Tabuľu nájdete v každej škole a inom školskom zariadení. Na trhu však nenájdete iba školské tabule, tieto výrobky sa stávajú už pomerne bežnou súčasťou rôznych firiem a podnikov.
Tabule sa používajú rôznym spôsobom, v škole je ich úlohou ľahko a prehľadne vysvetliť preberané učivo. Na školskej tabuli sa väčšinou píše kriedami, ale obľúbené sú aj tabule, ktoré umožňujú pri písaní používať fixky. Tabuľa na fixy je v súčasnej dobe tým najobľúbenejším a najuniverzálnejším variantom.
Vybrať správnu tabuľu nie je úplne jednoduché. Kúpiť môžete tabule rôznych tvarov a veľkostí. Najdôležitejším parametrom je však výrobný materiál, konkrétne povrch tabule. Vybrať môžete aj výrobný materiál rámu a spôsob inštalácie.
Typy
Tabule je možné rozdeliť do niekoľkých rôznych typov podľa vzhľadu, spôsobu použitia a umiestnenia. K najznámejším patria tabule jednodielne a pojazdné. Menej známe sú tabule krídlové a pylónové.
Jednodielna tabuľa
Jednodielne tabule sú určené na priamu montáž na stenu. Jednodielne tabule nájdete v školských učebniach aj firmách. Jednodielne tabule slúžia často aj ako tabule projekčné. Projekčné tabule sa vyznačujú matným povrchom. Medzi ďalšie obľúbené patria magnetické tabule, ktoré je možné kúpiť aj domov deťom.
Jednodielne tabule sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach a líšia sa svojim povrchom.
- Tabuľa na kriedy – spoznáte ich podľa zeleného povrchu, menej často je povrch tabule čierny ak dispozícii sú aj tabule s modrým povrchom. Tabule na kriedy sa využívajú aj ako premietacia plocha.
- Tabuľa na fixy – povrch tabule má bielu farbu. Biela farba zaručí tú najlepšiu viditeľnosť a je využívaná na premietanie projekcií. Viditeľnosť je v tomto prípade oveľa lepšia ako pri farebných tabuliach na kriedu.
Jednodielna tabuľa býva doplnená o drevený, častejšie potom hliníkový rám. Možno však kúpiť aj jednodielnu tabuľu bez rámu. Bezrámové tabule sú vhodné najmä zasadacích miestností alebo firemných kancelárií. Mnohé jednodielne tabule môžete inštalovať na šírku aj výšku.
Krídlová tabuľa
Krídlové Triptych tabule sú najpoužívanejším školským typom tabúľ. Triptych tabule sú drahšie, pretože sa vyrábajú z vysoko kvalitných prémiových materiálov. Tieto tabule totiž musia ustáť každodenné intenzívne používanie. Krídlové tabule majú vysoko odolný keramický povrch. Moderné tabule väčšinou umožňujú na písanie používať kriedu aj fixky. Z tohto dôvodu má jedna tabuľa viac farebne odlišných povrchov. Súčasťou Triptych tabúľ býva aj odkladacia lišta na písacie potreby, špongiu či handričku.
Krídlové tabule umožňujú zvoliť spôsob inštalácie, namontovať ich môžete priamo na stenu, polypy či zdvíhací mechanizmus.
Pylónová tabuľa
Pylónové tabule sú upevnené medzi dva duté pylóny. Vnútri pylónov je zavesené protizávažie, ktoré vám uľahčia posúvanie tabule. Závažie tiež zabraňuje uchádzaniu tabule dole aj hore. Pylóny sa vyrábajú z eloxovaného hliníka. Medzi pylóny môžete umiestniť spravidla jednodielnu tabuľu, ale pylóny sa používajú aj v kombinácii s tabuľou krídlovou. Pylónové tabule nahradili zastarané tabule so zdvihom, ktoré bývalý neoddeliteľnou súčasťou školskej triedy. Najdrahšie a najmodernejšie tabule sú k dispozícii s dotykovým ovládaním a sú určené pre interaktívnu výučbu.
Pojazdná tabuľa
Otočné alebo aj pojazdné tabule sú ideálne v malých priestoroch. Aj tu máte vďaka možnosti tabuľu otočiť dvojnásobne veľkú plochu na písanie. Pojazdné tabule sa využívajú pri rôznych školeniach či prezentáciách. Otočné tabule sa vyrábajú aj v detskom prevedení a zaobstarať si ju môžete domov. Tieto tabule sa vyznačujú dvojitým povrchom. Jedna strana umožňuje používať kriedy, druhá potom fixy a magnetky.
Veľké tabule je možné ľahko premiestňovať pomocou koliesok, tieto tabule sú pochopiteľne oveľa drahšie a odolnejšie, ich súčasťou býva pomerne robustný rám. Aj veľké tabule sú k dostaniu v kombinácii dvoch farieb a povrchov.
Materiál
Okrem typu budete musieť vybrať ten správny povrch tabule. Povrch ovplyvňuje nielen obstarávaciu cenu, ale predovšetkým životnosť tabule.
- Keramický povrch – tento povrch je tvorený dvojvrstvovou glazúrou, ktorá sa vypaľuje pri teplote 800 °C. Vďaka tomu sú tabule veľmi odolné a znesú veľké zaťaženie. Odhadovaná životnosť je cca 50 rokov. Keramickú tabuľu nájdete predovšetkým v školských triedach a učebniach. Keramické tabule majú magnetický povrch a v ponuke sú v zelenom aj bielom prevedení. Kúpiť môžete aj projekčnú matnú tabuľu.
- Lakovaný povrch – taktiež lakované tabule spadajú do kategórie magnetických, odolnosť týchto tabúľ je však znateľne nižšia. Tabule majú povrch pokrytý špeciálnou vrstvou, ktorá je vypaľovaná pri teplote 250 °C. Tabule s lakovaným povrchom sú vhodné skôr na občasné používanie. Nájdete ich teda prevažne v zasadacích miestnostiach alebo podnikoch. Na tabuli je možné písať fixky a využívať ju môžete aj k projekciám.
- Drevená tabuľa – na drevenú tabuľu vyrobenú z MDF môžete písať kriedou. Tieto tabule nemajú magnetický povrch a bývajú doplnené dreveným rámom. Drevené tabule bolo možné kúpiť v zelenej aj čiernej farbe. Dnes narazíte na drevenú tabuľu skôr výnimočne, pretože drevo úplne nahradila tabuľa keramická. Drevená tabuľa je k videniu skôr ako pútač pred obchodom či reštauráciou a zaobstarať ju môžete v malom prevedení deťom.
- Sklenená tabuľa – jedná sa o najmodernejšie prevedenie. Sklenená tabuľa je odolná, ale aj drahá. V súčasnej dobe sa využíva v miestach, kde si viac potrpia na štýl a design. Aj tieto tabule patria medzi magnetické ak dispozícii sú v rôznych farbách. Sklenené tabule sú vďaka vysokej odolnosti vhodné aj na intenzívnejšie používanie, písať na ňu môžete pomocou fixiek.
Veľkosť
Tabuľa sa vyrába v mnohých rôznych veľkostiach. Kúpiť môžete tabule s rozmermi 90 x 60 cm až 300 x 120 cm. Najobľúbenejšia veľkosť je potom 120 x 90 cm. Tieto tabule nájdete predovšetkým v kanceláriách, ale je možné ich vidieť aj v školských učebniach. Ak vám žiadny bežne dostupný rozmer úplne nevyhovuje, môžete si nechať vyrobiť tabuľu na mieru.
Príslušenstvo
K tabuliam je možné kúpiť rôzne príslušenstvo. Úplnou samozrejmosťou sú špeciálne bezprašné kriedy a tiež fixky. Okrem nich môžete kúpiť aj potreby na čistenie tabule, teda handričky, hubky, stierky aj čistiace prostriedky. Obľúbené sú aj odkladacie lišty a deti potešia aj rôzne magnetky.
Značka
Výrobcov tabúľ je celý rad. Tabuľu môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo prostredníctvom internetu. Medzi obľúbené patria tabule Toptabule.sk, Aveli, Legamaster, Nobo, Donau, Victoria alebo Leitz.
Cena
Cenové rozpätie je v tomto prípade obrovské. Do detskej izby kúpite tabuľu za cca 5 – 86 eur. Najlacnejšie sú tabule umiestnené na stojane, ktoré umožňujú používanie kriedy, fixiek i magnetov. Staršie deti môžu mať tabuľu zavesenú na stene.
S magnetickou jednodielnou tabuľou si však vystačia mnohí aj v kancelárii alebo školskej učebni. Do 86 eur kúpite aj malé sklenené tabule. Do školskej triedy môžete zaobstarať pylónovú tabuľu s cenou od 510 – 1 279 eur. V tomke cenovom rozmedzí je možné kúpiť aj rôzne mobilné alebo otočné tabule. Najdrahšie sú tabule s interaktívnym projektorom alebo dotykovým displejom. Tu sa cena pohybuje v rozmedzí 2983 – 4 261 eur.
Údržba
Na tabuľu budete písať pomocou kriedy alebo fixiek. Tieto popisky je potom treba zmazať pomocou handričky alebo hubku. Najmenej náročná na údržbu je tabuľa na kriedy. Tú umyjete navlhčenou hubkou. V prípade tabule na fixy povrch zmažete suchou handrou, ale občas je vhodné popisovú plochu vyčistiť a odmastiť špeciálnym čistiacim roztokom a stierkou.
Školské tabule určené na výučbu geometrie vyžadujú používanie nových pomôcok, ktoré zabránia možnému poškodeniu či poškriabaniu povrchu. Kúpiť môžete nielen špeciálne pravítka, ale aj kružítko bez hrotu.
Otázky a odpovede
Ako bývajú označené tabule určené na projekciu?
Obvykle sa stretnete s označením MICA. Tabule s týmto označením majú veľmi podobné vlastnosti ako projekčné plátna. Kvalita obrazu bude v prípade MICA tabule na vysokej úrovni. Na projekciu sú všeobecne vhodné tabule v matnom prevedení. Tieto tabule bývajú označované aj ako matt-white, ale každý výrobca môže mať trochu odlišné značenie.
Čo je interaktívna tabuľa?
Ide o špecifický typ, ktorý je doplnený rôznymi interaktívnymi prvkami. Na túto tabuľu je pomocou projektora premietaný obraz, ten je možné vďaka zabudovaným senzorom meniť dotykom prsta či pera.
Aký povrch detskej tabule zvoliť?
Deťom môžete zaobstarať cenovo dostupné tabule s lakovaným povrchom. Tieto tabule sú opatrené emailovým nástrekom, povrch je magnetický a vhodný pre menej intenzívne používanie. Deťom je možné kúpiť aj tabule s povrchom z melamínu. V tomto prípade nebude povrch magnetický, ale na tabuli budete môcť písať aj obyčajnými fixkami.
Záver
Tabuľa už dlhú dobu nepatrí iba do školských tried a učební. Moderná tabuľa slúži ako informačné aj komunikačné médium. Svoje uplatnenie tabule nájdu v každom mieste, kde je nutné odovzdávať rôzne informácie viacerým ľuďom. Malú tabuľu si môžete zaobstarať aj domov a písať na ňu odkazy alebo úlohy svojim blízkym. Tabule majú mnoho podôb, k najobľúbenejším patria odolné keramické magnetické tabule v mnohých prevedeniach a veľkostiach.
Zdroje: www.activa.sk, www.toptabule.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?