sprchu. Toto riešenie je praktickejšie pre menšie osoby, ktoré si výšku upravia a sprchovanie je pre nich komfortnejšie.
Ako vyrobiť záhradné sprchu svojpomocne?
Tí, ktorí nechcú do záhradnej sprchy investovať, môžu za pomoci rôznych návodov vyrobiť svoju vlastnú sprchu. Najjednoduchším spôsobom je umiestniť sprchovú hlavicu na hadicu a na sprchovanie využiť horúcu vodu, ktorá sa v hadici ohreje.
Iní odporúčajú využiť sudy na vodu. Či už použijete akýkoľvek postup a zaistíte aj prívod teplej vody z vodovodu, nikdy nedosiahnete takého pohodlie, ktoré vám poskytne zakúpená záhradná sprcha.
Záver
Vlastniť záhradné sprchu má mnoho výhod. Vďaka nej ušetríte väčšie množstvo energie, o ohrev sa postará slnečnej energie. V letných mesiacoch vám nahradí klasickú kúpeľňovú sprchu.
Ak sa budete sprchovať pred vstupom do bazéna, ušetríte aj nejaké financie na nevyhnutnú bazénovú chémiu. Majiteľom menších záhrad potom sprcha prinesie v horúcich dňoch potrebnej osvieženie.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?