Tašky na bicykel

Cyklobrašne využijete vždy, keď budete chcieť prevážať bezpečne menšie aj väčšie množstvo rôznych vecí. Tašky na bicykel majú rôzne veľkosti, pred výberom je nutné dobre zvážiť, čo všetko budete chcieť prevážať.

Najmenšie tašky vám spravidla umožní voziť iba mobilný telefón, peňaženku, náhradnú dušu alebo napríklad opravnú sadu. Veľké tašky sú ideálne aj na prepravu stanu, spacáku a ďalších potrebných vecí, ktoré využijete pri niekoľkodňovom pobyte v prírode.

Pri výbere tašky na bicykel hrá hlavnú rolu veľkosť, ktorá do značnej miery ovplyvňuje aj to, kde bude taška umiestnená. O životnosť sa postará výrobný materiál a oceniť môžete aj vodotesnú úpravu.

Porovnať ceny tašiek na bicykel

Typy

Tašky na bicykel je možné rozdeliť do niekoľkých typov, podľa spôsobu upnutia na jednotlivé časti kolesa. Trochu stranou potom stoja cyklistické batohy, ktoré budete mať počas jazdy na chrbte.

Podsedlová taška

Je v súčasnej dobe najobľúbenejším typom tašky. Ide o ten najmenší variant, ktorý môžete na bicykli voziť. Zmestia sa do nej naozaj len najzákladnejšie osobné veci a napríklad náhradnú dušu atď.

Podsedlové tašky majú spravidla objem v rozmedzí 0,5 – 1,5 l. Podsedlovú tašku je možné uchytiť k lyžinám sedla, a to pomocou suchého zipsu alebo nejakého pevného mechanizmu.

Taška do rámu

Tieto tašky sa najčastejšie používajú v kombinácii s trekingovým alebo krosovým bicyklom. Tašky majú najčastejšie trojuholníkový tvar, ale k dostaniu sú aj tašky obdĺžnikové. Tašky do rámu sú už väčších objemov, spravidla sa jedná o objem okolo 2 litrov. Tieto tašky upnete pomocou suchých zipsov.

Taška na riadidlá

Tieto tašky na bicykel majú objem v rozmedzí 1 – 5 litrov. Obľúbené sú najmä na prevoz fotoaparátov, kamery a ďalšieho príslušenstva. Lacné tašky môžete upnúť pomocou suchého zipsu, drahšie tašky sú doplnené o pevné upínacie mechanizmy.

Najčastejšie sa jedná o klickfix, ktorým tašku veľmi jednoducho upnete a zase zložíte. Tieto tašky bývajú doplnené o ramenný popruh, môžete ich tak bezpečne prevážať aj prenášať.

Taška na sedlovku

Tieto tašky je možné upnúť pomocou patentných systému na sedlovku kolesa. Tieto tašky tak nepotrebujú nosič. Tieto tašky sú už pomerne veľké, objem býva v rozmedzí 5 – 15 litrov, čo už vás umožní prevážať väčšie množstvo vecí.

Taška na nosič

Taška má spodnú časť uspôsobenú na to, aby ju bolo možné bezpečne pripevniť k nosiču kolesa. Tieto tašky patria k tým najväčším, možno ich umiestniť na zadný nosič aj prednú vidlicu. Tašky na nosič sú najčastejšie k dostaniu v objeme 5 – 70 litrov. Do veľkej tašky môžete umiestniť aj stan, spacák a ďalšie potrebné vybavenie.

  • Platforma – menej zastúpená je na dnešnom trhu taška, ktorá disponuje platformou na spodnej časti. Tá vám umožní tašku k nosiču prirobiť jedným ťahom, pre ľahké zloženie mávajú tašky špeciálne tlačidlo. Po jeho stlačení je možné tašku jednoducho zložiť.

Tašku tak môžete nosiť stále pri sebe a používať ju aj ako nákupnú tašku. Tašky na nosič bicykla bývajú drahšie a to práve kvôli platforme umiestnenej na spodnej časti. Aby bolo možné tašku na nosič pripevniť, musí s ním byť kompatibilná. Dobré je tak vyberať nosič aj tašku zároveň. Nevýhodou tohto riešenia je skôr obmedzený výber.

  • Suchý zips – väčší výber máte v prípade, keď budete pripevňovať tašku na bicykel k nosiču pomocou suchého zipsu. Tieto tašky sú lacnejšie, možno ich použiť v kombinácii s prakticky akýmkoľvek nosičom. Suché zipsy sú umiestnené v prednej aj zadnej časti a nemusíte sa báť, že tašku počas cesty niekde stratíte.

Cyklistický batoh

Cyklistický batoh nie je možné pripevniť priamo ku bicyklu, nosiť ho budete štandardne na chrbte. Toto riešenie má svoje výhody aj nevýhody. Batoh počas jazdy nijako nezaťažuje rám bicykla.

Cyklistické batohy sú veľmi často vybavené rezervoárom na vodu, čo vám umožňuje pohodlne dopĺňať tekutiny počas jazdy. Cyklistické batohy sú k dostaniu v rôznych veľkostiach. Použiť ich môžete na krátky výjazd aj niekoľkodňový pobyt v prírode.

Materiál

Materiál určuje kvalitu aj životnosť tašky na bicykel. Výrobným materiálom kvalitných tašiek je odolný textil. Súčasťou tašky môžu byť aj výstuhy, ktoré držia tvar tašky a umožňujú prevážať aj ťažšie veci. Okrem textilných tašiek, ktoré sú na trhu zastúpené v najväčšom množstve, možno zaobstarať tašku plastovú alebo tašku vyrobenú z kože.

Možnosti a vzhľad

Cyklistickú tašku budete pravdepodobne vyberať na základe dizajnu. Taška na bicykel sa musí páčiť, mala by byť ale predovšetkým praktická. O praktickosť sa stará najmä vnútorné usporiadanie, každá taška by mala disponovať veľkým vreckom a niekoľkými malými vreckami, do ktorých môžete umiestniť veci, ktoré budete potrebovať rýchlo vytiahnuť.

O vašu bezpečnosť za každého počasia sa postarajú reflexné prvky. Niektoré tašky môžu byť doplnené o ramenný popruh. Pokiaľ budete v taške voziť fotoaparát, kameru atď., mali by ste vyberať tašku so zvýšeným polstrovaním.

Značka

Tašku na bicykle kúpite od mnohých rôznych výrobcov. Zvoliť môžete známu aj menej známu značku, ale to iba v prípade, keď budete tašku kupovať v kamennej alebo internetovej cyklopredajni. Tu máte istotu, že sú tašky naozaj kvalitné. Medzi výrobcov tašiek na bicykel patrí Spokey, Compass, Extend, Ibera, Force, Sport Arsenal a mnoho ďalších.

Cena

Cena tašky na bicykel nie je nijako vysoká. Stredne veľkú a malú tašku kúpite už za necelých 13 eur. Počítať musíte s menej kvalitným materiálom a menej trvanlivým uchytením pomocou suchých zipsov.

Od cca 30 eur možno kúpiť prakticky akúkoľvek tašku. Za vysoko kvalitné možno považovať tašky s cenou od 43- 86 eur. Najdrahšie tašky môžu stáť aj viac ako 129 eur. Jedná sa o tašky veľkých objemov, alebo štýlové kožené tašky ideálne na jazdu mestom.

Porovnať ceny tašiek na bicykel

Otázky a odpovede

V čom sa líši cyklistický batoh od bežného batohu?

Rozdiel je v konštrukčnom riešení. Cyklistický batoh rešpektuje prehnutie chrbta, ktoré je pre jazdu na bicykli typické. Batohy sú vybavené rôznymi systémami, ktoré spoľahlivo odvádzajú pot.

Čo je mapník?

Mapník je špeciálna taška, ktorá vám umožní pri jazde prevážať otvorenú mapu. To vám uľahčí orientáciu na neznámom mieste. Mapník je možné umiestniť na riadidlá a pomocou suchých zipsov alebo upínacích mechanizmov. Mapu do mapníka jednoducho vložíte, vo vnútri je chránená pred nepriaznivým počasím a bude vám vždy k dispozícii.

Je lepšia vodotesná alebo vodeodolná taška?

Vodeodolná taška zvládne ochrániť veci uložené vo vnútri iba pri ľahkom daždi. Tieto tašky sú lacnejšie, vyrobené z menej kvalitných materiálov a vhodné pre tých, ktorí plánujú vychádzku za pekného počasia. Vodotesné tašky ochránia všetko aj za väčšieho dažďa. Tieto tašky sú pochopiteľne drahšie a využijú ich tí, ktorí jazdia na bicykli za každého počasia.

Záver

Tašky na bicykel majú množstvo podôb, vyberať by ste ich mali podľa toho, čo budete prevážať. Pokiaľ na bicykli vyrážate častejšie na kratšie aj dlhšie vychádzky, oplatí sa vám zakúpiť aj dve rôzne veľkých tašiek. Dôležitú úlohu zohráva nielen výrobný materiál, ale aj vnútorné usporiadanie.

Praktické sú rôzne vystužené vrecká, ktoré vám umožnia bezpečné prevážanie elektroniky. Vo väčšine prípadov sú tašky na bicykel univerzálne, môžete ich upevniť na akékoľvek koleso. Iba v niektorých prípadoch budete musieť vybrať tašku kompatibilnú s kolesom alebo nosičom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo