Teplomery

Najobľúbenejšie typy teplomerov

Meranie teploty sa v priebehu života nevyhne nikto. Predtým bola každá domácnosť vybavená klasickým ortuťovým teplomerom, v dnešnej dobe je však ponuka jednotlivých modelov naozaj veľká. Veľké množstvo výrobkov je primárne určené malým deťom.

V súčasnej dobe patria k najobľúbenejším modelom dotykové a bezdotykové digitálne teplomery. Oba modely majú svoje výhody a nevýhody. Okrem toho, ktorý model bude najviac využívať vašim potrebám, bude hrať dôležitú úlohu pri výbere aj metóda merania alebo jednotlivé funkcie, ktorými teplomery disponujú.

Porovnať ceny teplomerov

Typy

Teplomery je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa použitej technológie.

Sklenené

Staršie sklenené teplomery obsahujú ortuť, tú pri novších výrobkoch nahradilo gálium. Tieto teplomery nie sú v súčasnej dobe príliš obľúbené. Napriek tomu majú mnoho výhod, sú veľmi presné, lacné a nepotrebujú žiadnu údržbu.

Ich súčasťou nie je batéria, ktorú by ste museli meniť. Nevýhodou je však sklenené telo, ktoré je veľmi náchylné na rozbitie. To z nich robí nebezpečné výrobky obzvlášť, čo sa týka detí. Ďalšou nevýhodou je tiež dlhšia doba merania, ktorá trvá cca 8 minút, taktiež zobrazený výsledok nemusí byť pre každého dobre čitateľný.

Digitálne kontaktné

Tieto moderné teplomery sú v súčasnej dobe jedny z najobľúbenejších. Sú vyrobené z plastu, čo z nich robí veľmi odolné výrobky. Výsledky sa zobrazujú na displeji, a sú dobre čitateľné. Meranie je veľmi rýchle, v závislosti od rôznych typov trvá cca 5 – 40 sekúnd.

Digitálny teplomer by mal umožniť meniť batériu. K dostaniu sú aj také, ktoré túto možnosť nemajú a po vybití batérie už vám nijako neposlúžia.

Digitálne bezkontaktné

Tieto teplomery merajú teplotu jednoduchým priložením k čelu alebo spánkovej kosti. Vďaka tomu sú veľmi hygienické a obľúbené najmä u rodičov malých detí, ktorým býva v niektorých prípadoch veľmi ťažké teplotu zmerať. Meranie vo veľmi rýchle, teplotu zmeriate obvykle do 3 sekúnd.

Tieto teplomery umožňujú merať aj teploty vody, pokrmov alebo aj vzduchu. Nevýhodou je tak iba vyššia obstarávacia cena. Aj pri týchto typoch budete musieť meniť batérie.

Pri týchto teplomeroch je však k správnemu fungovaniu nutné dodržiavať správny postup merania, ktorý je daný výrobcom. V opačnom prípade nie je meranie presné a namerať môžete vždy iný výsledok.

Meranie vykonávajte na očistenom čele. Teplomer treba podľa modelu držať aspoň 3 – 5 centimetrov od čela Niektoré teplomery treba nechať pri meraní v pokoji, iné vyžadujú posúvanie od stredu čela cez spánok.

Papierové

Ide o jednoduché teplotné prúžky. Papierové teplomery sú určené na jednorazové použitie. Meranie trvá cca 3 minúty, tieto teplomery sú však veľmi nepresné.

Delenie podľa užívateľa

Okrem toho by ste mali pri výbere teplomera zohľadniť, kto ho bude najčastejšie využívať. Každá veková skupina má svoje špecifické typy. Iné výrobky potom môžu používať všetci členovia domácnosti.

Deti

Špecifickú skupinu tvoria deti. Tým najmenším sú určené teplomery na rektálne meranie, ktoré patria k najpresnejším. K dostaniu sú aj teplomery v podobe cumlíka. Tie sú vďaka svojmu vzhľadu atraktívne, ale nepatria k najpresnejším. Poslednou možnosťou sú potom bezkontaktné teplomery.

Ženy

Ženám, ktoré majú problémy s otehotnením, sú určené špeciálne bazálne teplomery. Niektoré teplomery je možné spárovať pomocou aplikácie s mobilným telefónom. Jednoduché bazálne teplomery je možné využiť aj na bežné meranie teploty v podpazuší.

Metóda merania

Teplomery sú schopné teplotu merať na rôznych častiach tela. Okrem podpazušia je to čelo, ústa alebo ucho. Veľa výrobkov umožňuje merať na viacerých miestach. Na rektálne meranie je možné kúpiť teplomer s pružnou špičkou. Ušný teplomer je špecifický svojim tvarom, jeho súčasťou navyše býva hygienický kryt.

Funkcia

Moderné teplomery majú množstvo funkcií. Čo sa týka ovládania, tu príliš rozdielov nenájdete. Teplomery sa často ovládajú pomocou niekoľkých tlačidla. U tých najjednoduchších nájdete tlačidlo jedno. Drahšie teplomery s ďalšími funkciami majú vo väčšine prípadov 2 alebo 3 tlačidlá.

Kombinácia techník merania vám umožňuje merať teplotu na viacerých miestach. Najčastejšie tak môžete teplomer používať na meranie v uchu a na čele.

Častou funkciou je aj pamäť. Jednoduchšie teplomeru môžu zobrazovať niekoľko meraní. U tých drahších potom môžete uchovávať dlhodobú históriu meraní.

Podsvietenie je veľmi praktickou funkciou. Dovoľuje vám teplomer používať v noci bez toho, aby ste museli rozsvecovať. Vďaka podsvietenému displeju si nameranú hodnotu ľahko zobrazíte.

Signalizácia je opäť veľmi častou funkciou. Na koniec merania ste upozornení zvukovým signálom. Ten je možné často vypnúť, čo vám umožní teplomer používať v noci bez toho, aby ste chorého rušili.

Batériu bude šetriť funkcia automatického vypnutia.

Niektoré teplomery sú vodotesné. Vďaka tomu ich môžete omývať pod tečúcou vodou.

U najdrahších teplomerov narazíte aj na funkciu Age Precision. Tá je určená najmä deťom. Teplomer zobrazuje namerané výsledky farebne v závislosti od veku dieťaťa.

Značka

Pri výbere teplomeru sa môžete spoľahnúť na značky Beurer, Microlife, Scala, Braun, Reer, Medisana, Omron, Hartmann, Laica, Novama alebo Nuvita. Monitorovací teplomer je k dostaniu od značky Tucky. Klasický sklenený kúpite od značky Exatherm alebo Geratherm.

Cena

Najlacnejšie zaobstaráte sklenený teplomer, jeho cena sa pohybuje okolo 5 eur. Tiež cena obyčajných digitálnych dotykových teplomerov nie je nijako vysoká. Kúpiť ich môžete za 4 – 6 eur.

Všetky typy teplomerov dotykových aj bezdotykových kúpite do 20 eur. Ponuka je široká a vyberie si každý. Tieto teplomery sú doplnené mnohými funkciami a často umožňujú vykonávať merania na viacerých miestach.

Najnáročnejší užívatelia môžu za teplomer zaplatiť až 80 eur. Okrem špecifických designov narazíte aj na menej časté funkcie. Výrobcovia týchto teplomerov garantujú veľmi presné meranie. Okrem telesnej teploty často umožňujú merať teplotu rôznych povrchov.

Porovnať ceny teplomerov

Otázky a odpovede

Čo je infračervený teplomer?

Tieto teplomery merajú pomocou infračerveného svetla. Kúpiť môžete dotykové aj bezdotykové teplomery. Dotykové infračervené teplomery umožňujú teplotu merať najčastejšie v ušiach. Vo väčšom množstve sú dostupné bezdotykové infračervené teplomery.

Tie sú k dostaniu v mnohých veľkostiach, kúpiť môžete malý model aj veľké teplomery pištoľového typu. Tieto teplomery sú typické pre meranie v nemocniciach, nie je však problém si tento model zaobstarať aj domov. Meranie je veľmi presné a rýchle a pri týchto teplomeroch nájdete aj jednotlivé funkcie.

Čo je šikovný teplomer?

Chytrý teplomer je možné prepojiť s mobilným telefónom cez Bluetooth. Pomocou aplikácie potom môžete zaznamenávať nameranú teplotu u niekoľkých členov domácnosti. Špeciálnu skupinu tvoria ovulačné teplomery určené na zistenie plodných dní.

S mobilným telefónom môžete používať aj teplomery určené na nepretržité monitorovanie teploty. Tieto teplomery sú doplnené o funkciu sledovania polohy. Teplomer má podobu náplasti s čidlom, ktoré sa chorému nalepí do podpazušia. Namerané hodnoty potom budú pravidelne posielané do vášho telefónu.

Aké sú ideálne podmienky na meranie teploty?

Teplotu by ste mali merať aspoň 30 minút po poslednej fyzickej námahe. Teplota by mala byť meraná pri izbovej teplote, v mieste merania nesmie byť žiadna prekážka či už v podobe látky, vlasov alebo napríklad make-upu. Pri bezdotykových teplomeroch sa pre správnosť merania vždy riaďte pokynmi výrobcu.

Záver

Kvalitný teplomer vám bude slúžiť niekoľko rokov. Pri výbere zohráva najdôležitejšiu úlohu spôsob merania, ktorý preferujete. Starším budú viac vyhovovať dotykové teplomery, ktoré umožňujú merať teplotu rýchlo a presne. Najmä rodičia malých detí dajú pravdepodobne prednosť bezdotykovému meraniu, ktoré je rýchle a pohodlné.

Pokiaľ si nebudete vedieť rady s výberom správneho teplomera pre vaše dieťa, môžete zakúpiť praktickú sadu. V tej nájdete dotykový teplomer, teplomer v podobe cumlíka a taktiež praktický teplomer, ktorý využijete na meranie teploty vody alebo vzduchu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.benulekaren.sk, www.elromed.sk, www.medihum.sk, www.drmax.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo