Ako vybrať ručný vysávač?

Ručné vysávače sú ideálne na rýchle upratovanie drobnejších nečistôt. S obľubou sa používajú na vysávanie čalúnenia alebo autopoťahov, ale poradia si aj s bežným upratovaním v domácnosti.

Pred samotným výberom si ujasnite, akým spôsobom a kde všade budete chcieť ručný vysávač používať. Je možné kúpiť klasické vysávače, ktoré si rýchlo poradia so suchými nečistotami, alebo môžete využiť vysávač s mokrým vysávaním. Zvoliť musíte aj zdroj napájania. Všeobecne sú obľúbenejšie akumulátorové vysávače, pri ktorých je nutné prihliadnuť na typ a kapacitu akumulátora. Tí, ktorí budú ručný vysávač používať aj na čistenie autopoťahov, môžu vybrať model s 12 V adaptérom.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Ručné vysávače je možné rozdeliť do skupín podľa toho, akým spôsobom sú napájané. Vyberať môžete medzi sieťovými aj akumulátorovými modelmi.

Sieťový vysávač

Sieťové vysávače sú napájané z elektrickej siete. Tieto vysávače sú po pripojení do elektriny pripravené na okamžité použitie bez toho, aby vás nejako obmedzovala kapacita batérie. Sieťové vysávače majú spravidla o niečo málo vyšší výkon, avšak rozdiely vo výkone už nie sú pri nových modeloch nijako zásadné. Sieťové vysávače sú k dostaniu aj ako vysávače do auta. V ich prípade ich môžete napájať prostredníctvom 12 V adaptéra, ktorý je možné zapojiť do autozásuvky. Pri sieťových vysávačoch vás bude pri práci limitovať iba prívodný kábel. Je teda vhodné pri výbere prihliadnuť na jeho dĺžku.

Akumulátorový vysávač

Akumulátorové vysávače sú v súčasnosti oveľa obľúbenejšie a na trhu zastúpené oveľa väčším počtom modelov. Najväčšou prednosťou akumulátorových ručných vysávačov je mobilita. U týchto vysávačov vás teda nemusí zaujímať dĺžka kábla, ale kapacita batérie. Tá určuje, ako dlho budete môcť vysávač na jedno nabitie používať.

Akumulátorové vysávače môžu byť doplnené o Ni-Mh alebo Li-ion batériu.

  • Ni-Mh – tieto batérie sú staršie av súčasnosti nimi bývajú vybavené iba lacnejšie vysávače. Nevýhodou tohto typu je pamäťový efekt, čo znamená, že pri batérii, ktorá je dobíjaná skôr, než dôjde k jej 100% vybitiu, dochádza k zníženiu jej kapacity.
  • Li-ion – modernejší viac používaný typ batérie. U tohto typu nie je žiaduce nechať batériu úplne vybiť. Úplné vybitie ovplyvňuje životnosť batérie. Zvyčajná životnosť je cca 350 – 500 cyklov. Nekvalitnú batériu je potom možné vymeniť.

Príkon

Príkon ručných vysávačov býva obvykle v rozmedzí 500 – 900 W. V prípade vysávačov však nie je príkon nijako dôležitým parametrom. Oveľa dôležitejšie je jeho sací výkon. Tento parameter určuje akou silou je vysávač schopný vysávať. Avšak nie každý výrobca sací výkon udáva. Tu sa oplatí riadiť sa cenou. Lacnejšie vysávače majú spravidla nižší sací výkon, drahšie majú naopak sací výkon vyšší.

Vysávanie

Ručné vysávače ponúkajú rôzne spôsoby vysávania. Každý prístroj vám ponúkne suché vysávanie, drahšie vysávače môžete využiť aj na mokré vysávanie.

  • Suché vysávanie – vysávače so suchým vysávaním vysajú iba nečistoty napadané na suchých plochách. Ak budete nečistoty vysávať na mokrých plochách, môže dôjsť k jeho poškodeniu.
  • Suché a mokré vysávanie – tu je možné vysávať na suchých aj mokrých plochách bez toho, aby ste sa museli poškodenia prístroja obávať. Vysávače s mokrým vysávaním vysajú aj tekutiny rozliate na podlahe. Nevýhodou ručných vysávačov so suchým a mokrým vysávaním je vyššia obstarávacia cena.

Filtrácia

Filtrácia je dôležitá pri každom type vysávača, pozornosť by ste jej teda mali venovať aj pri výbere malých ručných vysávačov. K typu filtrácie by mali prihliadnuť najmä alergici. Kvalita filtrácie totiž určuje, aký vzduch bude vysávač vyfukovať. Ručným vysávačom by nemal chýbať vstupný filter, ktorý chráni motor pred možným zanesením. Čistotu a kvalitu vyfukovaného vzduchu potom určuje výstupný filter. Obvykle sú ručné vysávače vybavené dvoma výstupnými filtrami.

  • Mikrofilter – je vyrobený z molitanu alebo tkaniny. Tieto filtre vám nezaručujú 100% nepriepustnosť a sú teda súčasťou lacnejších prístrojov.
  • HEPA filter – je častejšie používaný filter, ktorý ponúka rôznu úroveň účinnosti. Kvalitu filtra určuje číselné značenie. Vyššie číslo zaručuje vyššiu účinnosť a kvalitu filtrácie. Najmenej kvalitný je filter EPA 10, ďalším typom je EPA 12 a najúčinnejší je filter HEPA H13, ktorý je schopný zachytiť 99,95% všetkých prachových častíc. Tento filter je tak jasnou voľbou alergikov.

Objem nádoby

Ručné vysávače patria medzi bezvreckové varianty. Všetky nečistoty padajú do prachovej nádoby, ktorú treba pravidelne vyprázdňovať. Zaujímať sa tak môžete o jej objem. Objem prachovej nádoby býva najčastejšie v rozmedzí 0,5 – 1 liter, čo je u týchto malých vysávačov úplne dostačujúce.

Funkcie a možnosti

Ručné vysávače sú malé, napriek tomu ponúka aspoň niekoľko funkcií, ktoré vám ich používanie uľahčia.

  • Nabíjacia stanica – súčasťou ručných vysávačov môže byť nabíjacia stanica, ktorú je možné v niektorých prípadoch pripevniť na stenu. Vďaka nej vám nebude vysávač pri dobíjaní nikde prekážať.
  • Sací výkon – ručné vysávače vám môžu umožniť nastaviť viac stupňov sacieho výkonu. Obvykle sú k dostaniu modely s 2 stupňami sacieho výkonu.
  • LED indikátor – akumulátorovým vysávačom by nemali chýbať indikátory, ktoré vám upozornia na kapacitu batérie alebo proces napájania.
  • UV – C sterilizačná lampa – drahšie vysávače môžu mať sterilizačnú lampu. S jej pomocou zbavíte matrace a textílie baktérií a roztočov.

Príslušenstvo

Súčasťou ručných vysávačov môže byť aj nejaké príslušenstvo. Obvykle sa jedná o rôzne nástavce, vďaka ktorým sa dostanete do menej prístupných miest. Ďalšie príslušenstvo vám potom prácu s vysávačom uľahčí.

  • Štrbinový nástavec – je súčasťou vysávačov s mokrým vysávaním. Tento nadstavec sa postará o dokonalé odsatie tekutiny.
  • Štrbinová hubica – je určená na vysávanie ťažko prístupných miest. Pomocou štrbinovej trubice vysajete aj veľmi úzke priestory alebo záhyby.
  • Turbokefa – tento nadstavec je určený na vysávanie kobercov a ďalších povrchov. Vďaka turbokefke ľahko odstránite zvieracie chlpy.
  • Prachová kefa – využijete ju na vysávanie nečistôt z tvrdých podláh. Predídete tak ich možnému poškriabaniu.
  • Kolieska – niektoré ručné vysávače môžu mať aj prídavné kolieska. Aj toto príslušenstvo vám uľahčí používanie vysávača. V prípade koliesok sa nemusíte obávať poškodenia povrchu, obvykle sú vysávače vybavené mäkčenými kolieskami.

Značka

Ručné vysávače sú k dostaniu v každom obchode s elektrom alebo domácimi spotrebičmi. Kúpiť ich môžete aj prostredníctvom internetu. Na všetkých miestach budete môcť vyberať medzi modelmi popredných výrobcov. K tým dlhodobo najobľúbenejším patria vysávače Bosch, Philips, Electrolux, Eta, Kärcher, Concept, Dyson, Hoover, Orava, Silvercrest, Black & Decker a ďalšie.

Cena

Ručné vysávače sa líšia aj obstarávacou cenou. Tá môže byť rádovo desiatky eur aj niekoľko stoviek. Za najlacnejšie modely zaplatíte menej ako 43 eur. Tieto vysávače je možné považovať za úplný základ, ktorý nijako nenadchne výkonom ani výdržou. Cena kvalitnejších a výkonnejších vysávačov býva od 64 – 129 eur. Spoľahnúť sa môžete na ich dlhšiu výdrž a k dispozícii budete mať aj nejaké príslušenstvo. Najkvalitnejšie a najlepšie vybavené vysávače je možné kúpiť za 129 a viac eur.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Ako dlho vydrží akumulátorový vysávač na jedno nabitie?

Prevádzková doba sa u týchto vysávačov značne líši. Tie najlacnejšie môžu vysávať iba cca 10 minút. Najkvalitnejšie vysávače potom môžu fungovať aj viac ako 30 minút. Najväčší výber ponúkajú vysávače s dobou prevádzky 20 – 30 minút. Okrem doby prevádzky si zistite, ako dlho sa bude batéria nabíjať. Aj v tomto prípade sa jednotlivé modely značne líšia. Doba nabíjania totiž býva v rozmedzí desiatok minút ale aj viac ako 20 hodín.

Ako sa o ručný vysávač starať?

Pravidelnú kontrolu vyžadujú iba filtre. Tie je nutné udržovať v dobrom stave. Zanesený filter, ktorý nie je možné vyčistiť, bude nutné vymeniť. Obľúbeným typom sú tzv. umývateľné filtre, ktoré ľahko vyčistíte pod tečúcou vodou. Okrem filtrov je pochopiteľne nutné podľa potreby vyprázdňovať nádobu.

Ako sú ručné vysávače hlučné?

Hlučnosť vysávača je pre mnohých skôr okrajový parameter, ktorý súvisí skôr s komfortom pri práci. Najtichšie vysávače majú hlučnosť do 66 dB. Za stále komfortné je možné považovať vysávače s hlučnosťou 70 – 76 dB. 76 a viac dB je znakom pre hlučné vysávače.

Záver

Ručný vysávač má svoje využitie snáď v každej domácnosti. Tieto vysávače sú ideálne pre rýchle upratovanie kuchyne, sedačky, auta a ďalších miest. Ručné vysávače sú malé, ľahké a skladné av súčasnej dobe veľmi obľúbené. Výber ručného vysávača nie je vhodné podceniť.

Na trhu nájdete prístroje, ktoré sa líšia typom napájania, filtráciou alebo spôsobom vysávania. Ďalšími dôležitými parametrami je hmotnosť alebo hlučnosť a zaujímať by vás malo aj doplnkové príslušenstvo. Ručný vysávač môže byť taktiež súčasťou tyčových vysávačov. Výhodou týchto prístrojov býva vyšší výkon, dlhšia výdrž a viac funkcií. Nevýhodou je potom vyššia obstarávacia cena.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo