Už nejaký čas svet bojuje s celosvetovou pandémiou. V dôsledku pandémie dochádza k uzatváraniu škôl, nie je možné sa bežne schádzať, organizovať pracovné porady či čokoľvek iné.
Na to, aby ste mohli aspoň nejakým spôsobom komunikovať so svetom, je možné použiť webkameru. Tú už dlhšiu dobu používajú milovníci streamovania alebo počítačových hier. Webkameru môžete využiť aj na natáčanie výukových videí a na komunikáciu s rodinou alebo kolegami.
Pred nákupom webkamery si ujasnite dve veci, tým prvým by mala byť cena, ktorú ste ochotní do kamery investovať. Druhým kritériom sú požiadavky, ktoré na kameru máte. Podľa týchto kritérií môžete vyberať kameru s HD alebo FULL HD rozlíšením. Dôležitá je aj konštrukcia kamery, pri kvalitnejších webkamerách môžete využiť možnosť pripevnenia na statív. Lacnejšie kamery je možné posadiť na monitor počítača.
Rozlíšenie
Rozlíšenie je u webkamery tým najdôležitejším, tento parameter stojí za kvalitou obrazu. Čím je rozlíšenie väčšie, tým vyššia je aj obstarávacia cena. Pokiaľ budete kameru využívať iba na komunikáciu s rodinou, kolegami či spolužiakmi, nebudete potrebovať ten najkvalitnejší obraz. Youtuberi alebo tí, ktorí využijú webkameru profesionálne, budú naopak požadovať obraz tej najvyššej kvality.
Za najmenej kvalitné je považované rozlíšenie VGA 640 x 480, s tými sa však na trhu stretnete skôr vzácne.
Menej kvalitné webkamery využívajú HD 1 280 x 720 rozlíšení. Toto rozlíšenie je postačujúce pre občasné používanie a zaobstarať môžete videá v základnej kvalite. Cenovo sú kamery veľmi dostupné.
Za štandard je možné považovať webkameru s Full HD 1 920 x 1080 rozlíšením. Využijete ich k častejšiemu používaniu, natočíte kvalitné videá, sú vhodné aj pre videokonferencie či výukové videá. Ani tu nie je cena nijako dramatická a kamera je stále relatívne dostupná. Najvyššiu kvalitu obrazu budete mať vďaka 4K Ultra HD 4 096 x 2160 rozlíšeniu. Tieto kamery sú určené skôr profesionálom, na rozdiel od lacnejších kamier majú viac funkcií.
Ďalšie parametre
Pri výbere webkamery sa môžete sústrediť aj na tieto parametre:
Snímková frekvencia
Parameter udávaný pod skratkou FPS udáva, koľko snímok/sekundu môže webkamery zaobstarať. Aj tu platí čím viac, tým lepšie. Obraz s vyššou snímkovou frekvenciou je kvalitnejší a plynulejší. V základe má webkamera 25 – 30 FPS, kvalitnejšie kamery majú 60 a viac FPS.
Ak nepatríte medzi profesionálov a napriek tomu oceníte plynulý obraz, vyberajte webkameru aspoň s 30 FPS. Minimom je potom FPS 25, čo je množstvo snímok/ sekundu, ktorý vníma ľudský mozog ako plynulý záber.
Uhol záberu
Ide o veľkosť priestoru, ktorý je webkamera schopná zachytiť. Ak budete používať webkameru ako jednotlivec, vystačíte sa s uhlom záberu cca 60°, ak majú byť na zábere 2 osoby, mal by byť uhol záberu cca 80°, tí, ktorí chcú webkameru používať na organizovanie videokonferencií alebo rôznych prezentácií, budú potrebovať väčší uhol záberu. Odporúča sa 100° a viac.
Uchytenie
Tiež uchytenie webkamery ponúka rôzne možnosti. Lacnejšie prístroje je možné umiestniť na stôl alebo uchytiť na monitor počítača či notebooku. Drahšie webkamery disponujú závitom, ktorým ju môžete prirobiť k stojanu alebo statívu. Vďaka tejto možnosti môžete záber zhotovovať prakticky z akéhokoľvek uhla.
Funkcia
Čím je webkamera drahšia, tým viac funkcií máte k dispozícii. Nie je však rozumné zbytočne priplácať za funkcie, ktoré nijako nevyužijete.
- Sledovanie tváre – kamery s touto funkciou budú stále sledovať vašu tvár. Ten je automaticky zaostrovaný, môžete sa tak plne sústrediť iba na samotné natáčanie.
- Prisvietenie – vďaka tejto možnosti môžete natáčať za šera alebo v tme. Kamera, ktorá prisvietenie nemá, musí byť používaná iba za dobrého denného svetla, alebo za kvalitného a dostatočného umelého svetla. Pri používaní v nedostatočných svetelných podmienkach nebude kvalita obrazu uspokojivá.
- Zoom – funkciu optického zoomu nájdete skôr u profesionálnych webkamier,
- Diaľkové ovládanie – praktická možnosť ovládať kameru odkiaľkoľvek.
- Potlačenie šumu – v prípade, keď je súčasťou kamery mikrofón veľmi oceníte túto funkciu. Tá sa postará o redukciu rušivého okolitého zvuku.
Značka
Za najkvalitnejšieho výrobcu je považovaný Logitech. Výrobky tejto značky sú na našom trhu v najväčšom zastúpení, poteší nielen vysoká kvalita, ale aj cenová dostupnosť. Pomerne veľký výber kvalitných kamier máte aj v prípade značiek Genius, Sandberg, Poly, Yealink, AVerMedia a niekoľkých ďalších.
Cena
Základné webkamery možno zaobstarať za cenu nižšiu ako 20 eur. Sú vhodné pre občasné používanie na bežnej úrovni. Tieto kamery majú zabudovaný mikrofón, ktorý býva pomerne bežne vybavený funkciou potlačenia šumu. Rozlíšenie je najčastejšie v HD kvalite. Niektoré kamery disponujú aj funkciou prisvietenia.
Za cenu okolo 40 eur už môžete zaobstarať webkameru s rozlíšením FULL HD, v tejto cenovej skupine sú však stále častejšie zastúpené webkamery iba s HD rozlíšením. Tieto kamery sú vhodné na bežné používanie a patria k najobľúbenejším.
Pre streamovanie videí sa oplatí do kamery investovať 40 – 120 eur. Rozlíšenie je vo FULL HD a kamery majú všetky funkcie, ktoré pre domáce nahrávanie využijete. Webkameru je pochopiteľne možné kúpiť aj za viac ako 120 eur. Tieto výrobky využijú skôr profesionáli.
Otázky a odpovede
Aké príslušenstvo ku kamere prikúpiť?
Na nahrávanie videí budete pochopiteľne potrebovať aj mikrofón. Ten býva súčasťou niektorých webkamier. V prípade, že nechcete investovať do ďalšieho zariadenia a vystačíte si s nižšou kvalitou, ktorú je možné od zabudovaných mikrofónov očakávať, overte si, že kamera mikrofónom disponuje. Profesionálni užívatelia skôr využijú možnosť, zaobstarať si kvalitnejšie zariadenie, ktoré splní všetky ich očakávania.
Je potrebné ustrážiť operačný systém?
V súčasnej dobe sa predávajú webkamery, ktoré podporujú operačný systém Windows 10. V prípade niektorých kamier je možné používať aj Windows 7 a Windows 8. V prípade, že kamera nie je s operačným systémom kompatibilná, nebude fungovať.
Ako webkameru inštalovať?
S pripojením webkamery si poradí každý. Pre sprevádzkovanie stačí webkameru iba prepojiť a počítačom alebo notebookom pomocou USB kábla. Operačný systém sa nainštaluje behom chvíle sám a kameru tak môžete používať prakticky ihneď.
Záver
Webkameru vyberajte podľa toho, akým spôsobom ju budete využívať. Aj lacnejšie výrobky poskytujú obraz vo veľmi dobrej kvalite a na komunikáciu s priateľovi alebo rodinu sú úplne dostačujúce. Ak budete kameru využívať aj na vytváranie rôznych videí, organizovanie videokonferencií a pod, bude lepšie zaobstarať predsa len o niečo kvalitnejší výrobok.
YouTuberi a profesionáli, ktorí majú na webkameru najväčšie nároky, zainvestujú do kamery, s FULL HD alebo 4 K rozlíšením. Práve pre nich je ideálna možnosť umiestniť kameru počas natáčania na statív alebo stojan.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.okay.sk, www.wikipedia.org
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?