Dnešné záhrady neplní len úžitkovú funkciu, ale veľakrát je to miesto slúžiace k odpočinku. Na záhrade sa počas slnečných dní schádza celá rodina a býva aj miestom stretávania priateľov.
Medzi štandardné vybavená patrí vonkajšie posedenie často doplnené záhradným krbom a ďalšími doplnkami. Tí, ktorí nemajú tú možnosť využívať na posedenie terasu, často volia ako ďalší praktický doplnok altánok.
Altánok vám poskytne ochranu pred slnkom, dažďom i vetrom. Ak zvolíte krytý altánok, môže vám v zime poslúžiť ako miesto na uskladnenie rôzneho záhradného vybavenia.
Záhradný altánok môže mať niekoľko podôb, medzi altány je možné zaradiť rôzne prístrešky, či už sa jedná o pergolu alebo napríklad párty stan. Rozdiel medzi týmito stavbami je daný výrobným materiálom, stabilitou konštrukcie a samozrejme obstarávacou cenou.
Umiestnenie
Pred nákupom a samotnou stavbou nejakého záhradného prístrešku je potrebné zohľadniť priestor, ktorý tejto stavbe vymedzíte. Niektorí majitelia väčších záhrad môžu zvoliť samostatne stojace stavbu, majitelia menších pozemkov prístrešok umiestni priamo pri stene domu.
Či už budete voliť akýkoľvek variant, zohľadnite aj jednoduchý prístup. Altánok bude slúžiť ako miesto stretávania sa s rodinou a priateľmi a často tak budete z domu nosiť rôzne pohostenie. Väčší altánok je možné vybaviť letnou kuchyňou a táto starosť vám tak odpadne.
Altánok môže slúžiť aj ako miesto odpočinku, v tomto prípade ho môžete vybaviť pohodlnú záhradné hojdačkou a užívať si zaslúžený pokoj ďalej od centra diania. Takýto altánok by mal byť dostatočne slnečný, napriek tomu však môžete oceniť súkromie, ktoré vám poskytnú stromy či kríky.
Typy
Záhradné prístrešky majú viac podôb. Niektoré prístrešky postavíte svojpomocne a zaobídete sa bez rôznych stavebných povolení a nebudete musieť pre túto stavbu zaobstarávať ani povolenie od susedov. Iné väčšie a stabilnejšie stavby však tieto náležitosti vyžadujú.
Záhradný altánok
Záhradný altánok je pevná samostatne stojaca stavba opatrená strešnou krytinou. Ak budete chcieť stavať altánok, nezaobídete sa bez budovania stabilného podkladu, na ktorom bude umiestnený. Záhradný altánok nie je možné premiestniť a vyhradiť mu budete musieť trvalé miesto.
Pre altánok, ktorého plocha nepresahuje 35 m2, nebudete potrebovať stavebné povolenie. Aby ste v budúcnosti nemuseli riešiť žiadne možné nepríjemnosti, je lepšie stavbu altánku ohlásiť na mestský úrad, pod ktorý miesto stavby spadá.
Záhradné altány bývajú vyrobené z dreva alebo hliníka. Drevené altány bývajú spravidla väčšie a robustnejšie. Drevo je materiál, ktorý vyžaduje pravidelnú údržbu. Hliníkové altány sú vhodnejšie do menších záhrad.
Pergola
Pergola je súčasťou domu, nejedná sa o samostatnú stavbu a nebudete teda musieť vybavovať žiadne povolenia. Pergolu môžete mať zastrešenou sklenenými tabuľami aj polykarbonátom. Strechu však môžu tvoriť aj popínavé rastliny.
Najčastejšie sa robia klasické drevené pergoly, ktorých nosnú konštrukciu tvorí niekoľko stĺpov. Jednoduchšie verziou je pergola s hliníkovou konštrukciou, tá je oproti drevené variante lacnejšie, ľahšie a prakticky bezúdržbová.
Párty stan
Pre občasné stretávanie viac osôb, ktoré by sa pod pergolu či altánok nevliezli, sú určené párty stany. Tie veľmi rýchlo postavíte, použijete a zase jednoducho uskladníte. Párty stany sú v dnešnej dobe veľmi kvalitné, vďaka vysokej gramáži výrobnej textílie sa nemusíte báť stan používať za nepriaznivého počasia.
Veľkosť
Potom, čo budete mať predstavu o type stavby, budete voliť vhodnú veľkosť. Najmenší altány majú dĺžku a šírku menej ako 3 metre a sú vhodné pre 2 – 3 osoby, klasické rodinné altány by mali mať rozmery aspoň 3 x 3 metre, vhodnejšie sú však väčšie stavby, ktoré vám poskytnú dostatočný priestor aj pre ďalšie osoby. Najväčší párty stany potom majú dĺžku 6 – 12 metrov, šírka je v rozmedzí 3 – 5 metrov.
Konštrukcia
Konštrukcia altánku je vyrobená z dreva alebo hliníka. Kúpiť môžete aj altánok s oceľovou konštrukciou. Drevené altány ponúka množstvo tvarov, vyberať môžete medzi altánky s bočnými stenami aj nekryté.
Oceľové a hliníkové sú potom často doplnené o textilné vodoodpudivé bočnice. Lacnejšie altány neumožňujú bočnice rozhrnúť a vzhľadovo pripomínajú skôr párty stan. Kvalitnejšie výrobky majú Rozhrnovače bočnice a ich vzhľad je už viac reprezentatívna.
Drevo
Drevené konštrukcie sú ťažké a dostatočne stabilné. Tieto altánky môžete využívať celoročne. Nevýhodou dreveného altánku je vyššia nákupná cena aj náročnejšia údržba.
Drevená konštrukcia ponúka väčšiu variabilitu tvarov, okrem klasickej štvorcové alebo obdĺžnikové, môžete kúpiť šesťboký, či osemboký altánok. Niektorí výrobcovia potom vyrobí altánok presne podľa vašich predstáv. A drevený altánok môžete vyrobiť aj svojpomocne, čo jeho cenu výrazne zníži.
Hliník
Hliník je menej stabilná, taká konštrukcia by nemala byť vystavená častému veternému počasiu. Hliník je prakticky bezúdržbový a poteší aj nižšia obstarávacia cena.
Oceľ
Oceľ je stabilnejší ako hliník, nekvalitné oceľová konštrukcia však môže po čase hrdzavieť. Pevné oceľové a robustný kontrakcie môžu bez problémov udržať aj altánok s polykarbonátovou strechou. Aj tieto stavby však patrí k trvalým a nebudete ich môcť na zimu demontovať.
Lacnejšie hliníkové stany majú spravidla trubicovou konštrukciu a plastové spojovacie diely. Býva často vyrobená z tenkého plechu. Životnosť rúrkové konštrukcia nie je úplne ideálne a štát by nemali na veternom mieste. Niektoré lacné altány nemusia umožniť zakúpiť náhradné diely a nekvalitné altánok tak budete musieť pomerne skoro vyhodiť. Na stavbu altánku alebo stanu bude treba aspoň 2 osôb.
Najmä väčšie altány majú kvôli lepšej stabilite konštrukciu vyrobenú zo silnejších trubiek a spojovacie časti sú častejšie kovové. Táto konštrukcia vám umožní bezproblémové užívanie altánku. Túto konštrukciu by ste však mali vždy uprednostňovať aj u menších altánov. Altány síce budú drahšie, ale užijete si je podstatne dlhšiu dobu.
Ľahšie zostavenie vám umožní nožnicová konštrukcia. Výhodou je aj dlhšiu životnosť a možnosť zakúpenia náhradných dielov. Nožnicová konštrukcia je tiež jednoduchšie na zostavenie, altánok tak spravidla postaví aj jedna osoba.
Plachta
Altány s kovovou konštrukciou, až už oceľovou alebo hliníkovou sú doplnené o plachtu. Tá je najčastejšie vyrobená zo 100% polyesterovej tkaniny. Na rube je obvykle ešte vodoodpudivá PVC vrstva. Plachta plní funkciu strechy i bočných stien. Kvalitné plachtu spoznáte podľa uvedenej gramáže, informáciu o gramáži by ste mali nájsť u každého kvalitného výrobku. Ak to tak nie je, je vhodnejšie zvoliť iný model.
Gramáž je informácia o váhe jedného m2 krycieho materiálu. Plachta s veľkou gramážou by mala byť aspoň na mieste strechy, čo sa týka bočných stien, môžete vybrať aj plachtu s nižšou gramážou.
Vďaka tomu, tak znížite hmotnosť plachty. Najnižšia gramáž je od 110g / m2, tieto plachty nie sú nijako kvalitné a stať sa vám môže, že altánok poprší.
Kvalitnejšie altány majú plachty s gramážou aspoň 270g / m2 a altánok už zvládne bez úhony aj silnejší dážď. Najväčší kvalitu vám poskytnú plachty s gramážou okolo 500 g / m2, tie vás ochráni prakticky pred akýmkoľvek počasím. Nevýhodou takto vysokej gramáže je vyššia hmotnosť aj obstarávacia cena.
Podlaha
Súčasťou dreveného altánku môže byť aj podlaha. Altány s podlahou sú stabilnejšie a pôsobí celistvějším dojmom, ich obstarávacia cena je pochopiteľne vyššia. Ak kúpite altánok bez podlahy, budete musieť podlahu dorobiť dodatočne.
Altánok môže byť postavený aj na trávniku. V tomto prípade budete musieť riešiť kotvenie a nevyhnete sa ani pravidelnému kosenie a údržbu trávnika. Toto riešenie je teda vhodné skôr u prenosných kovových altánov. Drevený altánok bez podlahy je vhodné umiestniť na pevný podklad. Vhodná je dlažba, betón, kameň alebo drevenými podlaha.
Značka
Párty stany alebo bežne dostupné kovové záhradné altány kúpite od značiek Bestent, Garthen, Goleta, Tredgard, Jurhan a ďalšie.
Drevené altány ponúka Karibu, BPP, Palmako alebo napríklad Vetas. Tieto altány sa často robia tiež na zákazku a osloviť môžete nejakú firmu vo vašom okolí. Medzi výrobca kovových polykarbonátových altánov patrí Palram.
Cena
Najlacnejšie zaobstaráte jednoduchý textilný altánok alebo párty stan. Cena začína už na 120 EUR a najčastejšie končí na 400 EUR. Ak budete chcieť svoju záhradu vybaviť krajšom altánkom, môže byť cena pochopiteľne vyššia.
Cena drevených aj polykarbonátových altánov sa najčastejšie pohybuje od 790 – 1960 EUR. Aj tu môžete samozrejme naraziť na lacnejšie aj drahší model.
Otázky a odpovede
Je nutné riešiť pred stavbou nejaké povolenie?
Stavba pevného altánku s rozlohou do 25 m2 a výškou do 5 m v súčasnosti nevyžaduje žiadne stavebné povolenie.
Podmienky na záhradné stavby sa však môžu počas roka meniť a je teda vhodnejšie túto informáciu na úrade overiť aspoň telefonicky. Stále však platí pravidlo, že akákoľvek stavba by mala byť umiestnená aspoň 2 metre od susedného pozemku.
Z čoho je vyrobená strecha altánku?
Drevené záhradné altány majú strechu z klasických strešných škridiel, častejšie sa však stretnete so šindľovou strechou. Ďalšími možnosťami sú trstina alebo Došek.
Hliníkové a oceľové konštrukcie sú opatrené rôzne kvalitným polyesterovým poťahom, ten tvorí strechu i steny altánku. Kvalitné altánok by mal mať tkaninu vodeodolnou a poskytovať by vám mala aj ochranu pred UV žiarením.
Aké príslušenstvo je možné k altánku dokúpiť?
To, čím altánok vybavíte, je čisto na vašom uvážení. Najčastejšie sa do neho samozrejme umiestňuje záhradný nábytok. Vo väčších altánoch nájdete miesto aj pre gril či krb a v niektorých prípadoch nechýba ani letná kuchyňa.
Čo sa týka ostatného vybavenia, ideálne je samozrejme prikúpiť svetla a aby vás pri večernom posedení nerušil hmyz, bude sa hodiť tiež moskytiéra. Pre lepšiu průhledovost je vhodné zakúpiť moskytiéru v čiernej farbe.
Ako vyčistiť altánovou plachtu?
U altánov doplnených o plachtu sa nevyhnete občasnému čistenie. Ak sa nejaká nečistota objavia, nie je vhodné čistenie zbytočne odkladať. Na čistenie vám postačí voda, handrička a obyčajné mydlo.
Pred zimnou sezónou je vhodné vyčistiť celú plachtu, plachtu by ste však mali čistiť vždy ručne, vypraní v práčke sa môže podpísať na jej vodoodpudivosťou. Po vyčistení je nutné nechať plachtu riadne vyschnúť. Textíliu je tiež vhodné chrániť pred vlhkosťou pravidelnú impregnáciou. Toto ošetrenie vyžadujú tiež drevené altánky.
Záver
Majitelia väčších záhrad, ocenia kvalitné drevený altánok, ktorý sa stane trvalým vybavením záhrady. Tento variant je vhodnejšie aj na veternejšie miesta. Altány môžu byť úplne priehľadné alebo opatrené bočnými stenami, tie vás pred počasím viac ochráni a poskytnú vám aj väčšie súkromie.
Kovové altány sú lepším riešením všade tam, kde neuvažujete o trvalé stavbe. Na zimu ich môžete ľahko demontovať a uschovať. Výhodou je ich nižšia obstarávacia cena, sú však vhodnejšie na menej veterná miesta.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?