Teplovzdušná pištoľ je pomocník, ktorého využijete mnohými spôsobmi. Môže plniť funkciu podpaľovača grilov, s jej pomocou odmrazíte zamrznuté potrubie, použiť ju môžete aj ako sušič náterov či vlhkosti na stenách. Bežne sa používa pri práci s mäkkými kovmi, a na odstraňovanie starých náterov. Pomocou pištole môžete zvárať plasty, ako sú rúrky, hadice či dosky.
Používa sa aj na zatavovanie fólie, odstraňovanie polepiek, opravu lodí alebo stanu. Bežná je aj v rôznych prevádzkach, kde s jej pomocou zmršťujú izolačné bužírky či káblové koncovky. O bezpečnú prácu sa postará tepelná poistka, ktorá v prípade prehrievania pištole prístroj ihneď vypne. Napriek tomu by ste si mali pri práci s horúcim vzduchom počínať obozretne, vhodné sú ochranné pomôcky a dodržiavanie bezpečnostných pokynov. Prístroj by nemali bez dozoru používať deti.
Vybrať správnu pištoľ nie je len tak. V prvom rade si ujasnite, ako často a akým spôsobom budete pištoľ používať. Pri občasnom používaní sa neoplatí investovať do pištole zbytočne veľa peňazí, tí ktorí naopak budú pištoľ používať pravidelne, ocenia kvalitný a tým aj drahší výrobok.
Hlavným parametrom by mal byť rozsah teplôt. Zvážte aj spôsob regulácie teploty, presnejšie sú v tomto prípade pištole, ktoré umožnia teplotu regulovať digitálne. O bezpečnú a príjemnú prácu sa postará ergonomická rukoväť. U dlhodobo používaných pištolí oceníte aj nižšiu hmotnosť. A veľmi dôležité je aj dodávané príslušenstvo.
Porovnať ceny teplovzdušných pištolí
Typy
Teplovzdušné pištole sú zastúpené najmä elektrickými a akumulátorovými typmi.
Elektrická
Patrí medzi najobľúbenejšie. Zaručí vám nepretržitý chod, potrebný výkon aj užívateľský komfort. Vyznačuje sa nižšou cenou, je označovaná ako univerzálna a dobre poslúži hobby aj profi užívateľom.
Akumulátorová
Pri práci na rôznych miestach využijete lepšie akumulátorovú pištoľ. Pri práci s ňou vás nebude limitovať prívodný kábel, zvážiť však budete musieť kapacitu batérie.
V prípade, keď budete vedieť, že vám kapacita nestačí, môžete tento problém jednoducho vyriešiť náhradným akumulátorom. S funkčného hľadiska sú akumulátorové pištole porovnateľné s tými elektrickými, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.
Príkon
U elektrických teplovzdušných pištolí je dôležitým parametrom príkon. Aby ste kúpili naozaj výkonnú pištoľ, nemal by byť príkon menší, než 1 500 W. Veľké množstvo značkových pištolí má však príkon okolo 2 000 W. Tie najlepšie pištole majú príkon až 2 400 W, takto vysoký príkon sa však podpíše aj na vyššej spotrebe.
Teplota
Pri výbere pištole dobre zvážte, na čo presne ju budete využívať. Teplovzdušná pištoľ je všestranný pomocník, aby však mohla svoju funkciu plniť svedomito, mala by vám umožniť regulovať teplotu. Jednoduchšie pištole sú na tento účel vybavené spravidla otočným gombíkom. Pri drahších pištolí môžete využiť LCD displej s dotykovým ovládaním.
Vo väčšine prípadov môžete voliť medzi 2 stupňami teploty:
- Minimálna – pri drahších prístrojoch môže byť minimálna teplota nižšia ako 100°C, v prípade lacnejších modelov to však môže byť 300 a viac stupňov.
- Maximálna – najvyššia možná teplota býva spravidla v rozmedzí 500 – 650°C.
Každá činnosť vyžaduje odlišnú teplotu, v rozhodovaní, aký veľký rozsah teploty využijete, vám môže pomôcť nasledujúce.
- Teplota cca 150 ° C – je vhodná na vysúšanie lakov i dreva
- Teplota cca 200 ° C – využijete pri sušení múrov a ohrievaní zamrznutého potrubia.
- Teplota cca 250 – 300 ° C – pri tejto teplote je možné odstrániť staré nátery aj lak. Túto teplotu budete potrebovať aj pri práci s bužírkami.
- Teplota cca 300 – 400 ° C – dovolí vám zvárať umelú hmotu, ale aj taviť lepidlá či odolné materiály.
- Teplota cca 500 – 600 ° C – je ideálna pre zapálenie grilu, využiť ju môžete aj na odstránenie odolných farieb a rôznych náterov.
Prietok vzduchu
Prietok vzduchu je parameter, ktorý veľmi úzko súvisí s reguláciou teploty. V prípade najlacnejších pištolí tento parameter nijako neovplyvníte, pretože je stanovený pevne.
Stredná cenová kategória umožňuje prietok regulovať najčastejšie v 2 stupňoch a najdrahšie modely majú rýchlosťou hneď niekoľko. Najčastejšie sa prietok pohybuje od 250 – 500 litrov/minútu. V prípade výkonnejších pištolí to však môže byť aj 750 litrov/minútu.
Ergonómia
K tomuto parametru by mali prihliadať najmä tí, ktorí budú pištoľ používať pravidelne. Pri menej častom a krátkodobom používaní sa dá trochu nepohodlia vydržať a neoplatí sa vám priplácať za pištoľ s ergonomickou rukoväťou.
Na druhú stranu však už drvivá väčšina výrobkov považuje ergonomickú rukoväť za štandard. Z dôvodu užívateľského komfortu má drvivá väčšina pištolí rukoväť rôznymi spôsobmi vystuženú. Samotné ovládanie je potom často možné zvládnuť jednou rukou.
Príslušenstvo
Teplovzdušnú pištoľ kúpite spravidla s praktickým kufríkom, kde nájdete aj rôzne koncovky a trysky. V prípade, že pre vás bude toto príslušenstvo nedostatočné, môžete k niektorým modelom ďalšie trysky dokúpiť.
Súčasťou výrobku spravidla býva:
- Kužeľový nástavec
- Plochý nadstavec – využijete ho pri opaľovaní laku
- Redukčná tryska – horúci vzduch sústredí do úzkeho miesta¨
- Reflektorová tryska – vhodná na ohýbanie aj zváranie plastových rúrok
- Škrabka – je vhodná na odstránenie lakov a náterov
- Nadstavec na ochranu skla – je doplnený clonou, ktorá ochráni sklo pred praskaním
Značka
Teplovzdušné pištole sú zastúpené pomerne veľkým množstvom výrobcov. Obľúbené sú značky ako Makita, Einhell, Hecht, Extol, Bosch, Black & Decker, DWT a iní. Profesionálnu pištoľ kúpite od Hazet, Milwaukee, Metabo alebo napríklad Steinel. Pred tým, než pištoľ vyberiete, si overte, aké príslušenstvo či náhradné diely môžete k pištoli dokúpiť.
Cena
Obstarávacia cena hobby pištole nie je nijako vysoká. Tie najlacnejšie prístroje je možné kúpiť za menej ako 40 eur. Spravidla sa jedná o obľúbené elektrické typy, počítať však musíte s menším rozsahom teplôt a iba obmedzenou možnosťou regulovať teplý vzduch. Na nízku cenu má vplyv aj menej kvalitný výrobný materiál, ktorý vám umožní pištoľ používať kratšiu dobu.
Pre častejšie používanie budú vhodnejšie pištole s cenou od 60 – 120 eur. Na domáce použitie sú úplne dostačujúce, k dostaniu sú v elektrickej aj akumulátorovej verzii. Rozsah teplôt je vyšší, často sa stretnete s digitálnym ovládaním. Pištole sú vyrobené z kvalitnejších a odolnejších materiálov a k dispozícii máte aj viac príslušenstva.
Profesionálne pištole sa líšia vzhľadom, dosahujú najväčšie výkony. Pištole umožňujú plynule regulovať teplotu aj množstvo vzduchu. Ich cena sa pohybuje okolo 400 eur.
Porovnať ceny teplovzdušných pištolí
Otázky a odpovede
Na čo si dať pri výbere teplovzdušnej pištole pozor?
Dobrá pištoľ by mala umožňovať nastaviť teplotu. U viac používaných pištolí vám bude pravdepodobne viac vyhovovať presnejšie digitálne ovládanie. O kvalite výrobkov veľa vypovie aj kvalita kufríka a dodávaného príslušenstva.
Aká ťažká by mala pištoľ byť?
Hmotnosť teplovzdušných pištolí býva najčastejšie v rozmedzí 0,5 – 2 kg. Čím ľahšia pištoľ bude, tým lepšie a jednoduchšie sa vám s ňou bude pracovať. Ani tento parameter by ste tak nemali pri výbere prehliadať.
Sú teplovzdušné pištole bezpečné?
Značkové pištole sú vybavené poistkou proti prehrievaniu. Vďaka nej sú pištole bezpečné. Pracovať však budete s horúcim vzduchom, čo si vyžaduje dodržiavať bezpečnostný postup a vhodné je pri práci používať aj termorukavice, ktoré vás ochránia pred spálením. Súčasťou balenia môže byť v niektorých prípadoch aj výukové CD, kde sa dozviete všetko podstatné.
Záver
Teplovzdušná pištoľ je pomerne lacný avšak veľmi užitočný nástroj, ktorý oceníte v každej domácnosti. Pomocou pištole renovujete starý nábytok, okná, použiť ju môžete na zváranie aj spájkovanie. Teplovzdušná pištoľ by mala byť ľahko ovládateľná, vyberať by ste ju mali tiež podľa nástavcov, ktoré hrajú v prípade tohto výrobku zásadnú úlohu.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?