Televízory

Najobľúbenejšie typy televízií

Najobľúbenejšie značky televízií

Takmer každá domácnosť je vybavená aspoň jednou televíziou. Vo väčšine prípadov však domácnosť vlastní prijímačov viac. Technológia televízorov ide rýchlo dopredu.

V dnešnej dobe nie je určená iba na sledovanie televíznych programov, ale môže slúžiť aj ako multifunkčné centrum. To znamená, že na televízii je bežne dostupný internet a na televízii tak môžete púšťať aj videá uložené v mobilnom telefóne, tabletu atď. Televíziu využijú tiež hráči počítačových hier.

Pri výbere televízie je potrebné zohľadniť potreby televízneho diváka, veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie, funkcie a mnoho ďalších parametrov.

Porovnať ceny televízorov

Typy

Televízory, ktoré sú na našom trhu dostupné, je možné rozdeliť do niekoľkých skupín.

Klasické

Využijete ich predovšetkým na sledovanie dostupných televíznych staníc, nie sú vybavené žiadnymi funkciami. Tieto televízie využijú prevažne menej nároční užívatelia.

Smart TV

Súčasťou je operačný systém, ktorý má svoje vlastné funkcie a aplikácie. Tieto televízie sa môžu pripojiť k internetu a môžete ich tak využívať ako multimediálne centrum. Vďaka možnosti pripojenia k internetu máte voľný prístup ku kanálom, medzi ktoré patrí Netflix alebo YouTube. Televíziu využijete aj pre hranie hier.

Smart TV s android

Tieto televízie patria k tomu najlepšiemu, čo dnešný trh ponúka. Dá sa povedať, že táto televízia je vlastne interaktívny nástroj s mnohými možnosťami využitia. Medzi prednosti android televízie je plynulé ovládanie, využiť môžete aj ovládanie hlasom.

V prípade, že je televízia prepojená s internetom, je možné do nej inštalovať všetky dostupné aplikácie. Vďaka tomu môžete sledovať filmy na HBO alebo počúvať hudbu na Spotify Music.

Veľkosť

Veľkosť televízie je pravdepodobne ten prvý parameter, ktorý vás bude pri výbere zaujímať. Veľkosť uhlopriečky je udávaná v palcoch, 1 palec je 2,5 cm. To, ako veľkú televíziu budete preferovať, záleží na potrebách každého užívateľa. Inú veľkosť budete zhotovovať do obývacej izby, inú napríklad do detskej izby atď.

Veľkosť televízie je úzko spätá s rozlíšením a pozorovacou vzdialenosťou. Čím väčšia televízia, tým väčšie by malo byť rozlíšenie. Ak budete sledovať televíziu na vzdialenosť 1,5 metra, mali by ste vyberať pri rozlíšení FULL HD veľkosť uhlopriečky 32 “, ak bude televízor s rozlíšením 4 K, je možné kúpiť televíziu s uhlopriečkou 55 “.

Stojan

Jednotlivé televízory sú opatrené rôznymi podstavcami. Každý podstavec je iný a je dobré pred nákupom zmerať stôl alebo priestor, na ktorom bude televízor umiestnený.

Niektoré výrobky majú nohy od seba, zaujímavý tvar písmena V, iné televízie majú nožičky na krajoch a posledným riešením sú stredové stojančeky. Tie sa hodia pre umiestnenie na menšie podstavce.

Ak budete chcieť televízor nainštalovať na stenu, sú súčasťou balenia vešiačiky a ďalšie diely, ktoré budete pri montáži potrebovať. V tomto prípade už by ste nemali nič iné dokupovať. Ak preferujete televízor na zavesenie, mala by byť stena ideálne tehlová, aby televízor uniesla. V žiadnom prípade sa neodporúča inštalovať televíziu do sadrokartónovéj steny.

Rozlíšenie

Predtým bolo štandardom rozlíšenie v HD alebo FULL HD. Tak dnešné klasické televízory disponujú najčastejšie FULL HD rozlíšením. Vďaka nemu môžete sledovať všetky programy vo vysokej kvalite obrazu. Smart televízory majú štandardne rozlíšenie v 4 K.

Toto rozlíšenie využijete najmä pri sledovaní nadštandardných kanálov ako je Netflix, YouTube atď., ktoré toto rozlíšenie podporujú. Ďalej potom môžete sledovať filmy uložené na pevnom disku alebo flash disku, ktoré môžete k televízii pripojiť. Vysoko kvalitné televízory sa chvália 8 K rozlíšením.

Frekvencia obrazu

Frekvencia obrazu má vplyv na plynulosť obrazu. Výrobcovia televízorov považujú tento parameter za to najdôležitejšie, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať. Frekvencia obrazu je udávaná v Hz. Čím je frekvencia väčšia, tým je obraz plynulejší.

Dnešné televízory ponúkajú 50 a 100 Hz frekvenciu. Frekvencia 50 Hz je dostačujúca pre klasické televízory. Kvalitnejšie televízory by potom mali mať frekvenciu 100 Hz, ktorú oceníte pri sledovaní filmov, športových prenosov alebo hraní hier.

Jas a kontrast

Jas vyjadruje svietivosť televízie pri zobrazení bielej farby. Čím je hodnota jasu vyššia, tým je výsledný obraz kvalitnejší. Jas sa udáva v jednotkách svietivosti kandelách a býva dôležitým parametrom iba za svetelných podmienok. Pri večernom sledovaní môže byť vysoký jas skôr nežiaduci.

Kontrast zobrazuje pomer v zobrazovaní čiernej a bielej farby. Tiež kontrast hrá dôležitú úlohu pri sledovaní televízie za denného svetla a vyjadruje sa v lúmenoch. Aj v prípade kontrastu platí, že čím je jeho hodnota vyššia, tým sú farby jasnejšie.

Technológia obrazu

V súčasnej dobe sú najobľúbenejšie televízie s LED technológiou, vďaka špeciálnemu podsvieteniu patria k úsporným a menej ekologicky náročnejším, pretože pri ich výrobe sa nepoužíva ortuť. Medzi ďalšie výhody patrí menšia hmotnosť a dlhšia životnosť. Podsvietenie je riešené pomocou jednotlivých diód.

Z LED technológie vychádza QLED technológia, ktorá je schopná zobraziť veľké spektrum farieb vo všetkých úrovniach jasu. Túto technológiu využijete najmä pri hraní hier.

OLED technológia je potom najlepšia ak je televízia určená najmä pre sledovanie filmov. Táto technológia umožňuje najlepšie zobrazenie čiernej farby.

Typy zobrazovacieho panelu

Tento parameter nebýva bežne uvádzaný, napriek tomu je pri výbere televízie pomerne dôležitý.

VA technológia

Je vylepšenou skoršou verziou TN technológie, ktorá sa v dnešnej dobe nepoužíva. Panely s VA technológiou majú lepší kontrast a farby a je tak obľúbená predovšetkým u filmových fanúšikov.

Televízory s VA technológiou sú lacnejšie, nevýhodou sú však horšie pozorovacie uhly, vďaka ktorým je možné televíziu sledovať iba z jednej strany.

IPS technológia

IPS technológia sa vyznačuje nielen výborným jasom ale aj pozorovacím uhlom. Televíziu tak môžete sledovať z akejkoľvek strany. Televízor s touto technológiou budete môcť sledovať bez zatemnenia aj za slnečných dní.

Konektory

Konektory umožňujú prepojenie televízie s ďalším zariadením. Každá televízia je vybavená niekoľkými HDMI konektormi, vďaka ktorým môžete pripojiť hernú konzolu, počítač, atď.

Ďalej by ste mali nájsť USB konektor, vďaka ktorému môžete pripojiť pevný disk, flash disk, fotoaparát alebo mobilný telefón. Pomocou LAN môžete využívať drôtový internet. Bezdrôtovo prepojíte televíziu s internetom pomocou WIFI.

Funkcia

Inteligentné televízory sú vybavené radom funkcií. Vyberať môžete medzi multimediálnymi a smart funkciami.

  • AMBILIGHT – opticky rozšíri obraz vďaka osvetleniu priestoru za televíziou.
  • Herný režim – táto funkcia minimalizuje dĺžku odozvy obrazovky.
  • Local Dimmning – dokáže ztemniť podsvietenie LED diódami a tým skvalitniť zobrazenie čiernej farby.
  • Prehnutie – V tomto prípade je televízna obrazovka prehnutá, pri sledovaní filmov má umocňovať pocit, že vás obraz obklopuje.
  • 3D – novšie televízory už touto funkciou nie sú vybavené. Táto funkcia umožňuje sledovať filmy s 3D okuliarmi.
  • PIP – vďaka tejto funkcii môžete sledovať viac zdrojov obrazu naraz.

SMART funkcie

  • Červené tlačidlo – táto funkcia je označovaná skratkou HbbTV a dokáže kombinovať televízny signál s internetom.
  • Google asistent – zodpovie vám veľa otázok v slovenskom jazyku.
  • Ovládanie gestami – televízor je možné ovládať pomocou gest.
  • Webový prehliadač – využijete pri hľadaní na
  • Šikovný ovládač – televízor je možné ovládať pohybom ovládača.
  • Ovládanie hlasom – televízor je možné ovládať hlasom.
  • Prehrávanie 360 ​​° – obraz je premietaný všade okolo vás.

Značka

Televízory môžete kúpiť od značiek ako Samsung, ECG, TCL, LG, Sharp, Sony, Philips, Panasonic, JVC, Orava a ďalšie.

Cena

Obrovský výber rôznych modelov ponúka už cenové rozhranie od 200 – 400 EUR. Jedná sa o televízory s menšími rozmermi, dostupné sú v FULL HD ale možno nájsť aj 4 K rozlíšení.

Televízie s viacerými funkciami ponúkajú cenové rozmedzie od 400 – 790 EUR. Tu sa už jedná iba o inteligentné televízory umožňujúce pripojenie k internetu. Táto kategória uspokojí potreby aj náročnejších užívateľov. Ak máte na televízor ešte väčšie nároky, môžete vyberať medzi modelmi, ktorých cena šplhá k 1180 a viac EUR. Televíziu s 8 K rozlíšením možno kúpiť za viac ako 3920 EUR.

Porovnať ceny televízorov

Otázky a odpovede

Čo je Upscaling obrazu?

Využijete u televízorov s 4 K rozlíšením. Vďaka nemu je možné sledovať filmy natočené vo FULL HD v 4 K kvalite. Dá sa teda povedať, že televízia dokáže dopočítať pôvodnej FULL HD video do 4 K. Táto funkcia nie je bežná a musíte tak počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Ako je na tom televízia so zvukom?

Súčasťou televízorov sú zabudované reproduktory. Ani tie najdrahšie televízie vám však neposkytnú nijako kvalitný zvuk. Aby bol pôžitok pri sledovaní filmov čo možno najlepší, nevyhnete sa investícii do domáceho kina alebo Soundbaru.

Záver

Pri výbere televízorov zohľadnite používateľa, ktorý bude televíziu využívať. Starším osobám, ktoré nevyužijú možnosť pripojenia k internetu, postačí klasická televízia. Aj tu je obrovský výber a televízie poskytnú kvalitný obraz. Ostatné využijú skôr možnosti, ktoré ponúka smart a android TV.

Veľkosť uhlopriečky závisí na tom, v akej vzdialenosti od sediaceho bude televízia umiestnená. 4K televízie môžu mať veľkú uhlopriečku a možno ich umiestniť na cca 1 meter od sediaceho diváka.

V prípade FULL HD rozlíšenia budete musieť vyberať menšie rozmery. Veľkosť frekvencie aj inteligentných televízorov by mala byť vždy 100 Hz. Lepší obraz vám poskytne technológia OLED.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.hej.sk, www.nay.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 Comment
  1. my sme si kupili novy televizor ako darcek pod stromcek cez okay, zatial sme s nim spokojni

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo