Ako vybrať umývačku riadu?

Najobľúbenejšie typy umývačiek riadu

Najobľúbenejšie značky umývačiek riadu

Umývačka riadu bývala svojho času iba vo vybraných domácnostiach, často sa hovorilo, že je to spotrebič pre vyššiu vrstvu obyvateľov. Tieto predsudky už sú našťastie minulosťou, pretože si ju môže dovoliť každý, kto na nej nájde dostatočný priestor aj financie. Tento pomocník sa hodí najmä do tých bytov či domov, kde nezostáva čas na pravidelné umývanie riadu, prípadne sa vám nechce zbytočne utrácať za nadmernú spotrebu vody, ktorú vyberiete vďaka ručnému umývaniu pod tečúcim kohútikom.

Keď si vyberiete správny model, ušetríte nielen vodu, ale aj elektrickú energiu a ešte hromadu času, ktorý by ste inak trávili nad drezom pri umývaní riadu napríklad po rodinnej večeri či oslave s priateľmi.

Vzhľadom k tomu, že je umývačka riadu trochu väčšia investícia, musíte si vopred rozmyslieť, akú kapacitu budete potrebovať, koľko riadu denne umyjete, či ju budete púšťať často alebo bude trvať napríklad celý týždeň, než ju celú naplníte atď. My sa vám pokúsime pomôcť s výberom toho najideálnejšieho modelu s naším skromným manuálom.

Porovnať ceny umývačiek

Ako umývačka funguje

Keď to zoberieme zo všeobecného hľadiska, delíme proces umývania v umývačke riadu na 4 rôzne fázy. Prvá fáza predstavuje opláchnutie všetkého riadu, ktorý do umývačky vložíme, tým ho zbavíme hrubších nečistôt. Potom dochádza k ohrevu vody, ktorá aj s optimálnou dávkou umývacieho prostriedku riad úplne umyje, zmizne mastnota a ďalšie nečistoty.

Vo chvíli, keď skončí druhá fáza, teda umývanie riadu, sa umývačka automaticky prepne na proces oplachovania. Jeho výhodou je, že sa opakuje viackrát, takže si môžeme byť istí, že je riad dokonale opláchnutý a nezostal na ňom žiadny umývací prostriedok.

Počas oplachovania sa zároveň dávkuje leštidlo. Posledná fáza spočíva v sušení riadu. Proces je zahájený ihneď po odčerpaní vody z umývačky. Na jednotlivých kusoch nie sú stopy ani po jedinej kvapôčke vody, riad je čistý a pekne suchý bez toho, aby ste ho museli utierať utierkou.

Typy umývačiek

Napriek tomu, že sa na trhu vyskytuje nepreberné množstvo rôznych výrobcov, ktorí sa predbiehajú v tom, aby prichádzali s nejakými inováciami, delia sa umývačky na 3 hlavné kategórie – stolné, vstavané a voľne stojace umývačky. Pri vstavaných a voľne stojacich umývačkách je výhoda, že sa dá vyberať z dvoch šírok, a to 60 cm alebo 45 cm, pričom užšie modely uvítate v menších kuchyniach. Samotnej kapacite umývačky vždy zodpovedá aj jej šírka.

Stolové umývačky

Tento typ umývačiek je ideálny pre jednotlivcov alebo páry, ale hodí sa aj do takej domácnosti, kde sa veľmi nevarí a väčšinou sa obmývajú len taniere či hrnčeky. Ako už napovedá jej názov, inštaluje sa priamo na kuchynskú linku. Pokiaľ ide o kapacitu, tá sa vo väčšine prípadov pohybuje okolo 5 sád riadu.

Umývačka sa rýchlo naplní, takže nie je problém umývať riad častejšie bez toho, aby ste ju museli zapínať poloprázdnu, čo ušetrí energiu aj vodu. S ohľadom na ich veľkosť a typ sa dajú stolné umývačky umiestniť prakticky kamkoľvek, vrátane chalúp, kancelárií a ďalších podobných priestorov.

KLADY
  • nie sú náročné na miesto
  • nemusí sa inštalovať
  • šetrí elektrickú energiu aj vodu

ZÁPORY

Vstavané umývačky

Po vstavaných umývačkách siahajú tí zákazníci, ktorí si nechali vyrobiť kuchynskú linku na mieru vo vybranom dizajne. Ostatne aj umývačku je možné zabudovať do linky v rovnakom dizajne, stačí na nej len upevniť laminátovú dosku, ktorá bude mať rovnakú farbu ako samotná kuchyňa. Umývačka splynie s linkou a bude skrytá pred zrakmi návštevníkov.

KLADY
  • vhodné do všetkých kuchýň
  • dekor dvierok v dizajne kuchyne
  • možno zakúpiť v dvoch variantoch – šírka 45 aj 60 cm
  • oveľa tichšie ako voľne stojace

ZÁPORY
  • dekor dvierok nutné dokúpiť
  • nemožno meniť za model iných rozmerov

Voľne stojace umývačky

Dá sa povedať, že voľne stojace umývačky sú najžiadanejšie a tiež najpredávanejšie. Majú tú výhodu, že sa dajú umiestniť všade, kde je na ne miesto. Samozrejmosťou musí byť aj prívod vody, energie a tiež odpad, aby bolo umývačku možné napojiť rovno. Pokiaľ by ste chceli umývačku inštalovať pod kuchynskú linku, je nutné zaobstarať taký model, pri ktorom bude možné oddeliť hornú dosku.

U týchto umývačiek nemusíte riešiť dekor dvierok, ako je to v prípade vstavaných. Pre dvoch až štyroch člennú domácnosť si vystačíte s umývačkou o šírke 45 cm, pre väčšiu rodinu sa hodí šírka 60 cm. Zatiaľ čo užšie umývačky pojmú až 10 sád, do širších naukladáte až 14 sád riadu.

KLADY
  • jednoduchá manipulácia aj montáž
  • dá sa umiestniť kamkoľvek
  • možnosť výberu šírky 45 alebo 60 cm

ZÁPORY
  • nevhodné do modernejších interiérov

Energetický štítok

Zo zákona ho musí mať viditeľný každá umývačka riadu, ktorá ide na náš trh. Obsahuje totiž zásadné informácie/parametre nevyhnutné pre výber správneho spotrebiča. Okrem základných údajov, sa na štítku taktiež vyskytuje dobre čitateľný QR kód, po ktorého načítaní vás to presmeruje do Európskej databázy produktov, kde sú zaznamenané ďalšie užitočné informácie.

Pomocou energetickej triedy zistíte, či bude umývačka riadu úsporná. Triedy sú rozdelené do jednotlivých kategórií a označené písmenami A – G. Aktuálne však do triedy A nie je zaradená žiadna umývačka, pretože v priebehu roku 2021 dostali úplne nové energetické štítky, čo znamenalo zmenu všetkých jednotlivých tried a posunutie jednotlivých modelov do tried nižších.

Tie najúspornejšie modely hľadajte v súčasnej dobe v triede C. Triedy B i A sú pripravené pre nové a úspornejšie modely, ktoré sa ešte len na trhu vyskytnú v budúcnosti. Spotreba energie je na štítku udávaná za 100 cyklov v rámci Eco programu, ktorý patrí k tým vôbec najviac úsporným.

Dá sa tak jednoducho spočítať aj spotreba elektrickej energie na 1 cyklus a najčastejšie to býva 1 kWh. Ďalšími údajmi, ktoré sa nachádzajú na energetickom štítku, sú spotreba vody, počet sád riadu a hlučnosť, prípadne trieda hlučnosti.

Čo sa týka triedy hlučnosti, tá sa tiež označuje písmenami A – G, ale takmer všetky umývačky riadu sú momentálne rozdelené do tried B a C, s ohľadom na nové energetické štítky.

Hlučnosť

Umývačka riadu patrí k tým spotrebičom, ktoré púšťame podľa potreby, ale aj tak nie je na škodu, keď pri výbere prihliadnete aj na hlučnosť. Tá môže byť dôležitá najmä vtedy, ak je za múrom vaša či susedova spálňa, prípadne obývačka. Určite by vás netešilo, že sledujete svoju obľúbenú reláciu a pritom vám za hlavou robí hluk umývačka. Pokiaľ ide o najtichšie umývačky, tam by nemala hlučnosť prekročiť 40 dB. Hranica znesiteľnosti, teda maximálna možná hlučnosť, ktorú je možné tolerovať, by mala byť do 60 dB.

Trieda účinnosti sušenia

Keď už budete mať umývačku, počítate s tým, že bude riad po dokončení cyklu suchý. K tomu potrebujete poznať triedy účinnosti sušenia alebo zvyškovú vlhkosť, ktorá na riade zostáva. Triedy sú označené písmenami A až G. Ak chcete, aby sa dosiahol kvalitný výsledok, potom zvoľte triedu A – C.

Dobre osušený riad na sebe nemá mať ani kvapku vody. S každou objavenou kvapkou sa trieda účinnosti sušenia zníži. Podľa toho je potom zaradená do vhodnej triedy. Jediné čo máte naozaj zaručené, je kvalitne umytý riad a to aj v prípade, že si kúpite lacný model. Triedy účinnosti umývania totiž musia byť vždy A.

Kapacita umývačky

Meradlom, podľa ktorého sa určuje kapacita umývačky, je počet sád riadu, ktoré sa do nej zmestia. Jedna sada riadu znamená plytký tanier, hlboký tanier, dezertný tanierik, hrnček, pohárik a jeden komplet príbor, teda lyžicu, nôž a vidličku. Väčšie druhy riadu, ako sú hrnce, misy a podobne nie sú do týchto sád započítané. Ak teda kupujete umývačku, potom bežnú kapacitu tvorí 12 až 14 sád pri spotrebiči so šírkou 60 cm. Dvojčlenná domácnosť si vystačí s kapacitou do 10 sád riadu. V takom prípade ide o umývačku v šírke 45 cm. Pre tých najmenej náročných domácnosť je dobrou voľbou stolná umývačka.

Spotreba vody a energie

Spotreba elektrickej energie je v dnešnej dobe zrejme najdôležitejším parametrom vôbec. Základnou energetickou triedou je A, ku ktorej sú pridávané symboly +/++/+++. Na ich základe sú jednotlivé modely rozlišované, pričom čím viac plus, tým menej spotrebovanej energie. K najúspornejším patria tie umývačky, ktoré sú označené A+++. Úsporné modely majú odhadovanú ročnú spotrebu zhruba 170 kWh.

Spotreba vody sa vypočítava podľa priemernej ročnej spotreby na 280 umývacích cyklov. Umývačky s najmenšou spotrebou vystačia s necelými 6 litrami na 1 umývací cyklus, teda priemerne 1 600 litrov za rok, čo je úžasné v porovnaní s tými najmenej úspornými modelmi, ktoré potrebujú až 4 000 litrov vody ročne. Napriek tomu sa aj také umývačky vyplatia oproti ručnému umývaniu riadu, keď aj na pár kúskov riadu môžete vybrať až 40 l vody.

Vybavenie a funkcie

Keď sa rozhodujeme, aký spotrebič si kúpiť, určite je dobré zohľadniť aj jeho vlastnosti, respektíve aké funkcie vedia a čo je súčasťou výbavy. Existujú rôzne vychytávky, ktoré nám môžu uľahčiť používanie samotného spotrebiča, pomôcť so znižovaním spotreby, predĺžiť životnosť umývačky a tiež chrániť ostatných členov rodiny, najmä keď máte malé deti.

  • Aquastop – systém, ktorý má na starosť vonkajšiu ochranu spotrebiča. Dokáže zabrániť pretečeniu umývačky aj vykúreniu susedov, ak by napríklad praskla hadica (zastaví prítok vody).
  • Aquasafe – je schopný rozpoznať, či z umývačky neuniká voda av prípade potreby ju jednoducho vypne.
  • Ochrana proti pretečeniu – sleduje hladinu vody v umývačke a pokiaľ by stúpla príliš vysoko, automaticky vypne umývací program.
  • Odložený štart – obľúbená funkcia, ktorú využívame najmä keď sa niekam chystáme. Jednoducho nastavíme čas, kedy má umývačka pracovať s tým, že štart je možné odložiť až o 24 hodín.
  • Detská poistka – vítaná funkcia v domácnosti s deťmi. Poistka sa postará o uzamknutie ovládacieho panela, aby nedošlo k náhlemu vypnutiu, zapnutiu, zmeny umývacieho cyklu atď.
  • Senzor naplnenia – reguluje množstvo spotrebovanej vody podľa toho, koľko riadu je vo vnútri vložených.
  • Green Intelligence – podľa toho, ako znečistený je riad, potom určí spotrebu energie, vody i času.
  • Zvukový signál – nemusíte strážiť, kedy umývačka skončí, jednoducho vám to oznámi pomocou zvukového signálu.
  • Zásuvka na príbory – vynikajúca pomôcka, do ktorej naukladáte príbory a rovno vložíte do umývačky. Zaberie minimum miesta a príbory sú perfektne umyté.
  • Displej – dôležitý doplnok, uľahčujúci zaobchádzanie s umývačkou. Zobrazujú sa na ňom základné informácie o umývacom procese.
  • Automatické otvorenie dvierok – veľmi užitočná funkcia, ktorá sa stará o otvorenie dvierok ihneď po skončení
  • Samočistiaci filter – automatický systém, ktorý zbaví filter všetkých nečistôt.
  • Indikátor nedostatku leštidla a soli – stráži za vás, kedy je potrebné tieto prípravky doplniť.

Programy

Rozhodne nečakajte rovnaký počet programov ako pri práčke alebo sušičke. Štandardne máte k dispozícii 5 – 6 programov. Vybraní výrobcovia ponúkajú pri niektorých modeloch až 10 programov, v tomto prípade sú to umývačky Whirlpool. Obľúbené značky Beko či Bosch majú vo výbave 8 programov. Základom sú 4 teploty umývania, ale je dobré, pokiaľ medzi programami nájdete automatický.

Teploty umývania:

  • 40 ° C – ideálny pre umytie riadu, vloženého do umývačky okamžite po skončení obeda, večere atď.
  • 50 ° C – patrí k univerzálnym teplotám, používa sa v podstate pravidelne.
  • 60 – 65°C – táto teplota je vhodná pre riad, ktorý ste nechali zasychať až 3 dni.
  • 70 ° C – najlepšia možná voľba tam, kde je zvykom púšťať umývačku iba jedenkrát do týždňa, napríklad cez víkend.

Automatický program

Inak tiež AutoSense či Šiesty zmysel, je program, ktorý automaticky vyhodnotí, ako je riad znečistený a tomu prispôsobí dĺžku zvoleného programu, čo znižuje spotrebu energie a vody. Vašou jedinou úlohou je stlačenie tlačidla. Tento program je ideálny kombinovať s odloženým štartom.

  • Rýchly program – dobrá voľba pre štandardne špinavé nádoby, kedy sa dĺžka jedného umývacieho cyklu pohybuje okolo 30 minút (najviac 45 min.)
  • Eco program – jeden z úsporných programov, ktorý vyniká minimálnou spotrebou elektrickej energie aj vody pri maximálnej intenzite umývania.
  • Party program – špeciálny program, ktorý využijete pri umývaní veľkého množstva pohárov.
  • Špeciálny program na umývanie skla – najviac ho využijú domácnosti používajúce z veľkej časti sklenený riad.
  • Nočný program – je veľmi tichý, čo oceníte, najmä pokiaľ potrebujete umývačku púšťať v noci.
  • Polovičná náplň – perfektný program na minimálne množstvo riadu. Umývačka sama upraví spotrebu, aby zodpovedala riadu vo vnútri.
  • Intenzívny program – ideálny program pre riad so zaschnutými zvyškami jedla. Funguje aj pri riade zaschnutom niekoľko dní.

Zaujíma vás, ako prebieha celý program? Jeden majiteľ umývačky Whirlpool inštaloval dovnútra kameru a celé umývanie natočil.

Cena

Dnes sa nemusíme báť, že by sme zaobstarali lacný spotrebič a nerobil by to čo má. Dávno už neplatí, že čo je lacné, to je zlé, naopak môžete zohnať veľmi kvalitnú a funkčne slušne vybavenú umývačku a pritom za ňou neutratíte viac ako napríklad 427 eur. Zvlášť, keď napríklad narazíte na nejakú akčnú ponuku alebo výpredaj v rámci Black Friday.

Inak samozrejme počítajte s tým, že za tie najlepšie funkcie a maximálnu úsporu budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Keď k tomu ešte budete chcieť aj tichý chod, určite počítajte s vyššou investíciou. Zo všeobecného hľadiska sa v rámci ceny, rozdeľujú umývačky na 3 kategórie.

Cena do 427 eur

Ideálna cenová kategória pre bežne fungujúcu domácnosť, kam spadajú umývačky so šírkou 45 aj 60 cm s rozdielnou kapacitou. Pokiaľ ide o energetickú triedu, tá je vo väčšine prípadov tá najmenej úsporná, navyše sú umývačky trochu hlučné. S funkciami to nie je žiadna sláva, počítajte so základnými programami. Vo väčšine prípadov umývačky nemajú detskú poistku a zabudnúť môžete aj na funkciu Aquastop.

Cena od 427 eur do 853 eur

S vyššou cenou sa znižuje spotreba, umývačky sú menej hlučné a disponujú slušnejšou výbavou. Funkcie už sú zaujímavejšie a taktiež sa objavujú prvky pre zabezpečenie. Táto cenová kategória je najvyhľadávanejšia a tiež najobľúbenejšia. Za slušnú cenu získate veľmi dobrý výkon.

Cena nad 853 eur

Táto čiastka nie je nič zvláštne, lebo kto chce to najlepšie, potom musí aj najviac zaplatiť. Nad dvadsaťtisíc zoženiete také umývačky, ktoré sú nadupané najmodernejšími funkciami a programami, vynikajú minimálnou spotrebou energie, teda sú to tie najúspornejšie vôbec. Do novo vybudovanej kuchyne perfektná voľba.

Porovnať ceny umývačiek

Soľ a leštidlo

Správnu funkciu umývačky zaistíte ochrannými prostriedkami, k čomu v tomto prípade potrebujete regeneračnú soľ a tiež leštidlo. Pokiaľ ide o soľ, tá zaisťuje úpravu tvrdosti vody, aby nedochádzalo k usadzovaniu vodného kameňa v umývačke. Soľ si dávkuje sama, na vás je iba pravidelné doplňovanie a to bez ohľadu na to, že umývate riad pomocou tabliet či kapsúl, v ktorých je síce soľ obsiahnutá, ale také množstvo skrátka nestačí.

Leštidlo pomáha s odstránením všetkých zvyškov jedla a taktiež zamedzuje usadeniu rôznych nečistôt, ktoré sú veľmi odolné a často sa ťažko odstraňujú, navyše sa postará o to, že na riad nevznikajú žiadne škvrny od vody. To uvítate najmä pri sklenených kúskoch riadu. Leštidlo slúži aj ako prevencia vápenatých usadenín, tiež sa s jeho pomocou lepšie suší riad a získava ten správny lesk. Nezabúdajte aj pri leštidle na neustále doplňovanie, podobne ako je to pri regeneračnej soli.

Ako správne používať umývačku?

  • než budete riad skladať do umývačky, odstráňte z neho zvyšky jedla. Stačí ich len utrieť papierovou utierkou. Nie je potrebné ho oplachovať, aby mohol prostriedok na umývanie lepšie pôsobiť. Ak riad nebudete hneď umývať, ale plánujete to až po dvoch dňoch, tak tie zvyšky môžete opláchnuť.
  • do umývačky sa nehodia medené, strieborné, hliníkové ani zinkové kusy riadu, pretože by sa mohlo dôjsť k ich poškodeniu. To isté platí o hrncoch či panviciach s teflónom, ďalej predmety z dreva ako varešky, dosky a podobne. Pokiaľ chcete dávať do umývačky plastový riad, potom si dajte pozor, či má označenie, ktoré to umožňuje.
  • vyhnite sa vkladaniu tých kusov riadu, na ktorých sú nejaké zlaté ozdoby, tiež si dajte pozor pri etiketách a polepoch. Každý papier sa musí dať preč pred umývaním.
  • veľké kusy a veľmi špinavý riad patrí do spodnej časti umývačky, horný priestor je určený pre poháre.
  • taniere vkladajte tak, že striedate malý tanier s veľkým, aby medzi nimi boli medzery a voda s umývacím prostriedkom mohla všade.
  • umývačku je dobré zapínať, až keď je plná. Výnimku tvoria tie umývačky, ktoré dostali do výbavy špeciálny program vhodný na umývanie malého množstva riadu.
  • raz za pol roka vždy pridajte do umývačky špeciálny čistič a zapnite ju bez toho, aby ste do nej vložili riad. Tým sa vykoná jej prečistenie a nutná údržba.
Tip: Keď už viete, na aké veci si dať pri výbere pozor, tak sa môžete pozrieť na náš test umývačiek riadu. Alebo sa pozrieť tu, ako vyzerali umývačky riadu pred 125 rokmi.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.datart.sk, www.alza.sk, www.nay.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo