Veslovacie trenažéry

Veslovací trenažér je jednou z najzdravších a najúčinnejších domácich cvičebných aktivít. Tento špecifický stroj je určený aj na veslársku prípravu, cvičením budujete svoje svaly, ale funguje aj ako kardio stroj a cvičením budete účinne spaľovať tuky.

Cvičením na veslovacom trenažéri zredukujete svoju telesnú hmotnosť a spevníte celú postavu. Veslovacie trenažéry budete rovnako ako ostatné cvičebné stroje vyberať podľa spôsobu a početnosti využitia. Niektoré trenažéry sú určené predovšetkým na kondičné veslovanie, na iných lepšie sformujete postavu a zbavíte sa prebytočných kilogramov a profesionálnych trenažérov využijú športovci pri každodennom tréningu.

Pri výbere stroja hrá dôležitú úlohu aj telesná hmotnosť a výška užívateľa. Kvalitný mechanizmus vám zaručí dlhú životnosť a bezproblémový chod. Stroj môžete vyberať aj podľa nášľapov alebo pojazdu sedadla.

Porovnať ceny trenažérov

Typ konštrukcie

Veslovacie trenažéry sú k dostaniu v niekoľkých prevedeniach. Vďaka tomu sa jednotlivé modely líšia veľkosťou, plynulým záberom, komfortom používania ale aj životnosťou.

Trenažéry s pružným lanom

Tieto trenažéry patria k tým najlacnejším, súčasťou stroja je gumový expander. Pri veslovaní dochádza k jeho napínaniu. Tieto stroje sú určené skôr na občasné používanie. Stroje vám poskytnú neprirodzený záber a počítať musíte aj s pomerne rýchlym vyťahaním lán.

Trenažéry tlmičové

U týchto strojov je odpor tvorený hydraulickými tlmičmi. U lacných trenažérov sú tlmiče na pevno a záťaž budete nastavovať posuvom páky. Pevné tlmiče majú opäť neprirodzenú ergonómiu záberu ale aj obmedzený rozsah veslovania.

Drahšie stroje majú tlmiče nastaviteľné a záťaž budete meniť otočnou koncovkou. Záber pripomína veslovanie na klasickej veslici. Nevýhodou tlmičových trenažéra je obmedzená životnosť tlmičov, ktorá sa v prípade najdrahších strojov pohybuje v rozmedzí 2 – 5 rokov v závislosti od frekvencie používania.

Trenažéry s magnetickou brzdou

Jedná sa o najviac rozšírené modely určené predovšetkým na domáce použitie. Odpor je vytváraný sadou magnetov, ktoré sa približujú alebo naopak vzďaľujú od zotrvačníka.

Podľa toho sa mení sila aj brzdný účinok. Tieto trenažéry umožňujú meniť veľkosť odporu manuálnym otočným regulátorom, drahšie stroje umožňujú meniť odpor elektronicky podľa jednotlivých prednastavených programov.

Výhodou strojov je tichý chod a väčší rozsah záťaže. Ani v prípade týchto strojov sa však neoplatí zakúpenie podozrivo lacného trenažéra. Tieto lacné stroje majú často nekvalitné súčasti, vďaka ktorým nie sú zábery plynulé, ale skôr trhané.

Trenažéry s indukčnou brzdou

Ide o menej častú variantu k trenažérom s magnetickou brzdou. Stroje sú využívané najmä na terapeutické účely. Pri zotrvačníku je pripevnená cievka, súčasťou ktorej je elektromagnet. Prúd v cievke reguluje počítač, v závislosti od jeho veľkosti sa mení sila magnetického poľa.

Nevýhodou týchto strojov je väčšie množstvo dôležitých komponentov, ktoré sa môžu pri používaní poškodiť. S nimi je potom spojená pomerne drahá oprava.

Trenažéry vzduchové

Do domácnosti, ale aj na komerčné účely môžete využiť tento typ veslovacích trenažérov. Vzduchový trenažér poznáte podľa vetráka, ktorý reguluje prívod vzduchu aj samotný odpor záberu. Výhou stoja je plynulý prirodzený záber, nevýhodou vyššia hlučnosť.

Trenažéry vzduchovo-magnetické

Jedná sa o najkvalitnejšie stroje, ktoré sú určené skôr na každodenný tréning a zvládnu aj náročné komerčné využitie. Oproti predošlému typu sú tieto stroje tiché a disponujú mnohými funkciami aj jednotlivými programami. Využiť ich môžu začiatočníci aj pravidelní športovci a ich nevýhodou je predovšetkým vyššia obstarávacia cena.

Trenažéry s vodou

Ide o vzácne zastúpené typy, ich súčasťou je nádoba s vodou. Vodu roztáča lopatky a záťaž sa reguluje množstvom vody alebo klapkou. Stroje sú pomerne hlučné, výhodou je však vyššia životnosť. Záber je plynulý a prirodzený.

Pojazd sedadla

Trenažéry majú dva druhy pojazdov, ktoré sa líšia kvalitou a životnosťou.

  • Bez ložísk – pojazd bez ložísk je typický pre lacné stroje. Tieto trenažéry majú pojazdy plastové a naraziť môžete aj na modely disponujúce len kovovými puzdrami. Za zmienku stojí rýchlejšie opotrebovanie stroja.
  • S ložiskami – pri kvalitnejších strojoch sú súčasťou pojazdu ložiska. V závislosti na kvalite výrobného materiálu a samotného spracovania sa líši životnosť jednotlivých trenažérov. Aj v tomto prípade sa oplatí zaobstarať veslovací trenažér aspoň strednej cenovej skupine.

Nášľapy

U nášľapov oceníte možnosť výškového nastavenia. Dôležité je aj držanie nohy, ktoré by malo byť pevné ale komfortné.

Lacné stroje vám v zásade neumožňujú pedále výškovo nastaviť. Tieto pedále vám neumožnia ani zdvíhanie päty.

Drahé predovšetkým profesionálne stroje majú viacdielne nášľapy, ktoré nastavenie výšky umožňujú. Okrem toho môžete nášľap nastaviť aj podľa veľkosti nohy a kvalitný nášľap vám umožní aj pohyb päty. Nastaviteľnými nášľapmi sú vybavené aj niektoré drahšie trenažéry vhodné na domáce používanie.

Ovládanie

Tiež ovládanie trenažéra je možné v závislosti na obstarávacej cene rozdeliť do dvoch skupín.

Manuálne ovládanie je typické pre lacné stroje. Záťaž môžete najčastejšie regulovať otočným kolieskom, mene často posuvnou pákou. Nevýhodou tohto riešenia je nutnosť tréning prerušiť zakaždým, keď budete záťaž meniť.

Elektronické ovládanie je súčasťou drahších trenažérov. Záťaž môžete pohodlne meniť počas tréningu pomocou tlačidiel. O prehľadnosť sa postará veľký a prehľadný displej. Okrem toho môžete využiť aj prednastavené programy, kde sa záťaž mení automaticky.

Nosnosť

Nosnosť stroja je parameter, ktorý býva uvádzaný pri každom výrobku. To, či je uvedený údaj pravdivý nie je možné nijako skontrolovať a stále tak môžete naraziť na trenažéry, ktoré uvádzajú vyššiu nosnosť, než v skutočnosti unesú. Kvalitný stroj s dostatočnou nosnosťou spoznáte podľa kvality konštrukcie. Kvalitné stroje sú výrazne ťažšie a ich nosnosť je teda väčšia.

Funkcie a možnosti

Meranie tepovej frekvencie – patrí medzi najzákladnejšie funkcie, ktorú však nie sú vybavené všetky trenažéry. Lacné stroje túto funkciu neumožňujú. U drahších môžete merať tepovú frekvenciu pomocou hrudného pásu.

  • Napájanie – trenažéry doplnené o LCD displej môžu byť napájané klasickými batériami alebo priamo zo siete.
  • Sklápací mechanizmus – umožní vám stroj zložiť a ušetriť vám miesto vo chvíľach, kedy nebude trenažér používaný.
  • Nastavené programy – moderné trenažéry majú niekoľko programov, ktoré vám budú počas cvičenia počítať kalórie, najazdené kilometre alebo čas tréningu.

Značka

Výrobcov veslovacích trenažérov je väčšie množstvo. Kvalitného výrobcu spoznáte na základe záručného servisu, ktorý je vám ochotný poskytnúť priamo u vás doma. Dôležitá je aj dostupnosť náhradných dielov. Tieto služby vám nemusí lacný výrobca zabezpečiť. Medzi ne môžeme zaradiť inSPORTline, Tunsuri, Concept 2, Spokey, Kettler, Capital Sports, HMS a niektoré ďalšie.

Cena

Najlacnejšie trenažéry kúpite od 200 – 400 eur. Hoci sa na prvý pohľad jedná o kvalitné stroje, predstavujú iba základ a nie sú určené na pravidelný tréning. Pokiaľ budete stroj využívať príležitostne, budú vám však vyhovovať. Aj v tomto najnižšom cenovom rozpätí nájdete elektronicky ovládané stroje od známych a kvalitných výrobcov.

Pre bežné domáce používanie je však lepšie vyberať kvalitnejšie a drahšie stroje v rozmedzí 600 – 790 eur. Súčasťou týchto trenažérov sú už počítače, ktoré vám umožnia využívať jednotlivé programy, počas cvičenia mení plynule záťaž podľa vašej nastavenej tepovej frekvencie a cvičenie je tak naozaj účinné. Stroje majú tiež kvalitné guličkové ložiská, ktoré sa postarajú o bezproblémový a tichý chod.

Cena profesionálnych veslovacích trenažérov býva v rozmedzí 800 – 1960 a viac tisíc eur. Tieto stroje majú vysokú nosnosť a umožnia vám plnohodnotný tréning. Vhodné sú do komerčných priestorov, doma ich využijú skutoční profesionáli.

Porovnať ceny trenažérov

Otázky a odpovede

Čo prináša cvičenie na veslovacom trenažéri?

Tieto stroje využijete pri silovom aj aeróbnom tréningu. Pri cvičení precvičujete všetky hlavné svaly chrbta, brucha aj nôh. Pravidelným cvičením zvýšite kapacitu pľúc, zlepšíte fyzickú kondíciu, budete spaľovať tuky a podporíte správnu funkciu srdca i ciev. Cvičenie je šetrné ku kĺbom a budete pri ňom rozvíjať svoje silové aj vytrvalostné schopnosti.

Ako na techniku veslovania?

Aby bolo cvičenie skutočne účinné a bezpečné, je dôležité cvičiť správne. Zásadná je už štartovacia pozícia. Po posadení a zafixovaní nôh je nutné uchopiť správne madlo, držať by ste ich mali na šírku svojich ramien, ruky sú natiahnuté dopredu, nohy pokrčené. Telo je v miernom predklone, dôležité sú však vždy rovný chrbát. Po porovnaní tela prechádzate k fáze rozjazdu.

Prvá fáza vychádza zásadne z pohybu spodnej časti tela. Ruky sa nezapájajú a trup je stále zafixovaný v miernom predklone s rovným chrbtom. Akonáhle sa nohy dostanú do polovice dráhy, pridá sa k cvičeniu aj trup.

Ten vykonáva pohyb dozadu, pohyb vychádza z bedier a bedrovej chrbtice, chrbát zostáva rovný a paže sú stále neaktívne. Akonáhle sú nohy takmer natiahnuté a trup je umiestnený do kolmej pozície, prichádzajú na rad aj paže, ktoré začnú rázne priťahovať madlo k bránici.

Fáza návratu do východiskovej pozície by mala byť cca 2 x dlhšia ako záber. Najprv sa vracia ruky, akonáhle sa dostanú do úrovne kolien, začína sa preklápať trup a na záver sa opätovne krčia nohy.

Je možné trenažér používať aj inak?

Okrem samotného veslovania je možné trenažér využiť na jednotlivé posilňovanie. Ramená môžete posilňovať tak, že sa postavíte a budete madlo priťahovať s výdychom smerom k brade. Ramená sa pri pohybe nedvíhajú.

Posilňovať môžete aj prsné svaly, k trenažéru sa postavíte bokom, mierne pokrčíte nohy a s výdychom budete madlo jednou rukou priťahovať k hrudníku. Potom ruky vymeníte. Posilniť môžete aj tricepsy. Na trenažér sa posadíte chrbtom k držadlám a s výdychom budete zdvíhať ruky s madlom nad hlavu. A posadením sa čelom k držadlám môžete posilňovať aj bicepsy.

Záver

Veslovací trenažér vám umožní plnohodnotne precvičiť celé telo. Na trhu sú najviac zastúpené stroje s magnetickou brzdou, ktoré vám postačia na bežné denné používanie. Pri nákupe trenažéra vyberajte stroje s kvalitnými ložiskami, vďaka ktorým bude cvičenie tiché.

Pri nákupe lacného stroja vždy preferujte výrobky preverených výrobcov, u ktorých máte istotu, že je stroj skutočne kvalitný a budete ho môcť bez problémov využívať. Pre kvalitnejšie a pohodlnejšie cvičenie je však vhodné zakúpiť trenažér za cca 590 eur.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo