Nič neozdobí vašu izbu tak, ako snehovo biele záclony s čipkou – prevažne preto, že neutrálna biela sa hodí k všetkému nábytku. Po nejakej dobe ale záclony strácajú svoju pôvodnú farbu a začnú šedivieť či žltnúť. Nebojte sa, nemusíte sa zbytočne zbavovať tých starých a vymeniť ich za nové. Pomocou pár prostriedkov, ktoré bežne nájdete doma, ich môžete vybieliť tak, aby znovu žiarili.
Správne zaobchádzanie so záclonami
Záclony najčastejšie zašednú kvôli tomu, že sa na nich usadzuje prach z okolia. Prachu sa síce nikdy na sto percent nevyhnete, ale môžete obmedziť jeho množstvo vo vzduchu pravidelným vysávaním. Okrem toho sa môžete stretnúť aj so zažltnutými záclonami, to je väčšinou zapríčinené dechtom z cigariet. V miestnosti, kde fajčíte, je preto lepšie záclony vôbec nemať.
To, ako záclony periete, tiež ovplyvňuje ich vzhľad.
Pri praní by ste sa mali riadiť týmito pravidlami:
- Perte maximálne na 30 stupňov, aby sa neporušili vlákna
- Používajte vhodný program určený výrobcom práčky
- Odstreďujte na nižšie otáčky ako pri bežnej bielizni (maximálne na 400 otáčok)
- Záclony žehlite ešte vlhké
Čistenie citrónovou šťavou
Citrón je najlepší pomocník v domácnosti. Nielenže je nepostrádateľný v kuchyni, ale aj čistí a bieli.
Pripravte si lavór s teplou vodou a potom vmiešajte šťavu z jedného citróna. Pridajte záclony a nechajte ich namáčať aspoň pol hodiny. Po pol hodine záclony dajte do práčky a vyperte tak, ako ste zvyknutí. Pokiaľ nechcete záclony pred praním namáčať, môžete citrónovú vodu naliať priamo do práčky. Po vypraní budú záclony ako nové!
Ocot
Pokiaľ je vám ľúto použiť na bielenie čerstvý citrón, môžete ho nahradiť octom. Ocot je univerzálny čistič, môžete ho využiť aj pri odstraňovaní vodného kameňa alebo na leštenie okien. Rovnako tak dokáže aj vybieliť zašednuté záclony.
Budete potrebovať asi 150 ml octu. Potom máte na výber z niekoľkých postupov:
- Vytvoriť roztok teplej vody s octom a nechať v ňom záclony namáčať
- Naliať ocot do dávkovača na tekutý prací prostriedok a vyprať
- Priliať ocot rovno do naplneného bubna práčky a vyprať
Čo sa týka octového zápachu, o ten nemusíte mať starosti. Po vytiahnutí záclon z práčky by ste nemali octový odér cítiť.
Jedlá sóda
Rovnaký postup, ktorý bol popísaný pri citróne a octe, môžete praktizovať s jedlou sódou. Ak nemáte po ruke jedlú sódu, pravdepodobne nájdete v špajze prášok do pečiva, ktorý jedlú sódu obsahuje. Vo vode rozpustite asi päť vrecúšok jedlej sódy a záclony nechajte v zhotovenom roztoku namáčať, a to niekoľko hodín. Alternatívou je jedlú sódu alebo prášok na pranie primiešať do pracieho prášku, alebo pridať do bubna práčky a rovno vyprať.
Soľ
Možno sa budete diviť, ale soľ pomáha aj pri bielení záclon. Stačí vám 1-2 lyžice soli na 3 litre teplej vody. Vytvoríte tak soľný kúpeľ, v ktorom necháte záclony cez noc. Na druhý deň ich môžete vyprať.
Peroxid vodíka
Peroxid vodíka sa používa predovšetkým v zdravotníctve. Okrem toho pôsobí ako bielidlo. Pokiaľ ho teda nemáte doma, môžete ho zohnať v najbližšej lekárni za pomerne nízku cenu. Záclony dajte do práčky a do bubna prilejte celú fľaštičku peroxidu vodíka.
Atrament
Tento spôsob je vhodný skôr pre perfekcionistov, ktorí chcú svojim záclonám iba dodať „šmrnc“. Atrament totiž nepôsobí ako bielidlo, ale dokáže záclony vizuálne rozžiariť.
Do aviváže alebo pracieho prášku pridajte pár kvapiek modrého atramentu. Musíte byť však veľmi opatrní, pri väčšej dávke by mohla bielizeň zmodrať. Ideálne množstvo je 1-2 kvapiek.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.nej-koberce.cz, www.dobrytextil.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?