Vírivka patrí rovnako ako bazén k častému vybaveniu záhrad, zaobstarať ju však môžete aj do interiéru. Okrem relaxácie vám pomocou rôzne rozmiestnených trysiek poskytne príjemnú masáž. Hydroterapia má pozitívny vplyv na myseľ, zbaviť sa môžete stresu a poskytne vám potrebné uvoľnenie. Pobyt vo vírivke je blahodarný aj pre boľavý chrbát alebo kĺby a hydroterapia sa odporúča aj osobám trpiacim artritídou.
Pred samotným výberom vírivky je vhodné zvážiť, aká by mala byť jej veľkosť. Veľkosť závisí od počtu osôb, ktoré budú vírivku využívať a vhodné je ponechať aj nejakú rezervu. Ďalším dôležitým parametrom je rozloženie sedov a ľahov. Tí, kde preferujú masáž chrbta, budú vyberať väčší počet sedov. Pokiaľ ale preferujete skôr masáž celého tela, teda aj nôh, budú pre vás vhodnejšie vírivé vane s ľahmi.
Ďalšou vecou, ktorú budete musieť vyriešiť je umiestnenie vírivky. Vírivku môžete umiestniť na záhradu aj terasu a niektoré modely je možné zapustiť do zeme. Majitelia veľkých domov si potom môžu vírivku zaobstarať aj do interiéru. V blízkosti vírivky by mal byť zdroj elektriny a vody a vyriešiť budete musieť aj odtok vody.
Typy
Vírivka je na trhu zastúpená dvoma materiálmi. Vo väčšom množstve môžete vyberať medzi nafukovacími modelmi. V menšej miere sú potom zastúpené pevné vírivky vyrobené z rôznych materiálov. Oba typy majú svojich priaznivcov a odporcov a obaja sa medzi sebou zásadne líšia.
Nafukovacie
Nafukovacie vírivky sú obľúbené najmä pre svoju výrazne nižšiu obstarávaciu cenu. Ich prednosťou je aj menšia hmotnosť, ľahké sprevádzkovanie a možnosť premiestňovania. Nevýhodou je menšia životnosť aj menší počet funkcií, ktorými disponuje. Nafukovacie vírivky sú určené predovšetkým na sezónne využitie, niektoré však môžete používať celoročne.
V tomto prípade sa však nevyhnete starosti o kvalitu vody a predražiť sa môže aj ohrev vody. Starať sa budete aj o kvalitu vody, je teda na zváženie, či sa vám celoročné užívanie oplatí.
Najväčšou výhodou nafukovacích víriviek je okrem nízkej obstarávacej ceny aj jej jednoduché sprevádzkovanie, ktoré zvládne každý sám. Vírivku iba nafúknete a napustíte vodou. Tú je možné vyhriať až na príjemných 40 ° C.
Nafukovacia vírivka môže byť vyrobená z laminového trojvrstvového PVC, ďalším materiálom je Rhino Tech.
Väčšiu kvalitu vám poskytne moderný, ale aj cenovo dostupný materiál Rhino Tech, ktorý je veľmi pevný a stabilný. Výhodou je aj dobrá odolnosť voči UV žiareniu či poškriabaniu. A vďaka odolnosti voči mrazu môžete niektoré modely využívať celoročne. Túto informáciu si ale vždy overte u výrobcu.
Pevné
Najčastejším typom sú akrylátové vírivky, ktoré majú vnútornú časť vyrobenú z akrylátu. Vonkajší plášť je vyrobený z dreva alebo plastu, ale vírivú vaňu si môžete nechať tiež podľa vlastných predstáv obložiť. Túto vírivku je možné používať celoročne. Pri výbere akrylátovéj vírivky si však budete musieť ustrážiť kvalitu vnútorného materiálu.
Vyhnúť by ste sa mali predovšetkým podozrivo lacným a nekvalitným výrobkom, ktoré nie sú príliš odolné a pomerne nízka je ich životnosť. Tieto vírivky sú mnohonásobne drahšie ako nafukovacie typy, nie je možné ich premiestňovať, ale ich výhodou je väčší počet trysiek aj ďalších funkcií. Pred umiestnením vírivky je vhodné zvážiť aj nosnosť miesta, kde bude umiestnená, často sa nevyhnete stavebným úpravám, kedy bude potrebné tieto miesta spevniť.
Kúpiť môžete aj drevenú vírivku, ktorá má podobu kúpacieho suda a k videniu býva aj vo welness hoteloch. Drevený sud umožňuje zabudovanie bublinkového systému a poskytne vám tak rovnaké výhody ako ostatné typy víriviek.
Cenovo najnáročnejšie sú keramické vírivky, ktoré patria medzi designové klenoty a pýšia sa najväčším množstvom funkcií.
Tieto vírivky umožňujú nastaviť trysky, poskytnú vám hydromasáž i aromaterapiu. Ovládať ich budete pomocou dotykového panela, k dispozícii máte polohovateľné opierky a súčasťou sú aj zabudované reproduktory a samozrejme možnosť pripojenia k Wi-Fi.
Počet osôb
Nafukovacie vírivky aj vírivé vane sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach. Kúpiť môžete modely vhodné pre 2 – 6 osôb. Pri výbere treba zohľadniť aj priestor, ktorý chcete vírivke obetovať. Ak vám to vaše možnosti dovolia, je samozrejme vhodnejšie vyberať vírivku aj s rezervou jednej osoby.
Na druhej strane sa však neoplatí kupovať príliš veľkú vírivku, ktorú plne nevyužijete. V tomto prípade sa vám predražia prevádzkové náklady na ohrev i údržbu vody.
Vírivky určené dvom osobám majú objem okolo 650 litrov, rozmer je asi 150 x 80 x 70 cm. Rozmery sa líšia v závislosti od tvaru, k dispozícii máte kruhové, oválne aj štvorcové výrobky.
Rovnaké tvary ponúkajú i väčšie vírivky, modely určené 4 -5 osobám by mali mať objem okolo 800 litrov, ich rozmery sa pohybujú okolo 180 x 180 x 70 cm a patria v súčasnej dobe k najobľúbenejším typom. Väčšiemu počtu osôb sú určené vírivky s objemom 1 000 – 1 200 litrov, veľkosť týchto víriviek je cca 200 x 200 x 70 cm.
Filtrácia
Ku každej vírivke budete potrebné zaobstarať aj kvalitnú filtráciu, ktorá sa postará o čistotu a zdravotnú nezávadnosť vody. Niektoré modely sú dodávané priamo s filtráciou, mnohokrát sa jedná o menej kvalitnú a výkonnú kartušovú filtráciu. Kartušové filtrácie sú vhodné pre menšie objemy bazénov, čo všetky vírivky spĺňajú. Jej nevýhodou je zložitejšie čistenie aj častejšia výmena filtrov.
Súčasťou drahších víriviek je kvalitnejšia piesková filtrácia. Tá vodu filtruje najčastejšie cez kremičitý piesok. Výhodou pieskovej filtrácie je ľahšia údržba. V tomto prípade treba cca 1 x za rok vymeniť filtračný piesok. Nevýhodou je jej vyššia nákupná cena.
Vo vírivke však môžete používať aj slanú vodu. Vďaka nej nebudete musieť vodu čistiť pomocou chlóru. Nevýhodou slanej vody je možné rýchlejšie opotrebovanie a preto túto požiadavku pri výbere vírivky konzultujte s predajcom.
Vírivky na slanú vodu sú dodávané so solanizačnou jednotkou a sú vhodné skôr pre vonkajšie použitie. Kúpiť môžete tiež vírivku s ozonátorom, ktorý je určený na hĺbkovú dezinfekciu, pri ktorej sa zlikvidujú všetky baktérie.
Trysky
Vírivé vane aj nafukovacie vírivky bývajú vybavené rôznym počtom trysiek, najčastejšie sa jedná o 26 – 88 trysiek. Úlohou trysiek je poskytnúť vám masáž rúk, nôh, chrbta i ramien. Nie všetky vírivky vám však umožnia masáž celého tela, preto sa o ich umiestnení informujte dopredu.
V prípade akrylátových vírivých vaní sú trysky často podsvietené. Prúdové trysky sú vhodné pre uvoľnenie kĺbov i svalov. Ďalej máte k dispozícii vzduchové trysky, ktoré produkujú veľké množstvo bubliniek a poskytnú vám povrchovú masáž tela.
Ohrev vody
Túto funkciu oceníte pri každom type, nie všetky vírivky však ohrev vody umožňujú. Ohrev vody obstaráva pripojenie k elektrickej sieti, niektoré modely však môžete napojiť aj na solárny panel a týmto spôsobom znížiť náklady na prevádzku.
Príslušenstvo
K vírivkám je možné zakúpiť ďalšie príslušenstvo. K tomu najdôležitejšiemu, ktoré by nemalo chýbať u žiadneho výrobku, patrí termokryt. Ide o špeciálnu plachtu, ktorou je vírivka prikrytá vo chvíľach, kedy ju nebudete využívať. Termokryt udržuje dlhšiu dobu potrebnú teplotu vody a zabráni aj prístupu rôznym nečistotám alebo hmyzu.
Ďalším vhodným prvkom je termopodložka, ktorá sa umiestňuje pod vírivku. Úlohou tejto podložky je zabezpečiť izoláciu od zeme. A hodiť sa môžu aj schodíky, vďaka ktorým budete mať do vírivky ľahší prístup.
Z ďalšieho príslušenstva môžeme menovať LED osvetlenie, akumulátorový vysávač, nafukovacie lavičky, odkladacie plochy s držiakom na nápoje, nafukovacie opierky hlavy alebo napríklad výškovo nastaviteľné sedadlo.
Značka
Výrobca je dôležitým parametrom pri výbere mnohých výrobkov, rovnako je to aj u víriviek. Akrylátové vírivé vane sa kvalitou veľmi líšia, medzi kvalitných výrobcov týchto vaní patrí predovšetkým Arista a Lucite, čo sú renomované americké značky.
Ďalšie kvalitné vírivky kúpite od Ultimate, Orlando alebo Swim Spa. Nafukovacie vírivky kúpite od značky Intex, Marimex, Bestway, Bellatrix a ďalšie.
Cena
Obstaranie vírivky nie je úplne lacná záležitosť. Kvôli vysokej obstarávacej cene sú na trhu vo väčšom množstve zastúpené výrazne lacnejšie nafukovacie typy. Ich cena začína na 400 EUR. Najlacnejšie vírivky umožňujú používanie len dvom osobám. Cena rodinných nafukovacích víriviek je v rozmedzí od 590 – 790 EUR.
Veľké nafukovacie vírivky zakúpite za 1180 – 1960 a viac euro. Tieto vírivky sú často dodávané aj s väčším množstvom príslušenstva.
Ak uprednostňujete pevnú vírivku, bude jej cena začínať najčastejšie na 2750 EUR. Častejšie však cena lacných akrylátových víriviek začína na 3920 EUR, ale kúpiť môžete aj model za 19590 a viac euro.
Otázky a odpovede
Aký podklad by mal byť pod vírivkou?
Vírivá vaňa musí stáť na rovnom a vždy dobre spevnenom podklade. Použiť môžete betón, drevoplast, dlažbu atď. Jacuzzi by mala byť umiestnená nad úrovňou terénu. Ak bude vírivka umiestnená pod úrovňou terénu, budete musieť vyriešiť jej odkanalizovanie.
Na čo myslieť pri umiestnení vírivky do bytu?
V prípade, že budete vírivú vaňu používať v obytnej miestnosti, je potrebné vyriešiť odvetrávanie. Vďaka odvetrávaniu sa vyhnete kumulácii vlhkosti a tým aj možnému vzniku plesní. Ak uvažujete o umiestnení vírivky do poschodia, je vhodné túto možnosť prebrať najskôr so statikom. Zaťaženie sa totiž pohybuje okolo 500 kg / m2.
Ako vírivku zapustiť?
Niektoré vírivé vane je možné zapustiť do zeme. Aj v tomto prípade by ste sa však mali riadiť niekoľkými pravidlami. Predovšetkým je nutné dbať na to, aby bol priestor, v ktorom bude vírivka umiestnená dobre odvetraný aj odkanalizovaný.
Okolo celej vírivky by mal byť aj dostatočný priestor pre prípadný servis a údržbu. Odporúča sa veľkosť asi 60 cm.
Záver
Pobyt vo vírivke má blahodárny vplyv na zdravie a psychiku. Okrem toho vám umožní zastaviť sa a tráviť čas s rodinou. Spoločne si tak môžete vychutnať blahodárne účinky hydroterapie. Výhodou víriviek je aj komfortné ovládanie pomocou panelu, ktorým si nastavíte teplotu vody aj intenzitu bublín. Drahšie vírivky sa môžu ohrievať úplne automaticky.
Podobné články, čo by vás mohli zaujímať
Zdroj: www.biano.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?