Vozíky za bicykel

Cyklistika v súčasnosti prežíva obrovský boom. Je to pravdepodobne dané módnym trendom, ktorý dáva zelenú aktívnym ľuďom. Mnoho cyklistov potom volí jazdu na elektrobicykli, ktoré im otvára nové možnosti.

Aby ste si mohli svojho koníčka dopriať plnými dúškami, môžete na cyklovýlety voziť svoje deti aj domácich miláčikov. Samostatnou kapitolou sú nákladné vozíky. Tie využijete na prevoz väčšieho nákupu či iných nákladov. Všetky typy vozíkov za bicykel je možné používať aj samostatne.

Pred výberom vhodného vozíka za bicykel tak zohráva najdôležitejšiu úlohu to, akým spôsobom budete vozík používať. Pri každom type sú špecifické parametre, mnoho vecí majú jednotlivé modely spoločného.

Porovnať ceny vozíkov na bicykel

Typy

Za bicyklom môžete voziť svoje malé deti, domácich miláčikov alebo akýkoľvek ťažší náklad. Pri výbere každého vozíka budete prihliadať na trochu iné parametre.

Kočík pre bábätko

Na rodinné výlety môžete vyrážať s vozíkom pre deti. Na výber máte hneď niekoľko rôznych typov:

Multifunkčný

Najpredávanejšie sú špeciálne vozíky, ktoré je možné prirobiť za bicykel a použiť ich môžete aj ako klasický kočík. Je určený pre ženy, ktoré sú zvyknuté pravidelne športovať.

Vozík je možné používať pri rôznych športových aktivitách ako je jazda na bicykli alebo in-line korčuliach, behanie atď. Tieto vozíky je možné používať už pre najmenšie deti a to vďaka špeciálnej detskej vložke.

Kočík / jogger

Tento vozík je vybavený predným sklopným kolieskom. Ide teda opäť o model 2v1. Po sklopení kolieska je možné vozík prirobiť za bicykel. Potom čo koliesko vysuniete, je možné vozík použiť ako kočík. Oproti multifunkčným sú tieto vozíky jednoduchšie a menej komfortné.

Klasický

Najjednoduchší typ vám umožní iba možnosť pripevnený za bicykel. Vozík teda neplní funkciu klasického kočíka.

Detské vozíky umožňujú prevážať 1 alebo viac detí. Pri malých vozíkoch musíte počítať s menším úložným priestorom. Vo väčších vozíkoch môžete voziť dvojčatá aj deti rôzneho veku. Je však nutné neprekračovať odporúčanú nosnosť. Väčšie vozíky sú síce ťažšie, avšak na rozdiel od tých malých sú viac stabilné. Nevýhodou veľkých vozíkov je však ich vyššia hmotnosť a horšia skladnosť.

Vozík pre psov

Svojich štvornohých miláčikov môžete voziť v špeciálnych vozíkoch, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú vozíky určené na voženie detí, avšak vnútorná časť je uspôsobená práve prevážaniu domácich miláčikov.

V týchto vozíkoch nenájdete sedačku ani bezpečnostné pásy. Tieto vozíky využijete nielen na vychádzkach, hodiť sa vám môžu pri prevážaní starších psov napríklad k veterinárovi či kamkoľvek inam. Niektoré vozíky plnia aj funkciu prenosnej búdy.

Veľkosť vozíkov vyhovuje malým aj veľkým plemenám. Čím väčší je váš pes, tým väčší by mal byť aj vozík, aby bola jazda pre vášho maznáčika čo najmenej stresujúca. V prípade, keď vyberáte vozík pre šteňa, voľte veľkosť podľa toho, do akej veľkosti pes nakoniec vyrastie.

Malé plemená

Čivavu alebo yorkšírskeho teriéra môžete voziť vo vozíku s nosnosťou do 3 kg. Majitelia trochu väčších psíkov ako je napríklad jazvečík, bude potrebovať nosnosť okolo 10 kg.

Najmenšie psíky je možné voziť na kratšie vzdialenosti napríklad v koši, ktorý umiestnite na riadidlá. Toto riešenie vám umožní mať psa neustále pod dohľadom. Košík však nie je možné používať na dlhšie vzdialenosti, jazda pre vás pravdepodobne nebude príliš komfortná a dlhodobo nebude vyhovovať ani vášmu psíkovi.

Stredné plemená

Majitelia zlatého retrievera a podobných plemien budú potrebovať väčšie vozíky s nosnosťou od 27 – 40 kg.

Veľké plemená

Najväčšie psy sa zmestia do vozíka s nosnosťou 40 a viac kg.

Nákladný vozík

Pre prevážanie nákladov je možné bicykel doplniť o nákladný vozík. Pri výbere tohto typu hrá najdôležitejšiu úlohu objem korby vozíka. Tá sa pohybuje spravidla od 60 – 130 litrov. Malé vozíky sú ideálne na bezpečné prevážanie väčšieho nákupu. Veľké vozíky využijete rôznymi spôsobmi.

Na ceste nie je možné vyraziť s neoznačeným vozíkom, alebo s takým, ktorý prekračuje povolené rozmery. Podľa legislatívy smie mať nákladný vozík šírku maximálne 80 cm a musí byť vybavený dvoma odrazkami. Zákony sa však môžu meniť, preto si pred nákupom tieto informácie najprv overte.

Nákladné vozíky môžeme rozdeliť na 2 typy:

Jednokolesový

Jednokolesové sú menšie, ľahšie a skladnejšie. Použiť ich môžete na ceste aj v teréne. Stabilita týchto vozíkov je menšia, čo nemusí každému vyhovovať.

Dvojkolesový

Vo väčšom množstve sú zastúpené dvojkolesové vozíky. Ich výhodou je lepšia stabilita, na výber máte z rôznych veľkostí a výrobných materiálov. Pri ich výbere je potrebné zohľadniť, čo budete prevážať, pretože vozíky sa líšia aj odporúčanou nosnosťou.

Odpruženie

V prípade detských a zvieracích vozíkov nesmiete podceniť jazdný komfort. To, či a akým spôsobom sú vozíky odpružené, by ste sa mali dočítať v popise jednotlivých modelov. V tomto prípade však môžu byť výrobky značne preceňované. Vlastný názor si urobíte tak, že jednotlivé vozíky vyskúšate.

Brzdy

Detské multifunkčné a jogger vozíky musia byť rovnako ako klasické kočíky doplnené o brzdu. Na výber máte hneď z niekoľkých možností:

  • Nožná brzda – klasická podoba brzdy, ktorá zamyká zadné kolesá vozíka. Jedná sa o najpoužívanejší typ, ktorý nájdete prakticky pri každom vozíku.
  • Ručná brzda – pomocou ručnej brzdy je možné vozík spomaliť. Táto brzda má svoje využitie pri jazde alebo behu z kopca.
  • Parkovacia brzda – niektoré vozíky disponujú aj parkovacou skorou.

Materiál

Výrobný materiál sa líši podľa typu vozíka. V prípade detských vozíkov a vozíkov určených pre psov je konštrukcia a materiál veľmi podobný. Tu zohráva najdôležitejšiu úlohu bezpečnosť a pohodlie. Pri nákladných vozíkoch je kladený dôraz na stabilitu a nosnosť.

Detské a zvieracie vozíky majú pevnú kovovú konštrukciu doplnenú o textilnú plachtu. Tá by mala byť čo najviac funkčná a teda pevná, priedušná a nepremokavá. Pasažéra potom môžete kontrolovať vďaka praktickým priehľadom zo sieťoviny alebo fólie. Konštrukcia je u najlacnejších vozíkov hliníková, kvalitnejšie vozíky majú rám oceľový a tie najkvalitnejšie a najdrahšie duralový.

Nákladné vozíky majú opäť pevnú kovovú konštrukciu, ktorá je doplnená o korbu. Vozíky s nízkou nosnosťou môžu mať korbu textilnú. Ťažšie vozíky majú podobu klasického dvojkoláka, alebo sú vyrobené z odolného plastu. Za bicykel je možné prirobiť aj celokovový vozíček.

Značka

Vozíky pre deti sú na trhu zastúpené značkami Burley, Thule alebo Qeridoo. Obľúbené vozíky pre psov kúpite od značky Croozer alebo napríklad Hamax . Nákladné vozíky je možné kúpiť od značky Croozer, Duramaxx, XLC, alebo Klarfit.

Cena

K najdrahším patria detské vozíky. Tie najlacnejšie kúpite za cenu okolo 214 eur. Avšak naozaj kvalitné vozíky vás vyjdú na cca 427 eur. Lacnejšie sú obyčajné jednomiestne vozíky, cena multifunkčných šplhá až k 853 eur.

Vozíky pre psov sú k dostaniu od 86 – 853 eur. Najlacnejšie vozíky nie sú príliš stabilné a sú teda vhodné skôr na jazdu na spevnenej komunikácii. Použiť ich potom môžete skôr pre malé plemená. Ak chcete kvalitný vozík, vyberajte medzi výrobkami s cenou aspoň 214 eur.

Nákladné vozíky vás môžu stáť od 86 – 637 eur. V tomto prípade zohráva hlavnú úlohu výrobný materiál a objem.

Porovnať ceny vozíkov na bicykel

Otázky a odpovede

Je možné cyklovozík požičať?

Vypožičať si môžete vozíky určené deťom alebo zvieratám. Túto možnosť neponúkajú všetci predajcovia, na druhú stranu nie je problém nájsť obchod s touto službou. Každý predajca má svoje vlastné pravidlá a finančné požiadavky.

Akú nosnosť majú nákladné vozíky?

Nosnosť nákladných vozíkov môže byť až 200 kg. Menšie vozíky zvládnuť prepraviť náklad s hmotnosťou do 60 kg. Čím väčšia je nosnosť vozíka, tým kvalitnejší je výrobný materiál. Tieto vozíky sú však pomerne ťažké a jazda s naloženým vozíkom nebude úplne jednoduchá. Vozíky s najväčšou nosnosťou patria do kategórii dvojkolákov a využijete ich aj ako ručné vozíky.

Majú detské vozíky úložný priestor?

Úložný priestor by mal byť súčasťou každého vozíka. Toto miesto sa obvykle nachádza za sedadlom. Čím je vozík väčší, tým väčší je aj úložný priestor. Do vozíka k deťom by ste však nemali dávať žiadne tvrdé alebo snáď ostré predmety, ktoré by mohli vášho potomka počas jazdy zraniť.

Úložný priestor využije skôr na uloženie oblečenia, deky, plienok atď. Multifunkčné vozíky mávajú aj menší úložný priestor na rukoväti. Ten využijete na uloženie drobných predmetov ako je mobilný telefón, doklady alebo napríklad peňaženka.

Záver

Medzi najpredávanejšie patria detské vozíky za bicykel. Sú zastúpené v najväčším množstvom, líšia sa veľkosťou a tvarom. Vozík budete vyberať aj podľa celkového vzhľadu, najdôležitejšia by však vždy mala byť bezpečnosť vášho potomka.

Pri výbere sa tak uistite kvalitou bezpečnostných pásov. Aby ste boli na ceste dobre vidieť, mali by ste všetky typy vozíkov vybaviť reflexnými prvkami, v prípade nákladných vozíkov nesmú chýbať odrazky a výstražný trojuholník.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo