Ako vybrať vysávač lístia?

Záhradný vysávač je ďalším náradím, ktoré vám má pomôcť s údržbou vašej záhrady, či iných plôch v okolí domova. Vďaka vysávaču lístia, budete môcť odhodiť hrable aj zmeták, všetko zvládnete rýchlejšie a bez námahy. Okrem lístia môžete pomocou vysávača upratať aj rôzne odpadky.

Vysávač vysaje rýchlo a efektívne každé zákutie záhrady aj menej dostupné miesta, kde by ste v opačnom prípade museli lístie odstraňovať ručne alebo za pomoci malých hrablí či iného náčinia. Vysávač je možné použiť aj na pokosenú trávu či menšie vetvy. Moderné vysávače majú okrem funkcie vysávania aj funkciu fúkania či drvenia.

Pri výbere vás bude zaujímať pohon, na výber máte z 3 možností. V prípade každej nájdete nejaké výhody aj nevýhody. Jednotlivé vysávače môžu mať 1 – 3 hlavnú funkciu, aj tie je potrebné pri výbere zohľadniť. Okrem týchto zásadných parametrov prichádza na rad aj objem zberného koša, výkon vysávača či ďalšie príslušenstvo.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Vysávač lístia je možné kúpiť ako samostatný alebo kombinovaný stroj. Samotný vysávač poslúži na nasatie lístia, trávy či menších vetiev. Kombinovaný stroj plní aj funkciu fukára. Záhradné vysávače sa ďalej líšia zdrojom energie. Na výber máte z 3 možností.

Elektrický vysávač

Elektrický vysávač potrebuje pre svoj chod stále pripojenie do siete pomocou kábla. Táto skutočnosť môže byť pre niekoho obťažujúca, na rozdiel od záhradnej kosačky, sa však o prívodný kábel nemusíte príliš starať.

V tomto prípade nehrozí jeho preseknutie ani iné poškodenie, môže sa však počas práce rôzne zachytávať. Výhodou elektrického pohonu je však pomerne vysoký výkon. Druhým značným benefitom je aj tichý chod a cenová dostupnosť. Tieto vysávače sú ideálne pre stredné a malé záhrady.

Akumulátorový vysávač

Akumulátorový vysávač je ideálny pre tých, ktorí ocenia tichý chod stroja. Vďaka nemu nebudete musieť riešiť prípadné susedské spory. Pri práci vás nebude obmedzovať prívodný kábel, limitovaní však budete výdržou batérie.

Pri výbere akumulátorového vysávača je teda nutné zohľadniť životnosť aj dĺžku nabíjania batérie. Akumulátorové vysávače majú o niečo menší výkon ako elektrické a opäť ich využijete skôr na menších pozemkoch.

Benzínový

Najväčšou prednosťou benzínových vysávačov je vysoký výkon. Vďaka tomu sú ideálne pre veľké pozemky či verejné priestory. V tomto prípade je nutné v prípade potreby iba doliať benzín, a počas chvíle môžete pokračovať v práci bez toho, aby ste boli nejako limitovaní. Nevýhodou benzínových vysávačov je však hlučnosť, vďaka ktorej budete obťažovať svoje okolie. Benzínové stroje sú tiež pomerne ťažké a vyznačujú si aj najvyššou obstarávacou cenou.

Zásobník

Súčasťou záhradného vysávača je odpadový zásobník. Ten má spravidla podobu vaku alebo vreca a líši sa svojím objemom. Po jeho naplnení je treba zásobník vysypať, čo však nie je nijako náročné.

Obvykle sa objem pohybuje v rozmedzí 20 – 60 litrov, najobľúbenejšie sú zásobníky, ktoré pojmú cca 40 litrov záhradného odpadu. Najmenšie vysávače majú objem okolo 17 litrov, tie najväčšie majú objem viac ako 70 litrov.

Výkon

Výkon vysávača určuje, ako efektívne bude zariadenie pracovať. Menšie vysávače majú spravidla výkon do 1 000 W. Tento výkon je dostačujúci pri benzínových vysávačoch. Elektrické vysávače by mali mať výkon v rozmedzí 2 000 –3 000 W. Za kvalitné sa považujú vysávače s výkonom aspoň 2 500 W.

Sací výkon

Tento parameter má vplyv na rýchlosť a efektívnosť práce. Sací výkon má pomerne veľké rozpätie, jednotlivé vysávače môžu mať výkon od 2 – 1020 m3/hod. Pri väčšine kvalitných vysávačov sa však sací výkon pohybuje okolo 800 m3/hod.

Druhým udávaným parametrom je rýchlosť prúdenia. V tomto prípade je jednotkou km/hod. Aby bol vysávač skutočne funkčný, mala by byť rýchlosť prúdenia aspoň 200 km/hod.

Okrem sacieho výkonu si ustrážte veľkosť a tvar sacej trubice. Tá sa svojim tvarom a veľkosťou značne líši. Všeobecne sa odporúča vyberať vysávače s kruhovým otvorom s priemerom aspoň 15 cm.

Kruhový otvor nie je na rozdiel od obdĺžnikového toľko náchylný na možné upchávanie. Okrem tohto priemeru môžete využiť aj rôzne tvarované nástavce. Tie bývajú priamo súčasťou vysávača alebo ich môžete v niektorých prípadoch dokúpiť samostatne.

Materiál

Vysávače lístia sú vyrobené z plastu. Viac namáhané časti sú vyrobené spravidla z ABS, v prípade drahších vysávačov je ventilátor a ďalšie časti kovové.

Vlastný kryt je potom vyrobený z mäkšieho plastu. Výrobný materiál udáva samotná cena, lacné vysávače sú vyrobené z menej odolného plastu, najdrahšie majú kovové časti a plast je odolnejší.

Funkcie a možnosti

Záhradné vysávače využijete pri vysávaní, fúkaní či drvení záhradného odpadu. Jednotlivé možnosti je možné jednoducho nastaviť. Najdrahšie vysávače môžu dokonca vysávať a fúkať súčasne. U vysávača sa zamerajte aj na spôsob ovládania. Ovládanie nie je väčšinou nijako zložité, ovládacie prvky sú umiestnené na rukoväti a majú podobu gombíkov či páčok.

  • Fúkanie – okrem vysávania môžete pri vysávači využiť funkciu fúkania. Hoci sa jedná o praktickú funkciu, nenájdete ju pri všetkých modeloch.
  • Drvenie – drviť môžete lístie aj menšie vetvičky. Vysávače s funkciou drvenia bývajú za týmto účelom vybavené oceľovým nožom. Vďaka drveniu budete môcť povysávať na jedno vysypanie väčšie množstvo odpadu.
  • Regulácia výkonu – vďaka nej, môžete výkon vysávača prispôsobiť vlastným potrebám, predídete tak možnému poškodeniu rastlín.
  • Mäkčené madlo – zaistí vám príjemný úchop
  • Kolieska – niektoré vysávače môžu byť vybavené kolieskami. Tú oceníte predovšetkým u väčších vysávačov. Kolieska sú však pomerne malé a niektorý terén pre nich môže byť značný oriešok. Využijete ich skôr na údržbu terasy alebo podobných plôch. Pri vysávaní záhrady je neoceniteľný skôr ramenný popruh, na ktorý je možné vysávač zavesiť.
  • Rukoväť – ťažšie vysávače bývajú vybavené ďalšou rukoväťou, ktorá vám uľahčí držanie a manipuláciu
  • Chrbtový vysávač – okrem bežných vysávačov do ruky, ktoré je možné pripevniť na ramenný popruh je možné kúpiť tzv. chrbtový vysávač. Ten pomocou popruhov umiestnite na ramená a zberný vak, ktorý má podobu batohu nosíte na chrbte. Tieto modely patria k pohodlnejším.

Značka

Medzi popredných výrobcov vysávačov lístia patrí Gardena, Fieldman, Makita, Hecht, Kärcher alebo Bosch.

Cena

Najmenšie, najlacnejšie a najmenej výkonné vysávače stoja necelých 40 eur. Táto cena však neponúka príliš veľký výber a kúpite skôr výrobky menej kvalitných značiek. Za kvalitnejšie možno považovať vysávače s cenou od 60 – 80 eur. Tu sú už zastúpené výrobky preverených značiek, stále však ide o pomerne malé stroje ideálne pre menšie pozemky.

Od 120 eur sú k dostaniu aj benzínové vysávače určené majiteľom väčších záhrad a väčšie a výkonnejšie elektrické a akumulátorové vysávače. Pre údržbu väčších plôch je možné voliť vysávače s cenou do 200 eur. Kúpiť môžete pochopiteľne aj drahšie stroje, tie majú svoje využitie aj na komerčné účely.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Čo je to fukár?

Fukar je stroj podobný vysávaču. S jeho pomocou opadané lístie nevysajete, iba ho odfúknete na hromadu. Potom ich už budete podľa potreby likvidovať ručne. Fukáre sú vhodnejšie pre majiteľov väčších pozemkov, použitie vysávača je v tomto prípade skôr zdĺhavé. Veľa dostupných vysávačov však disponuje funkciou vysávania aj fúkania.

Ako je vysávač lístia ťažký?

Hmotnosť sa odvíja od veľkosti a typu vysávača. Zatiaľ čo najmenšie vysávače majú hmotnosť len cca 2 kg, tie najväčšie môžu vážiť aj 10 a viac kg. Ľahšie vysávače môžete pri práci držať v ruke, tie ťažšie je možné zavesiť na ramenný popruh.

Je možné vysávač využiť aj iným spôsobom?

Samotný vysávač využijete iba na odstránenie lístia. Svoje využitie má však vysávač s funkciou fukára alebo fukár samotný. Ten vám poslúži aj v zime pri odstraňovaní čerstvo napadaného prašanu. Počas chvíle tak očistíte prístupový chodník alebo terasu.

Záver

Vysávač lístia neslúži iba na odpratanie opadaného lístia. S jeho pomocou upratáte akýkoľvek bežný odpad ako trávu, ihličie či drobné vetvičky. Pozor je však potrebné venovať väčším vetvičkám či kameňom, ktoré by mohlo poškodiť ventilátor, najmä u lacnejších vysávačov, kde je výrobným materiálom ventilátora plast.

Okrem toho sa odporúča vysávať skôr suchú trávu a listy, ktoré je možné ľahšie nasať. Vysávač s funkciou fukára využijete aj v zime pri odpratávaní suchého snehu.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.zakovsky.sk, www.supa.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo