Tlakomer by nemal podobne ako teplomer chýbať v žiadnej domácnosti. Vďaka veľkému výberu môžete vlastniť jednoduchšiu verziu merača vhodnú na občasné používanie. Tí, ktorí majú s tlakom či zdravím všeobecne nejaké problémy využijú kvalitnejšie tlakomery s viacerými funkciami.
Vďaka tlakomeru budete mať vždy prehľad o tom, či je váš tlak vysoký, čiže prekračuje hodnotu 140/90 alebo naopak nízky, kedy sa dostáva na hodnotu 100/65 a nižšie. Pri vysokom tlaku vám hrozí poškodenie srdca, ciev a ďalších orgánov. Nízky tlak spôsobuje závraty, nadmerné potenie alebo môže naopak navodzovať pocit chladu.
Výber tlakomeru nie je nijako zložitý, okrem vlastného typu vás bude zaujímať iba manžeta, ktorá je v predaji v niekoľkých veľkostiach. Pri výbere vás môžu osloviť niektoré funkcie, dôležité je zvoliť výrobok overeného výrobcu a voliť môžete aj spôsob napájania.
Typy
Tlakomery je možné v prvom rade rozdeliť do skupín podľa technológie merania. Zastaralejšou verziou sú ortuťové tlakomery, moderné a častejšie potom tlakové merače digitálne.
- Ortuťové – tieto tlakomery sú bežné predovšetkým v ordináciách lekárov, na domáce meranie sa využívajú zriedkakedy. Napriek tomu sa jedná o kvalitné a maximálne presné merače, ktoré však vyžadujú odpočúvanie pulzu a tiež jeho odpočítavanie.
Profesionálom sú určené aj aneroidné tlakomery, ktorých používanie vyžaduje aj určitú prax a pre domáce meranie sa teda neodporúčajú. - Digitálne – jednoduchšie meranie vám ponúknu moderné digitálne merače, ktoré sa o všetko potrebné postarajú samy.
- Ostatné možnosti merania – merače tlaku sú častou funkciou moderných hodiniek aj fitness náramkov. Merač tlaku však môže mať aj podobu mobilnej aplikácie. Hoci sa jedná bezpochyby o pohodlnú variantu merania, sú namerané hodnosty skôr orientačné.
Miesto merania
Ďalšie delenie tlakomerov je v závislosti na mieste merania.
Zápästné
Ide o menšiu podobu tlakomerov, ktoré je možné ľahšie prenášať. Tlakomer umiestnený na zápästí je ďalej od srdca, čo môže spôsobiť komplikácie osobám so slabším pulzom a neodporúčajú sa ani starším pacientom, ktorí majú problémy s cievami. Pri správnom používaní sú zápästné tlakomery veľmi presné. Táto varianta patrí k tým lacnejším.
Pažné
Sú väčších rozmerov a ich prednosťou je vysoká presnosť. Meranie je vhodné aj pre osoby so slabším pulzom. Nevýhodou je trochu väčší rozmer, ktorý vám neumožňuje diskrétne používanie a aj trochu vyššia cena. Vďaka variabilnejšej veľkosti manžety sú vhodné pre všetky osoby.
Spôsob merania
Tlak je možné merať dvoma spôsobmi a to poloautomaticky, teda stláčaním balónika, ktorý vytvorí tlak v manžete. Plne automatické tlakomery vytvára tlak pomocou kompresora. Ich používanie je jednoduchšie a odporúčajú sa predovšetkým starším pacientom.
Veľkosť manžety
Veľkosť manžety určuje, koľko osôb bude môcť tlakomer používať. Veľkosť manžety je označená rovnakým spôsobom ako napríklad veľkosť oblečenia.
Manžeta sa štandardne zapína pomocou suchého zipsu, ktorý sa môže časom opotrebovať. Pokiaľ vám manžeta nebude vyhovovať, alebo dôjde k jej opotrebovaniu, je možné zakúpiť náhradnú manžetu.
Na výber máte niekoľko veľkostí:
- 17 – 22 cm – táto veľkosť umožňuje používanie tlakomeru deťom, alebo jeho pripevnenie na zápästie
- 22 – 32 cm – veľkosť manžety M
- 32 – 42 cm – veľkosť manžety L
- 22 – 42 cm – univerzálna a na trhu najviac zastúpená veľkosť, ktorá dovoľuje používanie merača dospelým aj deťom
Okrem týchto bežných veľkostí máte k dispozícii aj extra veľké manžety s dĺžkou 60 a viac centimetrov.
Funkcia
Digitálne tlakomery sú doplnené o niekoľko funkcií. Okrem nich sa zamerajte aj na jednoduchosť obsluhy. Tá by mala umožňovať ovládať tlakomer pomocou jednej ruky. Väčšina prístrojov sa ovláda jednoduchým stlačením jedného tlačidla.
Čo sa týka jednotlivých funkcií, máte ich k dispozícii skutočne veľké množstvo. Základné tlakomery ponúkajú iba funkciu pamäte, tie najdrahšie sú doplnené o mnohé ďalšie. To, či využijete všetko, čo vám tlakomer ponúka, je na zváženie každého.
- Pamäť – uloží výsledky merania celej rodiny
História – podobná funkcia ako pamäť. Vďaka nej budete mať dlhodobý prehľad o svojom zdravotnom stave. - Indikátory – indikátor pokojovej polohy vám umožní presnejšie meranie tlaku. Okrem neho sú tlakomery vybavené indikátormi okolitej teploty a presne umiestnené manžety.
- Dvojité technológie – túto funkciu nájdete pri drahších tlakomeroch. Okrem samotného merania je to aj možnosť počúvania, ktorá je typická pre manuálne tlakomery.
- Displej – súčasťou digitálnych tlakomerov je aj displej. Jeho veľkosť a prehľadnosť je dôležitá predovšetkým pre starších užívateľov.
- Aplikácia – dáta uložené v tlakomere je možné preniesť pomocou USB kábla do počítača, kde môžete vďaka aplikácii využiť aj niekoľko grafov alebo namerané výsledky vytlačíte pre lekárske potreby. Niektoré merače tlaku umožňujú aj bezdrôtový prenos pomocou Bluetooth.
- Arytmia – funkcia, ktorá vás upozorní na nepravidelný srdcový rytmus
Použitie
Či budete používať zápästný alebo ramenný tlakomer, vždy by malo byť pravidlom umiestnenia na ľavú ruku. Manžeta musí byť dobre dotiahnutá, medzi pokožkou a manžetou by nemala byť žiadna vôľa. V prípade, že budete merať tlak pomocou zápästného tlakomeru, mala by byť manžeta umiestnená vo výške srdca.
Na správnosť polohy ruky vás môžu drahšie tlakomery upozorniť pomocou jednej z funkcií. Čas merania sa pohybuje najčastejšie do 30 sekúnd. Meranie tlaku by malo prebiehať ideálne vždy v rovnakú hodinu a po vykonávaní bežnej záťaže.
Značka
V prípade tlakomeru je kvalitný výrobca rozhodujúci. O tom, či ste vybrali tlakomer dobrej značky, vám napovie mnohé poskytovaná záruka. V prípade tlakových meračov sa pohybuje do 5 rokov. Okrem záruky by vám mal byť umožnený aj potrebný servis.
Kvalitný tlakomer by mal byť opatrený aj certifikáciou, a to BHS alebo IP protokolom. Medzi značky, na ktoré sa môžete pri výbere spoľahnúť, patrí Omron, Beurer, Medisana, Microlife, Hartmann, Laica alebo Sanitas.
Cena
Kvalitný a napriek tomu lacný tlakomer kúpite za necelých 20 eur. Tieto výrobky patria k základným modelom a sú vhodné na občasné používanie. Plne vyhovovať budú tým, ktorí nemajú zdravotné problémy a tlak si chcú kontrovať skôr orientačne.
Pre častejšie meranie je vhodné kúpiť tlakomery s cenou do 60 eur. Tieto výroby ponúkajú niekoľko základných funkcií, a využívať ich môžu vďaka pamäti viacerých osôb. Na výber máte medzi ramenným aj zápästným tlakomerom a vo veľkom sú zastúpené aj merače s univerzálnou veľkosťou manžety.
Najdrahšie tlakomery môžu stáť od 80-160 a viac eur. Okrem presného merania využije aj mnoho funkcií, vrátane možnosti pripojenia k mobilnému telefónu alebo počítaču as ním spojenú možnosť používať chytré aplikácie.
Údržba
Aby vám tlakomer dlho vydržal, je nutné sa oň správnym spôsobom starať. Dôležité je predovšetkým skladovanie na suchom mieste. Umiestnený by mal byť tak, aby nedošlo k prekrúteniu hadičky.
Ideálne je vyberať tlakomer umiestnený v odolnom obale, ktorý ho ochráni pred okolitou vlhkosťou alebo možným pádom. Samotné čistenie by malo prebiehať iba za pomocou vlhkej handričky. Na čistenie by ste nemali používať žiadne chemické prípravky.
Otázky a odpovede
Čo je inteligentná manžeta?
Pod týmto pojmom sa nachádza špeciálna ergonomicky tvarovaná manžeta, ktorá vám umožňuje meranie tlaku v rôznych polohách. Nemusíte teda striktne dodržiavať jej upevnenie. Oproti bežným manžetám je väčší, umožňujú presnejšie meranie a sú súčasťou skôr drahších prístrojov.
Ako je tlakomer napájaný?
Bežne dostupné tlakomery fungujú pomocou batérií alebo sú napájané zo siete. Spôsob napájania nemá opäť žiadny vplyv na presnosť merania. Záleží iba na tom, akému spôsobu dávate prednosť alebo či budete merač používať iba v domácom prostredí alebo ho budete častejšie prevážať.
Je nutné tlakomer opakovane kalibrovať?
Digitálne tlakomery sú kalibrované, čo vám zaručuje presnosť merania. Pre bežnú domácu potrebu nie je nutné nechávať tlakomer opätovne kalibrovať.
Je však vhodné presnosť merania nechať v intervale dvoch rokov skontrolovať. Na túto dobu nemá vplyv početnosť meraní, vhodné je kontrolovať tlakomer používaný pravidelne aj občas.
Záver
Tlakomer je možné kúpiť cez internet, vhodnejšie je však nákup v lekárni alebo inej špecializovanej predajni, kde máte možnosť vyskúšať viac meračov a vybrať si presne taký, ktorý vám bude vyhovovať najviac. Na výber máte zápästný tlakomer, ktorý je vhodnejší skôr pre mladšie ročníky, ktoré nemajú problémy s cievami a netrpia nadváhou.
V prípade, že patríte medzi majiteľov objemnejších zápästí, ale aj starším ročníkom sú určené skôr ramenné tlakomery, ktoré môžu vďaka univerzálnej veľkosti manžety používať väčší počet rôzne stavaných osôb. Kvalitnému tlakomeru nesmú chýbať potrebné certifikácie a príjemné môžu byť aj niektoré funkcie. Tie treba vyberať s rozvahou, pretože s ich počtom rastie aj cena prístrojov.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.tlakomeryomron.sk, www.nay.sk, www.benulekaren.sk, www.e-medical.sk, www.wikipedia.org
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?