USB flash disky

USB flash disky sú známejšie pod označením fleška. Na flash disk je možné nahrať rôzne súbory, ale aj fotky, filmy alebo pesničky. USB flash disky sú malé prenosné, ich kapacita je však porovnateľná s úložiskom SSD disku. Používať ich môžete v počítačoch, tabletoch, televíziách, mobilných telefónoch, kamerách aj fotoaparátoch.

Pri výbere USB flash disku vás bude pravdepodobne najviac zaujímať kapacita, rýchlosť zápisu a čítania. Zvážiť môžete konštrukciu alebo prípadné ochranné prvky, pomocou ktorých svoje dáta uchránite pred prípadnými zlodejmi.

Porovnať ceny usb diskov

Typy konektorov

Flash disky majú niekoľko typov konektorov.

  • USB typ A – tento konektor je zastúpený najčastejšie a umožňuje vám flash disk pripojiť k počítaču.
  • USB typ C – obojstranný konektor, vďaka ktorému môžete flash disk pripojiť k mobilnému telefónu alebo tabletu
  • USB typ Micro – vám umožní pripojenie k starším mobilným telefónom aj tabletom
  • OTG USB flash disk – k dispozícii máte 2 konektory, najčastejšie je to typ USB-A a micro USB. Tento flash disk tak pripojíte k počítaču, tabletu aj telefónu.

Kapacita

Pri výbere USB flash disku hrá hlavnú rolu kapacita. S tou je potom veľmi úzko spojená obstarávacia cena. Najlacnejšie flasky majú kapacitu iba 4 GB a patria k najlacnejším. Najdrahšie flash disky sa môžu naopak pýšiť kapacitou viac ako 1 000 GB. K obľúbeným patria flash disky s kapacitou 16, 32, 64, 128 alebo 256 GB.

Rozhranie

Pri flash diskoch si môžete všimnúť rozdielne značenia. Najviac sú zastúpené flash disky s označením USB 2.0 a USB 3.0. Toto označenie určuje rýchlosť prenosovej rýchlosti, pričom platí, že USB 2.0 je cca 10x pomalší ako USB 3.0. Do úvahy však musíte vziať aj výbavu vášho počítača. Ak je počítač vybavený konektorom USB 2.0, neoplatí sa vám nákup rýchlejšieho flash disku.

Ďalej môžete kúpiť flash disk so značením USB 3.1, ktorý je opäť rýchlejší ako USB 3.0. Pre porovnanie na najpoužívanejší flash disk USB 2.0 nahráte 10 filmov za cca 25 minút, zatiaľ čo pri USB 3.1 to stihnete za 2,5 minúty.

Konštrukcia

Pri výbere sa zamerajte na konštrukciu aj životnosť USB flash disku. Pri výbere je vhodné uprednostniť disky, ktoré sú doplnené o kryt konektora. Vďaka tomu zabránite jeho poškodeniu alebo zaneseniu nečistotami. Moderné flašky umožňujú aj konektor zasunúť, čo je praktickejšie. Vás disk bude chránený aj v prípade, keď kryt niekde stratíte. K poškodeniu sú potom viac náchylné aj vyklápacie konektory.

Tí, ktorí budú USB flash disk používať v prašnom prostredí, môžu prihliadnuť aj na stupeň krytia. Dostačujúce môže byť stupeň krytia IP54, tie najodolnejšie disky môžu mať krytie IP68.

Na stav disku vás môže upozorniť svojim svetlom aj LED dióda. Podľa svetla spoznáte, či sa na disk sťahujú dáta a budete mať prehľad aj o zostávajúcej kapacite. Niektoré flash disky umožňujú aj bezdrôtový prenos dát pomocou Wi-Fi.

Materiál

Väčšina flash diskov je vyrobená z plastu. Kvalita je z veľkej časti závislá na obstarávacej cene, pokiaľ chcete, aby flash disk niečo vydržal, nekupujte ten najlacnejší model. Kvalitnejšie flešky sú vyrobené z kovu a zlatú strednú cestu tvoria pogumované disky. Tie sú odolné voči pádu, avšak aj tieto typy sa kvalitou značne líšia.

Značka

Medzi popredných výrobcov patrí ADATA, Kingston, SanDisk, Apacer, GoodRam alebo Corsain. Výrobcov flash diskov je oveľa viac, vždy sa však radšej zamerajte na tie známejšie, pri ktorých máte väčšiu istotu v odolnosti aj pravdivosti uvedených parametrov. Flash disky zásadne nekupujte na pochybných internetových stránkach. Podozrivá je často veľmi nízka cena pri vysoko kapacitnom modeli.

Cena

Cena USB flash disku nie je nijako vysoká, pomerne kvalitné disky kúpite už za necelých 10 eur. Aj tu narazíte na typ USB 3.1, ktorý vám zaručí dostatočnú rýchlosť zápisu aj čítania. Zastúpené sú väčšinou disky s kapacitou 32 GB.

Najdrahšie USB flash disky s rôznymi funkciami vyjdú na 60 – 100 eur. Ich kapacita je 256 GB v menšom množstve sú zastúpené aj disky s kapacitou 1024 GB.

Porovnať ceny usb diskov

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi flash diskom a SSD diskom?

Najväčší rozdiel je vo veľkosti jednotlivých typov. USB flash disk strčíte do vrecka, zatiaľ čo SSD disk je už o niečo väčší. V súčasnej dobe však nie je veľkostný rozdiel taký značný, ako tomu bolo predtým.

Obe zariadenia fungujú rovnako, avšak výhodou SSD disku je vyššia rýchlosť prenosu, vyššia kapacita, ktorá sa rovná najväčším flash diskom, avšak SSD disky sú lacnejšie.

Ako vybrať rýchlosť zápisu a čítania?

Oba tieto parametre sú u flash diskov štandardne udávané, avšak nedá sa na ne jednoznačne spoľahnúť. Všeobecne je však možné povedať už spomínané k rýchlejším patria flash disky s označením USB 3.0, ktoré pracujú až 10 x rýchlejšie ako USB 2.0.

Majú USB flash disku nejakú ochranu pred zneužitím uložených dát?

Z hľadiska ochrany môžete preferovať disky so šifrovaním alebo PIN kódom. Moderné flašky môžu byť vybavené aj čítačkou odtlačkov prstov alebo sú doplnené o klávesnicu.

Záver

Pri výbere flash disku sú dôležitými parametrami kapacita a rozhranie. Tie by ste mali vždy stavať pred design aj cenu. K základným starším flaškám patria typy USB 2.0, s tými si vystačíte, keď budete sťahovať pesničky alebo menšie súbory. Rýchlejšie sú potom typy USB 3.0 a USB 3.1.

Pri výbere flash disku narazíte aj na rôzne podoby zvierat, pokrmov atď. Tieto výrobky vyzerajú lákavo, môžu byť však skôr nepraktické a vo väčšine prípadov sú aj veľmi pomalé. Preto radšej voľte štandardnú podobu disku.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo