Bezkontaktné teplomery

Bezkontaktný teplomer patrí v súčasnosti k tým najmodernejším teplomerom, ktoré môžete do domácnosti zaobstarať. Používanie teplomera je veľmi jednoduché a výsledok merania sa dozviete prakticky okamžite. Teplotu môžete merať na čele aj spánku a vďaka podsvieteniu bude možné teplomer bez problémov používať aj v noci bez toho, aby ste chorého pri spánku príliš rušili. Bezdotykové teplomery taktiež ponúkajú niekoľko funkcií.

Praktická môže byť funkcia pamäte. Tie najmodernejšie teplomery potom ponúkajú chytré smart funkcie, a teplotu a všetko potrebné môžete sledovať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. Bezdotykové teplomery majú pomerne mnoho kladov, avšak aj v tomto prípade narazíte na niekoľko negatív. Tými sú väčší rozmer teplomeru či vyššia obstarávacia cena.

Bezkontaktné infračervené teplomery pri meraní skenujú teplo vychádzajúce z ľudského tela v podobe infračerveného žiarenia. Potom senzor teplo prevedie na údaj, ktorý sa zobrazuje na prehľadnom displeji. Dôležité je, aby ste teplomer používali podľa pokynov výrobcu. Teplota by mala byť meraná v rozsahu 3 – 15 cm od tela. Záleží pochopiteľne na tom, čo konkrétny model umožňuje. Zatiaľ čo niektoré teplomery zobrazia teplotu okamžite, v prípade iných bude niekoľko sekúnd čakať.

Bezkontaktný teplomer môžete zaobstarať do domácnosti, ale tieto teplomery sa už bežne používajú aj v zdravotníckych zariadeniach. Podľa možnosti použitia sa mení cena aj možnosti teplomera. Doma pri občasnom meraní si môžete vystačiť s lacnejším modelom. Pokiaľ budete teplotu merať pravidelne niekoľkokrát za deň, mali by ste si priplatiť za odolnejší a kvalitnejší model. V oboch prípadoch je však žiaduce, aby bol lekársky teplomer vybavený potrebnou certifikáciou. Preto vždy vyberajte medzi teplomermi popredných výrobcov.

Porovnať ceny teplomerov

Spôsob merania

Pomocou bezdotykových teplomerov je možné teplotu merať priložením k čelu, k spánku alebo uchu. Kúpiť môžete teplomer, ktorý ponúka iba jednu možnosť, ale častejšie sa stretnete s modelmi, ktoré umožňujú teplotu merať na všetkých týchto častiach tela.

  • Meranie na spánku či na čele – teplomery, ktoré ponúka túto možnosť, sú obľúbenejšie, pretože meranie teploty je skutočne jednoduché. Pri meraní dokonca nemusí byť chorý úplne v pokoji, čo oceníte najmä u detí. Nemerané hodnoty sú presné, ale je nutné dodržať presne daný postup.
  • Meranie v uchu – tento spôsob je o niečo náročnejší, pretože nadstavec teplomera budete musieť priložiť k uchu. To pôjde iba vtedy, keď bude meraná osoba v úplnom pokoji. Nameraná hodnota je však ešte presnejšia a výsledok sa zobrazí prakticky okamžite.

Presnosť

Už niekoľkokrát sme spomínali nutnosť používať bezkontaktný teplomer skutočne presne. Preto si pred prvým použitím starostlivo naštudujte pokyny výrobcu. Vo väčšine prípadov treba teplomer priložiť cca 1 – 3 od tela, niektoré teplomery umožňujú použitie aj na dlhšiu vzdialenosť. Avšak väčšinou platí pravidlo, čím bližšie budete môcť teplomer priložiť, tým bude meranie teploty spoľahlivejšie.

Teplotný rozsah

Jednotlivé bezkontaktné teplomery ponúkajú rôzny rozsah merania teploty. Niektoré teplomery budete môcť použiť iba na meranie telesnej teploty, iné sa môžu stať multifunkčným zariadením. Preto dobre zvážte, ktorému variantu dáte prednosť. S nadštandardnými možnosťami sa pochopiteľne zvyšuje obstarávacia cena teplomeru.

  • Meranie telesnej teploty – rozsah býva spravidla v rozmedzí 30 – 45 °C
  • Meranie telesnej teploty aj rôznych kvapalín – rozsah teplomera môže byť v rozmedzí 0 – 100 °C

Funkcia

Bezkontaktné teplomery môžu ponúkať niekoľko nadštandardných funkcií. Niektoré z nich sú bežné pri všetkých teplomeroch, iné ponúknu predovšetkým drahšie modely.

  • Displej – žiadnemu bezkontaktnému teplomeru nesmie chýbať veľký a veľmi dobre čitateľný displej.
  • Podsvietenie – túto možnosť ponúka prakticky každý teplomer. Vďaka podsvieteniu môžete teplomer pohodlne používať v ktorúkoľvek dennú aj nočnú dobu.
  • Zvukový signál – na zapnutie, vypnutie aj koniec merania vás môže upozorniť zvukový signál. Pri meraní v noci oceníte možnosť túto funkciu vypnúť.
  • Obrázky – najmä pre deti bude príjemné, keď sa na displeji po meraní objaví obrázok, ktorý dieťaťu ihneď napovie, či je zdravé alebo nie.
  • Pamäť – ak chcete mať prehľad o stave chorého, môže sa vám hodiť funkcia pamäte. Do pamäte sa ukladá niekoľko posledných meraní.
  • Indikátor stavu batérie – bezkontaktné teplomery sú napájané batériami. Vďaka indikátoru budete mať prehľad o jej kapacite.
  • Smart funkcie – najmodernejšie teplomery je možné prepojiť s mobilným telefónom prostredníctvom mobilnej aplikácie.
  • Automatické vypnutie – funkcia, ktorá bude šetriť životnosť batérií. Vďaka automatickému vypnutiu môžu jedny batérie vydržať hneď niekoľko rokov.

Značka

Bezkontaktný teplomer môžete zaobstarať v lekárňach, ale aj v nie príliš spoľahlivých predajniach či eshopoch. Predovšetkým tu vám môže na kúpu nalákať nízka obstarávacia cena. Ak však chcete, aby teplomer plnil svoju funkciu spoľahlivo a meranie bolo čo možno najpresnejšie, mali by ste sa pri výbere zamerať iba na certifikované výrobky overených výrobcov.

Medzi spoľahlivé a žiadané patria teplomery značky TrueLife, známym výrobcom je aj Hartmann alebo Microlife. Spoľahlivosť aj funkčnosť zaručia teplomery Braun, Medisana, Omron či Beurer. K menej známym patrí teplomery Nuvita.

Cena

Bezkontaktné teplomery sú najmodernejšími, ale aj najdrahšími teplomermi vôbec. V porovnaní s ortuťovými či digitálnymi teplomermi je cena bezkontaktného teplomera niekoľkonásobne vyššia.

Základné varianty týchto teplomerov možno zaobstarať za cenu do 30 eur. V ich prípade bude možné teplomer použiť iba na meranie telesnej teploty. Zlatou strednou cestou sú teplomery s cenou od 43 – 64 eur. V tomto prípade budete mať teplomer väčší teplotný rozsah aj viac funkcií. Za šikovný smart teplomer potom môžete zaplatiť aj viac ako 64 eur.

Porovnať ceny teplomerov

Otázky a odpovede

Čo všetko dokáže bezdotykový teplomer zmerať?

Primárnou úlohou teplomera je pochopiteľne merať teplotu tela. Teplomer môžete bezpečne používať u osôb každého veku. Meranie je veľmi rýchle a nameraný výsledok je veľmi presný. Je však nutné používať teplomer podľa pokynov výrobcu. Pokiaľ ponúka teplomer väčší teplotný rozsah, môžete ho používať na meranie dojčenskej stravy, vody atď.

Kedy sa skutočne oplatí infračervený teplomer zaobstarať?

Bezdotykové teplomery sú neoceniteľnými pomocníkmi najmä v rodinách s malými deťmi. Pomocou teplomera zmeriate teplotu rýchlo a presne aj neustále sa vrtiacemu dieťaťu, pre ktoré by vyšlo zdĺhavé používanie klasického alebo modernejšieho digitálneho teplomera stresujúce.

Pokiaľ sa na nákup teplomera odhodláte, môže ho na meranie teploty používať každá člen domácnosti. Pri správnom používaní bude bezkontaktný teplomer dobre slúžiť celej rodine niekoľko rokov.

Akým spôsobom môže byť bezkontaktný teplomer napájaný?

Na prevádzku potrebujú infračervené teplomery spravidla ceruzkové batérie. V niektorých prípadoch vám postačí batéria jedna, v iných budete musieť použiť dve batérie. K dostaniu sú teplomery na AA aj AAA batérie.

Záver

S cenového hľadiska nemusí byť kúpa bezkontaktného teplomera nijako lákavá. Tieto moderné, rýchle a presné teplomery však ponúkajú mnoho výhod, vďaka ktorým ich obľuba strmo rastie. Bezkontaktné teplomery sú známe ako infračervené, laserové či bezdotykové teplomery a sú vhodné na meranie teploty u detí i dospelých. Najväčšou prednosťou je rýchlosť, v ktorej dokáže teplomer teplotu zmerať.

Pri meraní stačí teplomer natočiť na spánok alebo čelo a prakticky okamžite budete poznať výsledok merania. Menej rozšírené sú teplomery, ktoré dokážu teplotu zmerať vo zvukovode, ich výhodou je ešte väčšia presnosť. Drahším teplomerom s väčším rozsahom teplôt môžete merať aj teplotu kvapalín aj rôznych predmetov. Jednotlivé modely potom ponúkajú aj niekoľko praktických funkcií. Spoľahlivosť a funkčnosť je však možné očakávať iba od certifikovaného teplomeru, ktorý kúpite od popredných výrobcov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.benu.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo