Ventilátory

Ventilátor využijete všade tam, kde nie je možné chladiť vzduch pomocou klimatizácie. Na trhu sú ventilátory zastúpené v niekoľkých podobách, k výhodám týchto zariadení patrí bezpochyby jednoduchá obsluha.

Vďaka malej hmotnosti ho môžete ľubovoľne prenášať, ale kúpiť môžete aj viacero modelov, ktoré budú mať svoje miesto v jednotlivých miestnostiach. Jediný typ, ktorý je náročnejší na inštaláciu je stropný ventilátor, ten je však možné využívať celý rok a kúpite ho aj v kombinácii so svetlom.

Pri výbere bude zásadným rozhodnutím typ, ktorý uprednostňujete, ďalej budete vyberať vhodnú veľkosť a dôležité je aj prihliadnuť na ďalšie funkcie.

Porovnať ceny ventilátorov

Typy

Prvým parametrom, ktorý vás bude zaujímať je typ ventilátora. Podľa konštrukcie môžete vyberať z niekoľkých typov.

Stolný

Ide o najmenšie ventilátory, ktoré sa ako už názov napovedá, umiestňujú na stôl. Vďaka malým rozmerom a nízkej váhe ich však môžete ľubovoľne prenášať a používať prakticky kdekoľvek. U týchto malých ventilátorov musíte počítať s menším výkonom a vhodné sú tak skôr do menších priestorov.

Pri väčšine stolných ventilátorov je možné nastaviť sklon aj rýchlosť fúkania. Väčšina stolných ventilátorov umožňuje nastaviť otáčanie hlavy v obmedzenom rozsahu. Výhodou je aj nižšia obstarávacia cena.

USB

Veľmi malý model využijete iba na ochladenie jednej osoby pri práci na počítači. USB ventilátor sa napája priamo z počítača alebo powerbanky cez USB kábel. Tieto ventilátory majú priemer lopatiek cca 15 cm, a na pracovnom stole tak nezaberú príliš veľa miesta.

Stojanové

Stojanové ventilátory sú druhým najobľúbenejším variantom. Použiť ich môžete na ochladenie vzduchu v celej miestnosti. Vo väčšine prípadov umožňujú nastaviť výšku nohy. Nevýhodou týchto ventilátorov je horšia stabilita, čo je ale problém skôr lacnejších modelov. Ich používanie nie je vhodné v rodinách s malými deťmi alebo akčnými zvieracími miláčikmi.

Drahšie stojanové ventilátory sú viac stabilné a majú množstvo doplnkových funkcií. Nevýhodou niektorých lacnejších ventilátorov je vyššia hlučnosť. K výhodám patrí menšia hmotnosť, ktorá vám umožní ventilátor ľubovoľne premiestňovať.

Stĺpové

Modernou verziou stojanových ventilátorov sú robustnejšie stĺpové prístroje. Okrem moderného vzhľadu vám ponúknu veľké množstvo doplnkových funkcií.

Najväčšou výhodou stĺpových ventilátorov je tichý chod, súčasťou drahších výrobkov môže byť aj aróma difusér alebo narazíte na funkciu fúkania teplého vzduchu. Z nevýhod naopak môžeme spomenúť menší výkon a teda aj skutočnosť, že sa hodí skôr do menších priestorov.

Axiálne

Tieto ventilátory sa umiestňujú do kúpeľne alebo na toaletu. Ich úlohou je odvádzať vlhkosť a zápach. Tieto ventilátory je nutné zapustiť do steny, vďaka čomu nezaberajú žiadne miesto. Na trhu patrí k tým najmenším a nízka je aj ich obstarávacia cena.

Nástenné

Tieto typy je možné nainštalovať na stenu. Výhodou je jednoduchá inštalácia, ktorá nevyžaduje žiadny stavebný zásah. Nástenný ventilátor umožňuje nastaviť smer prúdenia studeného vzduchu.

Vyberať môžete z niekoľkých rýchlostí a praktické je aj diaľkové ovládanie. U týchto typov vak musíte počítať s nižším výkonom aj menším ochladzovacím účinkom.

Stropné

Tieto ventilátory sa umiestňujú k stropu, počítať musíte s náročnejšou inštaláciou. Využívať ich môžete celoročne. V lete vás ochladí av zime potom môžu rozháňať teplý vzduch.

Súčasťou niektorých stropných ventilátorov je aj svetlo, a ventilátor tak plní dve funkcie zároveň. Nevýhodou je v tomto prípade vyššia obstarávacia cena a absencia niektorých funkcií, ktoré môžete využívať pri iných typoch.

Podlahové

Tieto ventilátory sa oproti ostatným pýšia až dvojnásobným výkonom. Vďaka tomu sa hodia ho veľkých miestností. Nevýhodou je však ich hlučnosť, spravidla sa tak využívajú skôr na komerčné účely. Podlahové ventilátory sa pre väčšiu účinnosť často využívajú v kombinácii so stropnými typmi.

Priemer vrtule

Priemer vrtule sa odvíja od typu ventilátora.

  • Stolové – najmenšie a najmenej výkonné ventilátory majú priemer vrtule cca 10 cm, u tých najväčších sa priemer vrtule pohybuje okolo 30 cm.
  • Stojanové – tieto ventilátory sú najčastejšie vyrábané s 40 cm priemerom vrtule.
  • Stropné – tieto ventilátory majú priemer vrtule aj viac ako 1 meter. Do miestnosti s rozlohou do 10 m2, je ideálne zaobstarať ventilátor s priemerom 90 cm, miestnosť o rozlohe do 20 m2 vybavte ventilátorom s priemerom lopatiek 120 cm. Najväčšia veľkosť 142 cm je určená do miestností s rozlohou do 30 m2.

Hlučnosť

Hlučnosť je tiež jeden z hlavných parametrov, na ktoré by ste mali pri výbere prihliadnuť. Najtichšie sú axiálne ventilátory, tie majú hlučnosť do 30 dB. Stropné ventilátory majú hlučnosť do 50 dB, stolné a stojanové sa pohybujú v rozmedzí od 45 – 60 dB.

Počet rýchlostí

Najmenšie stolné ventilátory majú 1 – 2 rýchlosti, bežne sa však stretnete s ventilátormi, ktoré majú 3 – 4 rýchlosti. Tie najkvalitnejšie ventilátory s BLDC motorom umožňujú plynulú reguláciu až 12 rýchlostí. Prednosťou týchto ventilátorov je aj pomerne tichý chod. Pri stropných ventilátoroch máte k dispozícii najčastejšie 5 – 6 rýchlostí

Prietok vzduchu

Aby vetrák miestnosť ochladil, mal by mať aj dostatočný prietok vzduchu a výkon. Potrebný prietok zistíte vynásobením objemu miestnosti s ideálnym počtom výmen vzduchu.

V obytných miestnostiach sa odporúča vzduch meniť 1 – 2 x za hodinu. Pokiaľ chcete kúpiť ventilátor do kancelárie, mali by ste počítať s 5 – 9 výmenami/hodinu. Kuchynské ventilátory by mali vykonať 6 – 10 výmen/hodinu av prípade kúpeľne sa odporúča 5 – 8 výmen/h.

Bezpečnosť

Opomínať by ste nemali ani bezpečie svojej a ďalších členov rodiny. Skontrolovať by ste tak mali aj pevnosť mriežky, ktorá chráni točiace sa lopatky. Dôležitá je aj stabilita ventilátora. Lepšej stabilite pomôžu aj protišmykové nožičky, ktoré sú tiež veľmi častou výbavou, nenájdete ich však pri všetkých výrobkoch.

Funkcia

Pri výbere môžete prihliadnuť aj na doplnkové funkcie, ktoré zvýšia komfort používania.

Väčšina ventilátorov umožňuje reguláciu výkonu.

Stolové, stĺpové aj nástenné ventilátory často disponujú funkciou oscilácie, hlava ventilátora sa môže natáčať a to horizontálne aj vertikálne. Otáčanie je možné vypnúť a studený vzduch bude prúdiť jedným smerom.

Diaľkové ovládanie pre pohodlnejšie ovládanie. Diaľkovo je možné ovládať skôr drahšie prístroje. Ventilátor môžete pomocou diaľkového ovládania zapnúť aj vypnúť a navoliť môžete aj všetky funkcie.

Časovač vám umožní naplánovať spustenie aj vypnutie ventilátora.

Displej nájdete pri drahších modeloch. Vďaka displeju budete mať prehľad o stave ventilátora.

Fúkanie teplého vzduchu je funkcia, ktorú nájdete pri niektorých stĺpových a stropných ventilátoroch. Vďaka tomu ich môžete využívať po celý rok.

Nočný režim je funkcia, ktorá zníži rýchlosť otáčania lopatiek, a tie potom miestnosť ochladzujú pozvoľna.

Prírodná simulácia je funkcia, pri ktorej ventilátor zvyšuje a znižuje intenzitu otáčania, čo simuluje povievanie vetra.

Zvlhčovač vzduchu je súčasťou niektorých drahších ventilátorov. Funkcia zvlhčovania eliminuje vysúšanie vzduchu, čo je jedna z nevýhod týchto výrobkov.

Súčasťou ventilátora môže byť aj aróma difusér.

Značka

K obľúbeným značkám patrí Xiaomi, Sulion, Rowenta, Klarstein, Faro, Dalap, Vortice, Vents, Lucci Air, Helios a mnoho ďalších.

Cena

Najlacnejšie stolné ventilátory kúpite za necelých 40 eur. Za túto cenu je možné kúpiť aj axiálne ventilátory a naraziť môžete aj na menej výkonné stojanové stroje.

Kvalitnejšie ventilátory kúpite do 120 eur. Za túto cenu kúpite všetky dostupné modely, ktoré sa môžu pýšiť väčším výkonom aj niekoľkými doplnkovými funkciami. Kúpiť môžete aj ventilátor s BLDC motorom.

Ak patríte k náročnejším, môžete ventilátor zakúpiť aj za viac ako 120 eur. Vyberať budete predovšetkým medzi stropnými a modernými stĺpovými ventilátormi.

Porovnať ceny ventilátorov

Údržba

Ventilátory nie sú nijako náročné na údržbu, zbavovať ich však budete musieť prachu, ktorý sa usadzuje okrem iného na lopatkách. V opačnom prípade bude ventilátor prach víriť po miestnosti a spôsobovať tak možné zdravotné komplikácie.

Pri výbere ventilátora si radšej vyskúšajte, akým spôsobom je vyriešený prístup k lopatkám. Ideálnou voľbou je ventilátor, ktorý umožňuje odstránenie ochranného krytu. Niektoré ventilátory je možné ľahko rozobrať a lopatky umyť pod tečúcou vodou.

Otázky a odpovede

Čo je bezvrtuľový ventilátor?

Jedná sa o ventilátor, ktorý nemá lopatky a pracuje vďaka turbíne, ktorá je umiestnená v stojane. Turbína cirkuluje vzduch, ktorý potom vychádza štrbinou okolo prstenca ventilátora. Tieto ventilátory majú moderný vzhľad a patria k najbezpečnejším. Nevýhodou je však menší výkon.

Kedy zakúpiť teplovzdušný ventilátor?

Okrem klasickej podoby ventilátora, ktorý je určený na ochladzovanie vzduchu je možné zakúpiť naopak teplovzdušný ventilátor, ktorý vás bude zahrievať v chladných dňoch vírením teplého vzduchu.

Teplovzdušný ventilátor by ste mali vyberať na základe rovnakých parametrov ako klasický. Aj tu je dôležitá jeho veľkosť a výkon. A aj teplovzdušný ventilátor je k dostaniu v niekoľkých podobách.

Je ventilátor vhodný pre alergikov?

Nevýhodou ventilátora je vírenie prachu, čo môže spôsobovať alebo zhoršovať zdravotné problémy osôb s alergiami. Pokiaľ máte v rodine alergika a uvažujete o kúpe ventilátora, voľte výrobky, ktorých súčasťou je zvlhčovač vzduchu.

Túto možnosť ponúka niektoré stojanové alebo stĺpové typy. Ďalšími vhodnými modelmi sú bezlopatkové alebo hmlové ventilátory, ktoré po miestnosti rozprašujú vodu.

Záver

Výber ventilátora záleží na vašom vkuse aj finančných možnostiach. Ventilátor je vhodnejšie kúpiť priamo v špecializovaných predajniach, kde si môžete jednotlivé modely prezrieť a vyskúšať. Zistíte tak, či vám vyhovuje obsluha, hlučnosť a akým spôsobom budete vykonávať údržbu.

Dodržiavať by ste mali aj správne využívanie, ventilátor by vám nemal vháňať chladný vzduch priamo do tváre. Odporúča sa ho natočiť tak, aby smeroval na nábytok alebo stenu miestnosti. Týmto spôsobom docielite ideálnu cirkuláciu vzduchu. Chladiaci efekt zvýšite, pokiaľ pred ventilátor umiestnite nádobu s ľadom.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo