Predtým než kúpite prvé svetlo, si položte otázku, kde budete najčastejšie jazdiť. Pri večernej jazde osvetleným mestom vám postačia lacné blikačky, ktoré sa postarajú o to, aby ste boli na ceste vidieť. Pri jazde mimo osvetlenej cesty však budete potrebovať kvalitné svetlo, ktoré vám poskytne potrebný rozhľad.
Medzi dôležité parametre, ktoré by ste mali pri výbere svetla zohľadniť, patrí svietivosť, spôsob napájania, možnosť využitia svetelných módov alebo stupeň krytia.
Typy
Povinnosťou cyklistu je byť vidieť. Z tohto dôvodu nestačí investovať iba do predného svetla, svoj bicykel musíte opatriť aspoň jednoduchým zadným svetlom. Svetlá na bicykel kúpite samostatne, menej nároční používatelia môžu vybrať svetlo v sade. Obľúbené sú aj čelovky.
Predné
Predné svetlá vyberajte podľa miesta používania bicykla. K dostaniu sú svetlá v rôznych cenových kategóriách. Čím vyššia bude cena, tým kvalitnejšie bude aj svetlo. Predné svetlo je možné uchytiť na riadidlá, alebo helmu.
Zadné
Zadné majú oveľa nižšiu svietivosť ako predné svetlá. Ich úlohou je zvýšiť vašu bezpečnosť tým, že budete viditeľní pre vodičov automobilov. Jednoduché svetlá majú podobu blikačky, drahšie svetlá môžu svietiť natrvalo, a kúpiť môžete aj svetlo s rôznymi módmi. Najkvalitnejšie svetlá môžu mať laserové diódy.
Sady
Pre menej náročných cyklistov, ktorí sa budú pohybovať skôr po osvetlených komunikáciách, bude vhodné zakúpiť sadu, ktorá obsahuje prednú aj zadnú blikačku, alebo predné svetlo a zadnú bezpečnostnú blikačku. Výhodou je nižšia obstarávacia cena, rovnaká svietivosť aj dizajn.
Čelovky
Pri jazde na bicykli môžete využiť aj multifunkčnú čelovku. Tá sa vám bude hodiť aj pri ďalších aktivitách ako je beh, venčenie psa, lyžovanie atď.
Určenie
Pri výbere narazíte na rôzne kvalitné svetlá, v tomto prípade by ste sa však nemali riadiť cenou, ale spôsobom používania.
Dolná cenová kategória
Pokiaľ budete jazdiť výhradne po osvetlenej komunikácii, postačí vám zakúpiť lacnú prednú a zadnú bezpečnostnú blikačku. Tá vám sama o sebe nijako zvlášť neposvieti, ale postará sa o to, aby ste boli na ceste dobre vidieť. Tieto svetlá majú nižší počet diód a vo väčšine prípadov sú napájané jednorazovými batériami.
Stredná cenová kategória
Kvalitnejšie svetlá sa vám budú hodiť vtedy, keď sa budete aspoň časť cesty pohybovať na neosvetlenej ceste. V tomto prípade je nutné, aby ste boli dobre vidieť zozadu, a pochopiteľne musíte mať na riadidlách kvalitnejšie predné svetlo. V tejto kategórii už môžete vyberať medzi svetlami napájanými batériami, alebo svetlami nabíjacími.
Horná cenová kategória
Najdrahšie a najkvalitnejšie svetlá budú potrebovať všetci, ktorí milujú večerné a nočné prechádzky lesom. Tu budete potrebovať predné svetlo s vysokou svietivosťou, hodiť sa môže aj čelovka. Spravidla sa jedná o nabíjacie svetlá s väčšou kapacitou batérie.
Svietivosť
Ide o parameter, ktorého jednotkou sú lumene – lm. Svietivosť udáva, koľko toho budete na cestách vidieť.
V prípade predných svetiel platí:
- 100 – 200 lm – túto nízku svietivosť majú prevažne jednoduché blikačky
- 300 – 450 lm – je svietivosť vhodná na menej osvetlených komunikáciách
- 600 – 1 000 lm – tieto svetlá sú ideálne na lesné cesty, kde je skutočne minimálne osvetlenie. Tieto kvalitné svetlá sú určené bikerom, alebo lovcom trailov.
- 1 000 a viac lm – najkvalitnejšie svetlá môžu mať aj viac ako 1 500 lm, svetlo je možné prirovnať k svetlu automobilu. Tieto svetlá disponujú radom módov, ktoré vám umožnia meniť intenzitu svetla podľa potrieb.
V prípade zadných svetiel platí:
- 20 lm – najlacnejšie blikačky
- 50 lm – náročnejšie môžu kúpiť výkonnejšie svetlá. Tie môžu disponovať niekoľkými svetelnými módmi.
- 50 lm a viac – ideálne pre tých, ktorí sa často pohybujú na neosvetlenej komunikácii.
Zdroj energie
Svetlá na bicykel fungujú pomocou ceruzkových batérií, kvalitnejšie svetlá sú potom nabíjacie.
Klasické batérie
Tieto svetlá patria skôr do nižšej cenovej kategórie, ich nevýhodou je skutočnosť, že sa nižšia kapacita batérie podpisuje na svietivosti. Vo chvíli, keď je svietivosť zhoršená, spoznáte, že je čas batérie vymeniť.
Nabíjacie batérie
Sú ekologické a vďaka možnosti mnohopočetného dobíjania aj lacnejšie. Na rozdiel od klasických batérií svieti svetlo konštantne po celú dobu. Stav batérie tak budete strážiť pomocou indikátora. Nevýhodou je nižšia životnosť batérie pri horších poveternostných podmienkach.
Držiaky
Svetlá na bicykel pripevníte rôznymi spôsobmi, vybrať si teda budete musieť aj vhodný držiak. Predné svetlo je možné pripevniť na riadidlá, je však aj mnoho cyklistov, ktorí radšej preferujú svetlo umiestnené na cyklistickej helme.
Zadné svetlo je možné uchytiť na sedlovku, čo je bezpochyby najobľúbenejší spôsob. Kúpiť však môžete aj svetlo, ktoré pripevníte na oblečenie, batoh atď. Čo sa týka samotného upevnenia, využiť môžete suchý zips, silikónové alebo gumové očká av prípade kvalitnejších svetiel to sú závitové mechanizmy.
Bezpečnostné svetlá sa môžu umiestniť na drôty kolesa alebo rám. Tieto svetlá využijete iba pre vašu väčšiu bezpečnosť, vďaka špeciálnym odrazkám budete viditeľní zo všetkých strán.
Značka
Svetlo na bicykel kúpite od značiek BBB, Knog, Arcore, Axa, Author, 4Ever, 4Race, Blackburn, Lezyne, Fenix, Force a ďalšie.
Cena
Cena najlacnejších blikačiek nepresiahne 5 eur. Za túto cenu je možné kúpiť aj svetelné sady. Počítať však musíte s malou svietivosťou a jednoduchým silikónovým držiakom.
Okolo 15 eur je už možné kúpiť svetlo s väčšou svietivosťou, ktoré bude dostačujúce aj na neosvetlených úsekoch. Tieto svetlá už môžu umožňovať vyberať medzi jednotlivými módmi. Najdrahšie svetlá vyjdú na 40 – 160 a viac stoviek eur. Majú vysokú svietivosť, dlhú životnosť, rôzne funkcie a najlepšie možné krytie.
Otázky a odpovede
Aké svetlo pre jazdu prírodou?
Milovníci večerných vychádzok po neosvetlených cyklotrasách alebo komunikáciách, budú potrebovať kvalitné svetlo, ktorého svetelný kužeľ je dlhý a úzky. Adrenalínoví cyklisti, ktorí radi jazdia na trailoch budú naopak potrebovať široký svetelný kužeľ. Oceníte aj dlhší dosvit.
Majú svetlá na bicykel nejaké funkcie?
Veľké množstvo svetiel najmä tých dobíjacích disponuje rôznymi režimami svietenia. Intenzitu svetla tak môžete podľa potreby nastaviť, čo vám ušetrí kapacitu batérie.
Medzi ďalšie bežné funkcie patria rôzne intenzity blikania, blikanie SOS alebo BURST režim, ktorý zvýši na krátku dobu výkon svetla na bicykel. Drahšie svetlá majú možnosť nastavenia svetelného kužeľa. U nabíjacích svetiel by nemal chýbať ani indikátor stavu batérie.
Aký stupeň krytia majú svetlá na bicykel?
Najlacnejšie svetlá pravdepodobne nebudú odolné voči vode, v daždi tak môže dôjsť k ich zničeniu. Pokiaľ patríte medzi vášnivých cyklistov, ktoré od jazdy neodradia ani dážď alebo sneh, voľte svetlá so stupňom krytia IP65 – 66. Tieto svetlá sú odolné voči striekajúcej vode.
Záver
Menej nároční používatelia by mali bicykel vybaviť aspoň povinnou zadnou a prednou blikačkou. V tomto prípade vám postačí aj najlacnejšia svetelná sada. Ak sa častejšie pohybujete v teréne, budete musieť bicykel vybaviť výkonnejším predným svetlom so svietivosťou cca 300 lm. Najnáročnejšie budú potrebovať ešte výkonnejšie svetlo alebo kombináciu predného svetla a čelovky.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.alza.sk, www.procycling.sk, www.kronium.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?