Dokonalá relaxácia na čerstvom vzduchu sa odvíja aj od správne zvoleného záhradného lehátka. To si väčšina užívateľov vyberá podľa typu záhradného nábytku, ktorý sa na záhradu pomerne bežne kupuje ako prvý. Ponuka záhradných lehátok je však veľká a vzhľad by tak nemal byť tým jediným, čo vás bude pri výbere lehátka zaujímať. Okrem vzhľadu, ktorý je z veľkej časti daný práve výrobným materiálom sa zamerajte aj na pohodlie.
Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na materiál konštrukcie, niektoré lehátka sú vhodné skôr na vonkajšie používanie, iné budú vyzerať dobre aj vo vnútorných priestoroch vášho domu. O užívateľský komfort sa postará nastaviteľnosť lehátka. Veľmi praktická je aj možnosť lehátko zložiť a uskladniť alebo lepšie prenášať. Záhradné lehátko môže disponovať rôznymi doplnkami, ktoré uľahčia prenášanie a postarajú sa aj o vaše väčšie pohodlie.
Materiál
Lehátka na záhradu sa vyrábajú z rôznych materiálov. Pred výberom by ste mali poznať špecifiká všetkých materiálov. Ratanové lehátka bývajú vďaka pružnému umelému ratanu pohodlnejšie ako lehátka drevené alebo kovové. Drevené lehátko však pôsobí štýlovo aj tradične, kovové lehátko je potom najviac odolné a nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu.
Ratan
Ratanové lehátka patria medzi luxusné a nesmierne pohodlné. Na výrobu sa používa najmä umelý ratan, ktorý nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Lehátko je možné iba omývať vodou.
Ratanové lehátko nie je vyrobené z ratanu celej, konštrukcia je štandardne kovová a ratanovú časť tvorí výplet. Lehátku nevadí slnečné lúče, vietor ani dážď. Umiestnené môže byť voľne v priestore aj pod strechou.
Kov
Kovová konštrukcia je odolná a stabilná. Najčastejšie sa na výrobu používa hliník, ktorý je ľahký aj odolný. Lacnejšie lehátka potom môžu byť oceľové. Ani kovové ležadlá nevyžadujú žiadnu zložitú údržbu, navyše sa jedná o materiál s naozaj dlhou životnosťou.
- Hliník – je nehrdzavejúci materiál, ktorý odoláva mechanickému poškodeniu. Za prednosť sa považuje aj nízka hmotnosť, ktorá však súvisí s horšou stabilitou.
- Oceľ – oceľové lehátka by mali byť opatrené povrchovou úpravou, ktorá ich ochráni pred koróziou. Oceľové lehátka sa skôr neodporúča umiestňovať do mokrej trávy, tento materiál je všeobecne náchylnejší na koróziu. Zamerajte sa aj na hrúbku použitých rúrok, hrúbka musí byť vždy aspoň 1 mm.
Drevo
Je stále veľmi obľúbený materiál, ktorý má však aj svoje negatíva. Tým, najväčším je nutná pravidelná údržba, ktorá spočíva v pravidelnom ochrannom nátere. Údržba sa však líši aj v tom, z akého dreva je konštrukcia vyrobená.
- Smrek – je považovaný za najmenej odolný materiál. Smrekovému drevu nesvedčí vlhkosť a náročnejšie je aj na mechanické poškodenie.
- Borovica – je už kvalitnejšia, napriek tomu však stále ide o cenovo dostupný materiál. Táto drevina je však viac náchylná na napadnutie rôznych škodcov. Tento materiál je náchylný na praskanie.
- Smrekovec/ dub – sú najkvalitnejšie bežne dostupné dreviny. Ich prednosťou je vyššia odolnosť voči vlhkosti aj mechanickému poškodeniu.
- Teak – najdrahšie, najodolnejšie a najkvalitnejšie sú teakové lehátka. Na rozdiel od iných materiálov nevyžaduje teakové drevo takú údržbu, je odolné aj voči dažďu, oderu aj škodcom.
Medzi ďalšie materiály, z ktorých môže byť lehátko vyrobené, patrí akácia, bambus, eukalyptus drevo Shorea alebo Meranti. Jedná sa o kvalitné erotické dreviny, ktoré vyžadujú iba minimálnu údržbu. Lehátka sa hodia do bytu aj na záhradu, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.
Plast
Plastové ležadlá sa veľmi líšia kvalitou, na výrobu menej kvalitných lehátok sa používa krehký a nie príliš odolný plast. Preto by ste mali preferovať drahšie a kvalitnejšie plastové ležadlá, ktoré sa vyznačujú obstojnou životnosťou. Medzi prednosti plastu patrí nulová údržba a nízka hmotnosť. Na výber máte z mnohých rôznych farebných kombinácií.
Textilné
Textilný výplet je umiestnený na drevenej alebo kovovej konštrukcii. Textilné lehátka sú pohodlné, počítať však musíte s nižšou životnosťou. Medzi textilné lehátka patria aj závesné hojdacie hamaky.
Rozmer
Dostatočne veľké lehátko vám poskytne potrebné pohodlie aj dostatočný priestor na pohodlné ležanie.
- Dĺžka – štandardná dĺžka lehátka je v rozmedzí 180 – 200 cm. Aby bolo lehátko pohodlné, malo by byť o cca 20 cm dlhšie ako je výška postavy.
- Šírka – býva od 60 – 90 cm. Preferovať by ste mali lehátka so šírkou 80 cm.
- Výška – ložná plocha býva vo výške 30 – 60 cm. Výšku vyberajte s ohľadom na váš zdravotný stav.
Väčšie pohodlie vám poskytnú vyššie lehátka, ktoré bývajú polohovateľné. Nižšie lehátka sú zase viac stabilné.
Hmotnosť
Hmotnosť lehátka ovplyvňuje výrobný materiál. Hmotnosť by vás mala viac zaujímať v prípade, keď budete s lehátkom častejšie manipulovať. Myslieť však musíte aj na pravidlo, čím je lehátko ťažšie, tým je aj stabilnejšie.
Najľahšie sú plastové lehátka, menšiu hmotnosť majú aj hliníkové lehátka. Ťažšie sú lehátka ratanové a drevené. Tí, ktorí budú uprednostňovať ťažšie lehátka, ale budú musieť lehátko občas presunúť, by mali popremýšľať o tom, či by sa im neoplatila investícia do lehátka s kolieskami.
Nosnosť
Aby bolo lehátko bezpečné, musí mať aj potrebnú nosnosť. Nosnosť lehátok sa pohybuje okolo 100 kg. K dostaniu sú však aj lehátka s nižšou alebo naopak vyššou nosnosťou. K dostaniu sú aj lehátka pre 2 osoby, tu by mala byť nosnosť minimálne 160 kg. V prípade nosnosti sa odporúča počítať aj s niekoľkokilogramovou rezervou.
Možnosti lehátok
Záhradné lehátka majú rôzne funkcie a doplnky. Čím viac vám toho lehátko ponúkne, tým vyššia bude aj jeho obstarávacia cena.
- Polohovanie – najčastejšou možnosťou je možnosť polohovania, ležadlo tak poslúži pri sedení aj ležaní. Lehátko využijete na opaľovanie, čítanie knihy i čomukoľvek inému.
- Skladacie lehátka – mnoho lehátok je skladacích. Tieto lehátka sú menej náročné na priestor a dajú sa ľahšie prevážať alebo prenášať.
- Pre viac osôb – lehátko nie je určené iba jednotlivcom, dostupné sú aj lehátka pre 2 a viac osôb. Vo väčšom zastúpené sú lehátka pre 2 osoby, v menšej miere potom nájdete veľké pohodlné lôžka, na ktoré sa zmestí celá rodina.
- Strieška – veľmi obľúbeným doplnkom je rôzne veľká strieška, ktorá vás ochráni pred škodlivými slnečnými lúčmi. Striešku je často možné rôzne natáčať a používať podľa potreby. Na podobnom princípe funguje lehátko s tienidlom.
- Hojdacie lehátko – lehátko umiestnené na stabilnej konštrukcii je obdobou závesnej hojdačky. K dostaniu je vo variante pre 1 alebo 2 osoby a často je jeho súčasťou aj strieška. Lacnejším variantom sú hojdacie siete a hamaky.
- Ergonómia – ergonomické lehátka majú opierku tvarovanú do písmena S, neergonomické lehátka potom majú opierku rovnú. Tvarované opierky sa považujú za pohodlnejšie a zdravšie, avšak tento variant nemusí byť každému príjemný. Najlepšie je, lehátko pred nákupom vyskúšať.
- Kolieska – sú určené na jednoduchšie premiestňovanie.
Značka
Záhradné lehátko kúpite od výrobcu Rojaplast, Blumfeldt, Tribu, V-Garden, Aga, Livarmo Home, Cattara, Hartman a mnohých ďalších. Výber je naozaj veľký a narazíte na lacné aj veľmi luxusné lehátka, ktoré splnia všetky vaše očakávania.
Cena
Cenové rozpätie je v tomto prípade veľké, zatiaľ čo za najlacnejšie lehátko zaplatíte okolo 20 eur, luxusná verzia vás vyjde na 790 a viac eur. Najobľúbenejšie sú lehátka s cenou od 60 – 120 eur.
Otázky a odpovede
Aké lehátko kúpiť k bazénu?
Akékoľvek záhradné lehátko je vo svojej podstate vhodné aj k bazénu. Najviac výhod vám však poskytne ratanové lehátko. Tieto lehátka sú veľmi pohodlné aj bez prídavných polstrovaných vankúšov alebo iného podkladu. Stačí naň položiť iba osušku. Priamo v bazéne si môžete poležať aj na odolných plastových lehátkach.
Čo je relaxačné hniezdo?
Takto sa občas označujú lehátka, ktorých súčasťou je aj vyššia konštrukcia doplnená o textilné alebo iné tienenie. Tienenie môžete podľa potreby zaťahovať alebo rozťahovať. Tu budete v bezpečí pred slnečnými lúčmi, vetrom aj pohľadmi zvonku. Menej nákladné je potom obstaranie lehátka so strieškou, ktoré vás pred slnkom ochráni rovnako dobre, ale súkromie si tu veľmi neužijete.
Čo je možné použiť namiesto záhradného lehátka?
Pohodlné poležanie ponúkne aj hojdacia sieť, v poslednej dobe veľmi stúpa obľuba hojdacích sietí – hamaky. Použiť môžete aj textilné alebo kvalitné nafukovacie lehátko. To využijete pri pobyte vo vode aj na súši. Jednoduché prenášanie a minimálne nároky na miesto má aj obľúbený textilný nafukovací vak, ktorý je vhodný pri kempovaní, ale hodiť sa môže aj na záhrade.
Záver
Pri záhradnom ležadle je bezpochyby najdôležitejšia kostra. Drevené lehátka budú vyzerať dobre na záhrade aj vo vnútri bytu. Drevo však vyžaduje občasnú údržbu v podobe impregnácie. Plastové lehátka sú veľmi ľahké, môžete ich ľahko prenášať.
Hliníkové a kovové ležadlá sú však oveľa stabilnejšie a majú veľmi dlhú životnosť. Vďaka možnosti lehátko nastaviť budete môcť odpočívať presne tak, ako si prajete. Veľmi skladné sú lehátka skladacie.
Zdroje: www.nabbi.sk, www.zanada.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?