Varné dosky

Pri výbere vhodnej varnej dosky je potrebné zohľadniť to, akým spôsobom bude dochádzať k premene energie na teplo, teda či preferujete varenie na plyne alebo elektrine.

Podľa počtu členov domácnosti môžete vyberať veľkosť a počet platničiek alebo varných zón. A aby varná doska ladila so zvyškom kuchyne, bude vás zaujímať aj vzhľad. Ten môže byť klasický, moderný alebo v podobe retro.

Elektrické varné dosky môžu disponovať radom praktických a bezpečnostných funkcií, u tohto spotrebiča je nutné zohľadniť aj spotrebu, záručný a pozáručný servis.

Porovnať ceny varných dosiek

Rozdelenie podľa zdroja energie

K tomu hlavnému parametru patrí zdroj energie, ktorý budete využívať. Vyberať môžete medzi plynom a elektrickou energiou. Každému vyhovuje niečo iné a oba spôsoby majú svoje klady aj zápory. Jednoznačne nemožno ani povedať, ktorý spôsob premeny je lepší, záleží predovšetkým na zvyku.

Ak chcete využívať výhody plynu a elektriny, môžete si kúpiť kombinovanú varnú dosku. Tá disponuje elektrickými aj plynovými platničkami. K dostaniu je kombinácia indukcie a plynu, vďaka čomu nechýbajú ani praktické funkcie.

Plynová varná doska

Plynová doska patrí ku klasike, na ktorú nedajú dopustiť ani profesionálni kuchári. Plynové varné dosky majú vysoký výkon a rýchly nábeh pri ohreve. Plameň je možné jednoducho regulovať, bezpečnosť používania zaisťujú bezpečnostné poistky. Horáky môžete zapaľovať vďaka elektrickému zapaľovaču, ktorý je súčasťou modernejších typov.

Nevýhodou je nutnosť pripojenia k rozvodu zemného plynu. Niektoré je však možné pripojiť k propanbutanovéj bombe. Túto skutočnosť si však pred kúpou overte u výrobcu.

Liatinová varná doska

Elektrické varné dosky s platničkami vyrobenými z liatiny patria k najlacnejším typom. Liatinová doska disponuje vystúpenými platničkami a sú vybavené mechanickým ovládaním.

Čo sa týka spotreby elektrickej energie, patrí tento typ k najmenej úsporným, využiteľnosť je v tomto prípade asi 60%. Sú tiež náchylné ku korózii a majú horšiu reguláciu teploty. Pre túto variantu je typické dlhé zahrievanie aj následné chladnutie platničky. U týchto typov nečakajte ani žiadne ďalšie funkcie.

Sklokeramická varná doska

Sklokeramické dosky fungujú rovnako ako liatinové. Po zapnutí dôjde k zahriatiu celého povrchu dosky, teplo potom absorbujú nádoby, ktoré sú na nej postavené.

Oproti liatinovým sú však úspornejšie, vďaka rovnému povrchu totiž nedochádza k možným energetickým stratám. Sú doplnené o niekoľko funkcií, ku ktorým patrí detský zámok, časovač, booster a ďalšie. Ovládajú sa najčastejšie pomocou dotykového ovládania. Po dovarení varné plochy postupne chladnú.

Indukčná varná doska

Indukčná varná doska patrí k tomu najlepšiemu, čo je v súčasnej dobe k dostaniu. Varenie patrí k najrýchlejšiemu a nedochádza pri ňom k žiadnym stratám, je teda zároveň najúspornejšie. Po zapnutí dochádza k okamžitému ohrevu nádoby, doska sa však zahrieva len v mieste, kde je umiestnený hrniec alebo iná nádoba.

Zvyšok dosky zostáva naďalej chladný, výhodou je tak to, že sa o jej povrch nespálite a nedôjde ani k prípadnému pripečeniu surovín, ktoré na dosku spadnú. Po odstavení nádoby je však teplá tiež varná zóna, na ktorej sa varilo.

Oproti sklokeramickej doske však veľmi rýchlo chladnú, čo vám neumožňuje udržiavať pokrm teplý dlhšiu dobu. Tieto dosky však vyžadujú používať špeciálne riady, ktoré majú magnetické dno. Ak však máte obľúbený riad, ktorý túto možnosť nemá, môžete zakúpiť podložku pre indukciu, vďaka ktorej je možné tento riad používať.

Nevýhodou týchto dosiek je hlučnosť podobná bzučaniu alebo vibráciám. Hluk spôsobuje vetrák, ktorý odvádza prebytočné teplo, ktoré sa nachádza pod doskou. Nemusíte sa však báť nejakého veľkého rušenia, niekto túto skutočnosť v ruchu kuchyne ani nepostrehne. Indukčné dosky patria k najdrahším a bývajú vybavené mnohými funkciami.

Veľkosť a počet platničiek

Vstavané varné dosky disponujú rôznym počtom platničiek. Od ich počtu je odvodená veľkosť dosky. Najbežnejšie rozmery sú 30, 60 a 90 cm.

Najmenšia veľkosť umožňuje variť na dvoch platničkách, veľkosť 60 cm disponuje 4 platničkami. Najväčšie varné dosky majú rozmer od 70 – 90 cm a môžu mať 5 alebo 6 platničiek alebo varných zón.

Vyberať môžete tiež usporiadanie platničiek. Najviac sú zastúpené spotrebiče, ktoré majú dve platničky vpredu a dve vzadu. Možno ale kúpiť varnú dosku, ktorá má platničky v rade vedľa seba. To vám umožní používať na prípravu pokrmov tiež rôzne veľké hrnce alebo pekáče.

Možnosť použiť neštandardné tvary riadu umožňujú tiež varné dosky vybavené funkciou multi-zóna. S jej pomocou môžete spojiť dve varné zóny a niektoré modely dokonca umožnia využiť celú plochu dosky, vďaka čomu môžete variť aj vo veľkom hrnci, ktorý zaberie celú plochu dosky.

Výkon

Pri elektrických varných doskách vás bude zaujímať výkon. Veľkosť výkonu má vplyv na rýchlosť varenia. Vďaka väčšiemu výkonu sa bude varná doska rýchlejšie zahrievať. Varná doska má pre každú zónu inú veľkosť výkonu. Je to dané rozdielnou veľkosťou platničiek alebo varných zón. Po sčítaní výkonu jednotlivých zón zistíte konečný výkon spotrebiča.

Čo sa týka jednotlivých platničiek, býva výkon spravidla 1 000 – 1 200 W u najmenších varných zón. Stredne veľké zóny majú výkon 1 700 W, najväčšie 2 300 W. Horák WOK má výkon v rozmedzí od 3 800 – 4 000 W. Výrobca udáva len celkový výkon, ktorý by mal byť aspoň v rozmedzí od 6 000 – 6 500 W.

Funkcie

Prídavné funkcie majú iba sklokeramické a indukčné dosky. Pri plynových môžete naraziť skôr na bezpečnostné prvky. Tu sa najčastejšie stretnete s automatickým zapaľovaním platničiek a z bezpečnostného hľadiska bývajú tieto dosky vybavené tiež plynovou poistkou, ktorá vás chráni pred prípadným únikom plynu.

Ak vám pri varení plameň z nejakého dôvodu zhasne, prívod plynu sa automaticky preruší. Okrem týchto možností sú plynové dosky ďalej vybavené detskou poistkou a modernejšie modely môžu disponovať tiež turbo horákom.

Elektrické spotrebiče môžu disponovať niekoľkými funkciami. Ich počet je závislí na cene. K tým základným patrí časovač. S jeho pomocou môžete nastaviť začiatok aj koniec varenia.

Ďalšou častou funkciou je Booster, ktorý umožňuje krátkodobo zvýšiť výkon. Ak budete musieť varenie prerušiť, môžete použiť funkciu Stop and Go, s jej pomocou proces nielen prerušíte, ale po jeho opätovnom spustení sa vrátite k pôvodnej teplote.

Praktické sú aj funkcie, ktoré vám umožnia nastaviť presnú teplotu varenia alebo funkcie ohrievania. Flexi Full zóna vám dovolí spojiť niekoľko varných zón a používať aj väčšie nádoby. Najkvalitnejšie dosky pomocou funkcie 6. zmysel automaticky nastavia výkon vhodný pre pomalé varenie, smaženie atď.

Bezpečnosť

Okrem praktických funkcií máte k dispozícii niekoľko funkcií bezpečnostných. Podobne ako detská poistka funguje aj možnosť uzamknutia ovládacieho panela. Vďaka automatickému vypnutiu sa varná doska po odstavení hrnca sama vypne.

Niektoré dosky sú vybavené aj praktickou ochranou proti pretečeniu, kedy v prípade, že pretečeniu hrozí, dôjde k prerušeniu varenia. Ochrana proti vznieteniu oleja zaistí, že teplota varnej zóny nepresiahne 290 ° C. A niektoré modely dokážu automaticky znížiť výkon v prípade, že na varnú zónu položíte prázdny hrniec.

Značka

Výrobou varných dosiek sa zaoberá mnoho značiek. K najviac obľúbeným patrí Electrolux, Bosch, Amica, AEG, Gorenje, Mora, Beko alebo napríklad Concept.

Pri spotrebičoch týchto a ďalších známych značiek máte istotu v kvalitných prevedeniach, výrobcovia poskytujú na svoje výrobky niekoľkoročnú záruku, umožnia odbornú inštaláciu, a tiež vám zaistia možný servis.

Cena

K najlacnejším patria liatinové varné dosky. Tie kúpite za 80 – 140 EUR, v závislosti na počte platničiek. Ich počet je však veľmi obmedzený a sú vhodnejšie skôr pre občasné varenie. Väčší výber máte v prípade plynových a sklokeramických dosiek.

Možno ich kúpiť od 120 a viac eur. Aj najlacnejšie modely možno ovládať pomocou dotykového ovládania. Najdrahšie sklokeramické dosky stoja od 200 – 240 EUR, za túto cenu možno kúpiť aj prvé indukčné dosky. Kvalitné indukčné platne s mnohými funkciami kúpite za 400 a viac eur.

Porovnať ceny varných dosiek

Údržba

O varnú dosku je potrebné dobre sa starať. Vďaka tomu zaistíte jej bezproblémový chod. Najlepšie sa čistia indukčné varné dosky. Tie stačí po dovarení utrieť vlhkou hubkou. U sklokeramických varných dosiek môže dôjsť k pripečeniu surovín, ktoré budete môcť odstrániť špeciálnou škrabkou.

Najhoršie sa udržuje plynová doska. Pri varení vzniká mastná špina, ktorú vo väčšine prípadov bežným prostriedkom neodstránite. V tomto prípade sa budete musieť spoľahnúť na špeciálne odmasťovacie prípravky, ktoré sú špeciálne vyrobené na čistenie plynových horákov.

Otázky a odpovede

Ako sa varné dosky ovládajú?

Ovládanie je mechanické v prípade liatinových a plynových varných dosiek. U sklokeramických a indukčných je ovládanie dotykové. Pri kombinovaných máte k dispozícii obidva typy.

Kedy využijete adaptér na indukciu?

Indukčné varné dosky vyžadujú špeciálny riad s magnetickým dnom. Pokiaľ máte nejakú obľúbenú nádobu, ale tiež treba pressovač alebo inú nádobu na prípravu kávy atď., ktoré magnetické dno nemajú a nie je možné ich teda v prípade indukcie použiť, môžete si zakúpiť špeciálnu podložku, ktorú na dosku položíte a s jej pomocou môžete použiť akýkoľvek riad.

Tieto adaptéry sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach a môžete ich tak použiť na všetky veľkosti platničiek. Pre bezpečnú manipuláciu sú adaptéry opatrené odnímateľnou rukoväťou.

Záver

Varnú dosku je možné kúpiť cez internet alebo v špecializovaných predajniach. Či ju budete zháňať na akomkoľvek mieste, zohľadnite jej inštaláciu. Správne zapojená varná doska vám zaistí nielen správny chod, ale predovšetkým bezpečné používanie. Ak si teda na zapojenie netrúfnete, spoľahnite sa na pomoc odborníka.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.e-spotrebice.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo