Topánky na snowboard

Snowboardové topánky patria k základnej výbave každého snowboardistu. Topánky budete mať na nohách veľkú časť dňa, je teda nutné, aby boli naozaj pohodlné a mali dostatočnú výdrž. Topánky na snowboard sú zložené z niekoľkých častí. Robustná, tvrdá je vonkajšia topánka, ktorá má nohu dokonale spevniť a ochrániť ju pred zranením. Najtvrdšia bude oblasť priehlavku a členku. O tepelnú ochranu a komfort sa stará vonkajšia topánočka. Nárazy a vibrácie utlmí dostatočne hrubá podrážka.

Topánky na snowboard sú rozdelené do niekoľkých kategórií podľa flexu. To akú topánku budete potrebovať, určuje predovšetkým štýl jazdy, ktorú preferujete. Či už vyberiete mäkkú alebo tvrdú topánku, je dôležité, aby bola topánka pohodlná a bolo ju možné dokonale utiahnuť. Spôsobov uťahovania je niekoľko, v súčasnej dobe je najobľúbenejší tzv. boa systém.

Snowboardové topánky sú na trhu rozdelené do niekoľkých cenových kategórií, na svoje si prídu deti, ženy aj muži. Lacné topánky neponúka žiadne špeciálne technológie a vyrobené sú z menej kvalitných materiálov. Drahšie topánky majú vysoko kvalitné vonkajšie aj vnútorné časť a ponúkajú aj nadštandardné možnosti.

Porovnať ceny topánok na snowboard

Typy

Topánky na snowboard sú rozdelené do 3 skupín podľa stupňa tvrdosť alebo flexu. Vyberať budete medzi mäkkými, stredne tvrdými a tvrdými topánkami. Flex je značený rôznymi spôsobmi, najčastejšie je to číselné značenie od 1 – 10. Čo sa týka tvrdosti, môžete sa riadiť jednoduchým odporúčaním, ale tvrdosť je skôr individuálnou záležitosťou. Každému vyhovuje iná tvrdosť topánky a svoju rolu hrá aj fyzička jazdca.

  • Mäkké topánky – sú dobrou voľbou pre všetkých začiatočníkov a parkových jazdcov. Začiatočníci, ktorí jazdia pomalšie, nebudú potrebovať toľko prenášať váhu av mäkkých topánkach sa ľahšie vyšplhajú na kopce. Milovníkom freestylu mäkké topánky umožnia vykonávať rôzne skoky a trúfnuť si v nich môžete aj na jazdu po zábradlí.
  • Stredne tvrdé topánky – táto tvrdosť bude vyhovovať tým, ktorí sa venujú vo väčšej miere skákaniu. Topánka veľmi dobre drží pri dopadoch a dokáže rýchlo reagovať pri prenose váhy z prednej hrany snowboardu na hranu zadnú. Topánky so strednou tvrdosťou patria všeobecne k tým najobľúbenejším.
  • Tvrdé topánky – tvrdosť vhodná pre snowboardistov, ktorí sa pohybujú na zjazdovke alebo uprednostňujú jazdu voľným terénom. Tvrdé topánky dokážu podstatným spôsobom zrýchliť rýchlosť snowboardu pri prenose váhy z jednej hrany na druhú. Veľmi dobre vás podrží v rezanom oblúku bez toho, aby museli príliš trpieť vaše nohy.

Viazanie

Vyberať môžete aj spôsob viazania topánky. Niektoré topánky využívajú klasické šnúrky, iné zase rýchloupínací systém.

Šnúrky

Starší, ale stále veľmi obľúbený spôsob viazania. Topánky budete obúvať dlhšiu dobu, výhodou však je, že môžete viazanie kedykoľvek a kdekoľvek podľa potreby upraviť. Šnúrky nie sú úplne vodné v prípade detských a dámskych topánok. Ženy ani deti nebudú mať toľko sily topánky dokonale utiahnuť.

Rýchlosťahovací systém

Tento spôsob uťahovania je obľúbenejší a snowboardovej obuvi sa s ním stretnete častejšie. Nevýhodou uťahovacieho systému je vyššia obstarávacia cena av prípade, keď dôjde k jeho poškodeniu, musíte počítať so zložitejšou opravou. Rýchloupínacie systémy sú však veľmi spoľahlivé a prípadné reklamácie výrobcovia skôr riešiť nemusia.

Rýchloupínacie systémy majú hneď niekoľko podôb.

  • Boa – topánky je možné rovnomerne utiahnuť pomocou otočného kolieska. Uťahovanie je naozaj jednoduché a boa kolieskom sú vybavené aj detské topánky.
  • TLS/ FastLock – systém vám umožní upraviť uťahovanie v dvoch zónach nezávisle na sebe. Utiahnuť tak môžete iba oblasť priehlavku, oblasť holene alebo celú topánku. Šnúrka sa po utiahnutí zasekne do plastového háčika a madlá sa schovajú do špeciálneho puzdra umiestneného po stranách topánky.

Suchý zips

Uťahovanie pomocou suchého zipsu môžete nájsť pri niektorých detských topánkach. V prípade obuvi pre dospelých však na suchý zips nenarazíte.

Vnútorná topánočka

Snowboardové topánky sú zložené z vonkajšieho obalu a vnútornej topánočky. Obstarávacia cena topánky určuje, ako kvalitná bude táto topánočka a aké materiály boli použité na jej výrobu. Vnútorné topánky poskytnúť dokonalú tepelnú ochranu. Vnútornú topánočku môžete pri lacnejších modeloch utiahnuť pomocou suchého zipsu, drahšie topánky sa uťahujú pomocou šnúrok alebo rôznych sťahovacích systémov.

Podrážka

Ďalšou dôležitou časťou je podrážka topánky, ktorá je tvorená niekoľkými vrstvami materiálu. Toto zloženie vám umožní pohodlnú chôdzu aj postoj. Kvalitná podrážka bude veľmi dobre tlmiť nárazy a pohlcovať vibrácie, pri dopadoch, skokoch aj rýchlej jazde.

Veľkosť

Veľkosť je individuálna záležitosť. Pokiaľ chcete, aby vám topánka skutočne sedela, bude nutné ju vyskúšať na predajni. Výber je naozaj veľký, nájdete topánky v detskej, dámskej aj pánskej veľkosti a to vo v rôznych tvrdostiach aj s rôznym spôsobom zapínania.

Tí, ktorí kúpia naozaj kvalitné topánky, nebudú pri skúšaní potrebovať žiadne špeciálne silné ponožky. Vďaka kvalitným výrobným materiálom, ako je merino vlna, bambus a ďalšie technické materiály, bude topánka dostatočne teplá a komfortná.

Značka

Tiež výrobca hrá pri výbere kvalitných topánok dôležitú funkciu. Výrobcov je pomerne veľké množstvo ak dispozícii sú jednoduché aj veľmi štýlové modely. Medzi obľúbené patria topánky značky Burton, K2, Gravity, Deeluxe, Salomon, Vans alebo Stuf.

Cena

Cena snowboardových topánok začína na cca 52 eur. Za túto cenu je možné kúpiť detské topánky a najmenej kvalitné topánky pre dospelých. Väčšiu kvalitu možno očakávať od snowboardových topánok, ktorých cena sa pohybuje okolo 129 eur. Za túto cenu si zaobstarajú kvalitnú obuv rekreační jazdci. Ak trávite na snehu pravidelne dlhú dobu, bude treba zaobstarať kvalitnejšie topánky, ktorých cena bude 214 eur a viac.

Porovnať ceny topánok na snowboard

Otázky a odpovede

Čo ponúknu drahšie topánky na snowboard?

Na výrobu drahších topánok sa používajú kvalitnejšie materiály. Týka sa to vonkajšie topánky aj vnútorné topánočky. Pri drahších topánkach potom môžete využívať aj možnosť tepelného tvarovania vložky. Vložku môžete po zahriatí na určitú teplotu vytvarovať presne podľa vášho chodidla.

Na čo sa pri nákupe zamerať?

Vyskúšať by ste si mali aj to, akým spôsobom je možné manipulovať s vonkajšou topánočkou. Tú by malo byť možné veľmi jednoducho vytiahnuť a zase umiestniť späť. Po dlhodobom jazdení bude pravdepodobne topánočka mokrá a vďaka tomu, že ju budete môcť vytiahnuť, bude jej vysúšanie oveľa jednoduchšie. Na sušenie môžete použiť aj špeciálne sušiaky, ktoré je možné umiestniť priamo do topánky.

Akú funkciu plnia molekuly striebra?

Túto technológiu nájdete opäť skôr pri drahších topánkach. Molekuly striebra pôsobia antibakteriálne a dokážu výrazne eliminovať zápach, ktorý sa môže z topánky linúť. Snowboardové topánky s molekulami striebra sú vhodné najmä pre tých, ktorí si často užívajú celodenné jazdenie.

Záver

Snowboardové topánky by ste nemali kupovať prostredníctvom internetu. Veľmi dôležité je snowboardové topánky vyskúšať. Pri chôdzi sa nesmie odlepovať päta od podrážky. Topánky je nutné vyskúšať nielen pri chôdzi, ale aj v rôznych polohách.

Nájdete topánky v rôznych cenových kategóriách a na svoje si prídu rekreační jazdci aj tí, ktorí trávia jazdou na snowboarde podstatnú časť zimy. Spoločne s topánkami sa odporúča zaobstarať aj špeciálne vložky do topánok. Tie sa okrem tlmiacich vlastností postarajú aj o anatómiu chodidla a podoprú klenbu nohy. Tiež vložky je možné kúpiť vo všetkých veľkostiach.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.najsport.sk, www.rossignol.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo