Veľmi obľúbené je vykurovanie krbovou vložkou alebo krbovými kachľami. Takéto vykurovanie je pomerne lacné a sálavé teplo a plamene ohňa vytvárajú príjemnú atmosféru. Nevýhodou krbu umiestneného v miestnosti je popol, ktorý budete musieť pravidelne čistiť.
Mnohé domácnosti sú na túto úlohu vybavené štandardnou sadou krbového náradia, ktorá zahŕňa lopatku a metlu. Takéto čistenie nie je také účinné, pretože nikdy nedokážete vymiesť popol zo všetkých štrbín. Na jednoduchšie a rýchlejšie čistenie môžete použiť vysávač na popol. Vysávač vyčistí nielen okolie krbu, ale aj samotný krb, takže nebudete musieť nosiť nádobu na popol po celom byte.
Od bežného vysávača sa líši materiálom vysávača a filtra a môžete vysávať studený aj teplý popol. Hoci vysávač na popol vyzerá ako pomerne jednoduché zariadenie, pri jeho výbere je potrebné zvážiť niekoľko parametrov.
K dispozícii sú dva typy vysávačov, prvý je určený na vysávanie studeného popola a druhý na vysávanie teplého popola. Mali by ste sa zaujímať o výkon, filtračný materiál, objem nádoby alebo možnosť zakúpenia ďalšieho príslušenstva.
Porovnanie cien vysávačov na popol
Typy
Ako sme už spomenuli, môžete si vybrať medzi vysávačmi určenými na vysávanie horúceho a studeného popola.
Studený popol
Lacnejšie vysávače, ktoré dokážu vysávať len studený popol. Ak by ste chceli takýmto vysávačom vysávať teplý alebo horúci popol, môže dôjsť k jeho nenávratnému poškodeniu.
Teplý popol
Tento vysávač možno použiť na vysávanie studeného a do určitej miery aj horúceho popola, ktorý môže mať v niektorých modeloch až 60 °C. S týmto vysávačom môžete pracovať kedykoľvek potrebujete vyčistiť popol a nemusíte čakať, kým úplne vychladne. Ale ani tento vysávač nie je určený na vysávanie horúcich uhlíkov.
Uvedená teplota popola je 30 až 60 °C. Tento parameter nájdete na každom výrobku, preto si vyberte teplotu podľa svojich potrieb. Možno sa však neoplatí prekročiť odporúčania výrobcu a vysávať popol pri vyššej teplote, ako je odporúčaná.
Motor
Motor nie je súčasťou každého vysávača. Lacnejšie vysávače nemajú motor a skôr než o vysávač ide o príslušenstvo, ktoré možno pridať k bežnému vysávaču.
Vysávač bez motora
Výrazne lacnejšie riešenie na vysávanie popola. V tomto prípade ani nemôžete hovoriť o klasickom vysávači, ale skôr si predstavte jednoduché príslušenstvo k bežnému vysávaču. Tieto nadstavce vám môžu čiastočne pomôcť vyriešiť pravidelné čistenie krbu, na druhej strane však neočakávajte, že všetko vysajete tak dôkladne ako s krbovým vysávačom s motorom.
Túto možnosť nemožno odporučiť ani alergikom. Bežné vysávače nemajú veľmi dobré filtre a nevyhnete sa usadeninám popola a drobných nečistôt na povrchoch v miestnosti. Vysávač bez motora je teda vhodnejší na chatu alebo chalupu ako do domácnosti, kde je potrebné v zimnom období pravidelne čistiť krb.
Vysávač s motorom
Drahšou, praktickejšou a zdravšou možnosťou je vysávač s motorom, ktorý dokáže dôkladne povysávať krb a poradí si aj s horúcim popolom. Motorové vysávače sú vyrobené tak, aby sa prach a nečistoty pri vysávaní nedostali do motora, a k dispozícii sú aj oveľa kvalitnejšie filtre, ktoré si poradia aj s malými kúskami prachu.
Tieto zariadenia majú tiež oveľa väčší výkon, takže všetko dôkladne vyčistíte hneď na prvýkrát. Nevýhodou je v tomto prípade vyššia obstarávacia cena a tiež väčšie rozmery vysávača.
Napájanie
Výkon opäť určuje kvalitu a rýchlosť vysávania. Menej výkonné vysávače majú výkon do 1 000 W. Dokážu si poradiť s ohniskom menších krbov. Aj pri menších vysávačoch je však vhodné mať výkon aspoň 800 W.
Pre väčšie krby a ohniská zvoľte príkon od 1 000 – 1 200 W. Tie zvládnu aj menšie zuhoľnatené kusy.
Dizajn
Vysávače popola sú vyrobené tak, aby zabránili odletu drobných nečistôt. Všetko je dokonale utesnené aj vďaka jednoduchému tvaru, ktorý možno prirovnať k sudu s hadicou. Vysávače sa potom vyrábajú z kovu, pričom najbežnejšími výrobnými materiálmi sú hliník, oceľ alebo chróm.
Sacia hadica by mala byť tiež vyrobená z vysokokvalitných materiálov. Teplý popol nie je možné vysávať pomocou plastovej hadice. Vysávať ho môžete len vysávačom vybaveným kovovou hadicou.
Pri používaní vysávača postupujte podľa odporúčaní výrobcu; ak si vyberiete vysávač určený na studený popol, vždy sa najprv uistite, že v ohnisku nie sú horúce uhlíky.
Ochranné filtre
Vysávače na popol majú kvalitné filtre z rôznych materiálov. Najkvalitnejšie filtre dokážu odsávať aj veľmi malé častice, čím zabraňujú vylietavaniu prachu a nečistôt z krbu a ich usadzovaniu v miestnosti.
- Kovový filter – určený na vysávanie hrubých nečistôt, zvyčajne v kombinácii s iným filtrom.
- Textilný filter – tieto filtre sú menej kvalitné, majú tendenciu zachytávať väčšie nečistoty a sú jednou z najzákladnejších vecí, ktorými môžete svoj vysávač vybaviť. Tieto filtre sú vyrobené z peny alebo inej tkaniny a odporúča sa vybaviť vysávač aspoň dvoma.
- Filter zo sklenených vlákien – už teraz patrí medzi kvalitnejšie filtre a dokáže zachytiť aj menšie častice.
- HEPA filter – tieto filtre sú výrazne kvalitnejšie a zachytia aj tie najmenšie častice. Mali by ho používať najmä tí, ktorí majú rôzne alergické problémy, ale jeho výhody ocenia všetci používatelia.
- Penový filter – určený na mokré vysávanie.
Objem nádoby
Objem nádoby by mal stačiť na vyčistenie celého krbu. Pri menších krboch si vystačíte s objemom do 10 litrov, pri väčších krboch je vhodnejšie kúpiť vysávač s objemom približne 15 litrov. Pri výbere správnej veľkosti však berte do úvahy, kde budete vysávač skladovať.
Krbové vysávače by mali byť umiestnené v blízkosti krbu a menšie vysávače sa vám budú ľahšie skladovať. Preto si veľkosť nádoby vyberte naozaj podľa vlastných potrieb.
Funkcie
Vysávače na popol majú niekoľko funkcií, ktoré robia vysávanie pohodlnejším. Tieto funkcie oceníte najmä pri vysávačoch, ktoré budete pravidelne používať.
Dostatočne dlhá hadica a kábel zabezpečia pohodlné používanie. Dĺžku vyberte podľa veľkosti krbu, ale aj podľa miesta, kde sa nachádza zásuvka. Pokiaľ ide o prívodný kábel, môžete dosiahnuť lepšie uskladnenie pomocou praktického navijaka.
Pre ľahšiu manipuláciu a premiestňovanie sú k dispozícii prepravné kolieska. Oceníte ich aj pri vyprázdňovaní plnej nádoby.
Na naplnenie zásobníka vás upozorní indikátor. Budete tak mať prehľad a nebudete musieť prerušovať prácu.
Plášť filtra je prvok, ktorý uľahčuje čistenie filtra. Vďaka zrezanej hadici sa dostanete aj do ťažko prístupných miest.
Šikovným zariadením môže byť aj vysávač popola, ktorý vám okrem čistenia krbu umožní aj mokré vysávanie. Vysávač s touto funkciou môžete použiť aj na čistenie čalúnenia alebo kobercov.
Okrem mokrého vysávania je možné kúpiť aj takzvané multifunkčné vysávače, ktoré si poradia aj s inými nečistotami, ako sú piliny, špina alebo čokoľvek, čo potrebujete v domácej dielni vyčistiť. Tieto vysávače môžete v primeranom rozsahu používať aj na upratovanie v domácnosti.
Značka
Kvalitu vysávača popola určuje najmä výrobný materiál. Kvalitné a bezpečné vysávanie zaručujú osvedčení výrobcovia, medzi ktorých patria Einhell, M.A.T., Kärcher, Fieldmann, Sogo, Moveto a iné značky. Aj pri výbere tohto výrobku je vhodnejšie uprednostniť výrobcov, ktorých meno už poznáte.
Cena
Cena vysávača popola je oveľa nižšia ako cena bežného vysávača. Dôvodom je jednoduchosť výrobkov a menší počet funkcií. Najlacnejšie bezmotorové vysávače sa dajú kúpiť za menej ako 40 EUR. Majú menšiu nádobu na popol a sú vhodnejšie na príležitostné použitie.
Modely s cenou v rozmedzí od 40 – 80 EUR možno zaradiť do strednej cenovej kategórie. Tie sú už určené na vysávanie teplého popola a majú väčšiu nádobu na popol a dostatočne dlhú saciu hadicu.
Najdrahšie vysávače sa dajú kúpiť za 80 – 120 EUR. Môžete ich použiť aj na mokré vysávanie čalúnenia alebo kobercov. Majú všetky dostupné funkcie a postarajú sa o čistotu vášho domova tým najlepším spôsobom.
Porovnanie cien vysávačov na popol
Otázky a odpovede
Prečo sa neodporúča vysávať krb bežným vysávačom?
Bežný vysávač je väčšinou vyrobený z kvalitného plastu, ktorý je pre bežné vysávanie postačujúci. Ak by ste popol vysávali plastovým vysávačom, mohol by sa vznietiť. Ale aj keby ste vysávali studený popol, motor sa môže upchať, pretože klasické vysávače nemajú také kvalitné filtre.
Aká je hmotnosť vysávača popola?
Hmotnosť vysávača sa pohybuje od 2 do 7 kg alebo aj viac. Kvalitný vysávač by nemal byť príliš ľahký vzhľadom na výrobný materiál. Preto by ste mali zvoliť aspoň zlatý stred, t. j. vysávače s hmotnosťou okolo 4 kg. Samozrejme, záleží aj na veľkosti stroja. Na lepšiu mobilitu sú vysávače vybavené kolieskami.
Čo je to odlučovač popola?
Pojem separátor sa vzťahuje na bezmotorový vysávač popola. Nepovažuje sa za samostatný výrobok, ale len za príslušenstvo, ktoré možno namontovať na niektoré bežné vysávače. Niekedy sa však vysávače určené na vysávanie studeného popola označujú aj ako separátory.
Záver
Veľkosť vysávača zvoľte podľa plochy krbu a premyslite si, či chcete vysávať len studený popol alebo aj teplý popol. Podľa toho si vyberte kvalitu výrobného materiálu vysávača. Výkon vysávača opäť nezávisí od veľkosti krbu; malý krb možno vysávať menej výkonným vysávačom, zatiaľ čo väčší krb bude vysávať výkonnejší model.
Oceníte aj vyšší výkon vysávača s funkciou mokrého vysávania. Pri vysávaní môžu z krbu vyletovať čiastočky popola a iných nečistôt, čomu môžete zabrániť, ak svoj vysávač vybavíte filtrom HEPA.
Podobné články, čo by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.mall.sk, www.hornbach.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?