Najobľúbenejšie typy tlačiarní
Tlačiarne sú bežné v komerčných prevádzkach, kanceláriách, obchodoch aj priemysle. V ponuke sú v mnohých typoch. Na domáce využitie sú určené predovšetkým farebné atramentové alebo multifunkčné tlačiarne. Hitom sa potom stávajú 3D tlačiarne, ktoré umožňujú tlač 3D modelov.
Pri výbere tlačiarne zohľadnite, čo budete najčastejšie tlačiť. Pre čiernobielu tlač využijete rýchlejšiu čiernobielu laserovú tlačiareň. Farebná laserová tlačiareň je vhodná na tlač väčšieho množstva farebných dokumentov. V prípade, že budete chcieť tlačiť okrem dokumentov a čiernobielej tlače aj farebné obrázky a fotky a to v akomkoľvek množstve, bude pre vás jasná voľba farebná atramentová tlačiareň.
Typy
Podľa technológie tlače sa tlačiarne delia do niekoľkých skupín:
Ihličkové
Ihličkové tlačiarne vynikajú predovšetkým v tlači dlhých textov pri veľmi nízkych nákladoch. Sú určené na tlač dlhých zoznamov, formulárov a účtovníctva. Tieto tlačiarne používajú na tlač tlačovú hlavu, ktorá sa pohybuje zo strany na stranu po liste papiera, a cez farbiacu pásku naplnenú atramentom sa odtlačia ihličky na papier.
Táto tlačiareň tak funguje na rovnakom princípe ako klasický písací stroj. Rozdiel je v tom, že v prípade tlačiarne môžete vyberať medzi rôznym druhom písma a je možné tlačiť aj obrázky. Nevýhodou tlačiarne je pomalá tlač, patrí však k viac odolným a je možné ich využiť aj v priemyselných zariadeniach.
Často sa používajú na tlač cestovných lístkov a vidieť ich môžete aj na poštách. Do tlačiarne sa vkladá špeciálny papier, ktorý umožňuje tlačiť viac kópií naraz. K nevýhodám patrí hlučnejšia tlač.
Atramentové
Atramentové tlačiarne budú vyhovovať tým, čo tlačia iba v menšej miere a to farebne aj čiernobielo. Súčasťou tlačiarne môže byť aj kopírka a skener. Medzi výhody patrí menší rozmer aj cenovo dostupné náplne. Tlačiarne vynikajú vysokou kvalitou tlače, tlačiť môžete aj fotografie.
Tieto tlačiarne sú schopné vytlačiť 20 – 30 strán/min, čo ich radí k pomalším. Kvalitné atramentové tlačiarne majú vysoké rozlíšenie tlače až do výšky 9 600 DPI.
Laserové
Laserové tlačiarne pracujú s dokonale zaostreným laserovým lúčom, ktorý postupne ožaruje body na obrazovom valci. Lúč je usmerňovaný sústavou zrkadiel. Sú určené pre väčšie množstvo prevažne čiernobielej tlače. Výhodou tlačiarne je rýchla a lacná tlač. Laserové tlačiarne sú schopné vytlačiť až 60 strán/min.
K ďalším výhodám patria nízke obstarávacie náklady na tlač, vďaka tomu sú vhodné aj na komerčné využitie. Aj tieto tlačiarne sa vyrábajú v multifunkčnom prevedení, čo znamená, že súčasťou tlačiarne je skener a kopírka. Niektoré laserové tlačiarne môžu tlačiť aj farebne, kvalita tlače je však horšia, čo neumožňuje tlačiť fotografie alebo obrázky.
LED
LED tlačiarne majú rovnaké využitie ako laserové tlačiarne. Tieto typy majú v tlačovej hlave jeden alebo viac radov diód, ktoré osvetľujú celý riadok naraz. Medzi výhody patrí menšie množstvo mechanických častí, čo ich robí menej poruchové. Využijete ich rovnako ako laserové pre väčšie množstvo prevažne čiernobielej tlače.
Multifunkčný
Multifunkčné tlačiarne patria k najobľúbenejším modelom a to predovšetkým na domáce využitie. Multifunkčné tlačiarne sú k dostaniu v atramentovej, laserovej aj LED podobe. K najväčším výhodám patrí kombinácia tlače, kopírky aj skenera v jednom.
Nevýhodou sú potom vyššie náklady na prípadný servis. Pri výbere multifunkčnej tlačiarne sa zaujímajte predovšetkým o rozlíšenie skenera. V prípade lacných tlačiarní je rozlíšenie skenera nedostačujúce.
Tlačiareň štítkov/etikiet
Tieto malé tlačiarne využijete v mnohých odvetviach priemyslu aj obchodu. Sú určené pre tlač etikiet, značenie tovaru, tlač čiarových kódov, vstupeniek atď. V ponuke je v niekoľkých veľkostiach, najmenšie sú prenosné tlačiarne, väčšie rozmery majú stolné tlačiarne a do veľkých podnikov sú určené priemyselné tlačiarne, ktoré sú schopné tlačiť nepretržite.
Pre čiernobielu tlač využijete tlačiarne, ktoré umožňujú tlač na papierové štítky. Ak budete chcieť tlačiť farebne, budete vyberať medzi tlačiarňami, ktoré využívajú termotransferové pásky.
Medzi dôležité parametre pri výbere týchto tlačiarní patria:
- Maximálna šírka tlače a veľkosť pásky
- Rozlíšenie tlače
- RFID tlačiarne
- Možnosť tlačiť farebne
- Možnosť bezdrôtového pripojenia
EET tlačiareň
Je určená na tlač pokladničných paragónov. Vyberať môžete medzi termálnou EET tlačiarňou, ktorá je rýchlejšia a vyznačuje sa tichým chodom a obmedzenou trvanlivosťou. Druhým typom je potom ihličková tlačiareň, medzi ktorej výhody patrí nižšia cena, nižšie prevádzkové náklady aj schopnosť tlačiť viac listov naraz.
Tieto tlačiarne je možné prepojiť s počítačom, tabletom alebo mobilom pomocou USB alebo LAN kábla. Drahšie typy potom využívajú bezdrôtové WIFI pripojenie.
3D tlačiareň
3D tlačiarne sú určené na tlač trojrozmerných modelov. Modely sa vytvárajú tavením plastových vlákien. Využijete ich v domácnostiach a bežné sú aj v mnohých odvetviach priemyslov. Domáce tlačiarne sú k dostaniu v dvoch podobách, lacnejšie FDM tlačiarne tlačia v jednotlivých vrstvách, ktoré môžu byť na výrobkoch viditeľné. Na domáce využitie sú však dostačujúce. Drahšie SLA tlačiarne sú presnejšie a rýchlejšie. Pre domáce použitie ich väčšinou úplne nevyužijete.
Medzi dôležité parametre pri výbere patria:
- Konštrukcia
- Súradnicový systém
- Materiál tlače
- Veľkosť tlačovej plochy
- Rýchlosť a kvalita tlače
Tlačové rozlíšenie
Maximálne tlačové rozlíšenie sa najčastejšie udáva v jednotkách DPI. Ide o počet pixelov, ktoré tlačiareň dokáže vytlačiť na zvolenú plochu. Čím je DPI vyššia, tým jemnejší a detailnejší obraz bude.
- Atramentové tlačiarne – v tomto prípade sa odporúča voliť vyššie rozlíšenie, štandardom je rozlíšenie 4800 x 1200 dpi
- Laserové tlačiarne – sú určené najmä pre čiernobielu tlač, základné typy majú rozlíšenie 600 x 600 dpi
Formát tlače
Väčšina tlačiarní pracuje s formátom A4 a menším. K dostaniu sú však aj typy, ktoré môžu tlačiť na formát A3 a viac. Tieto tlačiarne sú však drahšie a pravdepodobne ich pre domácu tlač plne nevyužijete.
Rýchlosť tlače
Rýchlosť tlače sa udáva v počte vytlačených stránok za 1 minútu. V prípade laserových tlačiarní sa rýchlosť tlače pohybuje najčastejšie v rozmedzí 20 – 30 stránok za minútu. Dajú sa však kúpiť aj rýchlejšie modely. Atramentové tlačiarne tlačia rýchlosťou 20 strán za minútu.
Funkcia
- AirPrint – funkcia, ktorá umožňuje bez káblové pripojenie WIFI alebo Bluetooth.
- Refill Tank systém – umožňuje dopĺňať atrament priamo do tanku tlačiarne. Táto varianta je ekologickejšia av prípade, že ju tlačiareň disponuje, nemusí neustále dokupovať nové kazety.
- Bez okrajová tlač – vďaka tejto funkcii môžu tlačiarne potlačiť celú plochu papiera.
- Obojstranná tlač – funkcia, ktorá umožňuje obojstrannú tlač, vďaka nej ušetríte papiere.
- Tlač z pamäťovej karty – moderné tlačiarne umožňujú tlač dokumentov z pamäťovej karty.
- Automatický podávač papiera ADF – uľahčí vám prácu s tlačiarňou, využijete ho v prípade väčšieho množstva tlače. Podávač je schopný papiere obracať v prípade obojstrannej tlače. Bežné podávače zvládajú tlačiť aj 200 papierov za minútu.
Značka
Atramentové tlačiarne kúpite od značiek ako HP, Epson, Canon. Laserové sú k dostaniu opäť od značky HP alebo Canon. Medzi ďalších výrobcov patrí Brother, Lexmark alebo Oki. Ihličkové tlačiarne vyrába Epson, Oki alebo Lexmark.
Medzi výrobcov 3D tlačiarní patrí CREAlity a ďalšie. Brother sa radí medzi niektorých výrobcov tlačiarní štítkov a etikiet. A tlačiarne EET kúpite okrem iného od výrobcov ako Epson atď.
Cena
Cena závisí od typu výrobkov, menšiu laserovú alebo atramentovú tlačiareň je možné kúpiť už za menej ako 120 eur. U týchto lacnejších výrobkov sa zamerajte na ostatné parametre, v rozhodovaní, či sú tieto výrobky pre vaše potreby dostačujúce, vám môžu pomôcť aj recenzie výrobkov.
Kvalitnejšie tlačiarne je možné kúpiť za cenu v rozmedzí 200 – 400 eur. Toto cenové rozhranie vám umožní kúpiť aj ostatné modely. Veľký výber predovšetkým multifunkčných tlačiarní ponúka cena od 400 – 790 eur. Tieto tlačiarne disponujú aj väčším množstvom funkcií, sú vhodné na častejšie domáce využitie aj komerčné účely.
Otázky a odpovede
Čo sú tankové tlačiarne?
Jedná sa o tlačiarne, ktoré umožnujú dopĺňať náplň priamo do tzv. tankového systému. Obstarávacia cena týchto tlačiarní je vyššia, avšak neskoršie náklady oproti dokupovaniu nových náplní minimálne. Výhodné sú aj z ekologického hľadiska, kedy sa zníži množstvo odpadu.
Aký je rozdiel medzi laserovou a LED tlačiarňou?
Princíp týchto tlačiarní je takmer rovnaký. Oba typy využijete predovšetkým pre väčšie množstvo čiernobielej tlače. K výhodám LED tlačiarní patrí najmä skutočnosť, že obsahujú menej častí, ktoré sa môžu počas chodu pokaziť. LED tlačiarne tiež menia intenzitu svetla, možno tak dosiahnuť mnoho odtieňov i jemnejších prechodov.
Ako sa tlačiareň ovláda?
Lacnejšie tlačiarne je možné ovládať pomocou tlačidiel. Súčasťou najlacnejších výrobkov nie je ani displej. Využijú ich tak predovšetkým nenároční užívatelia. Displej nájdete pri drahších obyčajných a všetkých multifunkčných tlačiarňach. Aj v prípade týchto tlačiarní nájdete tlačidlové ovládanie. Drahšie tlačiarne je možné ovládať pomocou dotykového displeja.
Záver
Tlačiareň je zariadenie, bez ktorého sa nezaobídete ani v domácom prostredí, a to predovšetkým v dobe home officu aj dištančnej výučby. Kvalitné atramentové tlačiarne vám umožnia tlačiť aj fotografie.
Počítať však musíte s vyššími zriaďovacími nákladmi na fotopapier aj atramentové náplne. V prípade, že tlačíte opravu často, budú sa vám hodiť funkcie ako obojstranná tlač alebo automatický podávač. Pravdepodobne každý využije aj funkciu tlač z pamäťovej karty či bezdrôtové pripojenie internetu.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.alza.sk, www.datart.sk, www.tonerpartner.sk, www.axdata.sk, www.datacomp.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?