Tyčové mixéry

Tyčový mixér je neoceniteľným pomocníkom v každej kuchyni. Jeho najväčšou prednosťou je malá hmotnosť a veľkosť, vďaka ktorej je doslova hneď po ruke. Tyčový alebo tiež ponorný mixér využijete pri mixovaní polievok, omáčok alebo iných potravín priamo z hrnca. Je ideálny na výrobu smoothie, či detských príkrmov a výživ.

Najjednoduchšia verzia tyčového mixéra využijete iba na mixovanie, drahšie mixéry disponujú ďalšími nástavcami a množstvom funkcií, vďaka ktorým vám môže nahradiť aj klasický mixér. Najdôležitejším parametrom pri výbere ponorného mixéra je tak práve rozpočet.

Čím viac ste ochotní do mixéra investovať, tým viac vám to môže ponúknuť. S cenou je tak späté práve množstvo príslušenstva a ďalšie funkcie. Pri výbere je vhodné prihliadnuť aj na výkon aj značku výrobku.

Porovnať ceny mixérov

Typy

Tyčové mixéry je možné rozdeliť do dvoch skupín podľa množstva príslušenstva. Ak si v začiatkoch nie ste istí, čo všetko budete chcieť využívať, je vhodné zakúpiť základný model, ktorý umožňuje príslušenstvo ľubovoľne dokupovať.

Takýmto spôsobom si môžete dokúpiť len to, čo pri svojom varení skutočne využijete. Možnosť dokupovať príslušenstvo však neumožňujú všetky mixéry, na túto skutočnosť sa tak vždy informujte dopredu.

Základné

Najlacnejšie modely majú iba jeden univerzálny nadstavec. Tieto mixéry postačia tým, ktorí chcú pripravovať krémové polievky, rôzne pyré, detské príkrmy, domácu majonézu alebo ovocie. Aj v tejto základnej skupine môžete kúpiť kvalitné kovové mixéry, pokiaľ vám teda základná verzia postačí, nemusíte sa obávať, že kupujete nekvalitný výrobok.

Rozšírené

Do tejto kategórie patria mixéry s ďalším príslušenstvom. Výber je veľký a kúpiť môžete rôzne vybavené prístroje. Využiť môžete rôzne metly, šľahače, sekáčiky na orechy alebo byliny. K ďalšiemu vybaveniu patria mixovacie nádoby v rôznych podobách alebo napríklad mlynček na korenie.

A mnohokrát nechýba ani nástavec určený na drvenie ľadu. Najvybavenejšie tyčové mixéry môžu svojimi funkciami a možnosťami sekundovať bežným mixérom. Tu už nájdete príslušenstvo, ktoré využijete pri strúhaní či krájaní.

Výkon

Mixéry majú výkon v rozmedzí 400 – 1 200 W. Čím je výkon vyšší tým kvalitnejšie a rýchlejšie mixér potraviny spracuje. S výkonom potom úzko súvisí aj veľkosť otáčok, čo je parameter, ktorý u mixérov nebýva väčšinou uvádzať. Ich počet sa s hodnotou výkonu logicky zväčšuje.

  • 400 – 600 W – mixéry vhodné na občasné mixovanie mäkších potravín
  • 600 – 900 W – bežne využívané mixéry, ktoré si poradia aj s tvrdšími potravinami
  • 1 000 – 1 200 W – výkonné mixéry, ktoré spracujú prakticky akúkoľvek surovinu
  • 1 300 – 1 800 W – najvýkonnejšie mixéry, ktoré spĺňajú najvyššie nároky

Materiál

Na kvalitu a životnosť tyčového mixéra má vplyv výrobný materiál. Vyberať môžete medzi mixérmi vyrobenými z plastu alebo kovu. Na kvalitu výrobného materiálu vás upozorní aj hmotnosť.

Ťažšie mixéry patria k tým kvalitnejším, s veľmi ľahkými sa vám bude ľahšie pracovať, ich kvalita však nie je ideálna. Nože a výmenné nástavce potom musia byť vždy vyrobené z nerezovej ocele.

  • Plast – tento materiál dominuje lacnejším výrobkom. V súlade s cenou aj výrobcom sa líši jeho kvalita. Od kúpy tých najlacnejších mixéra menej známych značiek radšej ustúpte. Plastové mixéry kupujte od známych výrobcov, kde máte istotu v kvalite. Nekvalitný plast sa môže vplyvom vysokej teploty deformovať, čo je dané jeho krehkosťou.
  • Kov – dominuje drahším mixérom. Je odolnejšia a jeho životnosť je dlhšia. Ak budete chcieť mixovať horúce potraviny, bude pre vás práve kovový mixér lepšou voľbou.

Funkcia

Tyčový mixér je pomerne jednoduché zariadenie. Jednotlivých funkcií tak nie je veľa. Tým najbežnejším, čím sú ponorné mixéry vybavené, je regulácia rýchlosti. Niektoré mixéry môžu využívať 2 rýchlosti, iné majú oveľa viac možností.

  • Turbo režim – modely, s menším počtom rýchlostí bývajú spravidla doplnené o turbo režim.
  • Pulzný snímač – jedná sa o tlačidlo, ktoré je nutné držať po celú dobu mixovania. Tento snímač plní zároveň funkciu bezpečnostnej poistky, vo chvíli, keď ho prestanete stláčať, dôjde k vypnutiu celého mixéra.
  • Doba prevádzky – práca s tyčovým mixérom nie je obvykle nijako dlhá, napriek tomu sa zamerajte aj na tzv. dobu nepretržitej prevádzky. Tá určuje, po akú dobu môže prístroj bežať bez prestávky. Odporúča sa, aby bolo možné mixovať aspoň po dobu 2 minút.
  • Poistka proti prehriatiu – ak dobu nepretržitej prevádzky prekročíte, môže dôjsť k prehriatiu prístroja. Aby nedošlo k jeho poškodeniu, bývajú mixéry vybavené bezpečnostnou poistkou, ktorá sa postará o to, aby sa v prípade potreby mixér sám vypol. Opätovne fungovať začne až po potrebnom schladení.
  • Vákuovanie – tie najdrahšie mixéry ponúkajú okrem funkcie mixovania aj možnosť potraviny vákuovať. Súčasťou balenia je niekoľko vrecúšok alebo nádob.
  • Držiak – pomocou držiaka môžete mixér pripevniť na stenu. Vďaka tomu ho budete mať kedykoľvek po ruke.

Značka

Výrobcovia tyčových mixérov sú známe značky kuchynských spotrebičov. K najobľúbenejším patria mixéry Tefal, Concept, Braun, Gorenje, Bosch, Eta, Sencor, Tristar, Domo, Zelmer a mnoho ďalších.

Cena

Základnú verziu kúpite za cca 15 – 25 eur. Ide iba o prístroj s univerzálnym nástavcom, ale v tejto kategórii sú už zastúpené aj mixéry s menším množstvom príslušenstvom.

Cenový rozdiel je dám výrobným materiálom. Plastové mixéry s viacerými doplnkami vyjde na necelých 40 eur. Kvalitnejšie kovové mixéry stoja okolo 60 eur. Najdrahšie výrobky so všetkým možným príslušenstvom vyjdú na cca 120 eur.

Porovnať ceny mixérov

Otázky a odpovede

Čo ďalšie pri výbere zohľadniť?

Vhodné je pred nákupom vyskúšať ergonómiu mixéra, čiže to, ako vám padne do ruku. Ide o úplne subjektívny pocit, v tomto prípade vám tak nepostačia ani mnohé užívateľské recenzie.

Skontrolujte tiež spôsob ovládania, a ak je to možné aj to, ako ľahko je možné meniť jednotlivé nástavce. A k praktickým veciam patrí aj dĺžka prívodného kábla. Tá by mala byť dostatočná, aby ste mohli mať pri mixovaní hrnce umiestnené priamo na varnej ploche.

Je možné mať mixér v umývačke?

Celý prístroj nie je pochopiteľne možné vložiť do umývačky alebo umývať pod tečúcou vodou. Súčasťou tela je elektronika a túto časť je možné iba utrieť handričkou. Všetky odnímateľné časti aj príslušenstvo potom môžete umývať pomocou umývačky alebo v ruke.

Z hľadiska údržby je pohodlnejšie zakúpiť prístroj, ktorý umožňuje odobratie nohy. Táto možnosť je typická pre drahšie prístroje, kedy môžete meniť nástavce. Lacné prístroje iba s univerzálnou nohou však túto možnosť mať nemusia.

Čo všetko ponorný mixér vie?

Ponorný mixér využijete predovšetkým na mixovanie potravín. Drahšie prístroje môžu vďaka rôznych nástavcom drviť ľad, kosiť orechy, byliny, ale aj cibuľu a ďalšie suroviny. Pri výmene ďalšieho nástavca sa premení na šľahač a tie najdrahšie je možné využiť aj pri miesení cesta.

Záver

Ponorný mixér je praktický pomocník, jeho prednosti ocení každá gazdinka. Vďaka jednoduchému ovládaniu ho môžu používať aj staršie deti.

Klasické mixéry využijete pri bežnej príprave polievok, či ďalších pokrmov, ktoré zvládnete spracovať univerzálnym nástavcom. Tí, ktorí doma nemajú kuchynského robota alebo klasický mixér, využijú aj množstvo ďalšieho príslušenstva.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.okay.sk, www.datart.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo