Záhradné domčeky plnia na záhrade mnoho funkcií, je nielen veľmi praktický, ale zároveň by mal byť dekoratívnym prvkom, ktorý vzhľad záhrady nijako negatívne neovplyvňuje.
Veľmi často sa využíva na uskladnenie záhradnej techniky, pracovných nástrojov, alebo plní funkciu drevníka. Záhradný domček je tiež často využívaný na letnú rekreáciu. Vybaviť ho môžete kuchynkou a miestom na spanie.
Záhradné domčeky sa vyrábajú z niekoľkých materiálov v mnohých veľkostiach. Montáž je vo väčšine prípadov jednoduchá, všetko zvládnu v priebehu niekoľkých hodín 2 osoby. Na pomoc vám bude podrobný návod výrobcu.
Umiestnenie
Pred tým, než sa vrhnete na samotný výber, musíte presne vedieť, kde bude záhradný domček stáť. Všeobecne sa neodporúča domček postaviť na náveternú stranu, najmä menej kvalitné domčeky totiž nemusia silnejší nápor vetra ustáť.
Postaviť by ste ho nemali ani pod strom. Prvý problém, ktorý by ste museli veľmi skoro riešiť je vtáčí trus. A samotný domček môžu poškodiť aj vetvy stromu, horšie sa vám bude upratovať opadané lístie aj ulámané vetvičky.
Záhradný domček nesmiete umiestniť v tesnej blízkosti plotu. Stavebná vyhláška udáva, že akákoľvek stavba by mala byť aspoň 2 metre od hranice pozemku. Stavba na hranici pozemku je možná iba v prípade písomného súhlasu suseda alebo mestského úradu. Vyjadrenie patričného úradu budú potrebovať aj tí, ktorých pozemok susedí s cestou alebo verejnou plochou.
Materiál
Záhradné domčeky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Medzi tie najčastejšie patrí plast, kov a drevo.
Kov
Plechové domčeky patria v súčasnej dobe k najobľúbenejším. Prednosťou je prijateľná obstarávacia cena pri menších domčekoch. Pri týchto domčekoch sa zamerajte predovšetkým na hrúbku plechu. Tá sa pohybuje od 0,3 – 0,8 mm. Domčeky vyrobené zo silnejšieho plechu sú síce drahšie, ale sú stabilnejšie a oveľa dlhšie vydržia. Naopak domčeky vyrobené zo slabého plechu, môžete zdeformovať už počas samotnej stavby.
Nevýhodou plechu je akumulácia tepla, v horúcich letných dňoch nebude možné vo vnútri domčeka dlho vydržať. Vnútorný priestor je možné prirovnať k priestoru v skleníku. Vďaka tomu sú plechové domčeky vhodné pre tých, ktorí ich budú využívať na uschovanie náradia alebo rôznych vecí.
V zime sa bude vo vnútri domčeka zrážať vlhkosť, a počítať musíte s tým, že bude dochádzať k odkvapkávaniu vody na uskladnené veci. Ak budete v domčeku uschovávať rôznu pracovnú techniku, budete ju musieť zabaliť do nepremokavej fólie alebo plachty.
Plast
Plastové domčeky sú ľahké, ľahko sa udržujú a nie sú nijak náročné na prevádzku. Hoci je plast považovaný za najmenej kvalitný materiál, môže byť paradoxne plastový domček kvalitnejší ako domček plechový. Aj tu však hrá hlavnú úlohu kvalitný výrobca.
Domčeky vyrobené z kvalitného plastu sú pružné, nepoškodia ich teda prípadný úder loptou alebo rôznym náradím. Do plastových domčekov nie je možné navŕtať poličky, môžete však využiť rôzne systémy, ktoré vám umožnia primontovať kupované police.
Plastové domčeky majú mnoho spoločných vlastností s plechovými domčekmi. Aj tu je nutné počítať s vyššou teplotou a dusnom v lete. V zime opäť dochádza k zrážaniu vlhkosti.
Drevo
Drevené domčeky sú unikátne svojimi vlastnosťami, tu nenájdete žiadne negatíva predchádzajúcich typov. Domček môžete bez obáv používať v zime aj v lete a využiť ho môžete aj na letnú rekreáciu. Drevenému domčeku by nemalo chýbať okno, ktorým sa bude dovnútra dostávať slnečný svit.
Pri drevených domčekoch sa zamerajte na výšku dverí, ktorá môže mnohých nemilo prekvapiť. Mnohí výrobcovia uvádza celkovú veľkosť domčeka od zeme k hrebeňu. Pokiaľ teda domček meria 2 metre po hrebeň, môže byť výška dverí iba 160 – 170 cm, čo nie je praktické najmä v prípade, keď budete do domčeka vchádzať niekoľkokrát za deň.
Nevýhodou drevených domčekov je náročnejšia údržba, drevo je materiál, ktorý neustále pracuje a má najväčšie nároky na pravidelnú starostlivosť. Drevený domček je nutné opatriť impregnovacím náterom ihneď po zostavení. Týmto spôsobom ho ochránite pred vlhkosťou aj škodcami.
Drahšie drevené domčeky môžu byť naimpregnované už z výroby a táto starostlivosť vám tak odpadá. Ochranný náter je potom vhodné podľa potreby počas používania domčeka opakovať. Ošetrovať by ste mali vonkajšie aj vnútorné steny domčeka.
Tlaková impregnácia
Vykonáva sa už počas výroby pri niektorých drevených domčekoch. V dôsledku tlakovej impregnácie môže byť na povrchu drevo sfarbené do bielo – modro- zelena. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že je drevo plesnivé. Toto sfarbenie má však na svedomí vlhkosť, ktorá sa počas impregnácie z dreva vytiahne.
V prípade, keď vám takýto domček príde domov, nejedná sa teda o vadu dreva a nie je nutné domček reklamovať. Sfarbenie dreva najskôr skúste soľ na povrchu utrieť. Vhodné je povrch osmirkovať jemným brúsnym papierom, čím dôjde k narušeniu štruktúry dreva. Nakoniec môžete drevo natrieť lazúrou, ktorá drevo ochráni pred UV žiarením.
Kotvenie
Záhradný domček môžete ukotviť dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je kotvenie priamo do zeme. Druhou možnosťou je domček postaviť na pevný základ.
Plechové a plastové domčeky
Oba typy domčekov je možné kotviť dvojakým spôsobom:
- Kotvenie do zeme – plechové a plastové domčeky môžete do hliny ukotviť pomocou špeciálnej kotvy, ktorú zaskrutkujete hlboko do zeme až po horné očko. Do neho sa potom prevlečie oceľové lanko, ktoré vedie pod strechou domčeka. Týmto spôsobom je nutné domček ukotviť v každom rohu.
- Kotvenie na pevný podklad – taktiež týmto spôsobom môžete kotviť plechové a plastové domčeky. Na betón, dlažbu alebo akýkoľvek iný podklad sa domček iba posadí a ukotví pomocou chemickej kotvy. Ku kotveniu je možné zaobstarať aj špeciálnu kotviacu sadu. Ani tento spôsob kotvenia nie je nijako zložitý a vzhľad nebudú kaziť ani oceľové lanká, o ktoré môžete zakopávať.
Drevené domčeky
Drevené domčeky sa kotvia trochu iným spôsobom.
- Kotvenie do zeme – pred tým, než domček do hliny ukotvíte, je nutné ho od zeme najprv odizolovať. Drevo totiž nasáva vlhkosť a tá následne znižuje životnosť domčeka. Samotné kotvenie prebieha pomocou oceľových zemných vrutov. O niečo jednoduchšie je umiestniť domček na drevenej podvale alebo Euro palety, ktorých výška by mala byť okolo 20 cm. V tomto prípade nie je nutné domček odizolovávať.
- Kotvenie na pevný podklad – kotvenie je v tomto prípade prakticky totožné ako pri kotvení plastových alebo plechových domčekov. Potrebovať však budete väčšiu a kvalitnejšiu kotviacu sadu. Chýbať by vám nemala ani chemická kotva.
Príslušenstvo
Ku všetkým typom záhradných domčekov by malo byť možné nakúpiť ďalšie príslušenstvo. Obmedzené možnosti máte v prípade plastových a plechových domčekov, kde je možné kúpiť iba príslušenstvo rovnakej značky, ako je značka domčeka. Čím je domček drahší, tým viac je toho na výber.
Drevené domčeky toho ponúkajú oveľa viac. Do dreva môžete pripevniť police, tyče na náradie, alebo si jednoducho všetko potrebné vyrobíte sami.
Podlaha
Súčasťou väčšiny domčekov podlaha nie je, je možné ju však prikúpiť samostatne. V prípade plechových a plastových domčekov môžete kúpiť základňu aj podlahu, medzi týmito výrobkami je niekoľko rozdielov. Základňa je zložená z prázdnych profilov, úlohou základne je zvýšiť stabilitu domčeka.
Do základne potom môžete montovať samotnú podlahu. Tú najčastejšie tvoria OSB dosky, VPC dosky alebo betónové dlaždice. Drevené domčeky je možné vybaviť iba podlahou, ktorá zároveň plní funkciu základne.
Značka
Výrobcov záhradných domčekov je veľké množstvo. Pri výbere sa zamerajte iba na domčeky popredných výrobcov. Pred výberom sa overte, či je možné prikúpiť ďalšie príslušenstvo. Drevené domčeky vám mnohí výrobcovia vyrobia na mieru. Pokiaľ ide o samotných výrobcov, môžeme menovať napríklad Keter, G21, Biohort, Goleto, Bohemit alebo Rojaplast.
Cena
Cenové rozpätie je pomerne veľké a súvisí s veľkosťou domčeka aj kvalitou materiálov. Najlacnejšie sú malé plechové domčeky, ktoré stoja okolo 200 eur. Do 400 eur je možné kúpiť aj prvé malé plastové domčeky. Najväčší výber ponúka cenové rozpätie 790 – 1 570 eur. Zastúpené sú v drvivej väčšine plastové domčeky, v obmedzenej miere je možné kúpiť domček vyrobený z dreva. Drevené domčeky sú všeobecne najdrahšie, cena býva od 1 180 – 2 350 eur.
Otázky a odpovede
Je nutné vybavovať stavebné povolenie?
To, či budete musieť stavebné povolenie vybaviť, súvisí s veľkosťou záhradného domčeka. Pokiaľ stavba nebude väčšia ako 25 m2, nebudete musieť žiadne povolenie vybavovať.
Medzi najobľúbenejšie patria domčeky s rozmermi 3×2 a 3×3 metrov, ktoré stavebné povolenie nepotrebujú. Zistiť by ste si však mali rôzne obecné vyhlášky, ktoré môžu byť prísnejšie. Ak bude domček stáť v blízkosti pozemku suseda, mali by ste si radšej obstarať jeho písomný súhlas.
Aké sú slabiny plechových domčekov?
Najväčšou nevýhodou môže byť pre niektorých skutočnosť, že do plechového domčeka prakticky nemožno umiestniť po domácky vyrobené poličky. Hrúbka plechu vám pravdepodobne neumožní poličku navŕtať.
Kvalitnejšie plechové domčeky vyrobené zo silnejších plechov však mávajú rôzne systémy, ktoré vám umožnia namontovať kupované police. Túto možnosť ponúkajú iba kvalitnejší výrobcovia av prípade, keď police využijete, si ju najskôr overte dopredu.
Akým spôsobom sa stavia drevený domček?
Drevený domček je možné postaviť ako zrubovú stavbu, kedy na seba budete skladať jednotlivé dosky. Stavba takého domčeka je časovo náročnejšia, avšak domček je veľmi stabilný. Druhou možnosťou je zvoliť domček vyrobený z niekoľkých drevených panelov, ktoré jednoducho priskrutkujete k sebe. Takáto stavba je rýchlejšia a jednoduchšia.
Záver
Kovové záhradné domčeky sú veľmi populárne, je však nutné kúpiť iba domček vyrobený zo širšieho plechu. Za optimálnu je považovaná šírka 0,8 mm. Kovový domček je možné kúpiť v niekoľkých farebných prevedeniach, kotviť ho môžete do zeme aj pevného podkladu.
Kvalitnejšie a variabilnejšie sú plastové domčeky. Obľúbené sú predovšetkým domčeky s imitáciou dreva. Aj tu je nutné zaobstarať domček vyrobený z pevného a odolného plastu. Najviac možností ponúka drevený domček, ktorý umožňuje pripevnenie políc a ďalších prvkov.
Zdroje: www.hornbach.sk, www.geomall.sk, www.alza.sk, www.ferex.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?